Inlägg: 2945725
Svarskommentarer
Sv: A proposito de nada
Gavve: Hade spelskickligheten varit högre bland övriga backar så hade nog Hägg sett bättre ut och kunnat fokusera på det han gör bra. Det fysiska. Med det sagt hade jag nog ändå trott att han skulle vara lite bättre med pucken i alla fall.
Inget fel att betala för fysik, men till vilket pris och hur mycket överseende man kan ha med andra aspekter av spelet är väl en balansgång.
Jag förstår ju värvningen av Hägg mer än andra värvningar vi gjorde inför säsongen.
Inget fel att betala för fysik, men till vilket pris och hur mycket överseende man kan ha med andra aspekter av spelet är väl en balansgång.
Jag förstår ju värvningen av Hägg mer än andra värvningar vi gjorde inför säsongen.
+ 3
Sv: A proposito de nada
Gavve: Problemet som jag ser det är att den typen av rollfördelning kräver mer än vad Axel A och Norlinder klarar av när det kommer till att vara spelförande. De båda är ganska allround och inte alls dåliga, men glänser inte åt något håll som jag ser det. De blixtrar till ibland och gör fantastiska grejer, men blandar med en del fadäser som kommer av att det förväntas mer av dem i det offensiva än de reder ut.
Nu är vi där igen, vi behöver ett par spelförande backar😏
Nu är vi där igen, vi behöver ett par spelförande backar😏
Där passar ju Hägg in utmärkt (i teorin). Sen har han uppenbarligen andra brister, det säger jag inget om.
Berra tjänade ju rätt ordentligt med pengar han också när han "lockades" hem till Brynäs. 250k i månaden pratades det om då (2020) och lönerna har förmodligen gått upp sedan dess också.
www.aftonbladet.se/sportbladet/hockey/a/4qJwOV/ska-locka-hem-publikfavoriten-med-monsterkontrakt
Sen jämför jag inte Berra med Hägg då andra kan göra det bättre. Menar mer att de (åter igen i teorin) ska fylla ungefär samma roll i Brynäs och att man betalat bra för den rollen tidigare. Så jag är inte jätteförvånad över att Brynäs valde att kasta upp pengar för Hägg.
Sen tycker jag fortfarande att man gör helt fel när man sätter ihop Hägg med vissa backar. Han är/var som bäst när han spelade med Kinnvall. Precis som Berra och Kinnvall var bra ihop (inte som D'Astous och Söderström så klart).