1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778257 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2915048

Sv: A proposito de nada
Peja:
”Jo, kul att vinna, men att ligga 4 poäng från kval och 10 poäng från serieledning efter 9 omgångar är knappast enligt plan.”

Men vad negativ du måste vara jämnt.

Nu har du pipit om Alcens dåliga scouting och försämrade värvningsstrategi av spelare,
inte på individnivå, men ändå på individnivå när det kom till några av dig namngivna spelare.

Nu är det planeringen i tabellen efter 9 omgångar.

Dra av två poäng så är vi där fjolårets guldvinnare ligger i tabellen just nu och två poäng upp ligger en av de primära förhandstippade guldkandidaterna - som vi just slog.
Det är ju inte så vi är chanslösa till slutspel - eller guld.

Kunde vi inte bara njuta av en bra match och vinst trots dålig tabellplacering, scouting och värvningsstrategi?

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Ja, man kan njuta av en seger, och det kan man göra utan att sarkastiskt skratta bort reella problem. Faktum är fortfarande att Alcén inte har fått tag på den där backen än och att Brynäs får ut oerhört lite per spenderat krona på nyförvärven som helhet. Då bortser jag från Bäckis som har absolut noll att göra med Alcéns förmåga att identifiera nyförvärv.

Faktum är att Bäckis är det enda nyförvärvet som ligger topp 10 i den interna poängligan. Nu har inte alla nyförvärv offensiva roller, men det är ändå en tydlig indikation på graden av misslyckandet med värvandet.

Delia gjorde det okej igår när han knappt hade något att göra, men samtidigt har problemet med honom varit att han inte räddar några ens halvsvåra lägen. Det går inte kritisera honom för att han inte räddade skott som inte kom igår, men att tokhylla hans insats blir också fel, när det uppenbarligen är försvarspelet som borde tokhyllas.

Samtidigt blev Färjestad nollade av HV häromdagen och de har kanske ligans sämsta försvarsspel, så det kanske inte bara var Brynäs försvarsspel som var bra utan också Färjestads anfallsspel som var svagt.

Rödins skada gör tyvärr också att det är lite svårare att vara överlycklig över segern. Det där såg inte bra ut…

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Jan Grismöbel: Jag förväntar mig en förstecenter, en spelande topp 1-2 back och en forward för 1-2 kedjan. Det behöver vi. Det har vi råd med. Därför förväntar jag mig att det är just det som kommer att komma in. Annars kommer jag ... | Läs mer
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)