Sven.Savage: Är ni nöjda med Victor Berglund? Antar att ni är det, bidrar i anfallszon plus att ni kanske har en typ av lag där man kan gömma hans svagheter i egen.
Charliejfz: Lite ömhet efter vaccination, värk i huvud eller annan plats, lätt feber etc kan upptäda vid många vaccinationer men det bryr man sig förstås inte om. Snarare ett indicium på att man svarat på vaccination.
I de Fas III-studier som genomförts innan godkännande har tiotusentals människor blivit vaccinerade och jämförs med motsvarande antal vaccinerade med placebo (bara snäll lösning) för att upptäcka om någon biverkan uppträtt oftare hos de som fått vaccin. Så har inte skett så Fas III-studierna studierna tyder på att det är "ofarligt" åtminstone inom några månader, vilket är det uppföjningstid man har.
MEN. När det gäller sällsynt uppträdande biverkningar, speciellt om dessa manifesteras lång tid efter vaccination, så finns förstås ingen garanti.
Man kan påminna om vaccination mot svininfluensa för tio år sedan. Den biverkan i form av narkolepsi som drabbade bortåt 400 främst barn i Sverige uppträdde hos <10,000 vaccinerade och sådana sällsynta biverkningar upptäcks först när man vaccinerar i stor skala.
Synnerligen trist, eftersom i detta läge när Sverige skulle dra igång vaccineringarna mot svininfluensa hade kunskapen vuxit så pass att det var tydligt den nationella vaccinationen INTE borde ha genomförts. Men de nissar som ledde det hela körde ändå på eftersom de bedömde det "politiskt och ekonomiskt omöjligt att stoppa" trots att deras enda uppgift var att bedöma det mdeicinska behovet.
När det gäller nu kommande covid-19-vaccination kan vi alltså inte utesluta att säsllsynta biverkningar uppträder. Vaccinkonstrukten är helt andra än tidigare vaccin mot svininfluensa, och är faktiskt ännu oprövade för andra ändamål, även om principerna är vetenskapligt tilltalande.
I UK har de ju redan påbörjat vaccination av sjukvårdspersonal och redan första dagarna var det två personer som utvecklade kraftig anafylaktisk reaktion (dvs chock, svullnad i luftvägar eller utbredd nässelfeber). Det fixade sig efter behandling, men därefter rekommenderar de att människor med tidigare sådana reaktioner inte bör vaccineras.
Jag har själv ingen ytterligare information ännu.
Hur ska man nu tänka?
Ja, allvarligt talat: varje medicinskt beslut är en balans mellan möjligheter till gynnsam effekt och risk för ogynnsam effekt.
När det gäller att vaccinera mot covid under nu pågående pandemi är det enligt min bedömning ingen svår fråga. Man bör vaccinera sig och ju högre risk för svår covid, desto mer angeläget. Risken för att bli smittad och svårt sjuk överväger risken för allvarliga biverkningar.
När man kommer till folk i yngre åldrar och speciellt barn blir indikationen mer tveksam men tack-och-lov kommer massor av miljoner av människor att ha vaccinerats innan det blir dags för dem så i det läget kommer vi att ha mycket omfattande kunskap om eventuella risker. Förhoppningsvis.
zigge: All sympati för dig och hoppas att det fortsätter bättra på sig och inte tar så lång tid. Själv "lyckades" jag med detsamma redan i mars, oturligt nog med långdragna konsekvenser. Men vi håller virtuellt gemensamma tummar för den kommande julölen:-)
Sven.Savage: Nej tyvärr har jag, liksom så många övriga i världen, drabbats av C-19, så jag har fått ligga lågt, bara testat C o D-vitamindrycker samt Zeunertz Julmust. Eländiga pandemi! Jag blir sakta, sakta bättre, men trött o olika form av huvudvärk då å då, dock ingen feber. Men jag hoppas vara i form för Julöl, senast 24/12.
Sven.Savage: Alltid skönt att lyssna på avslappnade ironiska coacher och snacka med fans som varit med förut och har lite självdistans. Bulan är en idol och det är som sagt ingen slump att MoDo ville ha honom som spelare en gång i tiden. Saknar dessa typer i MoDo nu. Det är såna smarta dryga spelare som gör skillnad i slutändan. Jag tror på grishockey när det ska avgöras och jag vet några spelare hos oss som kommer att ställa om. Men dessa rollspelare behövs.
Sven.Savage: Sålde min Lerstenen-hyresrätt på Blocket och satte allt på Mora och vann. Burkölen har blivit ljummen som en Budweiser på Jills Veranda. Sett highlights med Harju redan i våras. Rutinerad. Tungt skott. Bra ersättare till Björklund i PP.
Costanza: Är det du, som lurar bet365 upp på läktaren för att köpa korv?
TIPS! Pitpalt med riktig smörbrunn till Harju så blir han som bäst. Fast inte att brottas framför mål som det lät föreslås på MooDoo-snacket. Harju är alldeles för snäll, så stor han är, för sådant, tacklar som mest en gång per decennium. Bäst nytta av pojken får ni nog genom att ge nom lägen på halvdistans, ungefär som apan highsticking lindström föredrar, Harju har ju ett bra skott.
eltifoso: Aha, sorry. Vill minnas att vi kallade er för Krok-Boltic i mitten av nittiotalet med hänvisning till dåvarande spelsystem - gissningsvis därför jag lurade mig själv.
eltifoso: Ja, ni imponerar i slaget mellan bandyklubbarna;-)
På Hovet har DIF uppnått det svåraste av hockeylägen 3-0 och då ser det det svårt ut för gårdarna. Oturligt att de tryckte in det målet i baken på HK Arslet.
I slutet av första perioden missade Röglet en straff på Ulfven. Ulfven spelade då faktiskt PP och fortsatte så i början av andra och satte då 0-1.
På Hovet smäller Djurgårn in 2-0 på arslet i inledningen av andra, medan Malmoe gått till 2-0, snabbt följt av 2-1 mot HV och det är den från Malmoe nyligen HV-utlånade Luleåbekantingen Schira som smällt in reduceringen.
En spritt språngande Pung tycks köra över stackars Oskars - 3-0 efter drygt 7 minuter. Och nyvaknande Malmoe tycks fortsätta gå bra, 1-0 på HV efter 2 minuter.
Vi får se hur det fortsätter men Oskars och HV tycks vara på god väg att ansluta till botten och kanske ta över kvalplatserna.
Sven.Savage: Haha har tänkt den tanken med. Förvånar mig inte om KentääJESUS får ett par mille som kompensation att handla lite fler Transatlanter för. 🤓
zigge: Hej Zigge! Tack för att du tar upp detta viktiga ämne och mångåriga tradition.
Året HAR varit lite upptaget och svårt att hinna med den detaljerade genomgång vi tidigare genomfört till stor glädje. Personligen brukar jag satsa på fyra varianter på drycker till måltid och liknande: • Zeunerts must • Staropramen • Standardjulöl • Special julbrygd
Dessa fyra nödvändigheter för ett julbord kan med fördel kompletteras med Kozel men då måsta man beställa en låda förstås.
När det gäller standardjulöl har jag inte redovisat här men ändå hunnit testa ett tiotal och redan beslutat mig för att - som i fjol - satsa på Mariestads. Alltid pålitlig och kan fungera som genomgående öl vid julbordet, kompletterat med Staro förstås.
Sedan brukar man ju ta chansen med någon mer avancerad julbrygd men där har jag knappt hunnit botanisera ännu.
Har du hunnit testa av sortimenten, hur kommer du själv att göra?
Sven.Savage: Hej Sven! Ånyo Long Time- No Seen! Har du o Busen testat Julölen ännu? En tradition som bör vidmakthållas, om än vi vet att Staropramen alltid är vinnare. En lustiger (??) dans kring Löven - inte bara själva resultatet med misstankar - P4 messar fel (!!) tänkta sportchef, får ett svar de publicerar som 'sant'. Ja snacka om Fake News hela vägen - har dagens sk 'journalister' nån utbildning i källkritik? Eller får de all väääärdegrund på Södertörns Högskola?
KulaShaker: Där ser man. Ja det borde man nog räknat med.
Otroligt hur drabbade Pölsan blivit av inställda matcher, först pga covid i andra lag och nu pga covid i Pölsan. Nu kommer ju Pölsan strax att ha bara 18 spelade matcher mot 21-26 matcher för andra lag. Fast skulle spelet fixa sig och Pölsan gå allt bättre innebär det förstås fler matcher på sig att samla ihop poäng och förbättra läget framöver.
Undrar om det inte börjar luta mot att förutom Pölsan och Malmoe kan Oskars, Pungen och HV också dras in i fighten för att undvika Svarte-Petter #13-14.
Trist nog får tur-Apan nu hem Melkman så det minskar ju chansen att också de kunde ansluta i botten.
Fem matcher i SHL idag (om inga sena coronamotiverade stopp uppstår):
• Linköping HC - IK Oskarshamn • Brynäs IF - Leksands IF • Rögle BK - Färjestad BK • IF Malmö Redhawks - HV 71 • Djurgårdens IF - Frölunda HC
Flera intressanta frågor som ska besvaras. T ex när det gäller fyra av de fem bottenlagen - som möter varandra! Fortsätter Oskars sin långa rad av förluster och kommer Oskars eller Pungen att närma sig kvalbotten Fortsätter Malmoes positiva trend och kan de spöa HV så att detta lag dras in rejält i bottensörjan nu?
Det femte bottenlaget Pölsan möter ärkemotståndaren Trottoarkanten. De möttes ju nyligen och då torskade Pölsan med följd att det blev ett rejält hallaballou i Pölsasnacket - inte sällan med uppfattningar av typen att nu är det färdigt för kval, avgå alla, så det blir ju intressant att se vad som sker efter kvällens resultat.
Toppmöte mellan landets just nu starkaste hockeylag, Röglet, och Warulfven, som efter en svag start av säsongen blivit allt starkare och håller på att etablera sig ordentligt bland toppsex i SHL.
Och så har vi storstadsmötet mellan Djurgårn och HK Arslet där gårdarna lyckats bra hemma på Hovet och på senare tid varit allt starkare medan Arslet gått upp och ned och nu saknar bärsärken hitte-Joel sedan denne fysiskt attackerat domare.
Match i allsvenskan ikväll, topplaget BurkÖlen mot mellanlaget Morsan.
Efter 8 minuter leder BurkÖlen med 3-0 och i paus inför andra perioden har man 3-1.
Under paus satsar en massa folk på helt underligt på morsanseger och till slut stoppar spelbolagen möjligheten till fler satsningar.
Matchen rullar vidare och Morsan vinner med 4-8.
Jag kommenterar inte, men plockar in händelsen under avdelningen underligheter, där det får samsas med underligheter sekt-signerade av Apan. T ex när de i slutet av en säsong då de redan vunnit serien skickade junislag att spela de sista matcherna - torskade förstås vilket kraftigt påverkade sluttabellställningen för andra lag och innebar att vissa av dem fick ett betydligt svårare motstånd i slutspelet än de normalt skulle fått. Enligt regelverket är varje lag i SHL skyldiga att ställa upp med starkast tänkbara lag. Men i blygden har man förstås en egen regelbok, den som man behöver sex fingrar för att bläddra i.
eltifoso: OK, jag förstår. Ser förstås gärna att köpeklubben Gangsteröret utan moral drabbas hårt av förlusten. Men de köper väl in ytterligare om det behövs, finansierade från Cayman Islands av pengar, som väsentligen snillats från svenska kommuner och fonder.
Sven.Savage: Kan ju bara med trolig sannolikhet prata för FBK, och i detta fallet kommer Nygård troligen mest saknas i omklädningsrummet och på pappret. Det finns fler kvalitativa spelare som kan träda fram och det frigör dessutom en plats för Marcus Nilsson som vi hoppas kommer i slutet av januari.
Är väl de allsvenska lagen typ Hästen som kommer känna av tappen mest, Modo också kanske
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (21)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Är ni nöjda med Victor Berglund? Antar att ni är det, bidrar i anfallszon plus att ni kanske har en typ av lag där man kan gömma hans svagheter i egen.