1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 743029 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 830871

Sv: Silly season 07/08
GävleLasse: Förhoppningsvis vågar en coach ge Gynge den rollen som du snackar om nästa säsong. Man sätter in en offensiv talang i en avlastningskedja - det säger sig självt. Inte ens färdiga stjärnor skulle producera speciellt mycket med 8-10 min speltid per match i en fjärdkedja, så det är orealistiskt att tro att en kille som Gynge skulle göra det.

Håller helt med om att Brynäs måste värva några stjärnor av hög internationell klass. Stabila toppspelare som bär laget. Nu när man även har en ny arena så bör man inte ha mindre pengar än de andra klubbarna heller. OM Brynäs fortfarande har krasslig ekonomi är det verkligen fel folk som är anställda inom klubben, men jag både tror och hoppas att så inte är fallet.

Lite förvånad över att du vill byta ut Hermansson. Mannen visar trots allt en hel del positiva tendenser.

Däremot Almtorp, Spets, Lind, Karlsson, Bicek och Molin tycker jag inte tillför speciellt mycket. Lind gör det - när han väl spelar - vilket sannerligen inte är varje match.

Om Bicek hade varit en sån stor målskytt som du antyder att han är så hade han väl producerat mer i Brynäs? Men ja, Bicek är en klasspelare och det känns som om han kan bättre. Där har Brynäs ett bra sparkapital denna säsong.

Tycker förresten att "Osten" är en bra tränare, inte för att han lär komma hit, men ändå. Han har väl inte misslyckats i någon av de klubbarna som han har tränat, utöver Malmö och det finns ju för fan ingen som lyckas där. Dessutom kan man inte säga att hans tid i Malmö var helt misslyckad heller då han ju faktiskt tog upp laget till elitserien från allsvenskan.