Brighton kommer nog bli en obehaglig överraskning för många lag i PL, de har 8 - 2 i målskillnad på 2 matcher, iof mot ganska överkomligt motstånd men de spelar en otroligt rolig fotboll
Arsenal ser ut att gå mot en premiärseger även om första 15 såg stela ut, Rice kommer bli viktig i Arsenal denna säsongen, han gör det han är bra på.
Klockan 1600 skall jag se Brighton mot nykomlingen Luton, bir spännande och se Brighton hur se går med ny ägaren. Dessutom har de kvar en del av spelarna från i fjol.
Det är alltid svårt att komma upp som nykomling och stanna kvar men jag förstår vad du menar, Kompany har ju dessutom ingen erfarenhet av att träna ett lag på denna nivån
Vi ses? Jag håller på Liverpool och dom åker nog inte ur ;)
det gör inte WH heller, jag vet att du känner ditt eget lag men jag tycker Luton, Bournemouth och Burnley känns mycket sämre på papperet. Tror Everton får det svårt med men de klarar sig.
WH blir någonstans där jag tippat dom. jag lovar dig
{204}: Jag räknar kallt med en nedflyttningsstrid även i år. Spelar ingen roll om nyförvärven heter Alvarez, Ward Prowse eller Maguire. Så länge dinosaurie-Moyes, som bara har en endaste taktik och aldrig kan anpassa sig till motståndare, vare sig dessa kontrar eller kör sitt eget race, är kvar som manager och så länge Sullivan fortfarande är ägare kommer kaoset inte upphöra.
Jag kan mitt West Ham och har varit med förut. Vi överlevde knappt förra säsongen, mycket tack vare Rice. Nu är han borta. Vi ses i Championship nästa år.
West Ham kommer inte sådär långt ner, det lovar jag dig. Harry behöver miljöombyte, finns ju fotboll i honom, hans säsonger i Leicester bekräftar ju det. Jag tror bara att han behöver komma in i ett nytt gäng med andra förutsättningar, tror att hans enorma krav i United blev för mycket, att han var värdelös i United är ingen överdrift men jag tror ändå han blir bättre i ett " sämre lag "
Pinaceae: "Stackars SuneMangs. Maguire är ju ett skämt inom Ghanansk politik."
Mitt tips att West Ham slutar på nittonde plats kvarstår än mer nu med Maguire. Kan dinosaurien Moyes bara gå i pension och låta kunnigt fotbollsfolk arbeta, tro?
Här är mitt tips:
1. Arsenal 2. Man City 3. Newcastle 4. Liverpool 5. Aston Villa 6. Brighton 7. Man United 8. Chelsea 9. Tottenham 10. Fulham 11. Brentford 12. Burnley 13. Crystal Palace 14. Wolves 15. Everton 16. Sheffield U 17. Nottingham 18. Bournemouth 19. West Ham 20. Luton
{204}: sticker ut hakan lite här tror jag 1. Arsenal 2. City 3. Liverpool 4. Newcastle 5. Chelsea 6. United 7. Tottenham 8. Austin villa 9. Brentford 10. West Ham 11. Brighton 12. Fulham 13. Crystal palace 14. Wolves 15.Burnley 16. Nottingham 17. Bournemouth 18. Luton 19. Everton 20. Sheffield United
Jag vågar inte tippa serien, någon annan får börja haha men att det står mellan City, Arsenal, Liverpool och United om första 4 platserna tror jag. Chelsea känns svårbedömda
Dessutom får nog Bournemouth, Luton och Burnley svårt att hålla sig kvar, kanske åker alla 3 ur.
Liverpool får en svår premiär borta mot Chelsea.
Här är första omgången.
FREDAG 11 AUGUSTI, 2023 21:00 Burnley - Manchester City
LÖRDAG 12 AUGUSTI, 2023 13:30 Arsenal - Nottingham 16:00 Sheffield United - Crystal Palace 16:00 Bournemouth - West Ham 16:00 Brighton - Luton 16:00 Everton - Fulham 18:30 Newcastle - Aston VIlla
SÖNDAG 13 AUGUSTI, 2023 15:00 Brentford - Tottenham 17:30 Chelsea - Liverpool
MÅNDAG 14 AUGUSTI, 2023 21:00 Manchester United - Wolverhampton
Rip Kirby: hursomhelst är nog de flesta United supportrar väldigt glada just nu även om han sedan en tid inte ens varit 4:e valet som mittback då Lindelöv och Shaw fått spela där som 3:a och 4:a. Skall han behålla landslagsplatsen så blir nog detta bra för honom och han framtida karriär!
Rulltårtan : Precis. Det är där som de helt orimliga förväntningarna på honom kommer in. Han blir medveten om vad som krävs av honom, han kan inte leva upp till det, beroende på spelsystemet, lagkamrater eller gud vet vad? Inget fungerade till slut och självförtroendet var lika med noll.
Rip Kirby: jag hyser inget agg till honom och hoppas att han lyckas i ett lag som kanske spelar lite mer som Leicester! Men han var ju inte ens bra på huvudet varesig i anfallet eller försvaret! Självförtroende som en krabba i kastrullen!
Rulltårtan : Du behöver lägga till en sak och det är förväntningarna som fanns på honom efter succén i Leicester. Han hade en säsong där allt klaffade för honom. Klart som faen kraven är uppe i det blå då. Och i en klubb som Man U som törstar efter framgångar tändes såklart hoppet om att man hade hittat rätt. Nu var det inte riktigt så enkelt. Bara att önska honom lycka till hos West Ham istället.
Rip Kirby: Harry M är nog den sämsta mittbacken totalt sett i Uniteds historia! som dessutom kostade 1 miljard! Alla supportrar till United är överlyckliga nu!!
{204}: Maguire 😉 En skaplig förstärkning för Hammers, onekligen. Undra om United ville göra sig av med honom, och isåfall så bör man väl ha ett annat toppnamn på väg in?
Hur sent eller hur länge kan klubbarna I PL fylla på med spelare?
{204}: " Newcastle, de lyckades med sin satsning denna säsong, skall bli intressant och se vad de får för lag kommande säsong. "
Med andra ord, hur mycket "sponsring" kan Saudiarabien ge utan att fastna i FFP. Den stora frågan inför nästa säsong är väl om Qatar får ett lag i ligan.
Håller med om att Thailand borde klarat sig kvar. Men det blir svårare och svårare när plånböckerna får större och större omkrets.
Leicester, Leeds och Southampton åker ur PL, att Leicester åker ur ser jag som ett stort fiasko, med den truppen borde de tillhöra den övre halvan, blir intressant och se vart Madisson och Barnes hamnar b.la
2 spelare som håller hög klass.
Mitt kära Liverpool får knappt godkänt denna säsong.
Flipp : Newcastle, de lyckades med sin satsning denna säsong, skall bli intressant och se vad de får för lag kommande säsong.
Flopp: Måste säga Leicester, bedrövlig säsong sett till truppen.
DJ Hemp: Klokt val. Matchen verkar gå mot straffar och om jag tolkar text-rapporteringen korrekt så har Coventry typ tagit över spelet och skapar också flest chanser i förlängningen där skador också börjar ta ut sin rätt. Och där gör Luton 2-1!!!! Med bara minuter kvar haha.. the drama....
Okej, har en del av deras kanaler också men den matchen ville bara inte dyka upp när jag zappade. Dock ingen katastrof. Nöjer mig med att ha sett Giffers vinstmatch i mobilen medan man satt i solen ☀️
Håller med angående hesgoal.com. Har nu betalat för att ha tillgång till det mesta, men Coventry vs Luton hittade jag inte. Synd, för det hade varit spännande att följa den matchen till slutet.
I championsship playoff-finalen, eller "miljardmatchen", är ställningen 1-1 med dryga 10 minuter kvar. Luton tog annars ledningen i den första halvleken men Coventry kvitterar efter ca. 20 min in på den andra halvleken. Där är vi nu. Galen dramatik värt sjukt mycket pengar haha
{204}: Kopplingen Peter Markstedt och Barnsley stämmer väl. Händelsen som dominerar artikeln utspelades väl för ett bra tag sen, för jag tvivlar på att en uppladdning vad gäller käk och dryck bestående av bread, bisquits och bärs - tre stycken förvisso starka B:n, skulle ha någon större önskvärd effekt idag 🤭😅😂
Dagen innan matchen på Anfield laddar man då upp med ett träningspass innan avfärd. Väl på bussen till Liverpool börjar då hungern krypa sig på. Man stannar då och käkar på McDonald's. Enligt artikeln var detta tidigt på dagen.
"Ett, två på dagen. Sedan gick vi tillbaka till bussen, åkte hela dagen och kom fram till hotellet i Liverpool. Och då var man ju hungrig som en varg igen. Men den här gången fick vi ingen mat. Istället tog de med oss ner till puben på hotellet. Tydligen ville de att vi skulle dit och mingla lite. När vi var där nere fick vi ett besked av tränaren: "Ni får dricka max tre öl, eftersom vi har match i morgon." Men fortfarande blev det ingen mat – och det här var dagen innan vi skulle möta Liverpool! Folk drack i stället för att äta. Och jag ville inte verka helt dum i huvudet, så jag tog en öl. Det är ju ganska många kalorier i en sån, så jag tänkte att jag kanske skulle få i mig lite energi i alla fall." 🤭😅
Käk fick man först dagen därpå. Men väldigt sparsmakat i form av te och brödbitar. "Det var den uppladdningen vi fick. Jag blev lite chockerad, för jag hade ju en helt annan bild av hur det skulle gå till i en proffsklubb."
Barnsley med den uppladdningen mot Liverpool med Michael Owen och Karl-Heinz Riedle. Hur kunde det gå? Ja, 1-0 till Barnsley haha helt galet
SuneMangs: Båda dessa lag var i nedflyttningszonen vid omgång 17. Båda var i league two för 5 år sedan. Det är en fairytale hur som :) Svensken Gyökeres spelar ju för Coventry och gör det väldigt bra! Tror det var 18 mål denna säsong och sen Luton då. De har Englands sämsta arena i efl ligorna så jadu tänk Håland i Luton nästa säsong xD
Rip Kirby: Tyskarna och grekerna är, i min mening, bäst i Europa gällande stämning på läktarna, tätt följda av britterna. Tittar man på hela världen så är Marocko och Argentina förmodligen med och krigar i toppen.
Läktarkultur är något jag verkligen brinner för och uppskattar. Rekommenderar klippet nedan för lite gåshud. Eintracht Frankfurt-fansens tolkning av Pippi Långstrump är en personlig favorit.