1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 777603 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 3032785

Sv: A proposito de nada
Farsang: "När vi då har haft underpresterande målvakts siffror oftare än vi haft positiva målvaktssiffror så går ju tankarna åt att vi kanske måste se över vad vi gör fel på defensiven, både angående backträning och målvaktsträning."

Att Hansson är kvar men inte Masken kanske är en bra indikation på vilken del i spelet som Alcen anser måste bli bättre.
Försvarsspelet överlag är väl det som gjort att målvakterna inte fått den hjälp dom måste ha och isf är den delen som måste prioriteras, och inte målvaktstränarfrågan.

Utan att veta nåt om hur pass hårt jobbet tar på Hansson med flera arbetsuppgifter, så kan man ju också vända på steken: han kan skaffa sig värdefulla meriter och erfarenheter genom att jobba med både Brynäs och Tre Kronor.
Sen vet man inte hur betungande jobbet är i just landslaget.
Kan tänka mig att hans huvuduppgift där är som analytiker.
Målvakterna i landslaget är väl i regel redan utbildade och behöver nog inte så mkt coachning under samlingarna med landslaget, tillfällen som dessutom inte är så frekvent återkommande.