Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.
Frölundas storstjärna Hanna Olsson hjälps av isen efter TUFF tackling! #SDHL pic.twitter.com/TdIYIJjSlD
— TV4 Hockey (@TV4_Hockey) October 13, 2023
🚨 200 POÄNG 🚨 pic.twitter.com/d9bxMeBB2P
— Luleå Hockey (@LuleaHockey) October 14, 2023
• Warulfven - München
• Plast-läjkers - Rapperswil Läjkers
• Apan - Innsbruck
Av 24 deltagande lag kommer 8 att elimineras och de 16 som blir kvar går in i slutspelet helt baserat på ranking efter grundspelet: lag 1 - lag 16; lag 2 - lag 15, och så vidare; och så fortsätter det under slutspelet.
Jag tycker att detta slutspelsupplägg är bra. När det gäller grundspelet tror jag att man skulle kunna fundera på att "lag från länder med sämre ranking - gärna baserat på föregående års resultat? - får kvala in på något vis. T ex att de 16 lägst rankade kör grundserie där de 6 i topp går till slutspel. Medan t ex 2 svenska, 2 finska, 2 schweiziska, 2 tyskt, 2 tjeckiska kliver direkt in i slutspelet.
CHL har nu pågått i tio år och ju längre man är kvar, desto större chans att man etableras och att intresset ökar. Och kom ihåg att huvudanledningen till att turneringen etablerats var att stoppa KHL:s expansion som annars hotade de nationella ligorna i Europa. F n är ju KHL inte det hot de tidigare var men funderar man på en framtid där Rysslands anfallskrig på Ukraina är borta kan ju KHL:s come-back nära bli inklusive deltagande i CHL vilket ytterligare skulle öka intresset. Kämpa på, håll er kvar, jobba för framtiden och europeisk hockey!