1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778291 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2945696

Sv: A proposito de nada
munkas: Väldigt ovanligt lär det vara i.a.f. Men det får mig att tänka på Red Kelly som vann Norris Trophy för att sen konvertera till center i NHL (vi pratar 60-tal här). Åt andra hållet än vad Vesel gjort dock och bara en anekdot.

Brent Burns är väl annars ett nyare exempel. Han draftades som vinge och gjorde till och med en del poäng som FW. Gjorde 20 poäng på 24 matcher 12/13 när han spelade med Thornton (de 24 matcherna var efter att säsongen drog igång efter lockouten) som exempel.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Gavve: Jag tror inte att det är sjukt ovanligt med att spelare får hoppa in på andra positioner.

För att nämna några:
Jonathan Lekkerimäki - Örebro! center / ytterforward!
Robin Norell - ordinarie back lirar även som forward!
Joel Mustonen - Frölunda. Center och ytter forward!
Oskar Engsund Örebro ordinarie back, lirar även som forward!

Sedan såg jag i Hockey studion att dom lyfte någon ung spelare som hoppat upp ifrån back position och lirar center numera, och gjort det bra (minns inte namnet)
Jag har för mig att det var någon utav Frölundas yngre.

Dock så är väll kanske Vesel, lite annorlunda med tanke på istid, och ansvar i det defensiva numera

Sv: A proposito de nada
Gavve: Lill Strimma blev omskolad till back i Brynäs. Extremt lyckad sådan.

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Peja: han finnen har väl ett par nhl-säsonger i närtid när han producerat bättre än Kempny gjorde i Ahl, är åtta år yngre och har 20 poäng på sista 24 matcherna.

Han kan ju suga ändå men det är rätt högt ställda krav om man inte tycker att han är en klar uppgradering
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)