Och så gratulerar vi Per Ledin som med 2 minuter i snickerboa idag befäste sin näst "bäst" någonsin i Elitserien SHL, nu med hela 1542 minuter där.
Fortfarande 182 minuter att nå Jämtin på förstaplatsen och vid 40 års ålder skulle man inte tro att det går. Men Per har lyckats mot omöjliga odds tidigare - t ex var de flesta säkra på att Per - då Luleåjunior - aldrig någonsin skulle få spela en minut i Elitserien men han lyckades t o m spela för Colorado i NHL.
Sven.Savage: Lite bistert att vi bara får med oss två pinnar idag, men laget 13 mil söder om Luleå förlorar alla 3...man får vara glad över det lilla :-)
Svanru: Ett av mina svåraste minnen. Uppvägs bara i någon mån av minnet av Robin Jonssons vackraste tandlösa leende när han pangade in avgörande 4-3 på Djurgårn 13.45 in på övertiden i sjunde matchen 2011.
Vi har förlorat ett antal finaler vi kunde ha vunnit men den mest försmädliga var den mot er 1997, då ni överrumplade oss och tog första matchen i Delfinen vilket borde ha varit omöjligt. Först därefter vaknade vi och då var Luleå oslagbara i Luleå, liksom ni var i Karlstad med ett lag som var början på en riktig dynasti - ej att förväxla med dysenteriets dysteri Apan.
bisterfinnen: Ha ha ha, du har rätt! Fläskberget må vara en fuskare och en filmare men troligen är det så att han förstår hockey bättre än man tror och eftersom han insett att den snigelfart han orkar prestera och den balans a la Bambi på hal is han uppvisar sammantaget blir ett blysänke för Apan och att det är bättre att de tar in random köpespelare i stället för den Heffaklumpen.
Han siktade naturligtvis in sig på att tackla Jalvanti så att denne landade på Fläskbergets utsträckte akillessena och denna taktiska finess har nu frigjort Apan att prestera hockey. Men de har inte begripit det än, därför övade de de meningslösa långskott mot Warulfvsvakten och lät sig krossas.
När Apan till fullo inser det geniala i Fläskbergets hjältedåd kommer de att släppa loss och säkert bli oövervinnerliga.
Fin avatar du skaffat. Kommer nog att hypnotisera vår vän ”otur när jag tänker” Marklund.
Jag vågade mig faktiskt in på det pölserliga planket för att kolla av stämningen och det är inte precis munternt där. Just nu räknar man poäng och motståndare för att komma fram till om det är säkert att man håller Morsan bakom sig eller inte.
Svanru: He he. Eftersom du ber mig skulle jag gärna göra det, men kan inte. Har mellan öronen fått en reflektiv och extrem spärr mot dansmusiksliknande musik sedan den tid man lyssnade på radiosporten som bara kopplade in arenorna vid mål och varje gång vi mötte er borta och radiosporten förklarade "Och nu över till Karlstad!" gick 1-2 tysta sekunder och sedan kom det dansbandsliknande ljudet med "...mål igen..." och man insåg omedelbart att det var jugren, nordan eller - värst av allt - Warulfvs-Ragor Johansson med 3 meter långa armar och 4 meter lång klubba som målat...
Noterar att Apmonstrumet inte oväntat går bananas. För sjuhundrafemtioelfte gången i ordningen förklarar han att Apan varit bästigast ty de har ju avlossat så många skott. Utan att begripa - trots att vi sett det hela serien - att apsott och annan plockpotatis avlossade på distans mot vakt som ser skottet - nej, det blir i stort sett aldrig mål i SHL numera. Att ekvilibrera genom att avlossa många sådana ofarliga skott ser vi andra som meningslöst och att de bekväma primadonnorna i KÖPELAGET Apan inte ids tillföra mer, det räcker inte.
Tåget för den moderna hockeyn har redan gått och kvar på perrongen står den felbyggda Apan och det felrunkade apmonstrumet och begriper ingenting alls.
Apmonstrumet har t o m noll koll på var jag befinner mig. Nej, jag är inte på södra Öland när vi möter Djurgårn på Hovet om 43 timmar. Jag är förstås på plats och laddar för en av årets höjdpunkter: att de mitt Luleå Hockey Live inför den härliga stämning som erbjuds på Hovet inför en massiv hemmaklack - bestående av större delen av läktarna - och en imponerande bortaklack.
Här har man inte riktigt insett finessen i att släppa in tusentals tomma stolar som "åskådare" utan kör med riktiga människor, som dessutom applåderar med bara fem fingrar per hand.
Inte heller tror jag att vi kommer att få se något av lagen köra med Apans senaste tillskott, uttänkt av bekväma primadonnor, till modern hockey - 4 mot 0-vapnet.
Sven.Savage: Att dunka Stockhôlmare är ju gôr lätt men att dunka dit ilskna dalmasar är inte lika lätt. Klarar vi dem på fredag tror jag att vår kära dansbandsmusik hjälper oss till nirvana även på lördag. Glöm inte att rösta på Arvingarna på Lördag även om de är från Götet.
Warulfven har alltså ledningen nu med 2p - med tanke på målskillnaden - men det vet vi ju redan att de kommer att dra ifrån.
Om vi bläddrar långt, långt ned hittar vo Apan på den ndre halvan och det år trevligt att se hur de sjunker och sjunker. Ganska tätt där bland lagen på plats 6-10 inom 5 poäng och allt svårare att tro att Apan ska kunna passera och hålla alla dessa lag bakom sig. Nej, Apan går till åttondel - eller som de föraktfullt hånat "till sociala slutspelet".
Fortfarande borde de vara hyggligt säkra att ramla ned under strecket och missa t o m åttondelen. Tre av lagen Malmö, Pungen, Pölsan och Öret måste i så fall passera Apan och de ligger 1p, 3p, 5p och 8p efter just nu med bara sju omgångar kvar.
Men på torsdag har vi Pölsan-Apan och skulle Pölsa då vakna upp från de döda och spöa Apan är Pölsan i ett huj bara 2p bakom,... då kan Krisen med stort K paralysera Apan och inget lag har ju i modern tid kunnat så fullständigt kollapsa som förlorarnas förlorare Apan. Nu håller vi påPölsan på torsdag!
Lajon: 8p före Fulunda med 8 matcher kvar är nu 7p före Fulunda med 7 matcher kvar. Lite närmare.
Men nu ska vi upp mot Djurgårn på Hovet. Blir kul för mig att se livehockey igen, men det känns som att det luktar torsk för oss där. Vi har ju opassat Djurgårn länge och luggat dem på så många pinnar att jag undrar om de till slut inte ledsnat på det och nu kommer att ta tillbaka. Vi kan dessutom räkna med ett fullsatt Hovet och ett enormt tryck från läktarna.
Torskar vi på torsdag kan Fulunda vara bara 4p efter oss.... men tack och lov möter de Öret så det finns en möjlighet att även de torskar.
Tänk, vilket rabalder det blev när Öret la meloner för att plocka in Jhonas. Ett synnerligen klokt beslut. Själv lurar jag på att Palushaj kanske inte alls är borta säsongen ut, om säsongen blir lång. Det har de kanske mörkat och kan de slänga in även den måltjuven, ja då...
Lajon: Ja, om Apan fortsätter sin Don Quijote-vandring mot väderkvarnarna i SHL kan de mycket väl missa slutspel - förutsatt att de inte räddas av att t ex både Pölsan och Pungen kollapsar än värre. Men Apan utanför slutspel ich sedan vänta på deras bokslut i juni - det vore en härlig vår:-)
{7533}: Ja verkligen, det här Öret kan bli en joker. Med Jhonas i mål har laget tillräckligt offensiv kvalitet att vinna match mot vem som helst. Vore förstås kul att se dem sparka ut Apan:-)
Men mer rysligt fortsättningsvis, om vi skulle drabbas av att möta vårt bogeyteam under så många år. Nu har det visserligen gått bra på sistone men möts vi i slutspel så....
...vibbar av när vi vann serien och spöade botten-Gnaget varje seriematch men väl i slutspelet var chanslösa. Eller detsamma mot läjkrarna något år senare. Eller samma sak mot Pölsan som vi efter första finalförlusten spöade 8 matcher i rad bara för att återigen åka dit i slutspelet med 2-3 då med bara suddförluster eller hur det nu var.
Nej tack till Öret eller Malmö för oss i kvarten. Hellre Apan.
Svanru: He he, du baissar ju värre än jag själv gör! Att ni skulle spöa kollaps-Apan insåg ju vem som helst i förväg och även om Pölsan havererade och lät Morsan storvinna skiter väl Morsan i poängen nu och koncentrerar sig på att scouta och ställa in sig för kval. Er kommande B2B blir ju era allra enklaste 6 poäng att ta i serieslutet. Medan vi ska möta grymt revanschsugna Djurgårn på ett säkert fullsatt Hovet där alla tre sidor kommer att bilda en gemensam hemmaklack och sätta extrem press på motståndare och zebror. Ni är en pinne före nu och fyra pinnar före på fredagkväll!
Grattis, förresten till att ni slaktade Apan. Det var bra gjort!
Sven.Savage: Mmm. Det känns nu som att Örebro kan lugga Skelet på sista slutspelsplats. Och om Öret tar den och vinner åttondelen så kanske de får möta oss eller fbk om det fortsätter som nu.... Den som lever får se
Sven.Savage: Mycket oväntat mot vårt spöke men ljuvligt nu väntar gôr tungt back to back möte mot ett Mora som verkar ha fått en lidnersk knäpp och kämpar för sitt liv. Ni har med 100% säkerhet ledningen i tabellen efter torsdagen då vi spelar på fredag och kommer inte återta den. Ha en go kväll och njut av poängen
Apan kunde nog fixar detta om det förutom det nya vapnet - att ta sex minuter utvisning när sex minuter återstår - också kommit ihåg att utnyttja deras senaste innovation - kallad 4 mpt 0-chocken....
{7533}: Ja, verkligen, om Pölsan. Man vågar nog inte öppna den boken om man inte förankrat sig stadigt någonstans för annars lär man blåsa pt fanders av "AVGÅ ALLA!"-stormen;-)
Öret bara tre pinnar efter Pölsan nu och Pölsan är nog därmed borta. Nästan tur för dem att Morsan har hela 12p upp och bara 7 matcher på sig, annars...
Öret har dessutom Pungen 5p framför sig och mycket talar för att de fixar även det. Riktig tur för Pungen att de lyckades ta tre p av Timrå ikväll, i annat fall skulle de nog vara körda helt gentemot Öret.
Tänk Öret i åttondel. Som de vinner. Och får därefter möta antingen lag 1 eller lag 2 från serien.....RYYYYYYSA!
I det läget väljer kvänen att ta en utvisning. Smart.
Warulfven krossar som väntat Apan, vinner med 1-3 trots att Apan tar fram sitt hemliga vapen och under avslutande sex minuter skaffar sig sex minuter utvisningar.
Apmonstrumet har redan på apsidan förklarat att Apan varit bästigast i matchen. Nu får han väl skylle på domarna som vanligt.
Warulfven drar ifrån oss i serietoppen med en pinne men det får det väl vara färt när man nollade köpelaget Apan:-)
Nu slår jag över och ser sista fem minuterna Apan-Warulfven som nu står 1-3 och Warulkfven har 2,5 minut PP sedan Edwin skaffat sig 2+2 för trip och hak i samma seans.
Ja, psykbrytet undervisning med klubban har givit resultat så att säga.
En rögleback tappar klubban och Luleå spelar 5 mot 3,5 men när pucken kommit över på rätt sida slår luleå puclk till rögle som spelar ut. Luleå kommer in igen och spelar återigen puck till rglare som lirar ut.
0-0 och en poäng till båda lagen.
Nu kör vi förlängning - 4 mot 3 fö Luleå första 50 sekunderna...
OCH EFTER 25 SEKUNDER OT SÄTTER LULEÅ DET MÅL SOM MAN INTE LYCKADES MED UNDER 3600 SEKUNDER ORDINARIE SPEL.
OK, vi tappar en pinne efter en match där Luleå länge var alltför lojala och först så småningom växlade upp men hann inte avgöra och ta tre poäng.
Med oflyt riskerade vi ju faktiskt att tappa alla tre pinnarna, när det slutade 0-0. så vi får väl vara nöjda med att iaf vunnit och fått två poäng.
Luleå trycker på och är klart närmare att få in en puck än Röglet men bara 5 minut kvar nu och blir det ett mål avgör det förstås matchen. Och med flyt-oflyt kan det bli i vilket som helst av burarna....nervöst nu!
Luleå plockat helt bort Röglets "PP" och mot slutet håller Fabbe ensam 2-3 röglare i egen zon och de lyckas inte få ut pucken och tappar den i stället till Connolly som får försöka en backhand på mål från nära håll men vakten är i vägen.
Och så har Kovacs kontakt med klubban mot skridskon på en röglare som inser att han tappar pucken och - inte oväntat - ramlar han och sjökvistarn ger Röglet PP.
Inledande 100 sekunder har Connolly-linan ett anfall och rullar nästan upp Röglet. Sedan en mellanakt av Isaclinan. Och så in med ettan igen och Farley får iväg ett skott i stolpen. Och så kommer Ollelinan in och Kovacs får i slottet dra på ett skott med Röglets vakt plockar.
Pölsan har kvitterat 1-1 och Läjkers tagit ledningen 1-0, för övrigt oförändrat i matcherna efter två perioder.
Nu laddar vi för tredje perioden. Matchen igenom har det varit två försiktiga lag som väsentligen hindrat motståndarna samtidigt som man varit försiktiga när man haft puck. Under första perioden var Röglet lite oftare fram med skott även om det inte var så farligt när vi har Lassi i mål. I andra perioden är det betydligt mer Luleå som varit framme och dessutom haft en hel del chans även om det inte räckt till.
Vi hoppas att tendensen från andra fortsätter och förstärks i tredje.
Tittar på slutminuterna av andra perioden i Apschtaan. Höjdhopparen har gjort vad han kan och senaste tre utvisningarna har han hittat på Ulfvar, vilket givit 0-1 för Ulfven och läget inför sista är 1-1.
Ser nu att Warulfven gjort 1-2, men strax innan åker Holloway på en klubba med visiret och ger därigenom höjdhopparen chansen att ta utvisning på, i stället för mål för Ulfv.
Har alltså inte sett många minuter av den här matchen men räknar med att Apan mår gott av att slippa blysänket Fläskberget som aldrig hann med.
Andra perioden rinner ut och fortfarande 0-0. Luleå har växt och haft mer av spelet och fler skott under andra men 0-0 och det kan fortfarande sluta lite hur som helst.
Vi håller tummarna för att Luleå växer ytterligare i tredje.
17 minuter spelade, fortfarande 0-0 men Luleå har visat större vilja till att bli aggressiva i Röglets zon den här perioden och har varit klart närmare 1-0 än 0-1 trots att det är fortsatt fokus på att inte släppa till från båda sidor.
0-0 och första målet kan faktiskt ramla in i vilket av målen som helst trots att Luleå ligger närmare och det känns naturligtvis nervöst.
Yep, Luleå fick till spel inklusive några bra skott men kom inte närmare än så och fortsatt 0-0 11,5 minut spelad - om man nu kan tala om spela med hänsyn till vad vi sett hittills.
Sju minuter spelade av andra och matchbilden mer eller mindre som i första även om det känns som att det finns lite tendenser till att lagen börjar bli lite mer desperata, som det konstigt nog heter, när man anstränger sig lite mer i hockey.
0-0 efter en första period som inte innehållit någon hockey alls, snarare 110% satsning på att inte släppa till något från båda lagen.
Så här kan det förstås inte fortsätta eftersom det innebär att bara slumpen kommer att avgöra vilket av lagen som kan få in en puck och därmed 50%:50% vilket betyder att Luleå ger Röglet bättre chans än vi borde.
Kommer Luleå att skärpa sig?
Jag är inte säker på det. När vi spelar så frekventa matcher och lyckats få med oss poängen så ofta är det inte oväntat med en match emellanåt då man inte får till något alls och fortsätter vi så här kan Röglet mycket väl knipa alla poängen.
Vi hoppas få se ett mer vaket Luleå i nästa period.
I de andra matcherna har vi:
• HV-Öret 0-1 efter 4-13 i skott och i en live tabell 3 poäng från plats 11 och 5 poäng från plats 10. Nu talar allt från att Öret kommer att ta plats i åttondelsslutspelet och kan bli en jättejoker i slutspelet.
• Morsan-Pölsan 1-0 och Pölsan nu på plats 11 och kan få mycket svårt att ta sig till åttondel.
• Apan har 17-5 i skott efter första mot Ulfven, men Ulfven tog ledningen med 0-1 i boxspel, men Möller - Apans ende spelare - får skjuta in kvitteringen 1-1 naken i slottet i slutminut av perioden.
• Fulunda får ett tidigt PP i vilket både Malmö och Fulunda målar men senare har Fulunda också tagit ledningen med 2-1. Per Ledin går 13e för Malmö och har redan lyckats bli utvisad.
• För övrigt Läjkers-Djurgårn 0-0 och Timrå-Pungen 1-2.
Nu har vi spelat 12 minuter av första perioden och ställningen är 0-0 efter att:
Röglet tar in pucken i Luleås zon och tappar den -> Luleå tar in pucken i Röglets zon och tappar den -> Röglet tar in pucken i Luleås zon och tappar den -> Luleå tar in pucken i Röglets zon och tappar den -> Röglet tar in pucken i Luleås zon och tappar den -> Luleå tar in pucken i Röglets zon och tappar den -> Röglet tar in pucken i Luleås zon och tappar den -> Luleå tar in pucken i Röglets zon och tappar den -> Röglet tar in pucken i Luleås zon och tappar den -> Luleå tar in pucken i Röglets zon och tappar den -> Röglet tar in pucken i Luleås zon och tappar den -> Luleå tar in pucken i Röglets zon och tappar den -> Röglet tar in pucken i Luleås zon och tappar den -> Luleå tar in pucken i Röglets zon och tappar den -> Röglet tar in pucken i Luleås zon och tappar den -> Luleå tar in pucken i Röglets zon och tappar den -> Röglet tar in pucken i Luleås zon och tappar den -> Luleå tar in pucken i Röglets zon och tappar den -> Röglet tar in pucken i Luleås zon och tappar den -> Luleå tar in pucken i Röglets zon och tappar den ...
Forwards Austin Farley - Jack Connolly - Petter Emanuelsson Robin Kovács - Niklas Olausson - Karl Fabricius Emil Larsson - Isac Lundeström - Einar Emanuelsson Carl Mattsson - Jonas Berglund - Johan Harju Johan Forsberg
Backar Jesper Sellgren - Erik Gustafsson Joonas Jalvanti - Daniel Sondell Oscar Engsund - Nils Lundkvist Fredrik Styrman
Målvakter Joel Lassinantti (Niklas Rubin)
I princip intakt alltså, med undantag för att vi saknar Cehlin och Själin.
Alla som förstår hockey, förstår att Apan är slut.
Men det gäller naturliigyvis inte monstrumen på Apsidan som förklarar att de är bästigast som vanligt med fantastiskt anfall och talangfullt försvar.
När det gäller försvaret kan hag hålla med om att Apan är kreativa. Se bara på bilden nedan hur de hittade på att låta Luleå komma 4 mot 0, något som de helt klart är först med.
Apmonstrumet sammanfattar sin syn på matchen: "Härligt dynastiernas, vi visar ännu en gång vilket hela norrlands lag nummer ett är!"
Känns på förhand upplagt för att vi ska torska idag. Vi har många matcher lyckats slingra oss till vinst fast det kunde gått annorlunda men slytet betalas så småningom med motflyt och Röglet har blivit allt starkare på senare tid - knackar definitivt på dörren till topp 6 nu. Samtidigt som att Luleå har mer problem att lyckas hemma än borta.
Ulfven däremot ska förstås inte ha några problem med Apan som är åter i "superspelet" att hålla sig till sargen. Bara Möller som försöker, men en fluga gör ingen sommar. Nu slipper de dessutom landets fuskigaste Fläskberg med sitt mygel. Nej, det här blir en enkel match för Ulfven. Jag inte ens smyghoppas att Ulfven ska falla för att gynna oss i toppstriden. Inser ju att Ulfven segrar ändå och då ser jag helst att de inte släpper pinnar mot fusklaget Apan.
Tufft läge för Anders Nilsson i Ottawa nu. Dels några insatser runt 90% varpå Anderson släppts in från kylan. Dels tappade Ottawa nyss - som man räknat med - först Duchene och sedan Stone. Ottawa, som NHLs klart sämsta lag, hade i alla fall lite offensiv styrka vilket innebar att man vann ett gäng matcher när Anders storspelade i målet. Men det berodde på nämnda starka forwards, som man nu tappat. Och som dessutom båda många gånger hyllade Anders målvaktsspel.
Nu lutar det mot att Ottawa kommer att råtorska resten av seriematcherna och det blir troligen svårt för vakter att imponera speceillt där...
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Fortfarande 182 minuter att nå Jämtin på förstaplatsen och vid 40 års ålder skulle man inte tro att det går. Men Per har lyckats mot omöjliga odds tidigare - t ex var de flesta säkra på att Per - då Luleåjunior - aldrig någonsin skulle få spela en minut i Elitserien men han lyckades t o m spela för Colorado i NHL.
Vi tror på dig, Per!