1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778458 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2469428

Sv: A proposito de nada
Ove Myling:

Det är uppenbart att Alcén misslyckats i rollen som SC

Har följt diskussion om Alcén ett tag och jag har en polare som är brynäsare som säger att Brynäs har blivit en kompis förening, Alcén och Honken som är vänner som jobbar inom föreningen, man kan inte styra en en elitklubb på fd spelare som inte har någon erfarenhet öht inom yrket även om de har ett stort hjärta för klubben. I detta fall väger kompetens tyngre än hjärta för klubben

Man skall allra helst ha personer inom föreningen som inte har något som helst med klubben att göra.

Salo var bra som sportchef men fick inte de verktyg han ville ha och slutade.

Tror det hade kunnat bli enorma framgångar om han fått fortsätta

Björn och Tjomme har gjort ett fantastiskt jobb med Leksand sedan de tillträdde.

Är väldigt oroväckande att Alcén inte har lyckats bättre

Borde väl inte va så svårt att kunna rekrytera spelare till Brynäs?

Är ju en anrik förening med bra historia.

Leksand skulle såklart inte klara sig utan Ejendal, har inte Brynäs någon extern finansiär som vill pumpa in pengar? Märkligt tycker jag i en sådan stad som Gävle som andas hockey.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
mattias - 74:
Har du jämfört intäkter från "lokal sponsring" mellan Leksand och Brynäs när du resonerar kring att pumpa in pengar?

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
havre: Amen, jag fattar inte att han får hållas med den typen av inlägg. Så jävla hemskt att killen sitter och hittar på sånt om en Brynäsare. Skulle det vara sant så är det även i det fallet jäkligt illa att sitta och sprida det här.
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)