1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 742251 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2922599

Sv: A proposito de nada
Peja: Där är jag med dig till 100% alla saker du listar är/var sånt som Alcén hade behövt lösa inför säsongen. Nu är vi 13 omgångar in (med dagens match inräknad) och Alcén har inte löst något av problemen.

Men säger det igen, vi behöver väcka PP/BP samt använda våra forwards rätt. Idag är min känsla att man tvingar minuter på vissa av våra forwards (Silfverberg t.ex.)

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Semic: Ja, men frågan är om man fortsätter att tro på laget som det är eller om man förstår allvaret i situationen. Ta bara målvaktssidan, Clara är en uppenbar andramålvakt som helt plötsligt står nästan varje match på grund av att Delia har floppat. Det är en ohållbar situation. Backsidan är också helt felbyggt, och även på fw-sidan finns stora hål. Man skulle både behöva värva och skeppa några spelare, har Alcén de obekväma besluten i sig?

Personligen tror jag att nyckeln till att få igång Larsson och Silfverberg är att sluta spela de i boxplay, men Vesel och Scott är ju totalt oförmögna att överta den rollen. Hur mycket nytta har man av en spelare som Vesel när han inte klarar av det?