1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 743090 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2924962

Sv: A proposito de nada
Sportnisse: ” Ju mer gnäll på sportchefen desto mindre gör han. Hamnar i nått slags prestigeläge eller som en grinig barnunge”

Visst kan man ha otur att i princip alla nyförvärv floppar men då sväljer man väl sin förbannade stolthet/prestige och gör något åt det!!?
Det är så otroligt jävla handlingsförlamat i tider då alla ser att det måste in nån typ av energi i laget INNAN spelarna helt ger upp säsongen.
Det räcker inte att byta femmor varje match. Det funkar inte!
Jag har gnällt mycket på Alcen och Djoos och kan ärligt säga att jag aldrig varit mer rätt ute.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
munkas: "Visst kan man ha otur att i princip alla nyförvärv floppar"

Problemet med detta är väl att de som inte är nyförvärv också "floppar" samtidigt.

Larsson har väl inte gjort så många glada denna säsong t.ex. Axel A har väl inte heller varit lysande så här långt. Kopacka och Bobby är väl inte heller särskilt farliga jämfört med förra säsongen. Bara exempel, det finns så klart fler exempel (så ingen tror jag försöker skydda eller peka ut någon specifikt).

Det är lätt att bara (notera bara här) skylla på nyförvärven men jag tycker det är många andra som inte kommit upp i bra nivåer heller.

Och detta säger jag så klart inte för att försvara nyförvärven. Men det kan ju knappast vara AJFs fel att Larsson inte imponerar t.ex. Eller Bellows fel att Axel A inte är lika bra som han var förra säsongen. (Åter igen, bara exempel).

Sen kan man så klart se det som att backarna vi har är sämre än förra säsongen (det tycker nog alla så här långt) och att det påverkar resten av spelarna. Det fattar jag också. Men även där är det ju både nyförvärven och "gamla" backarna som inte kommer upp i bra nivåer så här långt.

Edit: MV-situationen är så klart inte optimal. Men det är ju inte deras fel att vi inte gör mål framåt.