Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.
Fick faktiskt denna frågan idag när jag var på stan o spatserade från en tidning som skulle publicera detta imorgon :)
www.dinapengar.se/Avdelningar/Artikel.aspx?ArticleID=2006%5c11%5c13%5c3565
1. Different World
2. These Colours Don't Run
3. 1000 Suns
4. The Pilgrim
5. The Longest Day
6. Out of the Shadows
7. Benjamin Breeg
8. Greater Good of God
9. Lord of Light
10. The Legacy
11. Fear of the Dark
12. Iron Maiden
(Encore)
13. 2 Minutes to Midnight
14. The Evil that Men Do
15. Hallowed Be Thy Name
Med andra ord varken The Trooper eller The Number of the Beast. Kul att de kör alla låtar från senaste skivan. Mindre än en vecka kvar till en hel helg med Maiden. De nordiska turne-t-shirtsen ser riktigt trevliga ut dessutom.
Undra på varför USA ensam står för 25% av världens utsläpp av växthusgaser :((
Slänger in en [url=tvlinks.voodeedoo.org]länk[/url] på en sida som har ett uppbåd utav program som ni kan se på er dator.
VLC är ruskigt bra och enkel. Den tar dessutom så gott som alla olika format på en gång, samt att filen inte behöver vara hel för att man skall se på den. Den tar dessutom nästan ingen kraft alls från datorn din, vilket kan vara bra om du pysslar på med mycket. En annan spelare som man kan rekommendera är mpc som är underbar att pyssla med om man har rätt codec nedladdad. Nu minns jag inte vad den jag har heter, men den har underbara funktioner som är riktigt lätta att lära sig. Med den codec jag har där så kan har den faktiskt svalt filer som inte vlc har klarat.
Nu vill jag höra några experttips från datanördarna här inne på HS
MorganaLefaey: Ok rå... Mina befolkningssiffror var från när jag bodde där nere. Men om man räknar med att alla spädbarn fortfarande klänger på sina mammor så kanske jag klarar mig ändå på nått sätt.
Metal Guru: Jo det är ganska stora sjöar det där. Den största av dem är väl runt 82.000 kvadrat kilometer, vilket kanske inte säger så mycket man om man istället säger att sverige är ca 450.000 vilket gör att Lake Superior ungefär är en femtedel av sveriges yta. Lite att gå runt för nybyggarna om man säger så. Sverige då..... Ja vi stoltserar ju med Vänern som väl är någonstans runt 5600 vilket inte direkt tar den till någon framstående plats på listan över största sjöar som då toppas av Kaspiska havet på ca 370.000 kvadrat kilometer.
MorganaLefaey:
På tal om O'Hare och den geografiska vinkligen vi nyligen hade här;
Först då man flyger över de stora sjöarna fattar man vilka enorma innanhav det är.
Salle: Har faktiskt inte varit på LAX men det blir nog en resa dit snart. Men tänkte försöka mig på lite mer österut innan det bär av åt det andra hållet.
Men riktigt snyggt att få se hur det ser på en bild hur trafiken ser ut över världens trafikrikaste flygplats.
[url=flightaware.com/live/]Här[/url] kan du kolla hur mycket som flygs i USA just nu.
[url=flightaware.com/live/airport_status_bigmap.rvt?airport=KORD&key=3fc779f0f530f70acb2933990b1bca62d4a899ab]O'Hare just nu[/url]
MorganaLefaey: Los Angeles Intl (LAX) har ju "bara" 2 parallella banor men dom används både för start och landning samtidig under högtrafik. Där kunde man se upp till 2 dussin plan på Final Approach ligga i linje och sen var det än fler som fanns runt omkring i olika patterns.
Mäktigt för flyggalningar som en annan.
Metal Guru: Jo jag kan inte annat än att hålla med. Otroligt hur de håller koll på det hela. Nu skall man inte glömma att det finns ytterligare platser att landa på i det området vilket måste göra luften ännu tätare med flyg. Om man kollar på den där länken igen så kan man ibland se när flygen har en ruskigt fint led in där ledet nästan går ända till Baltimore, men som sagt i förhållande till O'hare så är nog inte det där så svårt att hålla koll på.
MorganaLefaey:
Hade 5tim på O'hare en gång. Det var fyra parallella landningsbanor, två på var sida om terminalen där jag satt. Två runaways var för ankommande, två för avgående. Var 30:e sekund kom två plan in för landning, två plan lyfte.
Man satt helt fascinerad och tittade på febriliteten...
Nu vet jag inte om man skall kalla detta rolig länk, men tänkte att det kunde vara en intressant länk att titta på. Är ganska glad att jag inte är flygledare över det området. Nu är detta ändå inte i närheten av O'hare som har ca 80.000 flight operations per månad, vilket borde ge ungefär 110 flyg per timme som endera startar eller landar.
tracker.flightview.com/htNYNJPA/CurrentTrafficMap.asp?ap=EWR
Salle: Jo det måste man nog säga. Faktiskt försökt reta en sådan där lite. (mogen som man är) när man var där nere och kollade till peterskyrkan. Lite intressant var att vi först var tvungen att gå och köpa en sjal till dåvarande fästmön så att hon kunde dölja sina axlar mm så att hon kunde få komma in.
Lumber Jack: Jag visste att Juggarna inte var med och gissade sedan på Albanien så jag blev faktiskt lite förvånad över de "rätta svaren på just den frågan men ifrågasatte inte dess riktighet.
Och Albanien lämnade WP 1968 enligt[url=sv.wikipedia.org/wiki/Bild:Cold_war_europe_military_map_sv.png]denna karta[/url] så jag var ju inte helt ute och trampade dressin.
Men igår hade herrar Oldsberg/Hellberg en präktig slamkrypare. Baltstaterna tillhörde Warzawapakten vare sig de ville eller inte då man under den aktuella tiden var en del av Sovjetunionen. Skandal!
Ja introt skall tydligen vara nånting alldeles i Hästväg enligt en som jag känner som sett dom i Danmark =)

Jag söker ju aktivt jobb iaf så jag går säker dessutom redovisar jag alla sökta jobb för AF.Tror jag sökt 4 st bara idag!
Däremot finns det dom som bara går hemma och inte bryr sig om att söka och där håller jag med om att det bör stramas åt lite men böter kanske är lite väl drastiskt eller!! Fast annars vet man inte vad de skall göra åt soffliggare!!