1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 773732 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 3015610

Sv: A proposito de nada
Peja: ” På ett sätt hade det varit logiskt om Brynäs hade värderat honom högst, med tanke på att han är en lokal spelare”

Att Alcén ändå bjuder 300 tusen/månad för LC visar att vi värderade honom väldigt högt med tanke på vilken spelartyp vi pratar om. Att Wikegård värderade honom ännu högre är liksom svårt för Alcén att göra något åt. LC blir förmodligen den bäst betalda svenska spelaren i hela serien. Bättre betald än Lennström, O Lindberg, Karlkvist etc.

Det visar verkligen hur budgivningen drog iväg till helt galna nivåer. Jag hade svalt den prislappen på en spelare som är en garanterad spjutspets i ligan, typ Soda eller någon av bröderna Boqvist.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Det skulle vara intressant att veta vad Växjö behövde betala för att få in Sebastian Aho. Han var trots allt en av ligans absolut bästa backar senast han spelade i SHL och verkar också ha varit bra i AHL. Växjö kommer nog bli vassa med Aho, Persson och Rafferty i samma backuppsättning.

Som flera varit inne på borde killen i länken vara ett intressant namn för Brynäs. Han känner ju Bobby och Bellows sedan tidigare också.

När det gäller Witkowski, så låter det utomordentligt märkligt att Brynäs skulle vara intresserade att behålla honom, särskilt med samma upplägg som den här säsongen. Om man envisas med att ta in en defensiv veteranback, så finns ju ett par bättre kontraktslösa alternativ bara i Växjö i form av Granberg och Cooper.