Jag kom på att jag borde ha kommenterat någon detalj i laguppställningen lite. Värt att notera är att Bäärnhjelm slipper bli någon slags reserv trots att Finnen är tillbaka. Istället har Junkka placerats bland dem som sannolikt lär matchas sparsamt. Kul att Tavve och Miche sett samma sak som oss läktarcoacher, nämligen att våran junis Bäärnhjelm i nuläget faktiskt är bättre än vissa ordinarie seniorbackar. Skönt att se att den matchning som så sent som i fjol verkade gälla inte längre gäller och att man faktiskt vågar satsa på en junior på allvar, och särskilt kul är det att det har gått så bra för Bäärnhjelm med tanke på att han inte ens var påtänkt för a-laget utan mer eller mindre halkade in på ett bananskal när Frallan blev skadad under försäsongen. Jag är ruggigt imponerad av det mogna spel han visat upp.
Förstafemman: Sandström, Fredde, Skuggan, Burra, Miche J Andrafemman: Finnen, Petter, Bulan, Rönnqvist, Mange Tredjefemman: Åkerström, Bäärnhjelm, Brabenec, Fagemo, Husse Fjärdefemman: Junkka, Emil, Tano, Ledin, Hägerbäck (hur de nu får ihop det med bara en egentlig back, gissar att de kommer att matchas sparsamt)
lizzard: Hento släpper inte in 3 mål ikväll. 6-1 till oss. Rönnqvist inser det vi alla velat tala om för honom de senaste veckorna, alltså: Pucken är din Jonas, bara din, så ta den. Ta hand om den som vi vet att du kan.
Rönnqvist gör 2 mål, Fagemo, Miche, Magnus och Petter varsitt.
Albert Hall: Tycker väl att det ska lossna för Luleå i målgörandet snart varför inte mot Linköping? Om jag ska tippa denna match så tror jag vi vinner den med 5-3 d.v.s nytt målrekord denna säsong för oss.
Paddan: Tack, tack, tackeliticktack, och lycka till påre själv. Ikväll kommer Norrland att fira stora triumfer. 9 poäng sammanlagt hämtas hem till de våra.
Lulekickan: Ser härligt ut! Längtar bara till man får se tråden i inbunden form. För det kommer vi att göra, förr eller senare. Troligen redan i april 2003.
Finnströms första match på över en månad, vad kommer det att innebära? Troligen är killen rätt otränad, vad jag förstått så har han inte ens åkt skridskor stora delar av tiden. Annars är vi väl helt ordinarie förutom store, starke Skrbek då. Nog kommer vi väl att sätta ett och annat mål på Sveriges mest överreklamerade keeper ikväll?
Paddan: njeeee.... kan inte alla utom Luleå vinna? Det kan jag gå med på... Det är faktiskt så att det historiska slaget om stångebro om ni känner till det, kommer hamna i skymundan för det historiska datumet 29/10-02 då förnedringen i stångbro ägde rum... :-) I wish...
Må lycka och välgång följa er på de sju ha....tre arenorna ikväll. Lycka till Kicks, Albert, Portello, Dysso, Hälge och gud. Se nu till att bärga de tre poängen mot respektive lag.
Sådärja Albert, Portello, Paddan, gud, Hälge, lizzard, vivix och alla andra lulingar och olulingar som vill följa LHF:s väg mot SM-guldet. Här kommer den nya tråden. Tanken med tråden är, som vi diskuterade tidigare idag, att den skall vara en slags matchtråd som plockas fram inför varje match. Därför bör vi alla, inklusive jag själv, försöka undvika stickspår i just den här tråden, annars blir den lätt ohanterlig. När guldet väl är bärgat kan vi gå tillbaka och läsa vad som hänt under resans gång utan att störas av diskussioner om sånt som inte hör till saken.
Den här tråden är alltså helt och hållet tillägnad vårt älskade LHF. Vill man skriva om ohockey så får man göra det i någon annan tråd. Vill man djupt, ingående och blåögt analysera något annat lag än LHF eller ägna sig åt något slags verbalt krig får man göra det också i en annan tråd. Den här tråden skall vara något speciellt, något vackert och fulländat, något som avslutas först när vi nått dit vi ska nå.
Premiärmatchen i guldtråden är kvällens match borta mot Linkping, ett lag vi SKA vinna mot med truppen i normal form. Nu börjar klättringen!
Paddan: Ja, det kan man ju fråga sig, det är väl ingen som har hindrat dem från att vara med tidigare. Jag hoppas de inte bara har tänkt ägna sig åt försvarstal, likt föroreningen man ser här ibland, utan kanske kan ta till sig lite av den många gånger befogade kritiken. Det skulle t ex bli löjligt om Vinnerborg satt och sa att han minsann har rätt i alla lägen när han i själva verket inte alls har många rätt.
Lulekickan: Då har du förstått precis helt fel. Satbbiga och tröga? Tjena... Möjligt vis är Axhner lite trög vad gäller farten på skridskorna, men killen är ju längre än kaknästornet och lever på räckvidd och storlek vilket som bekant finns flera i hockeyvärlden som lever på. Nämn en back annars som du kallar stabbig och trög? Den enda som möjligtvis skulle kunna kallas det är Phil. Och han var utsedd som en av de absolut bästa backarna i ES förra året, så så grymt stabbig och trög kan han väl kanppast vara?
Imponerande defensiv har vi visat upp i alla matcher förrutom sista två skulle jag vilja säga. näst sist med 2 brutala individuella misstag som ledde till mål. Samt att hela laget verkade höga. Det beror säkert på att man ändrat grundspelet, eller rättare sagt bestämt sig för att köra en variant hela tiden efter att ha växlat runt på två varianter. Det tar ett par matcher innan det sitter. Vilket också var frukten i Frölunda, där allt annat än organiserat bakåt fanns i första perioden. Sedan ordnade det till sig de sista 2 perioderna, men då var ju matchen redan över.
Ska du hitta svagheterna är det i vårt powerplay som har varit katastrofalt dåligt, men sista 2 matcherna har det rullat igång. Man ska också tänka på att de viktigaste länkarna har och är skadade i detta spel. Vårt boxplay har funkat pissedåligt av nån anledning som jag inte kan fatta. Det tränas och tränas och funkar bra på träningar men sen går alla bort sig på match. Emellanåt ser man potentialen och då släpper man inte en puck mot mål.
Sen ska jag säga att jag är förbannat less på ditt larv om hakningar, fasthållningar, ryggsäckshockey... Du baserar det på en match i Luleå, och det är bara du som drog den slutsatsen. Luleå har runt om i landet ett bra mycket större rykte om sig att spela den typen av spel, och hör du mig klaga? Sluta med det där nu, det blir bara larvigt. Kom med någon konkret i analysväg istället för att ta till sådana nedlåtande pinsamheter i brist på annat.
"Från kvällens omgång fram till uppehållet ska domarna medverka på presskonferenserna efter match -Domarna vill få chansen att svara på tränarnas utspel, säger Peter Andersson, domarchef."
Frågan är varför domarna inte har suttit med på presskonferenserna sedan tidigare.
gud: Ojdå, illavarslande. Men motståndskraften brukar ju bli försvagad när man blir äldre ;)
Hmm, hockey ikväll samtidigt som Djurgården spelar fotboll och det är World Cup i handboll. Borde väl betyda ungefär samma "intensiva" hockeybevakning som under DIF-GIF matchen.
Lulekickan: Jäklar, hur sjutton kunde lista ut alla de aktiviteter vi hade planerat i er GB. Svensktoppen, nej usch och fy för sån dunkadunka. Fram för lite gammal hederlig Iron Maiden eller sånt istället.
Lulekickan: Det finns nog andra lag som också gillar sånt. Typ MIF och LIF. Själv har jag ju å andra sidan blivit van med ett svängdörrsförsvar kombinerat med allmän hönsgård i början på den här säsongen. Verkar vara lite stabilare nu i varje fall.
Hmm, vad oväntat. Det tror du ju varenda match. Nu är det väl upp till bevis tycker jag!
gud: Nej nu tycker jag ni är urspårade. PRO-årsmöte i våran gb ; ) Vad kommer härnäst? Råd och Rön testar rullatorer, Paddan och gud tippar svensktoppen eller Paddan och gud testar pensionärsbroddar?
Paddan: LHC:s backar må vara storvuxna, men de är stabbiga och tröga och har såvitt jag har förstått inte visat upp någon imponerande defensiv, om man nu inte tycker hakningar, fasthållningar av diverse slag och ryggsäckshockey är imponerande. Jag tror det blir proppen ur ikväll. LHF gör mål, efter mål, efter mål, efter mål, efter mål, efter mål...
Paddan: svar på kommentarerna på frågorna du kommenterade..
1 mycket bra odds....
2 Janne Josefsson får gärna besöka mig..så kan han och jag ta ett kraftigt snack om kravallerna här i Götet..
3 hans bror är inte som alla andra bröder..;0)
4 Challeponken är ganska skön..träffade honom innan matchen mot HV...Boorken kan sitta med någon dumstrut på huvudet någonstans och försöka att rädda norsk hockey...
så jag vill att media ska bara koncentrera sig på TIMRÅ IK.. och skita i dom sämre lagen...;0) vilka dom är talar jag inte om...;0)
Portello: Jo, precis. Men samtidigt har ju också han Svampen perioder när han är i princip omutbar. Eftersom att era matcher har varit väldigt jämna målmässigt hittills så borde väl en vinst med högst två mål för något av lagen inte vara helt otroligt. Sen så tycker jag att såna där klassiska hockeyresultat som 3-2 och 4-3 blir allt mer sällsynta nuförtiden.
Ska bli spännande att få se vem som går segrande ur målvaktsmatchen mellan Sandberg och Hento. Den senare kanske lite extra sporrad då han nog gärna vill visa sig bättre än den nyss landslagsuttagne LHC-spelaren. Blir också en kamp mellan LHC:s storvuxna backlinje och LHF:s anfallare. Kommer väl som vanligt att bli en lagom målsnål match och jag fegtippar, 2-3.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?