Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
"1. Varför håller du på Brynäs IF?
2. Vad gör dig glad när det gäller Brynäs IF?
3. Vad har du för egna önskemål när det gäller Brynäs IF?
4. Hur nöjd är du med Brynäs IF och deras jobb för att uppnå och närma sig sin vision om att vara Sveriges ledande hockeyklubb?"
1.
Därför att det är laget i mitt hjärta sedan 1964, när jag gick med min farsa på gamla Isstadion på Nynäs och såg Brynäs för det mesta spela skjortan av motståndarna.
Frågan är i övrigt ofta svår att besvara med ngt konkret, då det känns ungefär som att fråga någon varför han/hon gillar en viss färg.
2.
Det som gör mig mest glad är att jag håller på ett lag som fortfarande ligger i ES. Det känns som mer viktigt än att ex vinna ett guld.
Visst är det kul att vara nr 1, men jag säger som ngn vis poet sa:
"Det är inte målet som är det viktigaste, utan vägen"
3.
Att vi håller oss kvar i ES i första hand, och att etablera oss som ett topplag i andra hand. Först i tredje hand kommer kravet att ta guld.
4.
Hittills ser det bra ut, sett från min egen lekmannasynpunkt.
Det är ett långt och tålamodskrävande jobb att arbeta sig upp från i stort sett noll. Många topplag har den erfarenheten, och det trots många gånger bättre förutsättningar. Jag tänker främst på ett lag som Frölunda.