Fotboll

Grupper · 16855 inlägg · 42 ämnen

Premier League


Sv: Premier League

Peja:

Behöver inte säga så mycket mer än det du skrivit just. AMEN


Sv: Premier League
LL: England har stora ambitioner. Roys spel är inte vägvinnande 2012. För en liten klubb ja, för en stor klubb, nej. England är inte Grekland.

Förra säsongen gjorde Dalglish ett otroligt mycket bättre jobb än Roy i Liverpool. Både bättre resultat och spel.

Det finns många klassiska Roy-citat från tiden i Liverpool som illustrerar hans konservativa och i sammanhanget fullständigt galna taktiska justeringar i Liverpools lag. Under några matcher ägnade han mycket röststyrka åt att påpeka för högerbacken Glen Johnson att denne inte skulle löpa över mittlinjen. Under några matcher vrålade han som en tok åt spelskicklige Daniel Agger att slå långa höjdbollar istället för att försöka spela sig ur situationer med kortpassningsspel. Mycket riktigt petades också Agger ofta och hade lämnat om Roy hade blivit kvar.

Roy är en manager som föredrar mittbackar som Carragher och Jonas Olsson framför en virtuos som Daniel Agger. Nuförtiden har den typen av tränarinställning ingen plats i ett lag med stora ambitioner.

Angående Mascherano. Alla visste att han ville bort. Liverpool och Barcelona förhandlade under en evighet och Roy hade redan handplockat en ersättare i form av Christian Poulsen - en fullständigt värdelös spelare som dessutom varken var billig i övergångssumma eller lön.

Roy handplockade även andra storheter som exempelvis Paul Konchesky, och hans försök att värva Carlton Cole kommer att vara ökänt i Liverpoolkretsar i all evighet...

Nej, Roy är helt fel val för England. Jag respekterar hans erfarenhet, hans kunnande och de resultaten som han har presterat i mindre klubbar, men förbundskapten för England är inte en kostym eller scen som passar honom. Precis som Pelle Olsson, vars idol är just Roy, inte heller vore ett bra alternativ för en storklubb med ambitioner.

Man kan diskutera hur bra Englands material är. Men jag noterar att Manchester United har spelat fantastisk Fotboll i många matcher när de har haft Carrick och Cleverly på innermittfältet; då hör man inget snack om att de måste spela långbollsfotboll pga att de har engelska innermittäfltare. Men så fort samma skickliga spelare sätter på sig landslagströjan anser helt plötsligt gemene man (i Sverige) att de har blivit oskickliga Fotbollsspelare som inte är bättre än typ Anders Svensson.

Redigerad kommentar


Sv: Premier League

Peja: jag förstod att jag skulle få det där "han gjorde fiasko i Liverpool"-svaret. Men gjorde han verkligen det? Han kom in i ett läge där hela klubben var i totalt kaos och om Hodgson gjorde ett fiasko, vad har då inte Dalglish gjort? Tiotals miljoner pund spenderade på spelare och det har ju inte direkt gått bättre för det utan tvärtom snarare sämre. Faktum är att efter en darrig start (i ett läge där tex Mascherano försvann precis innan transferfönstret stängde) så hade Liverpool börjat plocka ganska hyfsat med poäng men sedan kunde inte de nya ägarna motstå fansens messias-rop på Dalglish. Hade Dalglish inte varit just Dalglish hade han jagats ut ur Liverpool med högafflar och hackor för länge sedan.

Och du har direkt fel avseende att Hodgson bara förlitar sig på äldre spelare och bara spelar en långbollstaktik. Han räddade Fulham kvar i Premier League genom att göra det exakt motsatta för ett par år sedan, i stället för att hålla kvar vid Chris Colemans (eller var det Lawrie Sanchez? Minns inte riktigt) stela långbollande införde han ett passningsspel som kulminerade i att de nådde finalen i Europa League för ett par år sedan. WBA spelar inte heller någon "konservativ, simpel långbollstaktik" mer än vad många andra lag gör. Dessutom är det oavsett det så att i landslag vinner man ofta på att inte ha för komplicerade taktiska upplägg, du har de spelare du har och begränsad tid att spela ihop laget. Vidare så har England en stor brist på kreativa centrala mittfältare så varför försöka spela som Spanien när förutsättningarna inte finns?


Sv: Premier League
Peja: Det låter som Arsenal med Rooney på topp. Jag tror inte att det laget skulle vara vassare i sommar även om självaste Pep var förbundskapten.

Sv: Premier League
LL: England har en ambition att föryngra laget, modernisera spelet och spela tempostarkt passningsspel. Och att införa vinnarmentalitet i A-landslaget. Det vill säga allt som Roy inte står för. Roy förlitar sig på äldre spelare, konservativ, simplel långbollstaktik som lämpar sig bäst för små klubbar som snarare siktar på en mittenplacering än topplacering. Klart han är duktig för en viss typ av lag, men i Liverpool var han ett megafiasko och att vara FK för England är mer som Liverpool än typ WBA.

Men som svensk är jag mycket glad över Roys nya jobb. Det ökar ju våra chanser att gå vidare gruppspelet drastiskt.

Redigerad kommentar


Sv: Premier League

Peja: Vad är det som är så HAHAHA med det? Hodgson är en bra manager som har gjort bra resultat med små medel i ett flertal klubbar, han har lyckats bra som förbundskapten i Schweiz, han har vunnit mästerskap i flera länder och är populär bland många spelare.


Sv: Premier League

renen:

Senaste ryktet säger att Liverpool är nära att signa Rasmus Elm ( ! ) Va fan är det verkligen vad vi behöver?


Sv: Premier League
mattias - 74: Ja, kolla på FA:s och WBA:s hemsidor. Skrattretande!

Sv: Premier League

Peja:

Men allvarligt? :/


Sv: Premier League
Roy Hodgson är nära att ta över England, verkar det som, enligt FA har WBA accepterat deras förfrågan om att få snacka med Roy. HAHAHAHAHA!

Redigerad kommentar


Sv: Premier League

mattias - 74: Sjukaste skottet!

Skönt att 4e platsen är vår igen.


Sv: Premier League

Kattgubben:

Snyggt mål av Walker fram till 2 - 0 för Tottenham.


Sv: Premier League

renen:

Gary Neville får reda på sina rötter.. Underbart. Spola fram till 6.50

http://www.youtube.com/watch?v=qzEgYGbf0Wk


Sv: Premier League

Kattgubben:

Kampen om ligan lever, Heja Everton ;)


Sv: Premier League

Kattgubben:

jag skäms när Suarez slänger sig i var och varannan match men Young har tagit filmandet till en helt ny dimension.


Sv: Premier League
mattias - 74:Vidrigt att se.... Finns knappast nåt som är mer sunkigt än när lag som ManU och Barca filmar och fuskar till sig fördelar :(

Sv: Premier League
mattias - 74: Strömbergklass på den. :)

Sv: Premier League

Kommentarer överflädiga

Respektlöst att göra det mot sin förra klubb också.


i.imgur.com/WqQ3Q.gif


Sv: Premier League
mattias - 74: Värre än den mot QPR ?

Sv: Premier League

sylf:

Folk gnäller på Suarez att han slänger sig, Ashley young stod just för säsongens dykning i Premier League och får självklart straff.


Sv: Premier League

renen:

Kenny skall vara kvar anser jag. Jag vill se ex hur Carroll och Suarez funkar en hel säsong tillsammans samt se om vi får Adam och Henderson sålda. Bedrövliga värvningar anser jag. I Carroll vet man ju vad man får efter hans säsong i Newcastle. Jag är övertygad om att hans nästa säsong kommer bli hans bästa i karriären, oavsett vart han spelar men han blir nog kvar i pool.

Redigerad kommentar


Sv: Premier League
mattias - 74: Är väl bara vinst i cupen som kan rädda Kenny. Om ens det.


Sv: Premier League

renen:

Borde det verkligen vara rött kort och straff? Brukar det inte bli gult och straff i sådana här situationer eller är jag helt ute och cyklar? Vad säger reglerna?

 

Redigerad kommentar


Sv: Premier League
renen: Ta inte i nu va. Vi får nog vara nöjda bara vi inte åker ur.

Sv: Premier League
mattias - 74: Ja vi har chans på övre halvan i tabellen :)

Sv: Premier League

Stoppa pressarna

Liverpool vinner en match och Carroll gör mål. Tyvärr är 3:e målvakten i målet mot Everton på Lördag i FA cupsemin. Doni utvisad idag och Reina har 1 match kvar av sin avstängning.


Sv: Premier League

Poffa:

Ni har väl inte missat Ben arfas 1 - 0 mål igår...



Sv: Premier League

Man Utd & Arsenal last 7 games: WWWWWWW.

City last 7 games: WWWLWWD.

Chelsea last 7 games: DLWLWLD.

Liverpool last 7 games: ROFLMAO


Sv: Premier League

Wayne Gresky:

Som väntat.. Orkar inte lägga energi på det där laget snart. Tur at matchen inte Sändes på nån vanlig Kanal. Jag såg Leksand - Rögle och det var inte ett dugg bättre =)


Sv: Premier League
Fick vi just se säsongens mål i PL? Crouch får en sån j-a drömträff. Milde tid.

Sv: Premier League
mattias - 74: Hur gick det idag?

Sv: Premier League

renen:

Njut av 0 - 1 målet en gång tilll


Sv: Premier League

renen:

Ja det lär bli rensning i truppen tills nästa säsong igen tyvärr. Carroll ryktas ju bort likaså Henderson. Hoppas man behåller Downing, han är den av de brittiska nyförvärven som får MVG.


Sv: Premier League
mattias - 74: Bedrövligt lag :/

Sv: Premier League

Wayne Gresky:

Bedrövligt försvarsspel :/


Sv: Premier League
Wayne Gresky: Walking along, singing a song. Walking in a Mackie wonderland!

Sv: Premier League
mattias - 74: Vilken vändning av QPR ikväll!

Sv: Premier League

Dream Team:

Nu är den gamle Gerrard tillbaks igen, helvete vad bissart bra han är...

Redigerad kommentar


Sv: Premier League

Bissett_19:

HAHA såg nu att man skrivit kontrakt med Di Matteo =) Mourinho kan nog ta över ändå tills nästa säsong


Sv: Premier League

Bissett_19:

Vad grundar du det på? Känns ju som ett nedköp i jämförelse med AVB. Jag tror Mourinho tar över, han har ju setts leta hus i London enligt en del nyhetsbyråer och tidningar. Di Matteo kanske tar över tillfälligt men jag tror att Abromvovic tar in Mourinho som huvudtränare till nästa säsong.


Sv: Premier League
mattias - 74:

Det tror inte jag.
Jag tror på Roberto Di Matteo.

Sv: Premier League

Dream Team:

Villas Boas får sparken från Chelsea. Kom väl inte som nån överraskning. Mourinho lär ta över

Redigerad kommentar


Sv: Premier League

Dream Team:

Dom som gnäller på att ex Gerrard filmar borde se hur Bale beter sig på Emirates... Äckligt att britter mer och mer börjar filma... Jag skäms.


Sv: Premier League

Dream Team:

Ingen skräll, han har ju inte levt upp till förväntningarna alls men fan ta honom för att han gjorde 4 ( ! ) mål på Liverpool ;)

Jag tror nog även att det bara är en tidsfråga innan Arsenal lånar ut Chamak också. Också en spelare som inte levererat.


Sv: Premier League

Så verkar Arsenal vara ett avslutat kapitel för Andrej Arsjavin.


Sv: Premier League
mattias - 74:
Nej, det är inte creepy alls.
Det är bara ett lamt sätt att försöka sälja lösnummer. 



« · 1498839 · »