1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 746759 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2935312

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Där håller jag faktiskt inte med dig.
Man har lyckats rensa ur "kompisspelarna" ur truppen (Alcen själv var väl typexempel på en spelare som fick vara kvar "bara för att"), man har självklart värvat spelare med Brynäskoppling - Men det är ju helt korrekt. Vad ska man göra, inte erbjuda spelare med Brynäskoppling att komma tillbaka när de vänder hem från utlandet...?
Sedan kan man diskutera femårskontrakt med Djoos och Lindblom, man samtidigt är det på papperet korrekta värvningar. Båda två hade garanterat kunna få feta kontrakt i andra SHL-klubbar om de hade velat.

I dagens trupp ser jag massor med problem, men att det skulle vara "kompisvärvningar" som är problemet... Det håller jag inte med om.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
aplusb:
Jag är inte så bra på Svenska, men här har du synonymer på kompisskap

Synonymer till "kompisskap" inkluderar vänskap, kamratskap, bekantskap, samhörighet, sällskap och gemenskap. Andra närliggande ord är förtrolighet, tillgivenhet, respekt, samklang och samarbete.