1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778421 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2627144

Sv: A proposito de nada
{10375}: Så är det.
Där min sko klämmer är att om det rör sig om andra saker utöver prestationen på isen (vilket en del tyvärr tyder på), så har jag svårt att se att Lindbäck fortfarande får lön av Brynäs.
Rör det sig om någon typ av kontraktsbrott så är jag tämligen säker på att kontraktet har brutits utan ersättning, men att Brynäs kommunicerar det som ”arbetsbefriad” för att underlätta för samtliga parter.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Det krävs rätt mycket för att bryta kontrakt. Titta på Berglund som häktades (han friades senare tror jag?). Inte ens det var en anledning till att bryta kontraktet. Där kom dock Brynäs och Berglund överens om att bryta kontraktet vilket så klart är helt okej och något helt annat. Annat exempel är med Jesper Jensen där frågan om att bryta kontraktet kom från agenten eftersom han då var utanför laget.

Alkoholproblem (nej, säger inte att Lindbäck har det men har jobbat med en som hade det) är t.ex. sjukdomsrelaterat och absolut inte en orsak för att bryta kontrakt/avskeda någon (så länge personen tackar ja till hjälp så klart). Detta regleras i lag och inget man bara kan förhandla bort heller.

Sen gällande "att Brynäs kommunicerar det som ”arbetsbefriad” för att underlätta för samtliga parter".
Tror ni verkligen att spelare och ledning och alla andra i föreningen (som garanterat vet vad som hänt) skulle tycka Brynäs gör rätt som väljer att skydda en spelare som gjort något så allvarligt att man bryter kontraktet? Jag ser inte det som särskilt troligt själv.

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Kan det inte vara så enkelt att Lindbäck fått veta att Alcén letat ny förstemålvakt och total lessnat ur? "Har du lust att vara kvar så länge tills vi hittat någon bättre" är ju inte supermotiverande att få höra från ledningen..

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Kan ha med arbetsgivaransvar att göra.

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Zzz:
Men det är ju hittepå. Inte fan går Christians närmaste släkt och skvallrar om psykisk ohälsa till en random pleb på golfbanan och ingen som hade haft så nära kontakt med familjen hade sagt det här. Pettis är mytoman.
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)