Golf

Grupper · 763 inlägg · 43 ämnen

« · 574453 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Solheim Cup

Huge:

Känns skönt att det är fler än jag som inte tål Christina Kim. Hon är verkligen urtypen för skitdryg nittonårig Amerikanska. Att sedan Ostbåke och Filippa tycker att hon är en härlig typ med sitt beteende får mig bara ännu mer anti.

Kommentatorerna har som du skriver ingen som helst taktisk drillning i varken foursome eller fyrboll/bästboll. De tänker inte centimetern längre än nästa slag. Tyvärr missar man då det största momentet i spelet. Framför allt i bästboll där två spelare som kan variera säkert spel med en som tar lite större chanser verkligen kommer ligga i det så berömda "vinnarhålet".

Dessutom tjatar de om samma saker om och om och om igen. Man blir trött i örat av att höra deras tjat.

Vad det gäller golfen så är det roligt att se Carin Koch som spelar bra, Laura Davies och hennes jordhögar på tee och jag kan inte låta bli att imponeras av Gulbis och Creamer. Två så unga spelare som spelar bra golf. Att de dessutom har utseendet med sig gör ju så klart att de verkligen kommer bli golfens omslagskvinnor under många år framöver.


Sv: Solheim Cup
Poffa: Skickar man ngn till USA för att kommentera Solheim Cup så kan man väl åtminstone begära att dom kan uttala namnen korrekt.
Iaf när det gäller Suzanne Pettersen.
Hon får heta Pettersson lite då och då, när Filippa öppnar munnen.
Att hon sedan vräker på med bred amerikansk accent på alla amerikanska spelare gör ju det hela än mer parodiskt.
Och Ostbåge är ju också ett kapitel för sig. Den förste och förhoppningsvis ende inbjudne gäst som spelade Mastersbanan på Augusta med en Kinbag.
Bara det...
I Sörenstams foursomeboll idag fick han till det bra på sista greenen:
Annika hade slagit i vattnet, Matthews droppade och satte upp bollen ca 12 m förbi hål. Annika har alltså en skitsvår parputt, och amerikanskorna kommer att göra sämst en bogey.
Då tycker Ostbåge att Annika borde vara lite försiktig med sin putt och inte putta för långt.
Smart move att göra en layup för att säkra en bogey i det läget.
Eller hur? :-/
Sen är det lite jobbigt med all amerikansk chauvinism i alla lägen.
Iofs har dom hemmaplan och vill peppa hemmapubliken, men man behöver ju inte visa deras pajas till halvkines med bakvänd keps som tjoar och hoppar efter varje slag eller putt.
Fast det mest underbara är väl ändå att man iaf blir expert på den amerikanska naturen som finns på golfbanan.
Lite vajande gräs, ett par kottar på en gren osv varannan minut ungefär..

Sv: Solheim Cup

Huge:

Vad värre är, är att man väljer att inte visa den första en och en halv timmen av fyrboll/bästboll. Mycket kan ju vara avgjort redan efter första nio, vilket man nu kommer missa.

Men jag håller med dig, Ostbåge och den där Filippa är inte mycket till kommentatorer. Men jag anser också att hela sändningen är rörig. Undermålig information i rutan och sällan eller aldrig får man se bollarna slås i rätt ordning.


Sv: Solheim Cup
Poffa: Synd att SVT valt att skicka 2 riktiga jätterookies på kommentatorsidan: Ostbåge och Filippa H.
2 rejäla stolpskott som bara kan kommentera det dom ser i bild.
Och ofta knappt det...

Solheim Cup

Idag börjar så Solheim Cup som spelas på Crooked Stick Golf Club. Europa är titelförsvarare efter vinsten på Barsebäck 2003 och nu siktar man på att vinna på Amerikansk mark för första gången i Solheim Cup:s historia.

Som vanligt så inleder man med Foursome, för att senare på kvällen spela Bästboll. Det amerikanska laget väljer att låta alla tre rookies spela redan i foursome:n medans Nilsmark väljer att ställa över sina tre rookies, till en början.

Matcherna i foursome som följer (USA:s spelare först):

Beth Daniel/Paula Creamer - Carik Koch/Catriona Matthew

Cristie Kerr/Natalie Gulbis - Laura Davies/Maria Hjorth

Christina Kim/Pat Hurst - Sophie Gustafson/Trish Johnson

Michele Redman/Laura Diaz - Annika Sorenstam/Suzann Pettersen


Sv: Tiger Woods PGA Tour 2005
A couple was on their honeymoon, laying in bed, about ready to consummate their marriage, when the new bride says to the husband, "I have a confession to make, I'm not a virgin."

"That's no big thing in this day and age," her husband replies.

The wife continues, "Yeah, I've been with one other guy."

"Oh yeah? Who was the guy?" he asks.

"Tiger Woods." replies his wife.

"Tiger Woods the golfer?" the husband asks. "Yeah. Well he's rich, famous and handsome. I can see why you went to go to bed with him."

The husband and wife then make passionate love. When they get done, the husband gets up and walks to the telephone.

"What are you doing?" asks the wife.

"I'm hungry. I was going to call room service and get some food," her husband replies.

"Tiger wouldn't do that," she says.

"Oh yeah? What would Tiger do?"

"He'd come back to bed and do it a second time."

The husband puts down the phone and goes back to bed to make love with his wife a second time. When they finish, he gets up and goes over to the phone.

"What are you doing?" she asks again.

"I'm still hungry so I was going to get room service to get some food," her husband responds.

"Tiger wouldn't do that."

"Oh yeah? What would Tiger do?" he asks.

"He'd come back to bed and do it one more time," his wife replies.

The guy slams down the phone and goes back to bed and makes love to his wife one more time. When they finish he's tired and beat. He drags himself over to the phone and starts to dial.

The wife asks, "Are you calling room service?"

"No," he responds. "I'm calling Tiger Woods to find out what the par is for this hole!"


Sv: 87th PGA Championships
Poffa: Låter ju bara som om du beskriver sveriges svåraste bana Sollerö GK.

87th PGA Championships

I går kväll och i natt svensk tid så spelades första rundan av klassiska PGA Championships. Det är 87:e gången som tävlingen spelas och är en av fyra klassiska majors som man spelar varje år. I år spelar man på en av de mer fruktade banorna i världen, Baltusrol i New Jersey.

Banan är känd för sina extremt långa hål och att det är i princip nödvändigt att träffa fairway för att klara par på hålen. Som exempel kan nämnas banans tredje hål, ett dogleg vänster med par 4. Hålet mäter ofantliga 503 yards vilket är ungefär 450 m. Detta bäddar för ett lååångt inspel på närmare 175 meter för att ligga på green på två slag. Det finns också ett 210 meter långt par 3-hål och ett 500 meter långt par 5-hål. Totalt mäter banan 7191 yards, vilket är 6575 meter. Nämnas ska ju då också att banans par inte är det normala 72 utan 70.

Efter första dagen är det sex spelare i ledningen nämligen, Trevor Immelman, Ben Curtis, Stuart Appleby, Phil Mickelson, Rory Sabbatini och Stephen Ames. Ett slag efter denna grupp finns 11 spelare, bl a Jesper Parnevik och Lee Westwood.

Sämre går det dock för Tiger Woods. En bedrövlig runda med +5 gör att han ligger på delad 113:e plats. Men man kan väl som vanligt inte räkna bort Tiger. En bra runda och han är med igen.

Vill man följa denna underhållande tävling så är det LIVE-sändningar från andra dagens spel på Viasat Sport 1 klockan 21.00. Fyra underbara timmar med golf och en vacker bana. I kväll kommenterar Mikael Högberg. I morgon och på söndag är det Zakke som snackar.


Sv: LPGA och Annika Sörenstam
Poffa:
Inget snack, bättre damgolfare får man leta länge efter. Lider lite över att hon brände GS:en här nu.. är det nån som ska lyckas så är det väl hon.. jaja, nya tag nästa år.

Get in the hooooole!

LPGA och Annika Sörenstam

Sitter och ser på LPGA på SVT 24. Annika gick andra rundan på 67 slag (-5) och är totalt -9 på två dagar. Hon leder två slag före Laura Davis och tre slag för Gulbis. Det som imponerar är Annikas suveräna spel. På de senaste tretton rundorna hon gjort under tävlingsspel så har hon 13 rundor under 70 slag. Nytt rekord på damtouren. naturligtvis.

För mig är det solklart, Annika är världens bästa damgolfare genom tiderna, hon är en av världens bästa idrottskvinnor och hon förtjänar allt beröm hon får. Skulle hon dessutom lyckas med sitt mål, att vinna en Grand Slam, då finns det nog ingen som kan blunda för fakta. Annika rockar FETT!


Sv: US Masters 2005
Poffa:
Många av spelarna har inte spelar klart rond 1, spelet återupptas kl 15.45 svensk tid. Rond 2 startar 16:20

Svenskarna har inte startat bra.

61. Parnevik +4 (11 hål)
72. jacobson +5 (13 hål)
79. Haeggman +6 (14 hål)

Sv: US Masters 2005

Nu är det ännu senare start som gäller. Man kommer försöka starta 18.30, men nu kommer man att använda sig av start från två tee. Dvs, man kommer att ha start från hål 1 och hål 10.

"Due to a weather delay tee times will start at 12:30pm ET with a two-tee start."


Sv: US Masters 2005

Stigsson:

Ytterligare en timmes förskjutning nu. Tidigaste start är nu beräknad till 16.35 svensk tid. Fortsätter det så här kan det bli en lång dag i morgon för vissa. Risken är ju att man får gå det man inte hinner idag OCH morgondagens runda. Flera av dem som kan drabbas är favoriter. I de fem sista bollarna idag går t ex spelare som Tiger Woods, Ernie Els, David Toms och Jesper Parnevik.


Sv: US Masters 2005
Poffa: Kollade just på livebilder från drivingrangen på masters.org och det fanns inte en enda spelare där så det skulle förvåna mycket om man kom igån med bara en timmes förskjutning. :-(

Sv: US Masters 2005
Första boll går ut 15:35. Viss försening råder pga åska.

Haeggman startar 16.41, Jacobsson 17.30 och Parnevik 21:25

Sv: US Masters 2005

Stigsson:

Skall bli skoj att se hur det kommer gå för di svenske. Jag läste på golf.se att det kommer bli förseningar. Första Tee Off är förskjuten minst en timme på grund av åska och regn.

Just det är iofs inget ovanligt vad det gäller Masters och Augusta National.


US Masters 2005
Äntligen startar US Masters som för min egen del brukar vara början till att bli sugen på eget spel.

SVT24 ikväll kl. 22.00

Leaderboard finns att följa på länken.

Sv: Golfen i sverige 2005
shanti:
Ja abstinensen börjar komma nu, du har inte varit i Skottland och spelat?
vi är några som funderar på att åka över i april (flyga till Glasgow)
Annars har jag själv varit på mallorca ett par ggr och spelat, även montpellier i frankrike samt nu i september var vi ett gäng till Rom och spelade där.
Det jag tycker är härligt med att vara "utrikes" och spela är ju Greenerna, har man en greenträff så får man valuta för det, jag menar bollen stannar ju ett par dec ifrån nedslagsmärket, här uppe i norr kan det ju säga "tjong" så ligger man i greenbunkern istället.

Sv: Golfen i sverige 2005
shanti: OK, jag återkommer med min jakt på scratch när ungarna är tillräckligt stora för att bära klubborna åt pappa. Just nu är dom för stora att fästa i bagen och för små för att bära.

Sv: Golfen i sverige 2005
Stigsson: Okej.har man flera varn går det alltid ta med ungarna på golfrundan. Den yngste kan man fästa i bagen ;), en kan agera Caddie, den äldste kan man försöka lära ;) Nja det är aldrig försent att bli proffs ;)
Har en spelkamrat som är dryga 40år!! äldre än mig själv, han siktar själv på att komma ner till scratch. :)

Sv: Golfen i sverige 2005
shanti: Jag har nog funnit min nivå. Insåg efter att vi fick första barnet att jag inte skulle komma längre i min golfkarriär. Nu får jag exakt 18 frislag på min hemmabana och det räcker gott åt mig.

Sv: Golfen i sverige 2005
Stigsson: hehe jag kör lite fusk försäsong..har varit utomlands och spelat lite..och lirar minigolf innomhus också. I junis är det högsäsong här hemma och försäsong på andra ställen ;)...

Nja jobba på så kommer det för dig med...

Sv: Golfen i sverige 2005
shanti: Försäsong?!? Den börjar ju i juni.
 
Kanske därför jag är så kass?

Sv: Golfen i sverige 2005
Stigsson: okej...men kanske dax för en vändning nu då vettja :)!!
Själv har man spelat värdelöst under försäsongen nu..men det tar sig förhoppnings vis... Men det är roligt att bara gå ut en runda och få lite motion samtidigt som man får spela golf....Blir ju aldirg någon tour spelare känns det som, men kan låtsats när man slår ut ;)...

Hoppas det går bra för dig då...och glöm inte Fore!! Om du råkar få ett snedslag ;)

Sv: Golfen i sverige 2005
shanti: Jag skulle tippa att jag kommer floppa igen. Vilket jag har gjort dom senaste 5 säsongerna. :-(

Golfen i sverige 2005
Hallo alla glada golfare i landet. För er som inte har chansen att åka utomlands till någon fin bana och spela av er den värsta abstinensen kan jag bara säga....otur...jag har spelat nu och ska till egypten och lira mer snart. Någon som har något mer bra tips på vart man kan åka och spela golf så här under silly season i sverige.

Vilka banor blir hetast under sommaren och vilken svensk golfbana kommer göra årets botten napp. Vilka spelare gör succé och vilka floppar??
Ja frågorna är många...framtiden får utvisa....men nu ska jag sova och imorrn spela lite minigolf inomhus...är rätt kul det med ;)

Tiger Woods PGA Tour 2005
Såg TV-reklamen för den igår och tyckte den var rätt kul.

Kolla själva:

www.easports.com/games/tigerwoods2005/home.jsp

Under [f]Tiger Woods on TV[/f] finns den (hires=3.35MB QT).

Sv: Äntligen!
Frisco: Skönt bra och rättvist att Europa vann. Annars så tycker jag nog att golfen börjar att kännas rätt så passé nu. I och för sig så är banorna i norrland som allra finast nu när säsongen börjar lida mot sitt slut. Var ut en runda i lördags och en i dag men dom ronderna spelar jag bara för att komma åt den fina motionen som ju ändå golf får anses frambringa.

I morrn smällere...ZZZZzzzzzzzzZZZZZäta fintar fetare läktare än Floppa...!

Sv: Äntligen!
Stigsson:
Där satt den, Europa vann.
Inte helt fel att slå USA på deras hemmaplan.

Sv: Äntligen!
Sannes: 3 segrar behövs idag. På dom fyra första har vi säkrat 1,5. Detta ser ut att bli en kassaskåpssäker seger.

Tiger tog han sitt första poäng på hela helgen idag?

Sv: Äntligen!
Frisco:
Men det är, långt, långt, långt kvar.
Så jag är fortfarande optimist.

Sv: Äntligen!
Sannes: USA har snart ledningen. Det lyser RÖTT RÖTT och åter RÖTT i resultatlistan.

Sv: Äntligen!
Poffa:
Kanske Garcia också för Mickelson har, vad jag har förstått, spritt bollarna lite överallt.

Sv: Äntligen!
Sannes:

Här är matcherna och de svenska starttiderna:

18.00 Tiger Woods – Paul Casey
18.11 Phil Mickelson – Sergio Garcia
18.22 Davis Love III – Darren Clarke
18.33 Jim Furyk – David Howell
18.44 Kenny Perry – Lee Westwood
18.55 David Toms – Colin Montgomerie
19.06 Chad Campbell – Luke Donald
19.17 Chris DiMarco – Miguel Angel Jiménez
19.28 Fred Funk – Thomas Levet
19.39 Chris Riley – Ian Poulter
19.50 Jay Haas – Padraig Harrington
20.01 Stewart Cink – Paul McGinley


Westwood, Montgomerie och Harrington borde vinna sina matcher.

Sv: Äntligen!
Frisco:
Jo jag vet, de har vänt hopplösa lägen förr. Men jag ger inte upp på förhand, men tufft kommer det att bli. Och spännande.

Sv: Äntligen!
Sannes: Att säga BARA 3 känns tyvärr fel. Jänkarna är grymma att spela man mot man.

Sv: Äntligen!
Frisco:
Ikväll krävs det "bara" tre segrar så är bucklan Europas igen.

Sv: Äntligen!
mike66: Ser nu på reprisen från gårdagkvällens golf. Mikkelsen på utslaget på ett korthål. När han slagit till bollen skriks det av flera samtidigt: IN THE HOLE....

Det är skönt när man ser resultatet.

Sv: Äntligen!
Huge:
Haha, jag såg inte ens att jag skrev fel, man är så uppe i någon hockeypremiär som snart skall äga rum att man rör ihop saker både här och där.

Jag, spela bangolf, nja det tror jag inte, är fullständigt helt hopplös dålig på det, fast det klart i Scandinavium så kanske jag skulle lyckas..... :)

Sv: Äntligen!
Sannes: "Jag har varit på Scandinavium Masters ett antal gånger"

Är det inte lite lågt i tak på Scandinavium?
Det är kanske bangolf du talar om...? ;-)

Zachrisson är inte grymt bra, men han är tyvärr den ende vi har av någorlunda klass. Bäst är när ngn spelare sitter som bisittare så det inte bara blir utflippat flumsnack.
Satt just och tittade på ngn tävling från SGT, Waxholm Open.
En kvinnlig gravallvarlig kommentator som lät som om hon läste börsnoteringarna...

Sv: Äntligen!
Poffa:
Jag förstod allt att du inte ville vara elak, men det är så fruktansvärt irriterande när man vill se golf och inte kan.

Nja, nu är jag inte så mycket för att sätta mig på en sportbar och glo, och idag sänder dom nog enbart fotboll rakt igenom skulle jag tro.
Och förresten så kan jag inte ta mig någonstans just nu, är sjuk.

Knepigt att man vill se golf trots att man inte spelar det själv. Men just Ryder Cup och Solheim Cup är något speciellt tycker jag. Fast jag tittar på andra golftävlingar också, när det går i en kanal man har vill säga.
Göran Z är grymt bra på att kommentera golf.

Jag har varit på Scandinavium Masters ett antal gånger, var några år sedan nu men ändå, det var verkligen en upplevelse må jag säga. Så himla kul och framför allt intressant att komma världsspelarna så nära.

Äh, nu var det mycket ointressant text från mig igen.

Sv: Äntligen!
Sannes:

Meningen var inte att vara elak. Et ttips kan vara att uppsöka en sportbar. För några år sedan gjorde vi det i Sundsvall, in kom ett fotbollslag och en av dem började gorma om skitsport, byta kanal och annat. Då gick deras lagledare in och sa att vi var först och att golf var intressant. Tre timmar senare satt 100 pers och såg på Ryder Cup. Den enda som inte gjorde det var han som gormat. Han gick hem...

Sv: Äntligen!
Poffa:
Om ni tittar idag, nu var du allt bra stygg mot mig....
En annan får nöja sig med text tvn, inte alls roligt.

Sv: Äntligen!
Frisco:

Tyvärr är det allt för många icke-golfkunniga som är på plats. Trots att man direkt ser att utslagen är på väg ut i skogen så skriker folk "Great shot!!".

Som tur är så får man njuta av fint spel och härliga scener i alla fall. Om ni tittar idag, lägg märke till en sak. Lag Europa snackar mycket med varandra, ber varandra om hjälp med avstånd och lutningar osv. Amerikanarna gör det inte. De låter var och en reda sig själv.

Sv: Äntligen!
mike66: Det jobbiga med att se tävlingar som Ryder Cup (och andra golftävlingar på TV) är alla idioter i publiken som skriker IN THE HOLE!!!!!

Sv: Äntligen!
Frisco: Krossa USA.

Sv: Äntligen!
mike66: Nu är Europa UPP i alla 4 matcherna.

Sv: Äntligen!
mike66:
Gick inget vidare för Bajen men det går bättre för Europalaget.

Det känns lite konstigt att inga svenskar är med och spelar iår, vi får vara glada åt att det är två svenskar som är vicekaptener, eller vad det nu kallas.

Sv: Äntligen!
Sannes: Jag håller mä du jag. Huvudsaken är att man kan kika på hockeyn och så blir det ju en del fotboll också. Viasat kan fara och flyga dom. Såg förresten andrahalvlek, Bajen mot Spanjackerna i går på femman tror jag det var.

Bästboll, ställningen just nu:

USA x - x Europa

Hål
7
Mickelson/ 1 upp Mont'erie/
Woods Harrington

6
Love/ 3 upp Jimenez/
Campbell Clarke

4
Cink/ lika McGinley/
Riley Donald

3
Furyk/ 2 upp Garcia/
Toms Westwood

Sv: Äntligen!
mike66:
Summan av kardemumman av ditt inlägg är att jag lika gärna kan vara utan Viasat, jag klarar mig finfint med min hederliga digitalbox och så har jag Canal+, fick visst tv4+ på köpet när du uppgraderade nätet i hiset här.
Men med Canal+ då får jag se den fotboll jag vill och den hockeyn jag vill, har även säsongskortet så jag klarar mig.

Fast det hade varit kul att glo på golfen idag när man ändå är hemma och inte gör någonting.

« · 574453 · »