1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 777599 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 3032768

Sv: A proposito de nada
Huge: helt klart, men man måste ändå kunna ifrågasätta om det verkligen är hållbart att ha en och samma person som jobbar som Analytiker i Brynäs/Tre kronor och Målvaktstränare i Brynäs/Tre kronor. 4 arbetsuppgifter, 1 person.

När vi då har haft underpresterande målvakts siffror oftare än vi haft positiva målvaktssiffror så går ju tankarna åt att vi kanske måste se över vad vi gör fel på defensiven, både angående backträning och målvaktsträning.


Det går tydligen bra att skrika efter backtränare, men av någon anledning är det väldigt känsligt med kritik mot målvaktstränare 🤔🤔

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Farsang: "När vi då har haft underpresterande målvakts siffror oftare än vi haft positiva målvaktssiffror så går ju tankarna åt att vi kanske måste se över vad vi gör fel på defensiven, både angående backträning och målvaktsträning."

Att Hansson är kvar men inte Masken kanske är en bra indikation på vilken del i spelet som Alcen anser måste bli bättre.
Försvarsspelet överlag är väl det som gjort att målvakterna inte fått den hjälp dom måste ha och isf är den delen som måste prioriteras, och inte målvaktstränarfrågan.

Utan att veta nåt om hur pass hårt jobbet tar på Hansson med flera arbetsuppgifter, så kan man ju också vända på steken: han kan skaffa sig värdefulla meriter och erfarenheter genom att jobba med både Brynäs och Tre Kronor.
Sen vet man inte hur betungande jobbet är i just landslaget.
Kan tänka mig att hans huvuduppgift där är som analytiker.
Målvakterna i landslaget är väl i regel redan utbildade och behöver nog inte så mkt coachning under samlingarna med landslaget, tillfällen som dessutom inte är så frekvent återkommande.

Sv: A proposito de nada
Farsang: Måste ändå vara fartguppet här. Innan Ludde blev skadad i slutspelet var han tillsammans med Juel bland de bästa, ibland ensamt den bästa målvakten i SHL i svs%. Var Ludde den bästa målvakten i SHL? Nej, det var han inte. Ibland så är inte svs% allt.

Det jag hoppas på är en målvakt som kan snitta 90% i räddningar även när vårt backspel är asdåligt, och i alla fall rädda oss i 66% av boxplay när vi inte vet hur vi ska ställa upp en box.

Givetvis så hoppas jag tillsammans med Chrona att den enda promillen som räknas är efter sista matchen, i blodhalten.