Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
vi går ut med att vi borde ha tagit guld redan iår eller så garanterar vi åtminstone att det kommer att bli guld redan nästa år."
Du hade alltså inget vettigt att skriva utan försöker skämta bort det.."
Tvärtom.
Jag försökte bara på ett skämtsamt sätt påvisa ett s.k "Rodriguessyndrom".
Dvs en tankegång som innebär att så fort en satsning görs av ngt annat lag än Brynäs, så är det en mkt seriös och realistisk satsning.
Och om samma satsning aviseras av Brynäs men i kanske inte riktigt samma "kaxiga" och (över)optimistiksa ordalag, så är det automatiskt en dålig satsning och ngt som man kan skratta åt eller på annat sätt förlöjliga.
Dessutom tycker jag att han missuppfattat snacket om att vi i framtiden ska vara med och leda utvecklingen. Det är ju en allmänt hållen målsättning som inte har ngt specificerat slutdatum, sas.
Till skillnad från hans paradexempel Djurgården, som konkret uttalat en målsättning om guld inom 3 år, vilket isf ska jämföras med vår egen konkreta målsättning om att i första hand etablera oss som ett stabilt ES-lag och därefter ta upp kampen med topplagen.