1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 741078 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2920043

Sv: A proposito de nada
Gavve: ” Sen så fortsätter du trycka på enstaka exempel på misstag som andra gör när Silfverberg är på isen. Det är ju intressant om backarna och målvakterna bara gör misstag när de 2 är på isen. Tycker du inte? Har du liksom något bra svar på varför just Silfverberg är inne på 60% av alla mål bakåt vid lika styrka? Det är ju inte så att han spelar 60% av tiden.”

Det är alla enstaka exempel som utgör helheten, mina exempel är instick i verkligheten. Du har ju inte ens försökt kollat på hur målen gått till utan upprepar bara +/- som ett slags mantra och argument mot lagets kanske två bästa spelare. Det är precis på grund av här som +/- är betraktas som mer eller mindre irrelevant av professionella analytiker. Du tar liksom ut den kanske minst relevanta statistiken och bedömer spelarna utifrån det.

Frågan ”varför?” är liksom inte heller relevant att grotta ner sig i om kan inte ser +/- i sig som relevant.

Brynäs har ett målvaktspar som är i paritet med Björklövens, en backuppsättning som varken är bra med eller utan puck och flera tilltänkta toppförvärv framåt som levererar mål lika frekvent som Jacob Hellman levererar plattor. Givetvis kan dessa faktorer tillsammans göra att man matchar de få toppspelarna som faktiskt leverera ännu hårdare och givetvis finns risken att de får risigt +/- på grund av det tillsammans med andra omständigheter som egentligen inte är relaterade till deras individuella prestationer.

Laget sitter inte ihop och ingen som ser på matcherna inklusive tränarna kan ju för sitt liv tro att det skulle bli bättre av att ta bort Silfverberg och Larsson.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Peja:
"Laget sitter inte ihop och ingen som ser på matcherna inklusive tränarna kan ju för sitt liv tro att det skulle bli bättre av att ta bort Silfverberg och Larsson."

Lagbygget är väl ett normalt Brynäslagbygge, förra året var ett undantag?
En annan mer bister verklighet och baksidan av hemvändarspåret är att vi har många ledande långsamma spelare som passerat bäst före datum.
Hur mycket utveckling kan Gälla & Co få ut av truppen september-april jämfört med konkurrenterna?