Ojoj, Trump ger N retur till en hans somm har halva målet öppet från en meter och för pucken i stolpen! Nästan omöjligt att missa mål där, men han lyckades.
Läser i Apboken att det ena av de tre aptrollen förvirrat funderar om Bulans anställning nästa säsong. Men med bakgrund av hur Apan själv skämde ut sig över hela landet när de myglade bort Anders Forsberg från de Gludmedaljer som skulle varit hans och - när de blev pressade - började yla "we shall overcome" genom CryBert, är det kanske inte speciellt oväntat att sektdeltagarna flöaddrar iväg i sådana funderingar, som annars får betraktare att inse att nu har aptrollet varit för djupt ned i dunken igen.
Och Luleås stenhårda damer har nu fått proppen ur på brutaldamerna från Danderyd. Nu 1-6 och halva tredje kvar. Som det nu ser ut kan Luleå komma att sluta serien med tresiffrig målskillnad, dvs >100 plusmål:-)
Helvete. Matchen slutar 4-4 och vi ska spela sudd 3 mot 3.
Den här matchen skulle vi haft och vårt spel var helt övertygande.
Men efter 4-2 kände nog spelarna samma vi vi åskådare - att nu släpper vi inte detta. Varpå spelarna släppte på trycket och då fick Ulfven chans att dra igång vilket de gjorde med besked och inte oväntat lyckades de hålla oavgjort och ta en poäng - därtill hjälpta av jöjdhopparen som köpte en superfilmning av OK Tollefsen vilket gav kvitteringen.
Men tidigt in i förlängningen får Ilari Melart puck i slottet och när Sweatt glider förbi vakt och skymmer drar Melart in 5-4 för Luleå invid stolpen.
Onödigt att vi släppte en pinne idag men sådan är hockeyn. Bra match mellan två starka lag.
Senaste minuterna är det definitivt Warulfven i förarsätet och när vi - efter 4-2 - släppte greppet på Ulfven - tackade de och tog emot och nu kanske de t o m hinner vinna tre poäng dessutom.
Dock ska påpekas. Målet kom i det PP som Ulfven fick efter en helt sjukt tydlig filmning av Ole-Kristian Tollefsen som den j-a skitstöveln galningen höjdhopparen köpte som hade han lovats en livtidsförbrukning av Löfbergs Lilla Lila.
Jaha, 6,5 minut kvar. OKT har puck, får en nuddande klubba av La MOulle på sig och faller som slagen av en slägghammare.
Höjdhopparen står fem meter framför OKT och köper direkt den uppenbara filmningen. I PP som följer kommer Ulfven direkt till skott och klubbor från både Luleåspelare och Warulfvar är uppe för att styra, men alla missar och pucken går rakt in i bortre krysset, där Lassi blev osäker pga klubborna och bommar.
Nja, kanske det lutar mot en styrning från någon spelare. Höjdhopparen ringer som vanligt.
eltifoso: Önskar dig detsamma, i socialåtagandeuppdrag;-)
Själv ser jag Luleå Hockey nu ledning 4-2 på Warulfven samt Luleå Hockey nu ledning 1-3 mot Stocksund; jovisst: vi har både herrar och damer till skillnad från andra lag i norra Sverige som hellre dyrkar mammon och fyller på skattkistan.
Tyvärr blir jag tvungen rapportera till dig, eltifoso, att med nio minuter kvar pangar Ryno in 4-3 på en retur och nu drar Warulfven igång en högre växel, medan Luleå tycks krympa....brrr.
Hmm, efter andra perioden 21-24 i skott för Ulfven men tycker inte det speglat styrkan på isen. Båda lagen ger järnet men Luleå känns klart starkare idag. De farligheter Ulfven haft har kommit i PP eller vid kontringar medan det vanliga i 5 mot 5 har varit att Ulfven bara kommer fram till skott från långt-halvlångt håll, där Lassi haft fri sikt, och sådant går ju nästan aldrig i mål på Lassi. Mycket bra försvarsspel av Luleås utespelare alltså.
Matchen fortsätter rulla på, snart halva tredje spelad, och matchbilden är mer eller mindre densamma som i första och andra perioden.
helt överraskande lossnar det för Luleå i PP. Här lirar man runt pucken fint i zon i PP och Ulfven kan inte stoppa det. Så ett oväntat pass ned till Hedman bakom förlängda och ett ännu mer oväntat blint pass bakom ryggen av Hedman in i slottet där Harju får klappa in 4-2:-)
Sorry, eltifoso, men nu börjar det luta mot att Ulfven inte kan komma igen igen.
eltifoso: He he, jaså nu sitter du på Cabarete, Sandvikarna eller annan fin strand och njuter järnet? ;-)
Jo, visst har Luleå flest och bäst chanser men fin hockey av båda lagen och ytterligare mål kan ramla in i vilken kasse som helst så inte omöjligt att du kan få fira med ett antal Presidente "som vanligt" efter ytterligare en period;-)
Sven.Savage: kan tyvärr inte se matchen, men det verkar ju att mitt lag står upp förvånansvärt bra i denna tuffa bortamatch trots flera tongivande spelare på frånvarolistan, kul!
Skräcken för kval är ju numera borta även hos mig, så nu är allt bonus. Tror nog Luleå ökar på målskörden i sista, men jag ser ändå ljust på våren om vi bara blir av med magsjukan och influensor.
Kör hårt med rapporteringen , det är min info om denna match
I 5 mot 5 har vi ett utmärkt försvarsspel där Ulfvar i vår zon nästan alltid tvingas till rygg mot mål och Luleås backar rensar rejält framför vårt mål.
När vi är i anfall är vi snabbare och intensivare än ulfvar i anfall och spelar fram skott/inspel följt av kalabalik framför mål där vi är ettriga och aggressiva varpå Ulfvarne har svårt att försvara sig.
Nio sekunder innan paus åker en Ulfv ut för hakning vilket innebär att Luleå startar tredje perioden med 1.51 PP samt ledning 3-2 i matchen.
Lite oflytigt att vi nu givits i princip 2 av 3 PP i matchinledning - ett läge då det nästan aldrig bli mål. Illustrativt nog målade vi det tredje PP-spelet, genom snyggt skott av Todd med bra stöd av lagårdsdörrstore Hedman som strax innan åkt in i skottlinjeliknande position och effektivt skymt Ulfvavakten.
Och satan också - falken har på några minuter TRE tillfällen då puckretur går till honom <1 meter från mål och emd bra lucka för falken, men inte i något av dessa tillfällen får han in målet. Kändes nästan som att det var svårare att INTE göra mål där, än att måla.
4,5 minut kvar av andra perioden, 3-2 för Luleå, och många utmärkta chanser för Luleå att måla ytterligare, balanserat av att Ulfvarne också får chanser, vanligen efter kontringar. Och emd bara 3-2 kan det förstås sluta hur som helst, men till skillnad från föregående match i Karlstad är det Luleå som har mest initiativ och rejäla chanser.
Vore ju riktigt skönt om vi trots allt tar tre pinnar idag eftersom vi i så fall bara har 1-2-3 pinnar upp till lag 9-8-7. Skulle kännas fint att ha närmat sig kopplet ovan så - för några matcher sedan var vi 5-6 pinnar bakom - speciellt nu när Djurgårn nedifrån få¨tt upp farten, närmar sig oss, och efter passage puttar ned oss till plats 11 utanför såväl slutspel som PlayIn.
En Ulfv drar på en lyra som går högt på Lassi, upp i luften, ramlar ned på hans rygg och kommer att ramla in i målet - precis som det gjorde för Salo mot Vitryssland i OS-kvartsfinalen.
Men Lassi löser det!
Han tar upp axeln-plockarmen bakom ryggen, stoppar pucken, backar bakåt mot ribban samtidigt som han vispar upp pucken som därmed landar PÅ målet.
En räddning som inte går att göra. Och som därför bara de mest enastående vakttalangerna gör:-)
Ny kontring för Ulfven. Lassi räddar, pucken ned på isen där han blockerar.
Två Ulfvar är längst fram och beredda med klubban att slå in lös puck, men respektfullt håller de perfekt inne med klubborna. Perfekt uppträdande av Ulfvarne.
Och hur belönar Luleå detta?
Genom att börja slå på Ulfvarne och det är Harju som startar det hela. Jag ogillar ju sådant uppträdande och gör det även när det är Luleå som står för det.
Strax därefter sex man för helvete av Ulfven och i efterföljande PP tar det bara några sekunder innan Todd, efter en vunnen Luleåtek, får stå och ladda ordentligt och med trafik framför Ulfvavakten drar Todd upp pucken i bortre krysset:-)
Fjärdelinan målar. Fabbe bakom mål kastar på chans in en puck i slottet där La Moulle står och klipper till och sedan Foppa är där med klubban på retur, men La Moulle får målet så tydligen gick den in direkt.
Men bara minuten senare tappar Einar balansen och faller vid offensiva blå varpå Ulfvarna kontrar 4 mot 1, vilket blir 3 mot 1 men tillräckligt för att passa fri spelare och Lassi visserligen idledsförflyttat över, men låg på is och Ulfven lyfter perfekt in pucken högt i bortre krysset.
Nehej, det gick som väntat inte alls för Luleå i PP.
Jag tycker att de spelade desperat.
Numera brukar folk karakterisera som desperationshockey när ett lag vet att de måste ge allt, att de ger just allt. I mina ögon är det inte alls någon desperat hockey, det där. Snarare att de ger järnet.
Desperat hockey i mina ögon är när man inte har några bra ock säkra alternativ utan spelar på chans bara.
Vilket var vad vi gjorde i vårt PP. Osäkert, chansartat och det gick - som väntat - inte alls.
4 sek kvar av perioden och fjärdelinan ställer till med kalabalik framför Ulfvamålet, där Nygren åker ut för att ha trippat omkull K-Fab, även om jag själv undrar om det inte handlade snarare om att K-Fab kastade sig för att nå puck.
Men Luleå inleder alltså period två med PP i max 1.56 minuter (ser gärna att det blir kortare genom att Nygren släpps in i förtid).
Först Lagace sopren och skjuter ett skott som inte skulle träffat en lagårdsvägg från en meters avstånd.
Sedan Foppa i friläge och avlossar ett bra skott med sikte på femte luckan men haugen visar upp en rejäl slapptask som liksom en gardin låser nämnda lucka.
(Funderar på om jag skulle kunnat illustrera detta med en bild, men då kommer väl anmälningarna av det tredje aptrollet som ett mejlbrev på internetposten)
Warulfvsbacken Skogs hakar i sedvanlig Krok-Boltiv-stil omkull och in i målgården Toolanen på Warulfvsvakten.
Samtidigt skjuter Engsund och skottet går i mål.
Dessutom har vi Hedman klart inne i målgården men han påverkar vare sig vakt eller spel i övrigt.
Videobedömning: mål!
Jag tycker förstås det var helt korrekt dömt. Den som orsakade problemen för Ulfvavakten var till 100% Ulfvabacken Skogs och då ska det vara mål. Även om det inte alltid dömts så.
Todd utvisad och Luleås box - som under säsongen har <80% - är så där onödigt liten, signalerande spelare som inte ger järnet tillräckligt för att hålla motståndarna med rygg mot målet.
...och, inte oväntat, Warulfven tar ledningen genom mål i PP.
0-1.
Allvarligt talat. Jag FATTAR inte varför Luleå - som för bara några år sedan hade Elitseriens mest effektiva box någonsin - kan kollapsa så jävligt att man numera har en förkrympt lat box som förlorar match på match för oss. Tidigare hade vi Ågi som med stöd av Bulan ansvarade för vår fina box och nu bör det väl vara Petter Nilsson. Säga vad man vill om Petter men en defisiv back var han INTE. Däremot borde han ha snappat upp idén, speciellt när han jobbade med Bulan för Pölsan i fjol.
Luleås styrkor: • bra vakter • bra backar
Luleås svagheter: • varierande och tveksamma linor • För j-a usel box • För j-a ännu sämre PP
Övriga förutsättningar. Vi har galningen-höjdhopparen som zebra vilket innebär att vilken kalabalik som helst kan väntas, men hans absolut värsta insatser har ju kommit när vi spelat borta, helst då i Scandinavium. Han kompletteras med Holm, som inte sällan missar saker, men som på uppsidan har rätt bra förnuft ändå.
Dessutom slipper vi den vedervärdigaste bland kommentatorer och får i stället Arto-paret, bara att tacka och ta emot:-) Bara en person i riket som surar över det...
15 minuter innan Luleå - som vanligt innan match tar fram "storstaken" - ska upp till bevis mot "slapptaskar";-)
Luleås lag:
Goalies 34. Lassinantti, Joel 30. Gustavsson, Filip
1st Line 3. Todd, Daine 27. Mikkelson, Brendan 19. Lagace, Jacob 17. Falk, Andreas 21. Sweatt, Bill
2nd Line 6. Schira, Craig 7. Sandström, Jan 24. Harju, Johan 42. Hillding, Joakim 25. Hedman, Anton
3rd Line 15. Jaros, Christian 41. Melart, Ilari 16. Emanuelsson, Einar 33. Mastomäki, Christopher 37. Lundeström, Isac
4th Line 9. Forsberg, Johan 40. Mouillierat, Kael 52. Fabricius, Karl
32. Engsund, Oscar
Extra Players 14. Toolanen, Anton (RW)
Fullt lag på vakt och backsidan alltså.
Och på forwardssidan kör Skuggan vidare med samma linor. Jag vet ju att Skuggan bedömer detta bättre än jag, men jag skulle faktiskt gärna se att man nu släpper låsningen att Johan Forsberg ska vara konstant fastlåst i en fjärdelina med K-Fab som med någon center har i uppdrag att driva på framåt, men med lite pinnar som resultat.
Jag tror att Foppa har bättre kvaliteer än så och skulle gärna se honom i en potentiellt bättre levererande omgivning.
I nuvarande läge skulle min tanke vara att se Foppa med Sweatt och Falken.
Det är klart att fjärdelinan med K-Fab, La Moulle och Legacé skulle försvagas rejält, men med förhoppningen att vi någon gång skulle kunna få in Julius Juntilla och Petter Emanuelsson igen, skulle vi ha en fin uppsättning av snabba, kreativa och produktionsvilliga vingar med Foppa, Sweatt, Juntilla, Petter, Einar och Isac. Med dessa sex vingar i linorna 1-3 finns det rätt många spelare över att bygga en fjärdelina, sedan man fyllt på med centrar i lina 1-3, troligen med Falken, Masto och en tredje center.
För tredje center och totalt lina 4 skulle vi ha Hedman och K-Fab och dessutom La Moulle, Lagace, Harju, Hillding, Rydahl, Toolanen,
Och i kväll är Luleå Hockey i farten igen. Kl. 16 tar herrlaget emot de "gråtmilda slapptaskarna" Warulfven hemma i Delfinen och något senare går damlaget på is här nere i Fjollträsk mot SDHLs bottenlag Stocksund.
Apan har ju exporterat en hel del spelare till NHL under senare år, men det är inte som förut: alla som går över Atlanten lyckas inte. Och de flesta apor har inte alls kunnat slå sig in.
Men det finns tre undantag.
Adam Larsson ser nu helt säkert ha etablerat sig som en säker back med en lång karriär framför sig.
Melker Karlsson slog ju igenom med dunder och brak och när han väl fick chans i NHL spelade han sin bästa hockey någonsin och belönades med ett fast flerårigt förstakontrakt. Därefter har han gått något sämre men fortfarande tillräckligt för att hålla sig kvar.
Och så lille Victor Arvidsson som öst in pinnar i AHL och när han fått chans i NHL också producerat. Följden har blivit att han blivit allt mer fast i NHL och för varje år levererar han fler och fler poäng.
Alla klarar det inte, men dessa tre har gjort det, nästan lite oväntat och bakvägen vad det gäller Melker och Viktor från Lycksele och Kusmark. Detta samtidigt som de större talangerna som t ex highsticking Lindström och Oscar Möller inte alls lyckas på andra sidan Atlanten. Lite svårt att sia i förväg, efter vad som en spelare presterar i SHL.
Ta bara exemplet Tomas Holmström som den självutnämnde experten Vennerstad påstod vara rena skämtet när han gick över till NHL "det finns hundratals Tomas Holmström-typer i NHL och alla är bättre än Tomas Holmström" mässade oraklet men den härlige och renhårige Tomas var tuffare än så och fick en NHL-karriär som få svenskar kan matcha.
Men det är klart att Luleå ligger före Apan när det gäller NHL-exporter. Tomas Holmström, Mikael Renberg och Mattias Öhlund har ju alla tre helt överlägsne NHL-karriärer som stjärnor, jämfört med de tre aporna och dessutom har Anders Nilsson imponerat så i år att det finns möjlighet att han lyckas slå sig in på den i särklass svåraste positionen man kan hoppas på. NHL-målvaktens. Och längre tillbaka har vi ju första svenska NHL-målvakten någonsin: Hardy Åström från Svartöstan i Luleå:-)
Yep! Anders hemmasnitt håller i sig. 94,1% och an av matchens tre stjärnor idag när Buffalo slog Detroit med 3-2 i sudd. Avslutningen av tredje perioden dramatisk med först 1-2 för Detroit, sedan kvittering av bufflarna.
Båda målen på Anders snarlika, med skott från nära håll och med en buffel mellan skytten och Anders därför mer eller mindre skymning. Första målet en skytt från kanten som i stället slog hårt pass till slot där en rödvinge nöp till direkt, pucken på Anders men studsade in. Andra målet en en tur från 2 meter som rödvingen drog upp direkt i klubbhandskrysset. Övriga 32 skott räddade Anders och gav matchen igenom ett stabilt och säkert intryck:-)
Man kan vidare konstatera att mina tankar om att han klev in för snabbt var ogrundade och tryggt, och inte oväntat, bedömde Anders och Buffalo den saken bättre än jag:-)
Svenska vakters läge i NHL i år.
BUFFALO Anders Nilsson 18 m 92,5% 2,52 GAA Robin Lehner 29 m 92,0% 2,54 GAA
Inledningsvis hårdsatsning på Lehner och Anders fick bara spade när Lehner inte kunde men i takt med Anders starka insatser har han fått allt fler matcher och senaste månaden har de i stort sett delat på spadarna. Anders bäst av svenska NHL-vakter i år men Robin näst bäst och även han med utmärkta resultat.
VANCOUVER Ryan Miller 28 m 91,9% 2,48 GAA Jacob Markström 22 m 91,2% 2,59%
Canucks satsar på att Markan ska etableras som förstevakt i år och han har lyckats godkänt men gamle Miller som mest tänktes som reserv har på ålderns höst gått ännu bättre.
NEW YORK RANGERS Henrik Lundqvist 33 m 90,2% 2,86 GAA Antti Raanta 18 m 92,3% 2,23 GAA
Funderingarna går om King Henrik efter många år som toppvakt börjar se slutet av sin karriär nu? Unge finnen Raanta har gått klart bättre under året medan Kenrik varvat toppinsatser med kollapser.
De övriga svenska vakter som haft spadar i NHL i år har inte alls lyckats:
Jonas Gustavsson 7 m 87,8% Jhonas Enroth 6 m 87,2% Eddie Läck 5 m 85,6% Anton Forsberg 1 m 85,2%
I kväll tar Robin Trump Lehner spaden borta mot Montreal.
Vi uppdaterar...Buffelvaktjakten:
2016-10-13 Buffalo-Montreal 1-4, 0p Skott 31-24 ROBIN 83,3% 2016-10-16 Edmonton-Buffalo 2-6, 2p Skott 33-24 ROBIN 93,9% 2016-10-18 Buffalo-Calgary 3-4 OT, 1p Skott 21-34 ROBIN 88,2% 2016-10-20 Buffalo-Vancouver 1-2 0p Skott 28-20 ROBIN 90,0%
2016-10-25 Buffalo-Philly 4-3 SO, 1p Skott 25-41 ANDERS 92,7% 2016-10-27 Buffalo-Minnesota 0-4 0p Skott 38-22 ANDERS 85,7% 2016-10-29 Florida-Buffalo 0-3, 2p Skott 33-25 ANDERS 100%
2016-10-30 Winnipeg-Buffalo1-3, 2p Skott 38-28 ROBIN 97,4% 2016-11-01 Minnesota-Buffalo 1-2, 2p Skott 28-24 ROBIN 96,4% 2016-11-03 Buffalo-Toronto 1-2, 0p Skott 43-29 ROBIN 93,1% 2016-11-05 Ottawa-Buffalo 1-2, 2p Skott 33-32 ROBIN 97,0% 2016-11-07 Boston-Buffalo 4-0, 0p Skott 42-32 ROBIN 90,5%
2016-11-11 Buffalo-New Jersey 1-2, 1p Skott 26-43, ANDERS 95,3%
2016-11-12 New Jersey-Buffalo 4-2, 0p Skott 27-23, ROBIN 85,2% 2016-11-15 St Louis-Buffalo 4-1, 0p, Skott 30-23, ROBIN 90,0%. 2016-11-17 Buffalo-Tampa Bay 1-4, 0p, skott 33-38, ROBIN 89,5%
2016-11-19 Buffalo-Pittsburgh 2-1SO, 2p, skott 47-33, ANDERS 97,9%
2016-11-21 Buffalo-Calgary 4-2, 2p Skott 31-32, ROBIN 93,5% 2016-11-23 Buffalo-Detroit 1-2SO, 1p Skott 33-24, ROBIN 95,8%
2016-11-25 Washington-Buffalo 3-1, 0p Skott 32-33 ANDERS 90,2%
2016-11-29 Ottawa-Buffalo (1-3, 0p) Skott 6-13 ROBIN 83,3%
2016-11-29 Ottawa-Buffalo 4-5 (3-2), 2p Skott 29-5 ANDERS 89,7% 2016-12-01 Buffalo-Rangers 4-3, 2p Skott 25-34 ANDERS 88,0%
2016-12-03 Buffalo-Boston 1-2, 0p Skott 33-36 ROBIN 93,9% 2016-12-05 Buffalo-Washington 2-3OT, 1p Skott 33-33 ROBIN 90,1%
2016-12-06 Buffalo-Edmonton 4-3OT, 2p Skott 26-37 ANDERS 91,9%
2016-12-09 Buffalo-Washington 1-4, 0p Skott 28-29 ROBIN 89,3% 2016-12-13 Buffalo-Los Angeles 6-3, 2p Skott 26-33 ROBIN 90,9% 2016-12-13 Islanders-Buffalo 2-3OT, 2p Skott 35-37 ROBIN 94,3%
2016-12-17 Carolina-Buffalo 1-2SO, 1p Skott 22-24 ANDERS 95,5%
2016-12-20 Florida-Buffalo 3-4SO 1p Skott 39-36 ROBIN 92,3% 2016-12-22 Buffalo-Carolina 1-3, 0p Skott 23-33 ROBIN 93,9%
2016-12-23 Islanders-Buffalo 5-1, 0p Skott 32-29 ANDERS 84,4%
2016-12-27 Detroit-Buffalo 3-4 2p Skott 44-23 ROBIN 93,0% 2016-12-29 Buffalo-Boston 2-4 0p, Skott 33-38 ROBIN 91.9% 2016-12-31 Boston-Buffalo 3-1 0p, Skott 28-27 ROBIN 89.3%
2017-01-03 Rangers-Buffalo 1-4 2p, Skott 25-19 ANDERS 96% 2017-01-05 Chicago-Buffalo 4-3OT 1p, Skott 43-20 ANDERS 90,3%
2017-01-07 Buffalo-Winnipeg 4-3 2p, Skott 36-35 ROBIN 91,4%
2017-01-10 Buffalo-Philadelphia 4-1 2p, Skott 27-40 ANDERS 97,5% 2017-01-12 Tampa-Buffalo 4-2 0p, Skott 29-26 ANDERS 91,4% 2017-01-13 Carolina-Buffalo 5-2 0p, Skott 38-38 ANDERS 86,8%
2017-01-16 Buffalo-Dallas 4-1 2p, Skott 29-32 ROBIN 96,9% 2017-01-17 Toronto-Buffalo 4-3 (1-1) 0p, Skott 16-15 ROBIN 81,3%
2017-01-17 Toronto-Buffalo 1-1 0p, Skott 16-12 ANDERS 93,8% 2017-01-20 Buffalo-Detroit 3-2OT, 2p, Skott 37-34 ANDERS 94,1%
Nnehejne! Överraskande nog meddelas att det inte blir Trump-Ullmark som delar på spadarna för Buffalos två matcher idag och i morgon.
Anders Nilsson deltog i förmiddagens träning, kände sig fit for fight, och går därför in redan om några timmar och tar spaden mot Detroit.
Anders spelade ju i tisdagskväll, var borta från träning onsdag-torsdag enligt uppgift pga influensa, och hoppar nu alltså in?
Personligen tycker jag att två dagars frånvaro pga influensa, inklusive flygresa m m låter väldigt kort för att han ska ha hunnit återhämta sig. En rejäl influensasjuka handlar ju om att vara högfebril 4-5 dagar, följd av 1-2 veckors konvalescens innan man är tillbaka i hygglig fysisk form. Visserligen har det grasserat i laget och de borde veta att det inte varit långdragna sjukdomsbilder. Gissningsvis har US of D drabbats av H3N2 som vi i EU, en influensatyp som helt dominerat den svenska säsongsepidemin som går mot sitt slut. Denna typ har ju förekommit flera år nu och Anders liksom övriga spelare kan mycket väl ha ett relativt skydd efter tidigare infektion och därför bara lidit kortvarigt. Kanske är de vaccinerade också, men årets vaccin bedöms bara ha givit ett 25% igt skydd hos äldre, men kanske bättre hos unga hockeyspelare. Nåja. Jag tycker att det är liiiite tidigt att gå in men de har ju undersökt och bedömt Anders närmare. Vi får se.
En anledning till varför Anders får spaden ikväll kanske är att de spelar hemma i Buffalo, medan morgondagen innebär spel borta i Montreal. Analytiker har nämligen lyft att Anders borta har 90-91% räddningar medan han "hemma" i Buffalo haft nästan 95% räddningar i snitt.
Hmm. Kanske det också/eller förklaras av motståndet?
Anders hemmamatcher: Buffalo-Philly 4-3 SO 92,7% Buffalo-Minnesota 0-4 85,7% Buffalo-New Jersey 1-2 95,3% Buffalo-Pittsburgh 2-1SO 97,9% Buffalo-Rangers 4-3 88,0% Buffalo-Edmonton 4-3OT 91,9% Buffalo-Philadelphia 4-1 97,5%
Nja, jag tycker väl att Anders hemma i Buffalo nästan enbart mött topplag, medan det varit mer blandat borta. Däremot har LAGET Buffalo o-imponerat borta genom att då och då varit något grönjävulskt usla; t ex så mot Islanders och Carolina.
Jaja, det ger sig. Om 2,5 timme tar Anders Nilsson från Luleå buffelspaden hemma mot Detroit. Som Delfintröjhissade ex-kapenen Roger Åkerström skulle ha sagt: "Och in med storkuken!"
:-)
Vi uppdaterar...Buffelvaktjakten:
2016-10-13 Buffalo-Montreal 1-4, 0p Skott 31-24 ROBIN 83,3% 2016-10-16 Edmonton-Buffalo 2-6, 2p Skott 33-24 ROBIN 93,9% 2016-10-18 Buffalo-Calgary 3-4 OT, 1p Skott 21-34 ROBIN 88,2% 2016-10-20 Buffalo-Vancouver 1-2 0p Skott 28-20 ROBIN 90,0%
2016-10-25 Buffalo-Philly 4-3 SO, 1p Skott 25-41 ANDERS 92,7% 2016-10-27 Buffalo-Minnesota 0-4 0p Skott 38-22 ANDERS 85,7% 2016-10-29 Florida-Buffalo 0-3, 2p Skott 33-25 ANDERS 100%
2016-10-30 Winnipeg-Buffalo1-3, 2p Skott 38-28 ROBIN 97,4% 2016-11-01 Minnesota-Buffalo 1-2, 2p Skott 28-24 ROBIN 96,4% 2016-11-03 Buffalo-Toronto 1-2, 0p Skott 43-29 ROBIN 93,1% 2016-11-05 Ottawa-Buffalo 1-2, 2p Skott 33-32 ROBIN 97,0% 2016-11-07 Boston-Buffalo 4-0, 0p Skott 42-32 ROBIN 90,5%
2016-11-11 Buffalo-New Jersey 1-2, 1p Skott 26-43, ANDERS 95,3%
2016-11-12 New Jersey-Buffalo 4-2, 0p Skott 27-23, ROBIN 85,2% 2016-11-15 St Louis-Buffalo 4-1, 0p, Skott 30-23, ROBIN 90,0%. 2016-11-17 Buffalo-Tampa Bay 1-4, 0p, skott 33-38, ROBIN 89,5%
2016-11-19 Buffalo-Pittsburgh 2-1SO, 2p, skott 47-33, ANDERS 97,9%
2016-11-21 Buffalo-Calgary 4-2, 2p Skott 31-32, ROBIN 93,5% 2016-11-23 Buffalo-Detroit 1-2SO, 1p Skott 33-24, ROBIN 95,8%
2016-11-25 Washington-Buffalo 3-1, 0p Skott 32-33 ANDERS 90,2%
2016-11-29 Ottawa-Buffalo (1-3, 0p) Skott 6-13 ROBIN 83,3%
2016-11-29 Ottawa-Buffalo 4-5 (3-2), 2p Skott 29-5 ANDERS 89,7% 2016-12-01 Buffalo-Rangers 4-3, 2p Skott 25-34 ANDERS 88,0%
2016-12-03 Buffalo-Boston 1-2, 0p Skott 33-36 ROBIN 93,9% 2016-12-05 Buffalo-Washington 2-3OT, 1p Skott 33-33 ROBIN 90,1%
2016-12-06 Buffalo-Edmonton 4-3OT, 2p Skott 26-37 ANDERS 91,9%
2016-12-09 Buffalo-Washington 1-4, 0p Skott 28-29 ROBIN 89,3% 2016-12-13 Buffalo-Los Angeles 6-3, 2p Skott 26-33 ROBIN 90,9% 2016-12-13 Islanders-Buffalo 2-3OT, 2p Skott 35-37 ROBIN 94,3%
2016-12-17 Carolina-Buffalo 1-2SO, 1p Skott 22-24 ANDERS 95,5%
2016-12-20 Florida-Buffalo 3-4SO 1p Skott 39-36 ROBIN 92,3% 2016-12-22 Buffalo-Carolina 1-3, 0p Skott 23-33 ROBIN 93,9%
2016-12-23 Islanders-Buffalo 5-1, 0p Skott 32-29 ANDERS 84,4%
2016-12-27 Detroit-Buffalo 3-4 2p Skott 44-23 ROBIN 93,0% 2016-12-29 Buffalo-Boston 2-4 0p, Skott 33-38 ROBIN 91.9% 2016-12-31 Boston-Buffalo 3-1 0p, Skott 28-27 ROBIN 89.3%
2017-01-03 Rangers-Buffalo 1-4 2p, Skott 25-19 ANDERS 96% 2017-01-05 Chicago-Buffalo 4-3OT 1p, Skott 43-20 ANDERS 90,3%
2017-01-07 Buffalo-Winnipeg 4-3 2p, Skott 36-35 ROBIN 91,4%
2017-01-10 Buffalo-Philadelphia 4-1 2p, Skott 27-40 ANDERS 97,5% 2017-01-12 Tampa-Buffalo 4-2 0p, Skott 29-26 ANDERS 91,4% 2017-01-13 Carolina-Buffalo 5-2 0p, Skott 38-38 ANDERS 86,8%
2017-01-16 Buffalo-Dallas 4-1 2p, Skott 29-32 ROBIN 96,9% 2017-01-17 Toronto-Buffalo 4-3 (3-2) 0p, Skott 29-32 ROBIN 96,9%
2017-01-17 Toronto-Buffalo 4-3 (1-1) 0p, Skott 16-15 ROBIN 81,3%
2017-01-17 Toronto-Buffalo 1-1 0p, Skott 16-12 ANDERS 93,8% 2017-01-20 Buffalo-Detroit ANDERS
Pinsamt att se hur PRAO-eleverna som låtsas vara journalister nu låtsas dra igång ett drev som bara siktar på att lura folk att trycka upp artiklar i syfte att generera annonsintäkter för bedrägliga tabloider.
FruktHamster meddelade ju innan matchen mot Warulfven att Warulfven är ”slapptaskar som inte hör hemma i SHL” enligt tabloidkräkarna som begär synpunkter på det från Warulfvens ledare och spelare.
Grejen är den att FruktHamster varit mycket tydlig med sin inställning:
1) Han ger ett ekonomiskt stöd till Luleå Hockey i syfte att hjälpa till så att inte övriga klubbar ska fritt fortsätta de spelare vi utvecklat. Han vill därigenom bidra till mer likvärdiga sportsliga villkor. Och - detta är imponerande - han deklarerar att han själv inte har synpunkter på hur Luleå Hockey använder medlen utan förutsätter och litar på att Luleå Hockey bedömer den saken bäst själv.
2) Själv tänker FruktHamster fortsätta att vara den supporter han alltid varit.
Som supporter skriver han ibland, som tidigare, på ett inoffciellt Luleå Hockey-forum. Som regel uttrycker han sig lika städat och kunnigt som han alltid gjort. Men han har också en komisk ådra och det är den han nu släppt fram i ett inlägg före match, och bl a diskuterat Watulfvarnes impotens. I samma inlägg skrev han vidare att "jag känner mig trygg i att LHF kommer att göra minst 100 mål".
Med detta signalerar han hur tydligt som helst för alla vad det handlar om och alla förstår det naturligtvis.
Men inte PRAO-eleverna som i stället för att skriva om hockey pysslar med ren skit förstås. Det som de håller på med här säger ingenting som helst om FruktHamster, snarare handlar det om ett agerande i syfte att sprida inkorrekt information.
Och det säger mycket om kvalitét - eller snarare brist på sådan - som kännetecknar de s k självutnämnda experterna på hockey i tabloiderna.
Buffalo tar alltså emot Detroit hemma i kväll och såvitt vi förstått tar Lehner spaden medan uppkallade Ullmark sköter båsdörren, detta eftersom Anders har influensa.
Redan i morgon lirar Buffalo igen och då borta mot topplaget Montreal. Det blir en riktigt svår match och det blir intressant att se vem som tar buffelspaden. Anders är ju med all sannolikhet borta i morgon också. Samtidigt har Bylsma två gånger på slutet testat att ge Anders respektive Trump spaden två matcher i rad trots att match 2 spelades <24 timmar senare, och det "experimentet" föll inte alls bra ut.
Så min gissning är att Linus Ullmark i morgon får ta sin första NHL-spade för säsongen, och detta borta mot Montreal! Enklare uppgifter kunde man ju tänka sig. Samtidigt "ingenting att förlora, allt att vinna" för Ullmark. Håller tummarna för att han tar fram alla krafter och rålyckas i morgon:-)
Blister Brigade: Som vi tidigare diskuterat. Klubbarna i elithockeyn hade tidigare att ersätta 1-2 spelare inför varje säsong och det skedde ganska naturligt genom att ta upp egna junisar eller ha lite kontakter ute. Klubbarna behövde inte heller någon sportchef för detta; det räckte med att ledningen samrådde med tränaren och sedan agerade/beslutade man.
Men nu är det andra tider och spelarnas marknad. Orsaken är i mångt och mycket att Sverige och Européer slagit igenom för NHL samt att bildandet av KHL innebar att många ryssar blev kvar med konsekvens att the playerdrain från Sverige ökade rejält. NHL gick också vidare från att tidigare bara ha plockat över etablerade storspelare som rätt säkert gick in i NHL och fick betydande roll, till att dammsuga marknaden och plocka över även sådana som inte platsade för att sätt dem i "utbildning" i AHL; något som ofta inte alls lyckas och för spelaren själv hade det många gånger varit bättre att stanna kvar och bli ännu bättre hemma innan de drog över.
Den här kalabaliken drabbade svenska klubbar och de som hade pengar - Warulfven, Pungen och Frölunda - satte i system att börja plocka över spelare som lyckats i andra klubbar. Helber har ju själv erkänt hur Pungen agerade t ex när de värvade Per Arlbrandt från Luleå: Du får 4-5 ggr högre lön av oss.
Mitt i detta växte det upp en marknad för spelare där agenternas roll blev allt större och med drivna agenter lyckades många spelare driva upp sina löner och inkomster. Typexempel på hur sådana agenter kan agera för att maximera sina och spelarens inkomster var när fläskbergets agent spred rykten och rena lögner om hur eftertraktad nämnda fläskberg var. Först gick fläskberget ut och förklarade att han var beredd att spela för vilken SHL.klubb som helst, att han hade inga speciella bindningar till Apan. Men inga andra klubbar ville ha honom. Sedan spred agenten rykten m att fläskberget erbjöds diverse monsterkontrakt av flera KHL-lag samt ett schweizerlag från NLA. Till slut tröttnade schweizarna på lögnerna och förklarade att de aldrig varit intresserad av fläskberget och att deras uppfattning var att denne gamling var för dålig och platsade inte hos dem. Bubblan höll på att brista och då slöt fläskberget direkt avtal på en månadslön på 250-300 000 under två år med Apan, där Aplasse J gladeligen lät sig luras att skriva på Varpå fläskberget går ut och ljuger om att "Apan är klubben i mitt hjärta, hit har jag velat hem hela tiden".
Men så har man sådana spelare som t ex Rit-Ola och Steen och det finns säkert många fler, som sätter i system att själva göra sig omöjliga och komma loss från avtal, för att lämna lag i sticket till egen vinning. Hur mycket det gäller Steen vet jag inte, men nog luktar det begraven hund.
Jag kallar detta Zlatanprincipen, som han lärde sig av Juventus. Zlatan var i Ajax, men Juventus ville ha honom. Då fick han i uppdrag av Juventus ordförande att göra sig omöjlig i Ajax så att de skulle slumpa iväg honom billigt. Sagt och gjort, Zlatan började mucka gräl och slåss med medspelarna på träningar med följd att de billigt släppte iväg den "galne svensken".
Nu har Trottoarkantens IF tydligen skrivit avtal med Rit-Ola för denna och ytterligare fyra säsonger. Alla som tror att Rit-Ola fullföljer det kontraktet räcker upp en hand.
Sven.Savage: Haha Steen! Jag känner att jag får för lite betalt, jag tappar suget men Modo betalar och då blev det roligt igen! Hahaha tror jag dör, det fan värre än med Ritola... Jezzez...
Blister Brigade: Ja, du har nog rätt. Hoppas det var en ordentlig summa i så fall eftersom säkert fler än bara jag kommer bli lite illamående varje gång man ser den där kontraktsbrytaren. Jag får gratulera till segern ikväll, även om det tar emot att säga det så är det ett styrkebesked att plocka så många poäng som ni gjort på sistone, trots att ni inte bjudit på något sprudlande spel. Som det börjar se ut nu så tar jag mycket hellre några fula trepoängare för Luleå än detta jäkla suddande :)
Noterar att nu smittades Anders Nilsson och har influensa. De har kallat upp Ullmark men ännu inte uteslutit att Anders kan spela.
Lite olyckligt att det hände nu, hade varit intressant att se vad som hänt med uttagningarna annars, nu när Trump plockades av isen efter halva matchen och "went full viking";-)
Bufflarna har lättare Detroit fredag följt av svåra Montreal på lördag.
Daddeh: och Sven...lite halvdan match av oss ikväll, passningsspel och avslut I MÅL verkar inte riktigt vilja lossna så det hackar för mkt för oss. Men vår backbjässe Melart verkar vara i form och nätar igen, i PP dessutom :) Att det är våran defensiva back som gör poängen nu talar lite hur spelet missklickar. Men det positiva i matchen var iaf PP mål och vi släppte väl inte in nått i BP heller, har jag för mig :P
Blister Brigade: Och nu har vi Oskar Steen som Riktiga AIK kl 14 gick ut med PM och berättade att han slutat eftersom "han tappat suget på hockey" följt av att MooDoo kl 17 gick ut med PM och berättade att Steen var klar.
Starkt att återfå suget på tre timmar. Nästan i klass med när en brännvinsjournalist gick ut med PM över hela världen och förklarade att han tagit timeout följt av att han strax efteråt gick ut i samma kanaler och förklarade att han var tillbaka. Till båda utskicken bifogades idolbild av honom själv, med fläskkotlettkammad frisyr och allt.
Daddeh: Det här med Ritola är helt sjukt men jag tror inte Skellefteå viker ner sig snarare ligger det nånting mer bakom och får man gissa rör det sig om pengar men fick jag bestämma så skulle SHL vara stängt för hans del, riktigt irriterade..
Helvitte. Luleå kämpar hårt och lyckas ta matchen till sudd, men faller där mot Ulfven, som därmed drar ifrån en ytterligare pinne i tabellen. I sudden kunde det slutat hur som helst, men efter ett 2 mot 1 som blir friläge och skott för Luleå, följer exakt detsamma för Ulfven, med skillnaden att Luleå missar men Ulfven lyckas.
Luleå hade en straff med fem minuter kvar men Sweatt lyckades inte.
Lite förvånande detta, att Sweatt inte lyckats bättre i Luleå i år, när man jämför med hur han lyckades för Pölsan. I fjol inser vi att det inte gick, men då hade han ju inte många matcher pga magskadan, men i år spelar han ju iaf och väldigt lite poäng gör han. Svårt att förklara på annat sätt än att han har relativt sämre omgivning i Luleå, linjekamraterna Legacé och Falk idag är förstås inte riktigt som Rödin och Scott i Pölsan. Men jag hade nog trott att han själv var tillräckligt stark för att ändå kunna måla på de chanser han fått.
Är lite statsbetingat detta. Luleå hade tidigare 8/9 sudd oavgjorda medan Ulfven hade 5/10 sudd vunna, och speciellt Holös målar och avgör - och så blir det idag igen.
Annars största överraskningen att Trottoarkanten spöar Pungen med 5-1, att Öret vinner sudd 3-4 mot Pölsan, samt lite överraskande att Apan vinner 2-3 borta mot blivande Europamästarna Frölunda. Djurgårn tappat 2-3 mot HV på straffar, medan Malmö vinner 1-2 mot Rögle.
Noterar att Apan gått fullt samtliga senaste fem matcher, med undantag för att det blir oavgjort mot Luleå och extrapinnen till Apan först efter straffar. Ännu mer noterbart att Apan inte alls varit värdiga tre pinnar hela tiden, men uddamålsvunnit matcher som mycket väl kunde ha slutat åt andra hållet. Och ytterligare mer noterbart att ett starkt lag brukar ha just denna kvalitet: att vinna jämna matcher. Apan nu uppe på delad tredjeplats i tabellen och många matcher återstår. Hur högt kan de klättra?
Sven.Savage: Tragiskt beteende av Ritola ännu en gång men är någon förvånad? Han står verkligen för mycket av det jag avskyr med vissa av dagens hockeyspelare. Trist att Skeå viker ned sig i detta fall... tror ingen hade tyckt illa om dem, förutom Leksandsfans och okunniga sportjournalister, om de stått på sig i denna fråga.
Aftontrasanrosen har kollat upp saken och skriver följande:
När Rit-Ola, i våras bröt kontraktet med Skellefteå, skulle han inte få spela med någon annan SHL-klubb den här säsongen. Den officiella anledningen till att Ritola bröt kontraktet med Skellefteå var att han har stora problem med att flyga. Skellefteå berättar att de inte längre har några krav på Ritola: – Vi har fört ett resonemang med Leksand. Är de överens med Ritola så är också vi överens, säger ordförande Pär Nordlund, som säger att han inte vet om att Ritola är klar för Leksand. Känns det bittert att han redan den här säsongen återvänder till en annan SHL-klubb? – Nja, fan, vi vänder andra sidan till. Vi har gjort en deal så då ska vi inte gnälla heller.
"Gjort en deal"?
Vad menar karln? Det kan ju knappast syfta till den "deal" de gjorde när Rit-Ola myglade sig från kontraktet innan sommaren 2016. Alltså har de gjort en "ny" deal och vad kan det vara? Att Rit-Ola inte spelar mot Apan kanske? Eller ekonomisk ersättning? Eller både och?
Vore bra om Nordlund talade ur skägget för vi övriga gillar inte Rit-Olas fortsatta agerande och om han kommer undan med det: varför ska då inte andra spelare göra det, i Apan och i andra klubbar?
Tyvärr misstänker jag att alla apsupportrar omedelbart kommer att lägga ned funderingar om Rit-Olas agerande, eftersom de alltid "tycker" som den gloriaförsedde översteprästen "tycker".
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?