1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 746083 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2933446

Sv: A proposito de nada
Huge: Amatörbedömaren(?) Alcén har varit öppen med att han letat efter en back i några månader nu. Det är alltså hans bedömning att den backen behövs.

Din bedömning verkar vara att backen inte behövs, och då går du alltså mot Alcéns bedömning.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Peja: Du verkar ha missuppfattat mig eller så har jag varit otydlig.
Jag talar om numerären på backsidan.
Innan Berra är tillbaka så behöver vi inte slösa pengar på en dyr ersättare utifrån när en egen juniorback under tiden kan göra ett fullgott jobb som ”utfyllnadskropp” sas.
Om inte Alcen under tiden nu förstås lyckas hitta den sjunde kreativa ersättaren för Soda/CEDA som han letat efter, ja då är det ju ännu bättre.
Då får vi ju både och: en toppback och en utökad numerär.

Sv: A proposito de nada
Ny teori:
Alcen märker att det går sämre än väntat för laget. För att sociala medier inte ska ge sig på laget så ser han till att all kritik fokuseras på honom själv genom att antyda värvningar i tid och otid - men sedan hela tiden låta bli att värva. Skenmanövern funkar - ”det är JAs fel”. Laget får då mindre kritik. 🤪