1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 736151 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2879191

Sv: Silly Season 2025-26
Kan också vara lite vanskligt att fokusera och prata i termer av vilken kedja vissa spelare är tänkta för. För att gå långt så handlar det väl om att få ihop fyra bra kedjor. AJF för sig är kanske ingen klassisk förstalina, men kanske rätt bit i ett pussel.

Svarskommentarer

Sv: Silly Season 2025-26
OveJärnkrok: jag håller helt med om detta. Sen är det väl självklart att AJF inte är tänkt som en 4th line-spelare för det.

Men tror knappast att han har något emot att spela i "andralinan" i ett tidigare finallag heller. Sen får man väl se det som en pusselbit i det stora hela som du är inne på. Är det en bra spelare, bra karaktär och dessutom en BP-specialist så är jag övertygad om att han passar in.

Sen ser jag honom inte som en poängspruta själv men blir gärna glatt överraskad av hans offensiva kvaliteter också. Att sprida ut produktionen var vi ju duktiga på i grundserien (gick sämre i slutspelet) och jag tror mycket det är en vinnande kombination istället för att ha 1-3 spelare som sprutar in poäng (typ som Örebro).

Sv: Silly Season 2025-26
OveJärnkrok: Samtidigt är det off season nu. Laguppställningar och kedjekonstellationer kommer dominera forumet tills pucken släpps i september.

Det krävs även tre jämna backpar. Mer orolig över den biten än forwardssidan eftersom Chucky och Söderström är näst intill oersättliga.

För att inte tala om målvaktsituationen vi står inför varje säsong. Där behövs verkligen något göras. Ge mig en Arvid Holm-typ tack.