Luleå HF

SHL · 119795 inlägg · 892 ämnen

« · 1660525 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Nu verkar Köplustan köra över HV-71. 2-0 efter halva matchen. Lasch definitivt en förstärkning. Gissar att Lasse Bagdad-Bob J gråter ikapp med CryBert och ropar efter en gruv-lig hämnd. 

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Pölsan

Apan

Pungen

Läjkrarna

Dessa fyra lag har vi alltid förlorat mot i slutspelet. Rookiesupportrarna SS-apan och liknande tror förstås att vi lider av förlusterna mot Apan men som vi Luleå-supportrar vet är det bara skitsaker, lika irriterande som en mygga på axeln man blir tvungen att vifta bort.

Våra riktigt svåra förluster är mot Pölsan naturligtvis.

Sedan har vi lag som Öret och faktiskt HV som vi aldrig mött i slutspel. 

Och övriga har vi vunnit och förlorat mot - ja det vill säga Trottoarkanten har vi alltid spöat. Naturligtvis.

Men grejen är den att det finns fyra hockeylag som vi alltid förlorat mot och i årets slutspel är det möjligt att vi åker på Pölsan i åttondel. Skulle vi vinna då möter vi troligen Apan i kvarten. Och tar vi den kan det bli bli Läjkers och Pungen i semi och final på något vis.

Vore ju rätt kul att sudda ut de där vinstnollorna i ett och samma slutspel:-)

Iofs har jag inte räknat med att vi ska kunna gå så långt i årets slutspel i Sverige. Vi har ju redan tagit Europa.

Men lite spännande är det allt. När man tänker på att vi förstärkt med Sigalet, Billins, Ekarv och Harju. Hittar Fagervall fungerande femmorna nu kan det bli intressant. Speciellt om också Ledin och Robin Jonsson kan återvända och spela som tidigare.

Man ska ju notera att Robin spelade begränsat mot Kpölustan i CHL-finalen samtidigt som Per Ledin var extremt svag matchen igenom. 

Nja, det blir intressant att se hur det går närmaste månaden drygt. Vi ska ju spela nästan varannan dag från i morgon, dvs 11 matcher på 24 dagar så nu kan det hända mycket. Och speciellt vill vi se laget bli ihopspelat:-)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

När det nu inte pågår hockey - riktig hockey vill säga - kanske någon undrar hur Maratontabellen ser ut för Elitserien SHL sedan Luleå klev upp i finrummet.

Vi gick upp 1984 och har sedan dess spelat 30 säsonger i rad, dvs vi har tillhört eliten i 75% av perioden. Det är bara Warulfven och Pölsan (som alltid varit med), samt MooDoo, Djurgårn och lite mindre Köplustan som varit med fler säsonger.

Men tittar vi på Maratontabellen under de trettio full säsonger Luleå spelat i Elitserien SHL ser den ut så här:

1 Färjestads BK 2123
2 Luleå HF 1891
3 HV 71 1888
4 Djurgårdens IF 1824
5 Modo Hockey 1736
6 Brynäs IF 1735
7 Västra Frölunda HC 1703
8 Linköpings HC 1096
9 Leksands IF 1009
10 Timrå IK 927
11 Södertälje SK 924
12 MIF Redhawks 884
13 Skellefteå AIK 834
14 AIK 676
15 Västerås IK 461
16 AIK IF 282
17 Mora IK 271
18 Rögle BK 270
19 Växjö Lakers HC 235
20 IF Björklöven 203
21 Örebro HK 61
22 Hammarby IF 9
23 Väsby IK 3

Ganska imponerande. Tala om anrikt lag, speciellt jämfört med Apklubben, Vilda Väsby och andra rookiegäng.

Vi ledde ju knappt före HV-71 och faktum är att 24 oktoner när vi torskade 2-3 hemma mot MooDoo passerade HV oss och nu ligger de 10 poäng före. Gissningsvis hinner vi inte ikapp HV i år så vi är trea men nästa år går vi förbi igen förstås:-) 

Vore ju kul om Luleå kan ta förstaplatsen i Maratontabellen sedan vi gick upp, men det verkar nog krävas att Warulfven ramlar ur Elitserien SHL ett par säsonger.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Lustans superlina har full lekstuga i HV-zonen. Blir något att bita i för Könjöpingarna.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Jaha, ikväll får vi en ny serietvåa och eventuellt också en ny serietrea. I tabellen har vi

2. Läjkers +27 75p
3. Lustan +11 75p
4. HV-71  +14 74p

och till skillnad från alla andra lag som lirat 44 matcher har Lustan och HV bara spelat 43, eftersom de har sparat en hängmatch och möter varandra ikväll.

Finurligt nog möter de också varandra i morgon, men då i Jönköping. Det handlar alltså om en riktig s k back-to-back-match, för förstå gången i SHL, där vi i några år spelat fusk-bäktobäk, som bara handlat om att ett trött lag ska förlora mot ett piggt.

I HV lirar Malte Strömwall som tydligen blir rekordman eftersom han spelar för sitt tredje SHL-lag på en och samma säsong.

Jaha, då får vi väl se om Lustan är knäckta sedan de torskade Europafinalen mot mäktiga Luleå Hockey. Som plåster på såren har de plockat in Ryan Lasch och ordnat till en SM-vinnarlina med Lasch, Janmark och Figren.

En match där man inte har några favoriter även om jag fortfarande är sur på Köplustan som vägrade dispens för bryggman och Jaros som därför inte får lira med Asplöven resten av säsongen och kanske får svårt att ta plats i Luleå. Jämra fuskelunda!


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Djurgårn får kvala ;)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Nu är jag visserligen väldigt nöjd med säsongen hur än den mindre lokala serien och slutspelet går, sedan vi lyckats vinna det stora mål, Europamästerskapet.

Men kul om säsongen pågår så länge som möjligt. Jag kan skita i hur det går i olika matcher men vinner vi den sista match vi spelar för säsongen är det kul:-)

Det där sociala slutspelet är skrämmande. Bara bäst av tre och har man oflyt kan man vara borta efter några torskar.

Det vore ju kul om vi klättrade till plats sex och säkrade bäst av sju matcher-villkor.

Men för det målet borde vi ha spöat Öret före uppehållet. NU tappade vi två pinnar och avståndet är nog ointagligt. Om jag räknar bort de fyra översta lagen gäller ju att vi måste på bara 11 omgångar passera två av lagen över oss för att nå plats 6:

5. Pungen +14 72p
6. Öret +14 69p
7. Ulfven -12 64p
8. Luleå -3 61p 

Ulfven är ju siffermässigt enkel men problemet är snarare att de gått bra länge och sannolikt fortsätter så. Fast ska vi upp på plats sex lär vi behöva passera Ulfv.

Plus ett av de andra lagen. För att nå Öret gäller 8 poäng och för Pungen hela 11 poäng - plus att de just nu har 17 plusmål i målskillnad gentemot Luleå dessurom.

Ser ju omöjligt ut. Men kan vi fix sexpoängsmatcherna vore det lite mer chans, även om det fortfarande är svårt och kanske inte möjligt.

Då har vi

10 feb Pungen-Luleå
18 feb Öret-Luleå 
3 mar Warulfven-Luleå 

Jaha. Bara bortamatcher i sexkamperna dessutom. 

Nja det blir nog socialt slutspel. Hoppas väl vi får möta Djurgårn då. 


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Hmm, ser nu att Luleå som souvenir säljer en T-shirt med European Trophy inklusive en Luleå logo på bucklan. Samt med texten "Champions 2015".

I princip tycker jag att det är korrekt, men det är lite si och så med dateringen av detta.

Deltagarna i detta mästerskap väljs ju delvis ut efter prestationer utförda hösten 2013 och våren 2014. Gruppspelet liras ju under 2014 och slutspelet hösten 2014 samt semi- och final 2015.

Det korrekta är alltså att Luleå är mästare 2014 och så kommer det också att framställas i historiskrivningen såvitt jag förstått.

Men som det nu är blir vi mästare 3 februari 2015 och kommer så att förbli till början av februari 2016 om de inte ändrar på ordningen.

Det betyder ju att vi borde bäst betraktas som Europamästare under 2015 - precis som det står på tröjorna - även om det väsentligen baseras på insatser 2014. 

Men jag tror att vi får påverka CHL att ändra för att uppnå en sådan ordning i så fall. Borde kanske inte vara helt omöjligt eftersom vi är delägare;-)

Men lite obra är det med formell skrivning att vi är mästare 2014 men vi har tröjor som säger att det gäller 2015. Birde förstås synkroniseras.

Tänk vilka problem vi råkar ut för!

Mycket enklare för en klubb 13 mil söderut som bara lyckas i mindre lokala mästerskap, ungefär som när de i den bandyklubben blev mästare i Apschtaan för ungefär sextio år sedan...

Redigerad kommentar


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Det påstås att Tre Kronor mött Finland, men det är förstås lögn. Tre Kronor är ju det svenska ishockeylandslaget och hur kan det vara fråga om vårt landslag eftersom >100 av våra bästa spelare inte deltagit? 

Tydligen har gnomen Mårts varit i forten med inte ett A-lag, ej heller ett B-lag, möjligen ett K-lag vilket förstås illustreras av att Apvakten Markus Svensson - gissningsvis inte på bästa 20-listan för svenska vakter - haft spaden. 

Vet inte vad Apsvensson pysslat med. Kanske blev han uttagen för att man ville se om han kunde upprepa den akrobatiska tjyvbenskonsten med vilken han självmant sänkte Apan i CHL-semifinalen mot Luleå Hockey?

Det var verkligen imponerande hur Apsvensson - med bara minuter kvar och Apan i ledningen - tyckte att det var en god idé att han slängde sig rakt utåt från målet med skridskorna före och nådde så snabbt så långt ut att han kapade omkull Luleås Granström, vilket ledde till dne kalabalik då galningen Apsevc skickades till omklädningsrummet och Apan fick spela box varpå Luleå kvitterade.

Man förstår inte varför Apsvensson hittade på en sådan urbota idiotisk grej. Men så har man förstås inte utbildats i värdegrunnnnnd. Kanske hade han satsat pengar på oavgjort och såg chansen rinna ut? Men genom hans idiotiska tilltag fick Luleå chans och då kunde Apsvensson släppa in kvitteringen och rädda pengarna? Kan det vara så?

Nå, hoppas att Apsvensson gjord som han skulle då. Kastade sig hejvilt till höger och vänster, fällde spelare som ett bowlingklot plockar ned käglor.

Apsvensson - hockeyns bowlingexpert!


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Jaha. Med den analysen av förbundets allmänna äcklighet är det dags att konstatera att vi med stor säkerhet drabbas av äckelbesluten i år.

Jag tror att det är ganska stor risk/chans att vi slutar som 8, eller möjligen 7. Det betyder att vi i så fall får spela "PlayIn" 

Lördag 7 mars Luleå - XX
Måndag 9 mars XX - Luleå
Tisdag 11 mars Luleå - XX

Vinner vi en sådan "åttondel" och går till kvartsfinal?

Troligen, men inte säkert. Med oflyt kan man förlora vilken match som helst. Säg att vi genom oflyt torskar första hemma. Då är risken stor att vi åker ur och får tidigare semester än övriga 10/11 SHL-lag samt lag 1-8 i allsvenskan, lag 13-14 i allsvenskan o s v. 

Trots "hemmafördel".

Jag tycker INTE att lag som inte kommit bättre än 9-10 ska få spela om SM samtidigt som lagen på plats 7-8 i bara bäst av 3 ska kunna åka ur. Helt j-a värdelöst och det inte bara för att det sannolikt drabbar oss själva i år. Utan för att det är osportsligt och för att det leder till att intresset och spänningen för Elitserien SHL på sikt torkar in. 


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

När det gäller förbundets äckel är ett av dessa det s k playin. Här ska ett lag från plats 10 - som kanske bara genom målskillnad klarat sig från kval till allsvenskan - få delta i slutspel om SM. Dessutom så pass lotteribetonat att matcherna mellan de värdiga kvartsfinalisterna från plats 7-8 kan slås ut av lagen på spelslutplatserna 9-10 på osäkra bäst av tre matcher.

Det låter inte seriöst. Inte som att man siktar på sportslighet. Inte som att seriespelet under drygt 50 omgångar spelar någon större roll.

Javisst är jag medveten om att det vanligen är lagen högst upp i serien som går längst och serieettan vinner vanligen slutspelet.

Men det beror INTE på de villkor de skaffat sig under den långa grundserien. Det beror helt enkelt på att lagen som är bättre vanligen går längre. 

Om vi leker med tanken att placera några av lagen Apan, Läjkers och Köplustan på plats 9-10 - t ex om de drabbades av rejäla poängavdrag eftersom det upptäcktes att de spelat med oreggad spelare några månader eller något. Inte fan skulle de snabbt åka ut ur slutspelet som följd av de svåååååra villkor som bottenlagen drabbas av i kvart, semi och final. De skulle naturligtvis lyckas ungefär lika bra ändå. Att de drabbas av den enoooooorma nackdelen att behöva spela en eventuellt sjunde plats på bortais har nämligen ingen som helst betydelse.

Häromåret visade jag att den "fördel" som lagen skaffar sig gebom att få en ev. sjunde match hemma helt enkelt inte existerar. Det som gäller är att det bättre lagen som regel vinner och sjunde matchfördelen är betydelselös. 

Kan det verkligen vara så, nu när "experter" låt vara självutnämnda, och även spelare och tränare tjatar så mycket om hur värdefullt det är att ha den där fördelen i sjunde match. 

Jodå! De är helt enkelt lurade. När det bättre placerade laget vinner blir snacket om fördelen i sjunde matchen som en självuppfyllande profetia: SE DÄR! Nu vet vi beviiiiisligen hur viktig den fördelen var! Och det har man mage att tro även om serien avgjorts efter t ex sex matcher - gissningsvis tror de då att det andra laget torskade den sjätte matchen eftersom de var så skraja för att drabbas av sjunde matchen: det VEEEET ju alla hur enormt viktig hemmafördelen blir då!

Så. Det är bara skitsnack.

Hela serielunken blir alltså ännu mer serielunk när resultaten igen-kligen är betydelselösa. Lek med tanken att dårarna Loob et al lyckats med det de försökte: aytt stänga serien. Lek med tanken att de sedan kommit på att alla skulle få spela slutspel, av ekonomiska skäl. Lek med tanken att de skulle inbilla sig att folk gick och såg 80 seriematcher innan slutspelet "eftersom serien var så betydelsefull för den avgjorde vilket lag som fick hemmaplansfördel i sjunde matchen". Folk skulle till slut upptäcka att det var meningslöst. Publiksiffrorna skulle falla dramatiskt i serien men bli höga i slutspelet.

Det vi haft som givit spänning hela säsongen har varit streckkamperna.

• 2 lag skulle drabbas av ett svårt kval mot de bästa allsvenska lagen.
• 2 lag skulle slippa kval, men inte få vara med om slutspel
• övriga lag skulle lyckas kravla sig över slutspelsstrecket
• och högst upp kunde det vara strid om placeringarna och äran att vinna serien.

Lagen på nedre halvan har haft betydelsefulla matcher, ofta ända in i kaklet.

Men vad har hänt nu?

De som ska kvala ges sådana villkor att risken att åka ur blivit betydligt mindre. De som klarar sig från kval men missar slutspel har eliminerats - nu går de till slutspel ändå. Att lyckas belägga de viktiga platserna 7-8 är numera betydelselöst och inte bättre än att komma 9-10....nej, förlåt mig, visst fan är det viktigt att komma 7-8: DÅ FÅR DE JU I ÅTTONDELEN HEMMAPLANSFÖRDEL! Yohoo!

Så, hur gick det förra året?

Lagen på plats 7-8 blev omedelbart utslagna av lagen på plats 9-10. Hur j-a kul tyckte hockey-Sverige att det var?

Så nu gör de om experimentet. Men för att ge lagen på plats 7-8 bättre chans att klara sig till den kvartsfinal de ärligen förtjänat har förbundet hittat på en ny ordning. Lagen på plats 7-8 får i första matchen...HEMMAPLANSFÖRDEL!

Allvarligt talat. Hemmaplansfördel är endast en ekonomisk fördel. Spelar man sju matcher får man extra inkomster av en extra hemmamatch. Om man däremot är överlägsen och vinner i fyra raka får man i stället inkomster av bara två hemmamatcher, jämfört med de som knappt vinner och behöver sju matcher vilket ger intäkter från fyra matcher hemma.

Sportsligt är hemmaplansfördel alltså helt beydelselös.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Jag äcklas.

Av någon anledning blir det nästan alltid så numera när jag tar del av något som förbundet ligger bakom. 

Ett förbund är bäst, när det inte märks- När allt bara fungerar som det ska och förbundet sköter det som de har ansvar att sköta.

Nu har man tydligen spelat "landskamp" dvs en sådan där meningslös vodkaturnering, mest berömd eftersom ryska domare på fyllan tillåts singla slant om vinnare och sedan släcka ner hallen.

Vad läser man?

"– Euro Hockey Tour är för oss ett väldigt viktigt internationellt utbyte där vi har de fyra största nationerna som deltar i tävlingsspelet."

Vad är det för skitsnack? En skitturnering mellan länders D-lag som ska läggas ned. Ingen vill ha den, inga länder, inga spelare, ingen pubilk. Mara gnomen Mårts eftersom han inset att i annat fall skulle förbundet spara in >1 miljon kronor genpom att kicka gnomen.

Och vidare:

– Vi vill först ta in uppgifterna från Västerås, vad det här har berott på, det kanske påverkar ansvarsfrågan. Någon typ av kompensation är väl inte omöjligt att det blir, säger Mikael Lundström.

Fortsatt skitsnack. Dit har man lurat folk att komma och titta på skiten men efter en period får folk gå hem, eftersom det inte finns någon is för där har förbundet målat på med reklam för att tjäna pengar till egna arvoden, färg, som förstår isen men det har de inte brytt sig om att kolla upp trots att det hänt tidigare.

Inte bara att folk ska ersättas för biljettpriset. De ska dessutom ha skadestånd eftersom de drabbats av förbundets oskicklighet. Pengarna för detta kan lämpligen dras från de löner som herrar Lundström och ordföranden från västerbotten lyfter inklusive från de gratisluncher de bälgar i sig medan de beslutar om att "det vore väl roligt med lite back-to-back" o s v...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Hm, av någon anledning letade jag efter en gammal diskussion på Svenska Fans Luleå sidor. 

Där finns ju ett Forum som tidigare var hockey-Sveriges mest intensiva, men som vi alla lämnade sedan SvFans "förbättrat" sidan vilket i IT-sammanhang ibland ska läsas som: gjort den omöjlig att använda. Och så blev det tyvärr där.

SvFans Luleå-Forum är fortfarande tillgänglig men nu som rullande klotter-plank dvs som här och i mina ögon är det förstås helt omöjligt. Jag föredrar tråd-Forum; sådana när alla diskussioner är uppdelade på områden ner på mindre ämnen och slutligen i rubricerade trådar. Väl organiserat blir ett sådant Forum pefekt användbart. T ex tillhandahålles matchtrådar som kan ha många hundra inlägg separat, rubricerade med matchens namn och datum och stör alltså inte för andra diskussioner som kan pågå dagar-veckor-månader.

Den som är intresserat hur det såg ut kan gå in och läsa. Det finns på Svenska Fans sidor en länk till Luleås Forum och om man i den adressen ändrar URL från forum till tradforum kommer man rätt.

Detta som inledning men jag hade ju en tanke med det jag skrev. Nämligen att det var roligt att skumma igenom inlägg och känna igen alla namn som man samtalat med under åren. Det var kul. 

Den andra upplevelsen var att Herregud, allt jag skriver har jag skrivit förut. Något överdrivet men visst är det så. 

På Svenska Fans Trådforum kunde man plocka upp ett ämne och ta det i mål. Ta t ex galningen Fehlmans handel och vandel. Den finns där, analyserad i minsta detalj varpå hans flagranta sinnesvaghet spikats fast på skampåle för tid och evighet. Delar av detta haf jag ju skrivit här också, men efter >7000 inlägg på bortåt 300 sidor är det ingen jävel som ser det tidigare skrivna och så får man upprepa det igen. Under förutsättning att någon överhuvudtaget läser det jag skriver här där det delvis mest blir en monolog med mig själv. 

Men allvarligt talat. Det är förstås ett väldigt slöseri med tid att sitta och skriva om saker man skrivit förut. Och något grönjävulskt ointressant för en själv förstås: jag skriver nog sämst när jag blir tvungen upprepa mig eftersom jag inte känner någon kreativitet eller större lust och skriver utan att tänka medan jag mellan öronen är mer upptagen med annat. Då blir det dåligt och meningslöst.

Nåja. Jag är mycket nöjd med beslutet att skita i att läsa Apsidan här där hatbrottslingarnas sammansvärjning säkerligen flödar vidare på ett sätt som säkert röner stort intresse bland framtida forskning inom de mest mörka sidorna av neuropsykiatri. 

Så det är förstås en klar förbättring för mig själv. Men det hindrar inte att det i princip är omöjligt att skriva på ett klotterplank som detta. Jag är nog en trådforummänniska, och sådan blev jag sedan Jesper implementerade hockeyforum på Luleå Hockeys officiella hemsida på nittiotalet. En innovation som blev ledande i hockey-Sverige på nätet förstås. Vill minnas att jag och trebor fick äran att testa betaversionen Jesper hade lagt upp och det var med stor glädje. Även om hälften av inläggen då var signerade Savage. Man här är det ju "värre"....;-)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
M.Lemiux: Fast med den kultur som tycks vara legio 13 mil söderut behöver man väl montera tak under bordskivor för att få kontroll över vad som överlämnas med händer som rikligt tilldelats fingrar.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Sven.Savage och DansbandsWolf:

Det där med lönetak tycker jag inte ska gå igenom i Elitserien, men visst...en klubb 13 mil söder om Luleå skulle nog drabbas hårt i övertrissningen av löner om ett sånt beslut skulle gå igenom så bara därför kanske man skulle vara positiv till det :)
Men jag ställer mig nog ändå negativ. 


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

DansbandsWolf: Hej Wolf! Ja, det är lustigt att se hur allt rör på sig. När det gäller den organiserade hockeyn skulle jag vija se den oförändrad sedan 1975, dvs sedan Elitserien blev till, fast med jämna mellanrum inkluderande ytterligare lag. Bra att vi går till 14 lag nu även om jag tror att vi är mogna för 16 t o m. 

Men för övrigt tycker jag det är för hoppigt med nu har vi hittat på det ena och nu har vi hittat på det andra. Och bakom allt ligger som vanligt hockeyligan, därtill hetsad av lag som Warulfven och Köplustan. När det gäller lönetak eller än bättre offentliga löner tror jag det vore bra men visst kommer det att försöka myglas undan; ett rejält straff i så fall, när Lobben och alla glennertar blir upptäckta med fungrarna i syltburken.

Håller med dig om Apan, Fehlman och andra Luleåhatare som man tröättnat rejält på under de knappt tio år Apan varit upp i eliten och visat upp sina båda ansikten; det ena av fin hockey; det andra av elakhet, hat och missundsamhet mot andra föreningar i synnerhet vår; något som framförts med en stöddighet som man aldrig tidigare sett maken av.

Jag är fortfarande förstummad över Hr Hamsters helt unika framgång och det är så stort att man inte kan ta in det. Men han har alltid varit klok och är det säkert i fortsättningen också; även om Aporna och andra utomstående inte fattar det. Jag gissar på en trygghet att Luleå kommer inte att falla som kusinen från landet längst bort i skamvrån skrapandes med fötterna med kepsen i hand och nedslagen blick medan de framfusiga och stöddiga i sydbotten; numera definierat som allt utanför norrbotten; tar för sig även från oss och om vi protesterar skrattar och gråter om vartannat på väg till banken eller till lokalmedia i Fjollträsk.

Jag brukar byta skärmbild på mina monitorer då och då efter stämning och känsla och på en av dem har jag nu en bild från Luleås omklädningsrum efter finalvinsten i Champions och Europamästerskapet och det är härligt att se lyckan i ögonen på Hamstern, Notch och lulespelarna omfamnande varandra strålande av glädje. Luleå Hockey den kvällen i himlen och kom för alltid ihåg att det blev till efter en sådan underbar seger då vi helt utspelade i två perioder, nedtryckta, förlorade, reste oss och sedan inte gick att stoppa under jublet från >6000 i publiken. En fantastisk känsla, i delfinen och allt, en seger man placerar på väggen i en kammare i hjärtat, bredvid bilden av världens vackraste tandlösa leende på Robin Jonsson efter 13 min 45 sekunders övertid den 20 mars 2011:-)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Sven.Savage:Hej Sven och trevlig lördagkväll på dig. Sitter här och slölyssnar på mellot som för övrigt engagerar mig föga och funderar på hockeyrelaterade änmen istället.

En tanke som gnager mig är hur helt plötsligt lönetak kommit i ropet. BIFbasen väcker tanken som ett brev på posten nu när Fruktis kommit upp i manegen och du skall se att Looben snart står där och tycker samma sak. Ok visst men varför just nu? Och ok men guuuud så lätt att kringå med typ Bagdads sign on under bordet. Balansen är rubbad och trollen fasar.

På tal om trollet är jag övertygad att fruktis likt du och jag irriterats över stalkern. Du och jag kan inte mer än bemöta idioten skriftligen men fruktis har mera muskler att klämma åt muppen. Vi kanske borde tacka SS/Barbro :) Bara några tankar såhär med lite vin i kroppen och inget på tv...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Jag håller på att arbeta med ett projekt och blir som bäst koncentrerad och effektiv när jag parallellt har någon hockeyaktivitet pågående. Lät nu aftontrasans hockeystudio rulla. De hade varit över och intervjuat Linus Klasen - eller Linus Klasson - som studiens ledande expert gång efter annan förklarade att han hette.

Studion hade skickat ned Garpenlöv som fick höra om hur det fungerade i Schweiz och hur Linus trivdes. Linus har ju gjort supersuccé där. Dessutom frågade Garpen om hur Linus resonerade när han efter tiden i Malmö valde att gå till Luleå. Jag snackade med min agent om hur mitt hockeyliv var. Det var lite väl mycket fest och pajaseri och jag ville skärpa till allt och bli en bättre hockeyspelare, förklarade ungefär Linus, och därför ville jag dit där Jonas Rönnqvist gav mig de möjligheterna. Låter trevligt. Jag är inte säker på att Osten alltså behövde betala en megalön för Klasen, kanske mer att garantera att hjälpa honom bli en bättre hockeyspelare och nu hämtar han ju in rejäla lön i Schweiz.

Avslutningsvis pressar Garpen Klasen med "Och som avslutning lova nu att du kommer hem till Sverige och avslutar din karriär i Djurgården". Nja, drar Klasen lite på det. Jag tänker att han är ju från Södertälje så det blir nog lite sådant, men så svarar Klasen att "Jag var ju på mycket hockey och såg djurgårn på nittiotalet, Micke, dig och grabbarna men.....jag har väldigt starka band till Luleå".

:-)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Är hockeyn död i AIK nu?

Nej, jag talar inte om Apan. Utan om AIK. Det riktiga AIK, inte plastkopian. AIK som är ett av de klassiska lagen, ett av de i särklass mest anrika, i svensk hockey.

Början till slutet för AIK hockey kom i slutet av nittiotalet då de gav sig in på ett samarbete med Piteå, som skulle fungera som farmarklubb till AIK, samt skrev de "marknads"-mässiga avtal med en finsk kastrullproducent som krävde att de skulle spela i kastruller, samt då och då gav sig in och beslutade vilka spelare som skulle lira. Till råga på allt köpte de in en tjeckisk landslagslina som mest av allt pysslade med att nattetid lansera hockeyfrilla på Stureplan. Och så fyllde man på med bullf...guldvippor på läktarna.

Det gick förstås åt helvete (en händelse som ser ut som en tanke med hänsyn till att Apan AIK nu lierat sig med resterna av avundsamma pitbor).

AIK försvann. Var det tog vägen vet ingen men då och då poppade där upp rester som hade allt mer kreativa beteckningar. Sist jag kollade upp hette de AIK HF IF AB eller vad det nu var. Eftersom hockeyn dog försvann supportrarna och generationer av AIK-supportrar följer laget i sparkboll men har ingen aning om hockey. AIK har alltså blivit Fjollträsks motsvarighet till Göttlabörg där alla bara bryr sig om sparkboll men om vintrarna brukar sitta på Scandal-I-Analiums läktare mest för att ses och snacka sparkboll; hockey har de aldrig begripit sig på.

Häromåret förklarade AIK att nu skulle de bli KHL-lag, som vanligt i syfte till attinte hitta hockey utan hitta pengar, eftersom nya KHL-lag fick en stor pott första åren av någon rysk oljeskurk. Men det fick de inte, förbundet sa nej.

Och så gick det käpprätt åt helvete. Man bleb av med Fasth och Melin o s v och åkte ur Elitserien. Nere i ALlsvenskan har man imponerat genom att lägga sig i botten och envist hålla sig kvar där.

Dessutom myglade man till sig fem miljoner av Djurgårns ersättning från Cmore, i maskopi med övriga SHL-klubbar. Till råga på allt har man haft en ledning som antagligen velat väl men inte varit så kompetent coh ledarna har fått gå in med miljoninkast bara för att rädda AIK från konken gång på gång. Och nu har ledningen för huvudkoncernen dvs i princip sparkbollen sparkat undan hela hockeyledningen och själv tagit över. Och fortsatt med att sparka hela tränargänget och tagit in galningen warulfven peter nordström, som naturligtvis fortsätter att förlora.

Nu ska jag erkänna att jag inte är helt säkert insatt i AIKs handel och vandel men jag tror att de som nu leder klubben är Firman Boys. D v s den vanryktade sammanslutningen av hard core supportrars av Clockwork Orange/Fight Club-karaktär. Under ett antal år hade de så pass makt att de krävde och fick kvartssamtal med tränare och spelare men nu tror jag att de tagit makten fullt ut. D v s i första hand för sparkbollen, för det är vad man bryr sig om, men nu har man också tagit över makten i ishockeyn. Och kommer att köra de metoder man sedan länge etablerat för sparkbollen. 

Om hockeyn överlever. Jag har ju räknat med att Gnaget går till KHL men nu är jag tveksam om en klubb i sådant fritt fall kan göra det. Konken står återigen för dörren och idag skyltar de i tidningen för att de kräver fyra miljoner v någon välgörare som av och till skänkt pengar till AIK för att rädda laget. Nu skrev han tydligen på ett "gåvobrev 4 millar" för tio år sedan, gissningsvis endast i syfte för att AIK skulle visa upp det för myndigheterna för att komma undan en konkurs, med hänvisning till att de hade 4 miljoner. Så nu tycks Firman Boys kräva in de miljonerna. Sannolikt med slagträn om det behövs.

Vars är hockeyn på väg?


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Vore det slutspel nu...

så skulle Apan vara illa ute.

I fjol hade Apan ett starkt lag och mycket riktigt vann man också slutspelet, som det verkade av siffrorna, överlägset. Men de hade flyt alltså. De åtta kvartsfinalslagen var följande:

1. Apan
2. Köplustan
3. Läjkrarna
4. Pölsan
5. Warulfven
6. Luleå
7. Trottoaren
8. MooDoo
9. Pungen
10. HV 

Apans inbördes mot de olika lagen var:

Köplustan
Mot Lustan hade Apan poängunderläge 6-9 och vad värre var: Lustan hade vunnit senaste två mötena - som båda spelades i Apschtaan med 1-6 respektive 1-6! Här hade vi ett lag som visste hur man spöade Apa, men som följd av tabellställningen kunde de mötas först i final.

Läjkrarna
Ytterligare ett lag som Apan fruktade och hade poängunderläge 5-10 mot. De hade spelat tre oavgjorda matcher, i vilka Läjkers tagit en bonuspinne och Apan två. Men i de övriga matcherna hade Läjkers vunnit hemma med 4-2 samt borta i Apschtaan med - 0-6! 

Pölsan
Här hade Apan poängfördel, efter att ha vunnit 3 och förlorat 2 matcher - men Pölsan hade krossat Apan en match uppe i Schtaan med hela 3-7 efter att ha pulvriserat Apan med 1-5 i första perioden. Ett farligt lag för Apan, som i gott minne hade finalen något år innan då Pölsan plockat fjärdrarna av Apan så det stor härliga till.

Warulfven
KLar fördel för Apan som spöat Warulfven stort i två matcher medan Ulfven lyckats nå oavgjort i tre och tagit 2/3 bonuspinnar.

Luleå
Ytterligare en fruktad motståndare för Apan. Sedan de kom upp i Elitserien hade de gaft överläge mot Luleå men Luleå hade kommit närmare och närmare och en uppgörelse mot Luleå kunde de aldrig räkna som avgjord på förhand. I första matchen för säsongen satte Apan 1-0 efter en minut men därefter ägde Luleå sönder Apan som slog sargut i 59 minuter och lyckades vinna matchen. I de följande 4 matcherna vann Apan 2 och vann Luleå 2 bl a genom att för första gången sedan Apan kom tillbaka till Elitserien spöa Apan nere i Schtaan på tre perioder, med 3-5!

Trottoaren - MooDoo
Två inte så starka lag förra våren men ändå värdiga slutspelslag på plats 7 och 8.

Pungen
Pungen, rejält på dekis, var en favoritmotståndare för Apan som pulvriserat Pungen i fyra matcher och bara släppt Pungarne till en oavgjord och strafförlust.

HV-71
HV hade inget lag i princip utan hade bara till nöds sluppit kval genom att sparka och köpa in en ny femma spelare medan alla ledare och tränare avgick eller sparkades. Apan hade krossat HV i fyra av fem matcher och bara släppt en enda på slarv.

Apans oönskemotståndare i slutspelet

1-2. Köplustan och Läjkrarna
  Två lag som Apan skulle torska mot av allt att döma. Båda lagen opassade Apan något grönjävulskt och Apan fick kämpa ihjäl sig för att hålla jämna matcher ibland men när de fölkl igenom blev de krossade av dessa lag som visste hur man knyter upp svansen på apor.

3-4. Pölsan och Luleå
   Två starka lag som också opassade Apan. Skulle man möta dessa blev utgången oviss och båda lagen hade visat extra tändning mot just Apan som kunde vänta sig mycket svårt motstånd om man fick möta Pölsa eller Luleå i slutspel.

5. Warulfven
Laget hade visserligen kommit 5a i serien, men var bara en skugga av den tidigare Ulfven. Kunde opassa några av lagen men mot Apan hade de varit chanslösa.

6-7. MooDoo och Trottoaren
Inte så väldigt starka men dock värdiga slutspelslag.

8-9. Pungen och HV
Rena skämten. Två lag som var ordentligt på dekis och inte ens tagit sig till slutspel men skulle gå vara med av sociala skäl, ett horribelt beslut av Ligan förstås.

Och vad händer?

Kvartsfinal Apan-HV
Helt värdelösa HV lyckas helt osannolikt snubbla sig till kvarten där Apan alltså får enklast möjliga motstånd. Lyckas ändå förlora en match men går förstås vidare.

Semifinal Apan-Pungen
Och det fortsätter lika sjukt! Pungen är i princip utslagna i kvarten men har råflytet Allan och lyckas plocka bort Kölustan - Apans farliga motståndare. Apan lyckas förlora en match mot Pungen men går förstås vidare till final.

Final Apan-Ulfven
Skrattfinalernas skrattfinal. Ulfven har helt sjukt plockat bort Apans värstigaste motståndare Läjkers i semi och Apan får önskemotståndaren Ulfven i final och krossar dem förstås som de vill.

Ett helt jäkla sjukt slutspel där Apan vinner efter att ha sluppit möta samtliga farliga motståndare och bara fått möta slutspelets blåbärsgäng: två av dessa var inte ens slutspelslag så egentligen vann Apan slutspelet efter att bara ha mött en enda motståndare - vilket förstås var önskemotståndaren av samtliga sex topplag i serien...

Men vore det slutspel nu?

Ser man på serien skulle den i nuvarande ställning innebära att Apan skulle vara tvungna att slå följande lag för att vinna SMI. 

Kvartsfinal Luleå-Apan
Förutsätter att Luleå i åttondelen slår Djurgårn medan Ulfven slår Trottoaren. Det innebär att Apan möter Luleå i kvarten. Jag är seriös nu: i en sådam kvart vinner Luleå. Men låt oss för sakens skull hitta på att Apan vinner för att se vad de sedan får för motstånd.

Semifinal HV-71-Apan
Jag har för övrigt räknat med att HV spöar Pungen, Lustan slår Öret och Läjkrarna tar Ulfven i kvarten. Det betyder i så fall att Apan i semi får möta HV-71 - ett lag som Apan turligt lyckades få oavgjort mot nyss men som dessförrinnan spöat Apan samtliga tre matcher de mötts. HV vet bättre än alla andra lag hur man knäcker Apan genom att spela fysiskt på Apans små junisbackar som då sprider puckar och misstag i egen zon. En sådan här semi vinner naturligtvis HV. Men - återigen - vi låtsas att Apan vinner för att se vad som väntar.

Final Läjkrarna eller Köplustan mot Apan
Ja här har vi två ytterligare lag som vet mycket väl hur man spöar Apan. Kommer de på plats 2 och 3 i serien har ju Apan tur som bara behöver möta ett av dem. Och Läjkrarna och Köplustan får alltså i egen semi göra upp vilket av lagen som får nöjet att spöa Apan. För spöa Apa, det kommer de att göra.

Sammanfattningsvis tyder nu läget för att Apan - som fick ett historiskt enkelt slutspel 2014 - och borde skämmas att kalla sig mästare efter en sådan "prestation", i år kommer att riskera att möta formidabla moståndare hela vägen och med latmaskar som Schremp och Widing i laget kommer man inte att kunna stå emot. Tur i oturen för Apan slipper man ändå tre svåra motståndare eftersom man av allt att döma blir utslagna redan i kvartsfinal. Av laget som sparkade ut Apan ur Champions Hockey League:-)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Kvartsfinal 2015: Luleå Hockey - Apan

Javisst. Med stor sannolikhet kommer vi att få möta Apan i kvartsfinal i mitten av mars.

Jag har tittat på tabelläget nu när bara ett varv matcher där alla möter alla återstår.

Vi har ju:

5. Pungen 72
6. Öret 69
7. Ulfven 64
8. Luleå 61
9. Djurgårn 59
10. Trottoarn 54
11. Pölsan 52 

Lagen på plats 7-10 kommer ju att mötas i åttondelsfinal, eller playin eller sociala slutspelet, eller vad det nu ska kallas. Vilka lag blir det?

Ja, i detta nu skulle man väl, trots att Ulfven varit så starka på senare tid, gissa att både Pung och Öre kan hålla sig kvar ovan strecket och därmed bli klara för kvartsfinal direkt.

Då återstår fem lag, varav fyra ska spela åttondelsfinal i slutspelet medan det femte får spela kval för att ev. hålla sig kvar. 

Min gissning är att Warulfven och Luleå kommer att vara kvar på plats 7 respektive 8 när serien är klar.

Det innebär då att Luleå får möta lag 9 och Ulfven får möta lag 10. Då tror jag att både Ulfv och Luleå vinner och går till kvartsfinal. Även om det väl handlar om bäst av tre matcher vilket gör det lite mer osäkert förstås. Vi borde av allt att döma då få möta Djurgårn eller eventuellt Trottoarn. Och det ska vi väl fixa?!

I kvarten får serievinnarna Apan möta det lag som varit sämst placerat i serien av de som gått till kvartsfinal. Det innebär alltså att det blir något av lagen på plats 8-10, beroende av vilket/vilka som nu är kvar.

Jag gissar ju att Djurgårn, Trottoarn och Pölsan - vilka det nu blir - inte kommer att kunna slå Warulfven och Luleå. Och i så fall har vi Luleå-Apan i kvarten.

Inte mig emot. Jag tror att Apan börjar krackelera trots att de leder serien så överlägset, och det skulle inte förvåna mig om haveriet kommer upp i öppen dager redan tidigt i slutspelet. Sevc börjar bli allt mer galen på matcherna och trots att de blev av med Lehtonen har de fortfarande kvar ett antal locker-room cancers i laget, som Schremp och Widing. Och Europamästarna Luleå Hockey kommer inte att vara ovilliga att utnyttja sprickorna i det apiska köpebygget. I semifinalen av CHL ägde vi ju faktiskt sönder Apan trots att vi hade ett kraftigt försvagat lag utan Billins-Sigalet-Ekarv- Harju-Ledin-Jonsson och flera medan Apan visserligen saknade Pesonen men han var också den ende. 

Det återstår ju 11 omgångar av serien och sedan ska åttomdelsfinaler spelas. Men jag tycker att det börjar luta starkt för att det blir Luleå Hockey - Apan i kvarten.

Och det har vi ingenting emot. Ingenting alls:-)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

På CHLs hemsida intervjuas Lustan Erik Karlsson som till skillnad från kapten Joel uttrycker det korrekt:

"You know, there was great atmosphere in the locker room and we had great harmony in the squad before the game and it felt like all of us were truly focused and pumped for the game, and the game reflected that in the first two periods.

Unfortunately we drew a couple of bad penalties in the third period and that gave them a little energy, and when they scored their first goal the arena exploded and pushed the team even harder. They were able to take advantage of that energy boost and we couldn't, unfortunately."

Klokt sagt av junioren Erik Karlsson. Vore fint om han kunde lära upp gamlingen Joel om sportslighet och heder.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

M.Lemiux: Jo, de flesta av oss kan ju vara hyggligt enögda under brinnande match men med tiden vill man ju ärligt analysera situationer för att bli trovärdiga och respekteras i disklussioner.

Mitt enda avsteg från den principen är nog den domarbedömning jag alltid erkänt gäller för mig:

• Luleå förlorade - domarna var usla, troligen köpta
• Luleå vann - domarna var utmärkta och ärliga

När det gäller tacklingen på Fabbe reagerade jag först inte och anta att Fabbes klubba inte träffat honom över munnen - då tror jag att han lirat vidare och ingen hade tänkt så mycket över det där.

Men i repris ser man ju tydligt hur Lustan anlägger en ojuste tackling. Han vrider kroppen för att träffa Fabbe med de hårda axelskydden och han lyftar armen-armbågen för att maximalträffa och dessutom hoppar han in tacklingen och lyfter en hel decimeter ovan isen.

Jag uppfattar det där som ett riktigt fult försök även om inte Fantenberg hade beräknat att träffa Fabbes klubba som träffade hårt över tänderna.

Men det var orent och fult och allt beror ju bara på en enda ska: Luleå hade i tredje perioden tagit över och lustorna var svårt pressade. De fick inte som under första-andra perioden åka runt oss i åttor och passa snyggt till varandra. I stället åt sig Luleå in i matchen och tvingade Lustan att försvara sig men vi kom bara närmare och närmare, hade nyss reducerat och kvitteringen hängde i luften. Lustan hade inget motvapen och desperata försökte de spela "fysiskt" men det var de inte tillräckligt kunniga på så i stället blev det fult.

Och det är hela saken.

Att Joel kvider i efterhand är bara att skratta åt för den där j-a nissen har ju sysslat med fult och farligt spel när han känt att annars förlorar de, så länge man kan komma ihåg. Det vackraste minnet man har i det sammanhanget var kvarstfinalen mot Pölsan 2013, då Joel och lustorna började spela fult eftersom de insåg att de annars var förlorade mot oss. Då sänkte Fredrik Svensson en lusta, som okunnigt nog hoppat på Fredrik, med den grymmaste raka höger som skådats utanför en fyrkantig boxningsring. Därefter...letade Fredrik upp anstiftaren, Joel, och förklarade att nu var det dags för honom att stå upp som en man efter en ful tackling Joel siktat in på Vikhos huvud mot sarg.

Och vad gjorde Joel? Han GÖMDE sig! Han ställde sig bakom domaren som skydd mot Fredrik och när Fredrik försökte går runt för att få tag på Joel smet Joel åt andra sidan fortfarande med domaren som skydd.

Allt det där utspelades inför öppen ridå i Scandal-I-Analium och sedan Joel en flagranti visat vilken liten feg kyckling han var, foh Lustan och dog Lustans publik och Luleå krossade Lustan i matchen:-)

Nej, att Joel gnäller gör bara att man fölorar den minimala respekt man hade för mannen. Vidare gnäller han på att Fabbe låg kvar en minut - det tycker jag var elegant av Fabbe. Det gav Lustan den rättmätiga utvisning de skulle ha för fult spel och felet var inte Fabbes - det var Fantenbergs. Vidare gnyr Joel hur uselt som helst över att Fabbe kom tillbaka från omklädningsrummet sedan han medicinskt bedömts och åtgärdats. Vad är detta för skitsnack? I VM-finalen England-Tyskland 1966 klev kejsar Beckenbauer in i slutet av matchen med en bruten arm i mitella och kämpade vidare. Ich hyllades för sitt mod och sin vilja precis som Fabbe ska hyllas för detsamma. Men Joel tycker nog att Beckenbauer filmade, gissningsvis bröt han armen på sig själv för att förstärka simulerandet;-)

Hur som helst. Det gläder mig att Lustan ballade ur så ordentligt och gnällde för det visade verkligen att detta var en match som båda lagen brann för att vinna.

Det var knappast någon "vänskapsmatch" där ingen brydde sig om resultatet i en Kalle Anka-turnering. Och det var utmärkt för CHL:s framtid, en framtid vi alla hoppas på, har satsat pengar på, vill se och vara med om att den lyfter och blir en institution, en folkfest för alla hockeyklubbar och hockeyälskare i Europa.

Utom då Apan, som gnäller vidare speciellt som vi sparkade ut aporna. men allvarligt talat borde de åkt ut mycket tidigare. Speciellt mot regerande Europamästarna JYP som i princip slog ut Apan från CHL redan i åttondelen, men Apan hade helt otroligt flyt i båda matcherna och räddades till slutb på straffar. Och likadant räddade de sig vidare på straffar även mot Pungen i kvarten. Men mot Luleå tog flytet slut och de förlorade mot en mäktigare motståndare. Och en av de viktigaste orsakerna till att flytet inte kunde ta dem vidare var att laget utan värdegrunnnnnd uppförde sig så extremt illa i slutet av hemmamatchen mot Luleå. Där först Apvakten Svensson la en oerhört ful tjuvben på Grana vilket ledde till kalabalik där speciellt galningen Apsevc var ute för att slåss och helt korrekt kastades ur matchen av domarna - Sevc hade väl tre utvisningar i matchen, så ful var han och då ska märkas att han redan tidigare skulle ha haft matchstraff men det missades av domarna.

Ja, och så fick ju aporna för sig att lägga satellit efter satellit:-) Vilket nöje det var att se och jag tyckte det kändes som en gudomlig rättvisa att Erik lade en sådan - med tanke på vilket otroligt flyt han annars haft mot oss genom att peta in helt vidriga turpucker i slutsekunder eller i sudd mot oss.

Nej till Joel. Den korta sanningen är att Lustan var så överlägsna under första och andra perioderna att hade de varit skickligare skulle de stängt matchen redan då, men Joel räddade oss till tredje med bara 0-2.

Och i tredje tog vi över och när Lustan insåg att matchen började rinna dem ur händerna tog de till slutspel och straffades för det och därför vann vi. Hade de INTE fulspelat skulle vi vunnit ändå för varje sekund blev matchen i tredje mer och mer vår match. Lustan valde sätt att förlora på och det får de stå för själva.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

björn power och M.Lemiux: Tänk om vi vore en tjolahoppförening, vilken som helst; en sådan som det fanns tretton av i dussinet, en förening som ingen annan bryr sig i, som pysslar med meningslösheter som de bedömer saken, som ingen annan blir irriterad över, blir glad åt utan bara helt enkelt...skiter i?

Jag är säker på att det finns sådana föreningar. Och jag är lika säker på att vi inte är en sådan. 

Och man undrar varför.

I begynnelsen var IFK Luleå och Luleå Sport. Och man var antingen det ena eller det andra och aldrig kunde de två förenas och se att vi var en och samma förutom då den lilla skillnaden att vi antingen hade en stjärna eller ett stiliserat L S K till vänster på bröstet ovan hjärtat. 

Men så skådade vi ljuset och i nådens år för snart 37 år sedan förstod vi att fortsatte vi det lokala käbblet skulle vi bli vid det. Men om vi insåg att vi båda var Luleå... så fanns det inget hinder för hur högt vi skulle kunna flyga.

Vi skådade ljuset. Vi blev ett och samma. Och vi lyfte, levde våra drömmar och flög högre och vackrare och vi nådde till högsta höjd.

Jag tror att det är det all avund beror på. 

Första åren och under lång tid var det norrbottniska lagen, speciellt Boden, i nästa hand Piteå och så Kiruna-lagen. De hade ju alla varit vana vid att de dominerade Norrbotten och ägde ned residensstaden Luleå år efter år efter år.

Men nu var det över och Luleå blev för varje år bara bättre, lämnade norrbottenslagen efter sig och tog upp kampen med andra lag för att avancera till Elitserien och där år efter år nå allt högre till dess att vi, efter att laget under sommaren bestigit Kebnekaise, besteg toppositionen i Sverige 1996.

Kiruna har väl något accepterat det därsedan länge - det är ju ändå bara kystlag det gäller, men Boden har fortsatt sett oss som det onda genius som också flyttade garnisionssjuhuset halvvägs söderut och som plockade bort A8, I19 och de två andra; på något sätt blev vi i Luleå Hockey symbolen för att Boden tappade så mycket. 

Lite ilsknare har pite varit. Eftersom pitegrabbar gick till Luleå och vissa blev världsstjärnor fick de för sig att DE, Piteå, skulle haft det plats "vi stulit". Så därifrån har ilskan flödat så länge. Först skrev de avtal att vara farmarklubb till AIK i Fjollträsk, allt i syfte att se till att pitespelarna i fortsättningen skulle gå, inte till Luleå, men till Fjollträsk. Ett exempel var landslagsjanne som drog ned till Gngaet några år innan han skådade ljuset och blev vårt ankare. Men hela det där med AIK gick förstås åt helvete.

Och i detta Apans framgångar skådar man piteavund, kanske och t o m troligen mer än Apavund. Pitbor har befolkat Apan på alla möjliga positioner från bästigaste Lasse Bagdad-Bob J och ut i alla språng där de kan driva på med den grundläggande målsättningen att skada Luleå Hockey - som någon sorts hämnd: får inte Piteå vara bäst ska inte Luleå heller vara det.

Den här inställningen är ju sjuk och naturligtvis är den döende och försvinnande från Piteå där de flesta nu växt upp med ett normalt förhållande till Luleå Hockey och norrbottens hockey. Det finaste närliggande exemplet är ju Asplöven med vilket vi har ett strålande samarbete som gynnar båda våra lag - unikt fint för landet och något som hjälpt oss båda på ett remarkabelt sätt.

Men några surnissar har tagit fram linjalen och promenerande efter E4an mätt upp att det inte är så mycket längre till Apschtaan från Pite än till Luleå. Så denna gnällminoritet odlar nu Apan vilket är en s k vendetta transversale från pite i riktning och syfte att sänka lulehockey. Som en del av detta har de dammsugit norrbotten på talanger i femtonårsäldern senaste 10 åren och raggat dessa till stan - där har vi "hemligheten" bakom Apans fina juniorer och framgångar på senare år. I somras t o m satt Apledarna och ringde upp 15-åriga talanger i Luleå Hockey för att lura ned dessa, skammen har tydligen inga gränser!

Där har vi historien och där har vi bakgrunden. Nu säger jag inte att alla Apanslutna som ägnar sig åt att jävlas med Luleå i själva verket är från pite. Men pitegiftet har vällt ut likt en uppvärmd smörbrunn ur en skadad palt och det har stimulerat ett antal apor som t ex Fehlman / SS-apan att göra till sin livsuppgift att förfölja och hata lule på det sätt de förmår.

Jag tycker att det är sjukligt, en åsikt jag förstås delar med alla oss andra normala som bara vill älska hockey.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Sven.Savage:

Sen bara enj liten reflektion över tacklingen på Fabbe i CHL-finalen.....att det är ett solklart matchstraff på Fantenberg är inget att snacka om då han hoppar in tacklingen med hög armbåge mot Fabbe, och reglerna säger så nu, för att stävja dessa idiotiska hopp-tacklingar, så får man 5 min+game vid dessa typer av tacklingar. Sen blev utgången så att Fabbe får, om det är han egen, klubba i munnen men har får det pga av den fula hopptackling som Fantenberg gör.
Sen skulle förmodligen jag också ligga i smärtor på isen om jag får en klubba i käften som gör några tänder snea, det är väl inget konstigt med det.

Min poäng är att domarna dömde helt rätt efter boken och den samlade sk expertisen i Tv och tidningar håller med att det är korrekt dömt och att det är bra att dessa regler kommit till för att förhindra höga armbågar inhoppade i skallen för att förhindra hjärnskador men ändå är det skrämmande att se på tex Aftontramsans sida på en del Frölunda-fans kommentarer som prompt hävdar att det är en domarskandal, skämmes på dom....

Men ännu mer skrämmande är det att läsa SS-apans och hans alter egos kommentarer....nä, där som vanligt är det hatet mot Luleå som styr vad som skrivs, och han hävdar att vi vunnit på fusk och sprattlar-Fabbe bara filmar, men han ser konstigt nog inte tilltaget varför Fabbe får smärtor och tilltaget varför domarna helt korrekt visar ut Fantenberg på 5 min+game.
Hade det vart tvärtom att det varit Fabbe som gjort det tilltaget så gade det vart att Fabbe skulle stängas av för gott och se vad detta Fuleå gör, nä hans hat gör att han tyvärr inte kan se nyktert och istället hylla domarna som dömer helt rätt efter reglarna för att hindra dessa skall-skador.
Heder till dig Sven som skrev nedlåtande om Holzapfel när han skall-tacklat OchApa Möller på ett vidrigt sätt, och det är precis detta vi ska ha bort oavsett vilket lag den tacklade spelaren och oavsett vilket lag den spelare som tacklar tillhör.....sedan finns det givetvis komplikationer som gör att spelaren som tacklar går fri, men absolut aldrig höga armbågar och hopptacklingar...
Skulle SS-apan tänka på samma sätt som du och jag och andra seriösa hockey-älskare?? Svaret är NEJ, och det är skrämmande istället för att håna Fabbe inte hellre väljer att skicka en känga till Fantenberg som gör denna farliga tackling.

Ps...Joel Lundqvist hade en jävla tur att inte han råkade ut för samma straff....han kommer ju som en projektil i luften med armbågen riktad mot Cam Abbotts skalle, tur för Cam att han upptäcker en flygande hopptacklande Joel i sista sekund så han hinner undan med huvudet, annars skulle det ha slutat mkt illa...synd att inte domarna såg det :( 

Redigerad kommentar


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

björn power:

Hehe, jo...visst är det så :) ....det gick dock inte hela vägen med SKAIKs CCCP hockey :)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
M.Lemiux: Hmmm... Först var det en Kalle Anka turnering när saik inte fick vara med (buhuu). Sedan blev den en riktigt värdig Champions Hockey League turnering när saik skulle CCCP-spela hem den. För att sedan åter klassas som en Kalle Anka turnering då saik åkt ut mot den vackraste föreningen i semifinal.. Hela världen skrattar åt vissa saikares mindervärdeskomplex som aldrig verkar ta slut..

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Jag kan förstå att det kan finnas någon rookie som första gången tar del av vad SS-Apan/Fehlman skriver och tänker: Ojdå, det där var väl att ta i. Men ingen rök utan eld, sägs det ju? Luleå måste ha gjort något fult som blir så hatade.

Jo visst är det något vi gjort, men knappast fult. Förklaringen till SS-Apans och Fehlmans hat mot Luleå är betydligt enklare och mer tragiskt än man kan tro. Det är mycket lätt att förklara det. Genom att visa hur det gick i Elitserien under de första trettio åren för de två lagen:

Säsong APAN Luleå
1975-76 4 Ej med
1976-77 6 Ej med
1977-78 2 Ej med
1978-79 6 Ej med
1979-80 9 Ej med
1980-81 1 Ej med
1981-82 5 Ej med
1982-83 8 Ej med
1983-84 6 Ej med
1984-85 9 (kvalspel) 5
1985-86

Ej med 

(kvalspel)

6

1986-87 9 (kvalspel) 3
1987-88 11 (kvalspel) 9
1988-89 10 (kvalspel) 4
1989-90 12 (kvalspel) 3
1990-91 Ej med 3
1991-92 Ej med 4
1992-93 Ej med 6
1993-94 Ej med 10
1994-95 Ej med 3
1995-96 Ej med 1
1996-97 Ej med 2
1997-98 Ej med 8
1998-99 Ej med 6
1999-00 Ej med 4
 2000-01 Ej med 6
 2001-02 Ej med 7
 2002-03 Ej med 5
 2003-04 Ej med 7
 2004-05 Ej med 7
 2005-06 Ej med 5

 En vanlig tänkare skulle förstås dra slutsatsen att orsaken till att Apan inte fick vara med är att Apan helt enkelt inte var bra nog.

Men en sådan sanning är svår att acceptera om man har svårt med tänkandet och emd självkritik och realism. Då är det lättare att skylla på någon annan "Apan är ÍGEN-KLIGEN bra nog men det är någon annans fel att vi inte får vara med!"

Vems fel kan det vara?

Ja, för den som fastnat på en uttalat naiv för att inte säga pueril nivå är det bara att se på tabellen ovan och tänka: nu vet jag! Det är Luleå Hockeys fel!

Redigerad kommentar

Redigerad kommentar


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

M.Lemiux, Forsberg 1978, DansbandsWolf: Nu läser jag visserligen inte Apsidan här - och sedan jag slutade slösa tid på det dravlet mår jag förträffligt:-)

Men jag ser ju att det uppdateras frekvent och antar att SS-apan har en svår attack av den grandiosa megalomani han befläcket nätet med i åratal. Att pensionären nått ett sådant stadium innebär väl att hans ålderskrämpor eller mentala destruktionsprocess nu är på väg att sätta stopp för honom.

För jag inser att såväl Luleås fortsatta triumf i Europa - efter att ha sparkat ut Apan från tvävlingen - som informationen att det kan bli positiva effekter är hockeyälskare med 100% Luleåhjärta agerar, förstås driver på honom än värre mot den ättestupa dit alla med sådant hat, förklätt till hockeyintresse, strömmar likt flugor mot en sockerbit.

Längre tillbaka på Svenska Fans, undrade jag vad som drev honom. Han skrev aldrig någonsin på Apsidorna, men när olika ideellt arbetande redaktörer på Svenska Fans skrev artiklar, matchrapporter och annat för att bidra till gemenskapen oss lulesupportrar emellan; då var SS-apan där, vanligen under nicket Sten-Georg, för att skriva skit, skit och åter skit om Luleå. Under en vanlig artikel kunde det finnas kanske 15 kommentarer, varav >10 av Apan. 

Så småningon upptäckte jag också att han skrev detsamma varhelst han kom åt. Under artiklar i Kuriren, i NSD, i aftontrasan, på hockeysnack - överallt var denne SS-Apan och spred sitt hat mot Luleå.

På SvenskaFans började vi kopiera över hans "inlägg" ograverade till Apsidan för att visa andra apsupportrar vad han höll på med. Först försökte folk försvara honom. Den vanligen vettige BGJ som skriver här ibland menade att han hade poänger och rätt att uttala sig. Men så småningom upptäckte alla, även apsupportrar, vilket destruktivt troll det handlade om. Och han blev utkastad, avstängd o s v.

Nu har han dragit in här för att fortsätta sin Don Quijote-strid mot väderkvarnar och nu börjar hans hat blomma ut till fullo. Visst är han i första hand ute efter att hata oss men jag såg ju att nu börjar han hata även andra för det de inte - som apan vill - hatar oss.

Plus detta att han reggar olika signaturer genom att låna olika datorer, använder dessa för att applådera och beundra sig själv.

Det är inte friskt.

Vore det bara för honom skulle man ju skita i det. Och kunna gilla Skellefteå AIK som man alltid gillat.

Men tyvärr finns där fler. Då syftar jag till den vidrige lögnare som i det falska skenet av att vara "journalist" under ännu längre tid hatat allt som har med Luleå att göra; i synnerhet Luleås sportchef och Luleås supportrar. Först jagade han Chrunack med ljus och lykta med tillrättalagda "sanningar" för att inte säga rent ut ljug och påhitt och sedan gav han sig efter Osten. Den s k "rasist"-härvan ser ju för alla i efterhand ut att vara ett ytterligare sådant påhitt inklusive att en hel del av det som denne Fehlman då gjorde kunnat visas vara fabrikationer, lögner och påhitt av ärekränkande valör. Sedan trummade han ihop en "bok" där han intervjuade Jonte, vars mest uppmärksammade innehåll var att Osten vill bli av med Jonte som kostade bortått 200 000 i månaden men var sämst i laget: en åtgärd för vilken Fehlman framställde Osten som en hemskt mycket hemsk farbror. Och i intervju visakade Fehlman "jag vet mycket, mycket mer illa om Osten, massor av illa". 

Men Fehlman nöjer sig inte med våra sportchefer. Han har gång på gång med lögner och rent lagstridiga ageranden försökt mobilisera hat mot lulesupportrar och då och då har han lyckats; lulesupporterbuss överfallen med stenkastning, glaskrossning och skador på Luleåsupportrar som följd. Och Fehlman är också ute efter Luleås ledning, Luleå som stad och Norrbotten.

Det är i sanning en tragisk historia man tyvärr haft det tvivelaktiga nöjet att ta del av. Dessa båda dårars ageranden är så lika varandra att många är övertygade om att det kan inte finnas två så likt agerande och sjuka människor så nära varandra utan att det måste vara en och samma person. 

Jag vet inte hur det är med den saken och har inte brytt mig i att efterforska sanningen. Däremot har jag - som en ren bisyssla - under någon tid roat mig med att här på snacket - parallellt med att jag följer mitt lag och hockey i allmänhet, med jämna mellanrum analysera och lyfta fram sanningar om Apklubben i syfte att markera att den bild de vill sprida av sin klubb inte ska gå okritiskt accepterad utan att granskas. Målgruppen för det jag skriver är förstås inte den sjuke SS-apan utan alla andra och normala Apsupportrar för att medvetandegöra att sådana elakartade troll måste man ta ansvar för att själva stoppa. Ungefär som hade vi en helt rabiat psykotisk patient mitt i Luleåklacken. En sådan måste vi stoppa, en sådan kan inte i vårat namn få svärta ned oss och smutsa ned den klubb vi älskar.

Detta ensidiga hat riktat mot Luleå har på senare år galloperat och som följd av Apans framgångar vidgar de nu området till att stöddigt och föraktfullt förklara allt och alla för okunniga, usla, dåliga, ....ja, med SS-apans egna ord för "undermänniskor". 

Det är inte speciellt svårt att känna igen terminologin från en hatbrottsling när han känner sig hotad.

Nu börjar ju hallucinationerna nå den grad att snart är det bara Apan som är värdig att möta Apan och ibland tänker man att hoppas att hans dröm slår in. Så kan han som ensam publik sitta och titta på när det "egna" laget Apan, till lika delar bestående av inköpta färdiga köpespelare samt av spelare som de presenterar som sina "egna utbildade juniorer" fast alla numera har klart för sig att det handlar om stölder av 15-åriga pojkar som utbildats i andra städer och föreningar, innan de lurats till Apan några år för att sedan lyftas upp som "egna produkturer" med värdegrunnnnnd (läs: i tragiska fall hjärtvättade i sekten).

Det vore väl fint om Apan fick möta Apan i Apserien.

Så kunde vi andra nöja oss med att fortsätta älska hockey och älska våra respektive lag:-)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Forsberg 1978, DansbandsWolf och Sven:

Nä, nånting allvarligt i hans liv måste ha hänt för att han ska kunna sprida sånt hat och lögner utan att ens blinka. På sista tiden tycker jag att han börjat rikta mkt hat även mot er Brynäsare Forsberg1978, kanske det beror på att just Luleå-Bulan anlänt.
Min misstanke är att hans trauma blev till när han fick veta att hans mamma och syster var samma person, vad fan skulle det annars vara som gör honom till så hatisk??? 


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Forsberg 1978: Lemiux och Sven: Nej inte är SS/Barbro riktigt riktig, stalkervarning big time. Själv gör jag fom idag som Sven och vägrar gå in på sajksidan. Låt stackarn hovera för döva öron, vi har roligare framför oss till muppens förtret.

Vi vet ju hur han fungerar, minsta motgång för sajk eller medgång för oss och hans hat exploderar. Just nu har han en jobbig tid och värre kommer det bli så han skrika utan att någon lyssnar, det kommer ta honom hårt :)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

M.Lemiux: Det hatet han verkar ha mot Luleå ger mig kalla kårar nått måste ha hänt? :-/ 

Inte normalt någonstans...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

M.Lemiux: Jo, om trollet och jag tror att han sjunger på sista versen. Han fick ju inte näring förrän Apan började gå längre i slutspelet än Luleå men försvann som regl i dagar när vi vunnit mot Apan.

Jag tvivlar faktiskt på att Apan går långt i slutspelet i år. I kvarten kan de mycket väl få möta Luleå och efter andra semin mot Luleå tror jag Apan tappat initiativet mot Luleå för gott. Och nästa år tar de inte ens serien.

Härligt att vara Europamästare. Och nu funderar vi ju på förstärkningar framöver. Tänker i Ostens anda att vi vill att i första hand ha Luleå-spelare och Norrbottningar i Luleå och inte i andra lag.

Men nu har ju Harju kommit och utöver han är det väl faktiskt bara Omark som skulle förgylla laget. Anders Nilsson är ju också en riktigt stor stjärna men vi kan ju bara ha en vakt med spaden i taget och så fenomenal som Lassie varit räcker det ju mer än väl.

Lite ont om norrbottningar att leta efter just nu, i alla fall har jag ingen koll på fler. De norrbottningar som är lovande/på G tillhör ju generationen som Apan elakt varit uppe och snott av oss och att fylla laget med Apor på det viset, nej det är inte så lätt att tänka sig.

Linus Klasen var ju sagolik hos oss, egentligen inte Luleåspelare förstås. Och sådana som han finns det ju många med Luleå som viktigt lyft för karriären t ex Enterfeldt, Feldt, Arlbrant, Olausson, Hjalmarsson. Och så har vi NHL-spelarna NIKLA Hjalmarsson och Dennis Everberg, båda med en fantastisk karriär i Luleå som tog dem till NHL.

Oskit åsido. Omark har nog givit NHL på båten nu men är ett stort namn i KHL. Hur mycket skulle han vilja ha tro för att matcha KHL eller åtminstone inte betyda alltför stort inkomstbortfall för att få vara hemma med kompisarna och slippa kuska över den ryska Sibirien för matcher?


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Sven.Savage:

Fan vad skönt det känns att vara Europa-mästare.....och oj vad hatet flödar hos ett visst troll på en viss sida :D

Måste kännas oerhört surt att förlora mot ett värdelöst tråkigt gnetlag utan anor då sitt egna lag är det bästa nånsin i Elitseriens historia och bästigast i världen och spelar Sovjetisk hockey som tom får The Big Red Machine att bli avundsjuka :)
Fy fan vilken trångsynt värld han måste leva i :D 


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

björn power: Hej Tony:-) Ja, appselut - Man blir glad! var ordet, sa Bull, och jag tycker den ska vara och förbliva hos oss. Igen-kligen är den ju vår för tredje året i rad. 

2012 vann vi den innan den ens blivit buckla.

I fjol var den vår men vi åkte i semi mot blivande vinnaren JYP på övertidsstraffar av ett enda skäl; att gnomen Mårts tvingat Linus Klasen då i peakform att åka till koskenkorva fast förbundet lovat att ET-spelarna skulle fredas. Så informellt vann vi i fjol också;-)

Och nu i år gjorde vi det igen.

Bucklan är där den ska vara. Vi kan lika gärna bygga en glasmonter utanför Delfinens ingång för den. Så kan den plockas ut en gång åröigen för att skriva in ett uppdaterat årtal samt det vackraste av klubbnamn - igen!

Och vilken härlig resa det varit!

In lågrankade men med bästa resultat i gruppspelet - som vanligt. Lågrankade ändå i slutspelt men fortsatte vara bäst och till slut topprankades vi och tog hemmaplan i finalen.

Miraklet i Salzburg blir ju en klassiker. men med hänsyn till att Daniel stod i hemmamatchen samt i Salzburg till Red Bulls hade 3-0 efter 12 minuter kanske det är dags att byta beteckning till Miraklet Lassie?

Och starka Rauman Lukko som grymt kvitterade läget ocg tog gruppseger efter matchen i Finland ägde Luleå sönder totalt i kvarten.

Och så styrkan att med tre matcher mot Apan tappa första i SHL, oavgjort första CHL i Apschtaan och så trots att vi i stort sett bara spelade box från senare halvan av första ta över helt och komplett plocka ned Apan som kom ingen alls.

Och så förstås tredje perioden i finalen.

I årets CHL en lång rad insatser av Luleå som platsar bland våra finare, t ex när världens vackraste tandlösa leende hade pangat in suddenavgörande i sjunde matchen inför en rödklädd Delfin:-)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: ..Och Du - B.Ä.I.L  tillsammans med fruktis stora LHF hjärta och börs, kan man bli annat än glad :-D

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Elitserien SHL 2015 - upplösningen!

Ja, jag skiter i toppen och dessutom räknar jag bort eventuella möjligheter för oss att nå över strecket för direktplats i kvartsfinalerna, sedan vi släppte två pinnar till Öret. Annars skulle vi bara varit 4p efter, dvs ett avstånd vi kunde hämtat in på en dryg match. Men nu är det - med målskillnad inräknat - hela 9 poäng på 11 matcher. Så det kan vi lika gärna räkna bort.

Jag är rätt övertygad om att vi hamnar i åttondelsfinal mot Pölsan, Djurgårn eller Trottoarkanten och att vi vinner den varefter vi får möta Apan - eller eventuellt andraplacerade laget i kvartsfinal.

Kampen om nedre strecket

Tänker att det gäller fyra lag

8. Luleå 61p
9. Djurgårn 59p
10. Trottoaren 54p
11. Pölsan 52p 

Och nu återstår 10 februari - 5 mars hela 11 omgångar på 24 dagar. En intensiv period med match nästan varannan dag då alla lag ska möta alla en sista gång innan agnarna säras från vetet.

Har letat upp sexpoängsmatcherna och de kommer

12 feb Pölsan-Trottoarn
14 feb Trottoarn-Luleå
20 feb Luleå-Pölsan
25 feb Luleå-Djurgårn
27 feb Djurgårn-Trottoarn
3 mar Djurgårn-Pölsan

Det blir att följa upplösningen. Extra spännande att se vilket lag som råkar på Europamästarna i åttondelen redan:-) 


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Jaha. SHL gör två ändringar till nästa säsong:

1. Varje lag möter övrigag 4 ggr: 2 hemma och 2 borta. Nu skippas skiten med 5 möten.

2. Back-to-back påhittet där ett lag ofta tvingats att <24 timmar efter match möta ett utvilat lag försvinner. Möts man två dar i sträck ska båda ha samma förutsättningar.

Det här kan man kommentera på två sätt.

Långt tillbaka hade vi 10 lag i elitserien och 4x9=36 matcher per lag i serien. Med tiden blev det fler, med fler lag men så kom man på att bli inärnasjånälla och skapade derbygrupper. 

Luleå, vill jag minnas fick möta Djurgårn, AIK och var det MooDoo eller Pölsan extramatcher. De där derbygrupperna var ett feltänk redan från början och till slut visades att av fem topplag i serien fick fyra möta varandra, dvs svåra tuffa matcher, inte lätt att ta poäng av de andra. Medan det femte laget fick möta seriens tre bottenlag i "derbymatcher". Det innebar förstås väldiga orättvisor när det gällde att kämpa för serieseger; laget med enklare matcher fick förstås en massa gratispoäng vilket var sportsligt åt helvete.

Så alla var överens om att dessa grupper måste skrotas. Alla utom ett lag vill säga - det som gynnades. Och eftersom det laget hette Warulfven och man dessutom beslutade att i hockeyligan skulle lagen ha vetorätt så blockerade Ulfven förändringar.

Till slut övertalades Ulfven men detta genom skapandet av de fem matcherna, vilket då skulle ge fler hemmamatcher och inkomster och då accepterade Ulfven. Så det där eländet har vi haft som följd av Ulfvens osportsliga uppträdande.

Vidare satt Ulfven i samma position i åratal och blockerade utvidgande av Elitserien till fler lag än 12 lag. Ulfven sket i att det sportsligt var ett riktigt beslut och ville behålla TV-miljonerna på så få lag som möjligt: därför föreslog Ulfven att man i stället skulle stänga hockeyligan. Man gärna kasta ut "onödiga norrlandslag" som MooDoo, som man uttryckte saken.

När det gäller den andra förändringen är det stora mysterier hur ini helvitte man överhuvudtaget fattade ett sådant beslut till att börja med. För Luleås vidkommande hade vi åtminstone inledningsvis fler s k bäcktobäck-matcher än andra och alltid mot lag som vilat - och alltid förlorade vi andra dagen. Så man undrar vem faruln som kunde komma på en så urbota dom sak.

Nu tar jag det på andra sättet. BRA FÖRÄNDRINGAR! 


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Jesper Jonsson: Ibland snackar jag bara skit.

Var just vid föregående inlägg/svar i tankar om kan det bli något bekymmer och därför skrev jag som jag skrev och missade dessutom femminutersgränsen att ändra det.

Kan ju bättre se det från en positv vinkel och sanningen är ju den att verkligheten blir det man gör den till. Så en positiv inställning är den rätta, som alltid.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Slutligen inser jag att jag inte tillräckligt hyllat han som jag kallar Myllys arvtagare.

Joel Lassinantti.

I går blev han INTE utsedd till MVP för hela CHL trots att han var en av tre kandidater. I stället blev det Lustan Olimb. 

Jag tror att det var så här: det skulle nog bli en i det vinnande laget och när ansvariga konfererade inför period tre för att besluta sig så att man var beredda kändes Lustan som självklara vinnare och Olimb därmed som MVP.

Skulle de ha konfererat EFTER matchen hade det nog blivit Lassi.

Om honom har jag sagt mycket men faktum är att på CHL-hemsidan fräschades mitt minne upp.

Kommer ni ihåg förlustmatchen hemma mot Red Bulls Salzburg, 2-4? 

Daniel Larsson hade spaden. 

Kommer ni ihåg returen i Salzburg.

Daniel Larsson hade spaden.

Till drygt 12 minuter in på första perioden. Då ledde Salzburg med 3-0 och sammanlagt alltså 7-2. 

Då böt Fagervall in Joel Lassinantti.

Och resten är historia...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Jesper Jonsson: Javisst är det imponerande och glädjande:-) Men samtidigt sorgset. Hade förstås varit väldigt bra om han kunnat vara anonym men nu är det som det är.

Ju mer jag tänkt på saken, desto mer tror jag att han blir tvungen att lämna den virtuella H-läktaren och även de vanliga läktarna t ex A6/7 på Hovet. Det vill han nog inte, men det blir nog så ändå av randiga skäl och rutiga orsaker. Och det är trist.

Vi får vara glada över den tid vi haft eller som jag alltid vill hämta från konungarnas språk, iriska: We knew the days.

Men ska det gå åt helvitte ska det gå med musik och det gjorde det senast på Hovet när vi spöade upp gårdarna ungefär lika effektivt som Lustan kontrollerade oss i två perioder igår: jag har ju beundrat DIF-klackens förmåga att få med sig hela arenan i ett väldigt tryck men i torsdags gick det inte: vi var helt enkelt alldeles för bra. 

Redigerad kommentar


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Dagen efter kvällen före.

De flesta kommentarer är relativt vettiga och hyllar Luleå Hockey för vinsten och för en magnifik folkfest som en värdig avslutning av 2014 års Champions Hockey League. I detta ska vi förstås också hylla Värsta Köplustan som gjorde sitt bästa för att vinna vilket bidrog till att ge alla en strålande underhållning, där Köplustans skicklighet ägde de två första perioderna men där Luleå höll sig kvar genom en strålande målvakt och kämpade sig in i matchen i tredje, då Köplustan fick svårt att stå emot, gissningsvis också som följd av att de sjönk ned något, som man lätt gör när man tror man har greppet vilket alla vi som kan hockey ...just kan. I Delfinen var Luleå förstås åskådarnas favorit och när en "underdog" som vi var efter två perioder kämpar sig in, utjämnar och tar över blir det förstås strålande vackert. Som en Rocky eller som en Muhammad Ali mot George Foreman i Rumble in the Djungle.

Man skulle önska att det stannade där men så gör det inte eftersom det finns en minoritet, i synnerhet med gulsvarta åsikter, som är så jävulskt avundsjuka att de slår knut på sig för att förminska det hela.

"Kalle Anka-turnering. Plastigt påhitt av Mammondyrkare. En turnering där man köper sig in är värdelös. Man ska inte ens nämna Europa när inte KHL "får" vara med. Plötsligt är hela Ryssland mer Europeiskt än det någonsin varit: från speciellt västerbottniskt håll får man inte spela en Europaturnering om inte Vladivostok - som ligger längre österut än Japan! har chans att delta.

Vad gör man åt sådana pulver?

Från en stad 13 mil söder om Luleå, som senaste åren peakat nationellt, vet man att man vet bäst om allt och alla när det gäller hockey. Med tre minuters erfarenhet kliver man nu in och förklarar myndigt att "Alla länder i Europa ska få delta med sina mästarlag och motsvarande! Inklusive KHL! Annars blir det ingen EUROPA-turnering!

Och därmed inbillar man sig ha kommit på något på Nobelprisnivå; man har skådat ljuset, medan alla andra är okunniga och hajar noll.

Fast när mästarlag från England, från Frankrike, från Danmark, ja även från Schweiz, Norge, Tyskland, Österrike, ja vad fan även Tjeckien och Finland deltar - då är det blåbärsgäng i ett Mammon-plastturnering, som bara är ute efter att skada riktiga hockeyspelare från enda riktiga hockeylandet Sverige, från riktiga Hockeyligan SHL varifrån iofs de allra flesta inte heller borde få delta - för de har betalt pengggggar! Fy! Egentligen är det väl bara Apan och Läjkers som är värdiga deltagare. Resten är skräp. Om man frågar någon i Apschtaaan, där man KAN sånt här.

Så. Nu vet vi alla hur det ligger till.

För alla vi andra som vet annorlunda rekapitulerar vi väl.

2008 startade internationella hockeyförbundet Champions Hockey League. Den turneringen var helt korrekt upplagd med bästa lagen från de största länderna, inklusive förstås Ryssland/KHL. Man lirade turneringen precis som den borde och det slutade med att Zürich Lions blev Europamästare, efter att ha slagit KHL-mästarna Magnitogorsk i final. 

Vidare hade man planerat ett världsmästerskap för klubbar, kallat Vicoria Cup och Zürich fick 2009 möta Chicago Blackhawks och vann med 2-1. Chicago var visserligen inte NHL-mästare men skit samma, de kom ju från andra sidan världen iaf. Så Zürich blev på något vis s k världsmästare och eftersom det inte upprepats är de fortfarande regerande. På något vis.

Hela j-a champions hade varit sponsrad av KHL-bossen Alexander Medvedev, men 2010 hoppade han av. Var det för att KHL-mästarna lyckats så dåligt eller? Nja, Medveded meddelade att han och KHL hellre ville att alla nationer skulle slänga in lag i KHL och avveckla ned sina nationella ligor till B-ligor att fungera som farmarligor a la AHL. 

Därav blev intet, de andra Europeiska nationerna ville ha sin egna hockey, men Medvedev och hans bolag vägrade sponsra CHL. Som ersättare hittade man en annan skurk, denna gång från Ukraina, men när CHL skulle starta hoppade även han av, med kortast möjliga varsel.

Internationella förbundet la turneringen på is. Litade sponsorer i två år, fick inga, och la ned hela skiten.

I samband med det tog European Trophy steg för steg och lyckades själva, sponsrade genom att 26 klubbar från olika länder satsade av egna miljoner för att bygga upp en stabil turnering. Det här var en satsning på drömmen om ett hockey-Europa på klubbnivå, satsningar som var ett väldigt risktagande och de flesta trodde det skulle gå åt helvete och pengarna skulle förloras. Många lag - bland annat ett icke nämnt men som kommer från en schtaad där de är duktiga på banjo snålade  och vägrade gå med: andra får riskera sina pengar, våra spar vi för att köpa spelare, resonerade man där. 

Fortsättningen känner alla. European Trophy kämpade sig fram och lyckades. 2013-2014 förhandlade man med alla nationella förbund och internationella förbundet och förklarade att man var villig att låta det vinnande European Trophy-konceptet tas över där tidigare Champions Hockey league hade misslyckats. De 26 klubbar som satsat de pengar som ledde fram till den lyckade föreningen fick som ersättning några % var av aktierna i det bolag som bildades för att det hela skulle drivas eknomiskt sunt och marknadsmässigt, med kunskapen om hur fort det annars kunde gå åt helvete om en rysk oljeskurk drog sig ur. Dessutom fick klubbarna som gav bort sin egen turnering som tack även A-licenser som innebar att de fick vara med i kvalen fem år framåt. Det där var inte speciellt konstigt. Vi talar om klubbar som tillhörde eliten i varje land. Och sådana system med fri entré som det kan tyckas har vi exempelvis för sparkbolls-VM och vem ifrågasätter det?

Jag skrev att alla var med på det. Vilket är en sanning med modifikation. KHL sa nej av politiska skäl eftersom man hade sin egen vision om ett "Stor-KHL" som tog över hela Europas klubb-hockey för att bilda en motvikt till NHL. Men med de ryska oljegangstrarna som bossar. 

Så där är läget.

Avveckla våra nationella hockeyligor, bli del av Stor-KHL, spela matcher mot lag i Vladivostok och allt möjligt?

Eller satsa på Champions Hockey League?

Vi vet alla vad samtliga valt. Ändå är det en självklarhet att man vill ha med de bästa KHL-lagen i CHL. Det är i själva verket prioritet ett, den helt överlägsna målsättningen för nästa steg för CHL och man bearbetar kontinuerligt KHL för att lyckas. Förr eller senare går det nog om man är envis eller om politiken a la KHL luckras upp. Men en viktig draghäst för att det ska gå är att CHL hyllas, blir en vinnare och att alla unisont sluter upp.

Det är i den belysningen man ska förstå hur vidrigt eländiga alla avundsjukas elakheter ska uppfattas; hur motverkande för Europahoppet det är att ett antal skitklubbar snackar skit, skit och mer skit om CHL och hur motverkande det är när media av olika slag hoppar på det tåget för att hitta konflikter, för att få det att raaaasas, för att så smolk i glädjebägarna.

Och med denna bakgrund förstår alla också hur extremt korkade är de apsupportrar som stöddigt påstår sig veta bästigast hur en Europaturnering ska organiseras för att deras fiiiiina lag ska vara intresserade att delta.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Sven.Savage:Det var som tusan. Var tvungen dubbelkolla uppgiften.

Vi får hopppas på lite hamsterdance efter smfinal då :)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Anders Klang: Gissar på stöd för de tankar Osten hela tiden fört fram; att jobba för att Luleåbor och Norrbottningar spelar för Luleå och att långsiktigt utveckla junisverksamheten att talangerna från norr kommer till oss:-)

Tittade också på tabellen idag och insåg att efter de två elakt tappade pinnarna mot Öret har vi - med målskillnad inräknad - 9 pinnar upp till strecket för direktplats i kvarten samt + 10 pinnar ned till strecket för kvalmatchserie; och bara 11 omångar återstår.

Det betyder väl att nästan säkert hamnar vi i sociala slutspelet som Robert P kallar det, eller Playin som ligan vill kalla det för att vara intärnasjonälla.

Så bara att ställa in sig på det. Informell åttondelsfinal mot Trottoarkanten, Djurgårn eller Pölsan gissar jag alltså. Det borde vi förstås vinna. Och med största säkerhet därefter Apan i kvartsfinal. Det...blir intressant. Då möter vi ju regerande nationella mästarna.

Men vi är Europamästare...


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: 11 omgångar kvar och nio poäng ned till kvalstrecket. Vore bra om hamsterpengarna kunde användas till att bygga en ny storhetstid och inte ett återtåg men det skall nog gå bra. Det är magiskt vilken dragningskraft Luleå Hockey har på Lulebor i försingringen. Vet av egen erfarnhet hur viktigt LHF är då man bor annorstädes. Och det vore spännande att höra tongårna i Kiruna och Boden :-))

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Vår vän FruktHamster:-)

Jag skrev ju för några dagar sedan att jag inte visste något, vilket jag inte gjorde, men nu är ju allt offentligt och kommenterbart.

Hr Hamster är en av oss. Som följt, analyserat, diskuterat, lidit och deppat, glatt sig och blivit lycklig med hockeyn, i vårt fall i form av Luleå Hockey. En helt vanlig människa.

Och ändå inte. Som en följd i första hand av eget hårt arbete men också av att ha haft lyckan att vara på rätt plats i rätt tid har han nått framgång av en sådan omfattning att man inte ens kan föreställa sig det. 

Och i allt detta har han fortfarande ett hjärta som klappar för Luleå Hockey och vill gott. Har läst det han berättat nu och allt han säger är lika klokt som som det han alltid sagt. 

Jag inser naturligtvis att hans liv nu tagit en vändning som är så omvälvande att nästan ingen människa är, har varit eller kommer att vara med om något ens i närheten att likna det. Och jag önskar att det bara blir gott och intet ogott. För mitt i allt detta bryr jag mig faktiskt väldigt lite i vilka eventuella konsekvenser detta kan föra med sig för Luleå Hockey men väldigt mycket vad det kan betyda för Hr Hamster och hans familj, nu i en position som är omöjlig att överblicka och förutse. Hoppas ni får fortsätta vara riktiga och lyckliga människor:-)

Och det var också en annan sak som speciellt slog mig i det som Hr Hamster berättade. Om uppväxten i Luleå, flytten till Stockholm och det då förstärkta hjärtat för Luleå Hockey. Jag förstår detta eftersom det också är min historia. I mitt fall inifrån Luleå men med släkt i Sandnäset var jag där samtidigt som FruktHamster. Och jag är säker på att detta är en historia som vi delar med många av oss som lämnat, men som är ändå är kvar, och som möts på den virtuella H-läktaren för att på nätet, framför dator/TV följa vårt lag, eller när det är möjligt sluta upp på Hovet eller på andra arenor. 

För 126 år sedan skrev Heidenstam "Jag längtar marken, jag längtar stenarna där barn jag lekt."

Han visste vad han talade om även om han inte visste hockey.

Vart livet och världen än tar oss är vi ändå alltid lulepojkar och kommer alltid att bära med oss vår längtan till marken och stenarna där barn vi lekt. Liksom alla andra, från andra platser. 


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

SJälv räddade jag ju min tid från meningslösheter genom att i höstas ta det kategoriska beslutet att inte öppna det avskräde som Apans snack-sida utvecklats till.

I vanliga fall har ju den pensionerade SS-apan vanan att försvinna helt från nätet när Luleå lyckats med något eftersom han då inbillar sig att det aldrig har hänt. Men har nu sett att det uppdaterats flitigt där så jag gissar att hatbrottslingen för långa invecklade och obegripliga transpirationsteorier med sig själv under diverse signaturer. Jaja, det håller honom i alla fall borta från torg och öppna gator;-)


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

zigge: Jag har undrat hur vi kunde vänta på matchen men inte förstått - men nu skådar jag ljuset! Jag ska omedelbart kontakta CHL och förklara att de måste kompletta information på inskriptionen på bucklan European Trophy till "Champions 2014 Luleå Hockey plus zigge"

Stort tack:-)

Jo, bisittarexperten var försenad i kopplingen: det han sa stämde utmärkt för period 1-2 då Lustan helt raderade ut oss och vi kom i stort sett aldrig fram till chans. Kanske har var göteborgskt smittad, hade suttit nära sekretariat där klockor brukar "glappa festårru"?

Ja, det känns som att vår säsong är lyckad nu. För er ser det ju säkert ut att det blir kvalserie - mot västerås, bofors eller något. Men ni går ju dit förberedda och fixar det för ett SHL utan MooDoo är inget SHL!


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:GRATTIS till Gludet!! Kanske ska ni tacka mig? Jag kom hem  vid periodpaus mellan 2:a - 3:e, såg 0-2 på tavlan, ajdå, kanske avgjort? Nehejdå, det enda jag såg var Lule-dominans, pp-mål, olycklig Färnström osv.  så GRATTIS! Bisittaren, "experten" på SVT, kunde dock aldrig sluta ösa beröm över Köplustan, hur duktiga de var, hur backarna fyllde på blablablabla. Han uppfattade nog knappt att Lule vann?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Lindberg Råkkar: Ja, verkligen. 

Näkyväs skott verkade ju gå i femte luckan på fyra spelare i skottriktningen innan den gick in vid stolpen och sedan en till som ramlade in vid stolpe samt en femte lucka på vakten som precis orkade över linje.

Samtidigt som två rejäla skott på Joel träffade stolparna.

Ibland kan hockey vara så orättvis, så chansfull, så osportslig så....alldeles underbar:-)

Håller med du. Fantastiskt skönt att vi fick denna seger.

Nu hoppas jag att CHL-gänget håller löftet från i fjol och ser till att segrarna från 2010, 2011, 2012 och 2013 också ristas in i bucklan. 

Då står det redan för två år det vackaste av namn - Luleå Hockey - på bucklan för all framtid.

Och du - B.S.T.L.

Jag trodde det handlade om Le Mat - men det var European Trophy:-)


« · 1660525 · »