Jesper Jonsson: Enbart 3p som duger ikväll, FBK krossar och bygger på en bra målskillnad. Även Modo och Mora går mot säkra segrar, gäller att bibehålla poängavståndet till dom lagen också.
Salcin: klart att vi ska vända matchen. Går nu för att kavla degen till bullarna. Föga anar BIF vad som väntar dom medan mandelmassa, smör och vanilj strös på vetedeg sådär en 8 mil från den gavliga ishallen...
Karoliina: Jag är tyst och njuter av tillvaron. Fast nu ska jag gå och fixa potatisgratäng med massor av vitlök samt oxfilé med rövinsås medan jag lyssnar på sprotradion. Ni får hålla ställningarna här, jag hoppas att det finns många JAAAA!!!1 på lules sida och helst inte ett enda på Brynäsarnas när jag kollar av här sedan.
Simply Red: äsch, gnäll inte. Förhåll dig behärskad nuu. Du är ju en rookie här:-) *läxar upp* Och inte ett ord om att Tero skulle spela på annat vis än lysande.
Salcin: Även min åsikt, rena säkerhetsrisken. Bättre att låta Erik Lindberg lira än att släppa lös Nagge. Han kan ju bli bra med rutin, men han skulle må bra av att få skaffa sig rutinen i ett allsvenskt lag.
Simply Red: Nagander är en katastrof, långsam och tar ofta onödiga utvisningar, han borde vara den back som lånas ut till Almtuna istället. Hur är det får Saravo spela nästa match eller?
Salcin: Nu behövs bara att grabbarna får igång produktionen, fast nu ser det illa ut när Savilahti i vanlig ordning hivar upp pucken på läktaren under en utvisning...
Karoliina: Hoppas det, fast Tero kan ju ibland göra någon sämre match direkt efter att han varit lysande. Fan vad jag blir irriterad på trådupplägget på den här siten. Jag vill att det nyaste inlägget ska ligga högst upp, men här hamnar det konsekvent längst ner. Därför jag vägrar "Kvällens match"-tråden. Går ju liksom inte att leta sig längst ner på sidan 55 innan man kan se vad någon skrivit. Klickar man på tråden får man ju reda på att Tuukka Mäntylä är tillbaka i kväll, vilket inte känns aktuellt...
Stackars SSK. Inget som man försöker sig på verkar ha annat än om möjligt kortsiktig verkan. Tidigare har man kört en hård linje med sina tränare - lyckas eller stick. Tränarna har misslyckats och stuckit. Sedan har man valt en kortsiktig lösning i båset.
Man insåg, smart nog, att det inte var någon särskilt långsiktig lösning. Nu försöker man anlita konsulter för att se vad man gjort för långsiktigt fel. Men man sparkar fortfarande tränare, fast utan att egentligen sparka dom. Man ställer istället numera kortsiktiga krav på sin sportchefstränare - det gamla beprövade lyckas eller stick.
Problemet är väl egentligen vem som ska ta ansvaret för allt som gått fel, är det alla tydligen klantskallar till tränare som anställts? Eller den som sköter spelar- och tränarrekryteringarna? Eller de som anställt denne för att göra det? Hur lång ska man gå?
Ja, jag vet ju inte svaret och är rätt nöjd med att inte ha nått ansvar i frågan heller.
Externa konsulter som ska lösa SSK's problem, låter som ett upplägg som bäddar för en tumultartad vår. Taavola med 1 år kvar på kontraktet sitter löst till, enligt artikeln kommer han få andra arbetsuppgifter nästa säsong om han blir kvar i klubben.
Bif_FANS: Tack för det! tyvär tror jag Brynäs får svårt på lördag du vet vi kommer med en grym klack på åtta man från Piteå :-) Hur blir det hinner ni få hem juniorerna?
Karoliina: nu var jag orättvis. Fast du har ju lärt oss att Inte kliva in i NHL trådar. För att di var så fiina. Typ. Omvänt borde gälla *darrar med underläppen*
Jesper Jonsson: Dock verkar rangers kommit ner i en litet svacka nu , för spelet som jag såg i 2 första var inget direkt övertygande , och inte lämpligt med svackor med konkurent om divisions titeln ju
Jesper Jonsson: men just släppa sånna här poäng som dom gör lite mest hela tiden kan ju kosta dom hemma fördelen senare ju , såg dock inte slutet för somnade till lite
Kickan: jag vet. Men jag menar nu spegelvänt. Att du kunde få representera Finland i Sverige. Det finns väl en del sånna hedresuppdrag av allehanda slag. OJ: (Philly gjorde mål)
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?