Luleå HF

SHL · 120784 inlägg · 893 ämnen

« · 951740 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Kvällens match
LL: Jadå, förutom målet har vi börjat hyfsat. Vi skulle ha Nagge inne för att stå upp emot Blomdahl :-D

Sv: Kvällens match
Jaha, nu åker Chabada på matchstraff, det är ju inte precis vad vi behöver. Men skönt att se att någon äntligen blir lite förbannad i Luleå i alla fall.

Sv: Kvällens match
Bolivar: "Är man stor och tung ska man nog inte hoppa öht."

Nej, iofs sant. Även en i övrigt regelrätt tackling ska beivras om den är vårdslös.

Nu tittade fem Luleåspelare på pucken och Tony Mårtensson fick åka in och stå och ha det bekvämt vid bortre stolpen. Man kan göra en instruktionsfilm om hur man inte försvarar sig av det där målet.

Sv: Kvällens match
LL: Nej då, det var inte så mycket men man är ju ansvarig för vad man gör på banan. Är man stor och tung ska man nog inte hoppa öht.

Sv: Kvällens match
Bolivar: nu såg jag Blomdahls tackling, måste säga att jag inte tycker att den ser så ful ut. Det verkar mer vara otur att huvudet slås mot plexit. Möjligen kan man anmärka på att han hoppar en aning.

Sv: Kvällens match
LL: Tydligen ingen utvisning. Du såg väl tacklingen?

Sv: Kvällens match
Ingen bra arena för oss. Ifjol var jag där när någon annan blev skadad, tror det var Lindqvist. Den gången var det dock inget ojust.

Sv: Kvällens match
Bolivar: ok. Nu är spelarna på väg in.

Sv: Kvällens match
LL: Vet ej. Johansson blåste av och har pratat med sina linjemän. Vi får nog veta när spelet återupptas.

Sv: Kvällens match
Bolivar: ok. Fick Blomdahl något straff för det?

Sv: Kvällens match
LL: Blomdahl gick in bakom Luleås mål och tacklade Lindgren. Han hoppade lite grann så att grillorna var nån decimeter över isen när han träffade. Eftersom Blomdahl är stor redan från början så blir ju Viktor träffad i huvudet och åker in i plexit med Blomdahl efter.

Sv: Kvällens match
Bolivar: jag missade början av match, jag slog precis över när de gick till paus, vad hände?

Sv: Kvällens match
Bolivar: Hoppas bara nu att det inte är någon allvarlig SKADA Viktor råkat ut för, ska det så klart vara.

Sv: Kvällens match
LL: En Blomdahl som hoppar in en tackling ska inte vara kvar på banan. Publiken i CC är dock bra. Inga rop om att "stå upp" hörs öht. Hoppas bara nu att det inte är någon allvarlig ska Viktor råkat ut för.

Sv: Kvällens match
Jesper Jonsson: det där med Wernbloms avstängning har blivit lite av en myt. Han fick inte avstängningen bara för att han slog av klubban, han gjorde ju mer än så också. Han stod i båsöppningen och gestikulerade och skrek åt domaren också. Vad jag minns motiverades avstängningen med att han uppviglade publiken.

Sv: Kvällens match
tk75: Kan ju hoppas.
Lät ju som LHC hade en del borta.

Men skrikegård hade det som dagens säkra :)

Sv: Kvällens match
Jesper Jonsson: vi är bättre borta än hemma så jag tror på seger idag ..

Sv: Kvällens match
Gidde: 22 matcher för närkontakt med domarn är för lite.
Och det spelar nog förmodligen in på Javeblad och Pekka med.

Fast å andra sidan låter 2m som ett konstigt straff.
Borde det inte vara typ 20 el 30? eller så.

Jag vill minnas iaf Wernblom fick ngt i stil med 6mån och det blev ju som ett artistkontrakt. Dvs han missa några omgångar i början. Det var ju dock helt absurdt.

Fast å andra sidan jag ägnar inte mitt minne åt gamal modoiter så jag har förmodligen helt fel.

Idag blir torsk igen

Sv: Kvällens match
PEN: Vad har Rönnberg lyckats med så här långt då?
Försvarspelet är fortfarande långa stunder kaotiskt, backar som spelar fast sig själv i egen zon byte efter byte och match efter match.
Att han lyckades ta ett riktigt talangfullt J-lag till final fine och hoppa runt som fred flinta i kalsonger i juniorlandslaget, men i övrigt så är det väl inte mycket att hurra för. Ingen av dessa herrar har för tillfället kompetensen att göra jobbet med detta lag.

AVGÅ 3xROGER!!

Sv: Kvällens match
Linkan: "Efter Karjala Cup har vi hittat en stabilitet i spelet som känns bra". Jätte stabilt har det varit. Tre gjorda mål och ett enda poäng på våra två senaste hemmamatcher, å då har dem varit mot Mora och Södertälje. Va fan sysslar dem med? Är dem nöjda med det här. Spelet efter Karjala har ju bara gett två treor, är det bra? R

Sv: Kvällens match
Linkan: Rönnberg har nog högre förhoppningar på laget, Men har man en coachkompis som inte lyckats vad än han företagit sig med Kyrö så kan det inte bli bättre än så här!

Skulle Bulan stå i båset skulle eldkvasten gå på dem som inte presterar max på isen!

Sv: Kvällens match
Jesper Jonsson: Jag tror nästan Bulan är mer redo för elitserien än vad dödgrävar Kyrö är!

Men om man läser vad Rönnberg säger på Hockeyligan, så har man nog inte så höga krav på laget, det låter ju som föreningen är nöjda med en 9-10 plats! Pinsamt!

Fråga är ju, orkar man se detta skitlag hela säsongen, för det lär ju bli max 2-2 och en pinne resten av säsongen på hemmaplan.

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Lövva: Det stämmer Lundström fick matchstraff en efter en ful tackling mot en Timråspelare.

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
På tal om något helt annat. Har kikat flera gånger nu på Lundströms fula tackling på Sjödin. Den är inte vacker. Gör man så ska man ha spö. That´s it. Hade inte Sjödin varit så pass uppmärksam hade det kunnat slutat riktigt illa. Dessutom, var det inte Lundström som fick matchstraff mot Timrå också, även då får en tackling?

Sv: Kvällens match
Lindberg Råkkar: Precis, dem kan ju inte vilja ha folk på matcherna då dem säger sådana kommentarer. Tycker nästan Rönnberg borde bli bötfäld för en sån kommentar. Skandalöst

Sv: Kvällens match
Jesper Jonsson:

Det var Pekka Lindmark som vevade med klubban mot domaren i huvudhöjd, men missade..

Det gav som sagt även det ett kortare straff.

Fagerlund hände det mycket runt, speciellt när han kände att det var ett tag sedan han varit i media ;-)

Sv: Kvällens match
Jesper Jonsson:

Och Alavaara blev ju som sagt avstängd 22 matcher, och då spelar det ju ingen roll att sommarhalvåret räknades in, för då spelas det sällan matcher ;-)

Så, om det nu var denna incident du menar, tycker du inte han sonat sitt straff?!

Eller var det något annat du avsåg?

Sv: Kvällens match
Jesper Jonsson:

Han satte sig på honom och tog strypgrepp ;-)


Det är andra gången jag räknar bort på Alavaara, dvs den då matchen redan var slut...

Sv: Kvällens match
Gidde: fåniga avstängningar över sommarhalvåret som knappt spela in.

Slå klubban i plexit var ju fan inget men Alavaara var ju på andersson 2 ggr. Eller 1 då ifall du räknar bort första.

Javeblad har jag faktiskt inte sett med egna ögon så den kan jag inte kommentera. Men han slog klubban mot Domarn? Eller träffa han eller?

Sv: Kvällens match
Jesper Jonsson:

Om du menar avstängningen på Alavaara i slutspelet mot DIF, så är det ju fortfarande det mest osannolika straff som utdömts i hockeysverige, ja om man bortser från det som drabbade Wernblom vid samma tillfälle.

Werner fick massor med matcher (8-10?) för att ha slagit av en klubba när han blev utvisad, vilket ett flertal andra spelare gjort utan åtgärd.

Alavaara åkte mot domaren Andersson, som blev så förskräckt att han ramlade baklänges innan Alavaara hann fram. Dessutom hann Petter Rönnqvist emellan, så varför Alavaara fick sådan avstängning för något som någon TRODDE att han skulle göra, men aldrig gjorde, det vete gudarna.

Troligtvis berodde avstängningens längd på att Fagerlund blev haffad på Arlanda (?) av reportrar som undrade vad han skulle göra åt incidenten, och utan att veta vad som hänt svarade han att:
"Vi ska statuera exempel!"

Sedan fanns det liksom ingen återvändo, men nog måste du erkänna att Javeblads utbrotts avstängningslängd rimmar lite dåligt med de två ovan nämndas?

Hittar ingen annan länk, men denna duger kanske?

Sv: Kvällens match
Jesper Jonsson:

Hmmm, nu är jag inte riktigt med.

Vad har Alavaara med detta att göra?

Sv: Kvällens match
Lindberg Råkkar: Fast det är ju iofs helt rätt.

Tycker forfarande inte en viss Alavaara borde tillåtits forsätta sin karriär i ES.

Sv: Kvällens match
Lövva: Man får tydligen som tränare och ledare attackera motspelare med diverse könsord och skit för sånt ger ingen bestraffning, men säger man om något om en domare så blir det böter dryyyyga böter.

Det är ju roligt att dom är nöjda med vår tabellposition och lagets spel, då vet man att man inte behöver se nå fler matcher denna säsong för några förändringar lär det inte bli.

Sv: Kvällens match
Jesper Jonsson: Det är väl inte grejen att han lämnar klubben, utan att han tvingas lämna klubben pga "ett inofficillt skämt".

Det var ju naturligtivis klantigt sagt men att föjderna skulle bli att han fick lämna klubben känns stört löjligt. Jag ser inte honom som oersättlig, men att låta honom gå är att gör en höna av en fjäder. Eller en strus av en fjäder

Sv: Kvällens match
Lövva: Jaså där ser man.

Visste inte studieskuldsläktaren var så inne på simmarn.
Men klart de har väl lätt att glömma saker som

OBOL
Renberg

Fast klart skall de ersätta simmarn med ngn intern så är jag på deras sida. Men låter ju inte så.

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Ett medlemsutskick gav lite mer info om konflikten med den anställde. Har saxat lite av den infon.

"Chrunak har i egenskap av chef försökt lösa konflikten. Det slutade med att arbetsledaren fick gå. Sedvanliga fackliga förhandlingar har genomförts och protokollerats. Det framgår inget om att trakasserier förekommit."

Sv: Kvällens match
Å detta är saxat från www.luleafans.se:


Vi har idag fredag 7/12 haft möte med Curt Johansson då vi har ställt LHF´s styrelse mot väggen och krävt att få reda på den egentliga orsaken till att Hans Chrunaks avgång.

Luleå Hockeys styrelse vidhåller att det endast är Hans Chrunaks dåliga skämt om Robert Lahti som ligger bakom hans avsked. Dem menar att han har genom sitt skämt skadat föreningens varumärke.

Vi inom LuleåFans styrelse tycker däremot att det är rent utav löjligt att någon ska bli tvingad avgå på grund av ett skämt.

Sv: Kvällens match
Saxat från Hockeyligan:

- Vi ligger två-tre placeringar bättre än vad de flesta experter har tippat oss. Jag tycker vi har hittat ett sätt att spela som passar oss bra och det är bra "go" i laget. Efter Karjala Cup har vi hittat en stabilitet i spelet som känns bra, säger Roger.

Sv: Kvällens match
Linkan: Nog för Bulan är min stora lilla Hjälte men tror inte han är redo för ES kanske riktigt än.

Men han kostar ju iaf inget

Så bort med Kyrö och in med Bulan o Petter
Och låt Rönnberg ta junisarna.

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
tk75: Nej, han ska nog inte vara chef i alla fall. Då är det säkert så som vissa spekulerat att domarpåhoppet var sista droppen.
Ok, det är bara att hoppas att nästa dirre blir bra.

Sv: Kvällens match
Lövva: Finns bara ett sätt och det är att sparka tränarna.
Hur fan kan man kasta in Burström som var minst het av alla forwards, tjänstefel av KYRÖ!

hoppas på storförlust mot SKaik, efter det måste ju styrelsen vakna och inse att tränarna måste bort, in med nytt blod, skulle personligen gärna se Bulan i båset!

Sv: Kvällens match
Lövva: Amen

Sv: Kvällens match
Luleå Hockey finns inte kvar. Det Luleå vi far och ser och stöttar varje match, vars är dem? Inte kan det vara de vilsna själarna vi ser på isen?

INGEN av spelarna verkar tro på lagets spelide. Hur i helvete kan då tränarna få sitta kvar?

Just nu är bara allt som har med hockey att göra skit, och det är milt uttyckt.

Och hur fan kan man välja att låta Kerman sitta på läktaren när det finns spelare som Tairvainen och Burström på isen. Och droppenv ar ju naturligtvis när dem kastade in honom som sjätteutespelare. Vilken coachning alltså!

Sv: Kvällens match
Hannu Neimi: Ja man måste börja någonstans, å första och bästa och billigaste sättet blir att göra en rokad med J20 angående tränarna.
Toppa med fucking Burström i 6 mot 4, I rest my case!

AVGÅ ROGER!!
AVGÅ ROGER!!
AVGÅ ROGER!!

Jag kommer sluta gå efter nyår om inga förändringar skett tills dess, ser verkligen ingen anledning att slösa tid i arenan när man inte får någonting tillbaka av laget.

Sv: Kvällens match
Dags att göra något i Luleå båset. Trännarna idag gör ju inget...
Bara att ge dom kicken imorgon lika bra att rensa ut nu.

Sv: Kvällens match
Aliline: Fyra insläppta hemma mot SSK (vissserligen en i öppen kasse men ändå) är oförlåtligt. Vilken jäkla skitmatch av LHF. Avgår Rogerx3

Sv: Kvällens match
Lindberg Råkkar: vad i *** 1-3. ser inte bra ut detta (följer bara swehockey online)

Sv: Kvällens match
Lindberg Råkkar: Märks att vi möter Tälje som är ett riktigt dynggäng, helt dött här och jag själv orkar nätt och jämt ned till Coop för att få höra speakern välkomna en till 2h rafflande (o)hockeyunderhållning.
Hursom tippar jag 9-1 och SSK kan kasta in handuken och lämna W.O. resterande matcher och boka en plats i kvalserien.

Krossa Tälje!!

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Bolivar: han är inte rätt man för luleå

Sv: Kvällens match
Lövva: Finns på LHFs hemsida, dock verkar den inte helt uppdaterad. Den har inte med Larose eller Sandströms förlängning, kanske saknas några andra förlängningar oxå.

« · 951740 · »