Luleå HF

SHL · 119960 inlägg · 892 ämnen

« · 1813545 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Och har man flest chanser kommer vanligen målet.

Som det gjorde för Pölsan nu. Simon Bertilsson drar in 1-0 och Pölsan vinner efter 96 minuter!

Vilken underbar match!

Och nu har Pölsan ledning i matchserien med 3-1 och mycket nära en plats i semifinalen mot Apan.

Jag tycker att denna Pölsa med sin fantastiska vilja påminner om Pölsan våren 2012 med spelare som Silfverberg, Jernlås, Johan Larsson m fl. Ett lag som är spelskickliga, fantastiskt försvarsspel och vägrar förlora.

Det här kan bli en svettig överraskning för Apan i semifinalen.... :-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
14,5 minut spelade av period fem.

Det har varit definitivt mest Pölsan men det blir inte många högkalibriga chanser för någondera lagen. Och behövs det har Berguven och hans lärjunge Högberg varit hur säkra som helst.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Det var mycket Pölsan i fjärde perioden, då Bulan matchade bästa spelarna hårt.

Nu i femte är många trötta, men de pölsor som vilat mer i fjärde har mer pigga ben.

Sammantaget mer Pölsan i förlängningsperioderna.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Vilken underbar kämpainsats - spelare som slänger sig och offrar tänder i alla lägen.

Alla de som ropar på mål, mål och mer mål borde se denna match till de inser skönheten i två lag som ger allt för att inte släppa in mål.

Hockey, när den är som bäst. Och vilken nerv, fast det inte är mitt lag som spelar - hur ska det inte vara för pölsor och pungar?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Perioden över, 0-0, och paus inför period 5.

Fantastiskt starkt spel utan puck av båda lagen.

Den här matchen skulle man tvingat Tim Kennedy att se. Gång på gång på gång till han hajjade något.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
15 sek kvar. Tek i pungazon.

Grana mot Fogström?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
33 sek kvar. Tek i pungazon.

Grana mot Fogström?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Det här är tydligen längsta 0-0-matchen någonsin i ett svenskt slutspel. Kan nog bli många perioder ytterligare;-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Tre minuter kvar av fjärde perioden.

Tacksamt att man inte är supporter av Pölsan eller Pungen nu - antar att härtinfarkterna står som spön i backen i gästrikland och östergötland...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Mycket Rönken jag menar Bulanhockey från båda lagen som kämpar rejält i försvaret och släpper inte till mycket.

Delvis annorlunda strategi i anfallszon - Pungen mer att gröta nedåt för att spela upp till backar som skjuter för skymning, styrning och retur.

Pölsan kommer mer nära och försöker spela in till plsa strax framför mål i slottet eller genom cross för skott.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Pungen kämpade bort Pölsans PP bra. 5 mot 5 igen nu, 12,5 min spelade.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Tycks vara så att Granström och Fogström möts i varenda j-a tek. Två Luleåspelare som tekar skitbra. Centrar vi gärna hade haft kvar tycker jag.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Tio minuter spelade. Pungen varit liiite starkare men båda lagen försvarar sig bra.

Nu får Pölsan spela PP...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
2,5 minut spelad, intensivt spännande.

Vilken enorm skillnad på en sudd i en slutspelsmatch, jämfört med en sudd om bonuspinne med 3 mot 3 i serielunken.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Luggen har faktiskt reducerat 1.48 kvar, ställningen 2-3., och Luggen tar ut vakten varefter Trottoaren sätter 2-4

1-1 nu i Slaget om Siljan.

Nu trnkrestrenenar vi oss på att ta matchen i den gävliga arenan i mål!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Hockeysäsongen är över för Warulfven. Hygglig insats av Ulfven i år men man är inte nöjda. Blir att komma igen nästa år och bygga vidare.

HV äntligen förbi kvartsfinal och imponerande starka. Det här kan gå hur långt som helst, men troligen väntar jokern Malmö i semifinalen. Gissningsvis den farligaste motståndaren de har kvar i detta slutspel.

Men skulle Läjkers lycka vända 1-3-underläget mot Malmö får HV i stället Apan. Det skulle HV gilla och i så fall får vi nog den moraliska finalen Läjkers-Huvvablå.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
2.40 kvar i den lilla arenan, fortfarande 2-3.

Trottoarkanten har satt 1-3 på Luggen.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
2.8 sek kvar, tek i pölsazon, grana tekar och vinner och förlängning väntar.

Väldig kamp i tredje perioden och olidligt spännande av två bra lag som kämpade mycket bra inför fullsatta läktare i den gävliga arenan.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
19 sek kvar. Läge vid pungamålet och samtliga pungar slår ner pölsor.

Grana vs Fogström igen.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
45 sek kvar. Ny blockering och tek i pungazonen.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
56 sekunder kvar. Grana tekar mot Fogström i pungazonen.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
3.07 kvar i den gävliga staden och Berguven har precis blockerat puck.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Ojoj, en j-a fart nu mellan Pölsan och Pungen som fortfarande står 0-0.

Förr eller senare kommer ju ett mål och i den här perioden har Pungen varit giftiga men Pölsan har också chanser.

Åtta minuter kvar nu och vilket lag får in målet?

Blir det 3-1 till Pölsan i matcher? Eller 2-2? En j-a skillnad förstås. Ett av lagen får det tvivelaktiga nöjet att möta Apan i semi.

I Karlstad reducerade Warulfven 0-3 till 2-3 i andra perioden men med 11 minuter kvar är ställningen oförändrad. Just nu med den här ställningen blir det 4-0 till Huvvablå i matcher och semifinal mot...Malmö?

I kvalet leder Trottoaren 1-2 mot Luggen.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Warulfven - Huvvablå 0-3 fem minuter in på andra och Huvva leder redan serien med 3-0 i matcher.

Det är över efter idag alltså.

Pölsan-Pungen 0-0, där Pölsan har 2-1 i matcher. Pölsan hade skotten 15-6 i första perioden. Annars har vi sett hela fem PP redan, flest för Pungen.

Imponerande att se hur väl samspelet mellan pölsabackarna och Berguven Rautio fungerar. Den siste har tryggheten att komma ut långt när han möter Pungar, eftersom han vet att backarna fyller på, och därför håller han fint tätt.

Berguven har ju annars haft ryktet "hyggligt stark i serien men inte tillräckligt stark i slutspel". Men nu leder han vaktligan i slutspelet med mäktiga >95% räddningar.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
{7536}: Håller med du, om Sondell kommer låter det spontant bra. Offensivt duktig back ofta med många assistpoäng och från den mer civiliserade delen av Västerbotten dvs Burkölen:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Håller med du, Osten skulle ha värvat Olle inför denna säsong. Olle var färdig med Alphockeyn och sökte sig hemmåt Luleå med vinkar till Osten som inte såg (fattade/blundade?) så det fick bli finska Luleå Oulo istället medans fru och barn blev boende i Luleå.
Att Osten failade på en vinge kan man leva med men allvarligare då när han värvat kalkoncentrar som presidenten och tjocksteffe. Med Olle vet vi vad vi får (om kroppen håller......)

Nu ryktas även Sondell vara klar, troligtvis ersättare till Schira.
Känns spontant ok med svensk/norrlänning mot nordamerikan/hockeyhora men vill sova på saken.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
{6984}: Tack! Vi hoppas så. När han nu kommer hem är det säkert för gott - även om bara ett ettårigt kontrakt är skrivet - men eftersom Olle faktiskt bara är trettio kan vi kanske räkna med honom karriären ut nu:-) Med en brasklapp för hans frekventa ryggbesvär.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
{7536}: Ja, den nyheten gillar vi:-) Läser att det var väldigt nära att han kom redan 15 februari innan transferfönstret stängdes men att Kärpät vägrade släppa honom då.

Synd. Det hade varit intressant att se om Luleå kunde satt ihop en fin förstalina med Olle som center. Det fanns ju fina vingar att ge honom, t ex Sweatt, Petter Emanuelsson, Forsberg, m fl.

Tror det var nära att Olle kom hem redan inför säsongen 2016-2017? Hade nog varit bättre om Osten signat honom då. I stället för superstjärnan Tim Kennedy, den kanske sämsta värvningen någonsin, t o m värre än Dixon. Fast vi har ju en del riktigt usla värvningar att välja mellan - även om jag menar att de flesta har varit bra. Men vi hade ju en finne som var slöare än Lehtonen senast hos Apan. Oväntat, eftersom värvade finnar nästan konsekvent varit skitbra.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
{7536}: Grattis till den värvningen. Han kommer att bli ruggigt nyttig

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Olle tillbaka, stor gillaknapp på den!
Här har vi en svensk klasscenter till pp och en kommande stomspelare vi kan få nytta av i många år om kroppen håller.
Smålänning som hittat en luleflicka och som vi slå ner bopålarna i Norrlands vackraste stad, man blir glad :)

En kul grej med Olle är att han visst skall vara en jävligt rolig kille med massor av humor, en glädjespridare av stora mått. Någon sade att han vilken dag som helst skulle kunna sadla om och ta upp en lyckad karriär som standuppare.
Kanske bra att ha om kroppen sviker.....

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Niklas Olausson kommer hem till Luleå.

Det har ju varit på G senaste åren och nu blir det av. Mycket bra!

Vårt största lidande i många år har ju varit att vi gjort oss av med fungerande centrar och ersatt dessa med ofungerande.

Nu skulle det vara trevligt om även Chris Abbott kommer hem.

Niklas Fogström är en annan spelare som vi hellre borde ha behållit, men det är som det är.

Av de centrar vi just nu har kanske Falken ska vara kvar men då för en 3e/4e-lina. Mastomäki stagnerade ju senaste säsongen och kan bättre söka lyckan på annan plats tror jag. Rydahl har jag aldrig sett röken av, finns han?

Niklas och Chris välkomna hem - och gärna för att leda andra och tredjelinor - men vid sidan av dessa skulle jag gärna se minst en ytterligare center rekryterad; en med kapacitet att leda en förstalina och producera. Varför inte en stark finne?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Blister Brigade: Man kan väl gilla och irriteras parallellt? ;-)

Jag tänker att serieseger alla år i rad för Apan i princip också varit en fribiljett till SM-final eftersom Apan gång efter annan fått möta Pungen - som passat Apan perfekt - och Pölsan - som hårt drabbats av skador på viktiga spelare - och liknande. Men sluppit Läjkers eller Frölunda när de varit riktigt starka eftersom de slagits ut tidigare när de fått möta lag som opassat just dem.

Och i år med "bara" sjätteplats tänkte jag Apan skulle få rejält motstånd.

Men vad händer? Frölunda som visar sig nu vara betydligt svagare och åkt snålskjuts på en massa gratispoäng under hösten, men när det blir allvar viker ned sig big time.

De två lag som jag bedömer kompletta och som har bäst förutsättningar att stå emot Apan samt dessutom utnyttja Apans brister är Läjkers och HV. Lag som alltså "opassar" Apan.

Men vad händer nu? Jokern Malmö kör över Läjkers och kommer att få möta Huvva-HÅVE BLÅ i semifinal - och är inte alls utan chans där - kanske kör de över Huvva också?

Och Vips! har vi återigen Apan i final mot ett Malmö, som Apan säkert föredrar jämfört med såväl Läjkers som Huvva.

Det förutsätter förstås att Apan efter att ha slagit Frölunda också slår Pölsan eller Pungen i semifinal. Men sådana lag, som bygger hockeyn på spel snarare än på tunga fysiska insatser kan ju passa Apan utmärkt. Om det behövs får väl motståndaren dessutom viktiga spelare skadade/avstängda innan det är dags för semi.....

Hmm. Luleå Hockey kanske blir moraliska vice svenska mästare? Om vi blir det enda lag som "bara" förlorat två slutspelsmatcher mot Malmö medan övriga motståndare kommer att ha förlorat hela fyra matcher?

;-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Irriterar? trodde det skulle gillas då du har Skellefteå som andra lag!? klart guldet ska hem till norr! ;-) man går nästan på tå nu för att inte jinxa något! fort studsar indianerna tillbaka!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Lindberg Råkkar: Jo, det känns så. Möjligen kan diskuteras om "Anfallaren hade påbörjat sitt skott innan målburen flyttades." men skönt att slippa repriser bildruta för bildruta för att bedöma det och hade Malmö blivit fråntagna målet och Läjkers därefter vunnit matchen - precis som i match 2 - hade det blivit för mycket.

Om det är något som irriterar mig är det att Malmö kan få ta på sig uppgiften att eliminera både Läjkers och HV, medan Apan får glida gräddfil till final.

Den där gratisbiljetten till final har ju Apan haft i åratal, men nu när de hamnade på plats 6 i serien, trodde jag det var slut med den saken.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: För en gång skull verkar dom ha gjort rätt.

I. Om en försvarande spelare flyttar sin målbur, och det anfallande laget gör mål, ska målet godkännas förutsatt att:
1. Anfallaren hade påbörjat sitt skott innan målburen flyttades.
2. Huvuddomaren bedömer att pucken skulle ha gått i mål på ett korrekt sätt om målburen hade stått kvar


Har svårt att se något lag vända 1-3 underläge med tanke på hur jämn serien har varit.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Yep! Nu tror jag att Malmö tar Läjkers och sedan möter man seriens andralag HV och jag ger mig fan på att man tar dem också.

På andra sidan är väl Apan klar för semi i praktiken - mot Pölsan eller Pungen.

Men i vilket fall tror jag att Malmö har en god chans på Le Mans - som det heter i Apschtaan.

Inte mig emot. Malmö är ett j-a härligt lag.

Och faktum är att det lag som slår ut Luleå väldigt ofta blivit mästare.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Malmö sätter 4-3 men visst är målburen flyttad innan målet.

Jag är helt klar över att det är ett rättvist mål ändå. Och tänk på att zebrorna helt felaktigt tog bort Malmös seger i den enda matchen som Läjkers vunnit.

Ja!

Det blir mål. Faktum är att jag inte är säker på att det är fomrlellt korrekt - men sportsligt korrekt är det mer än tydligt.

3-1 till Malmö nu. Och...igen-kligen har Malmö vunnit samtliga fyra matcher.

Malmö är definitivt mitt favoritgäng i detta slutspel:-) Vilket härligt gäng!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Mike.F: Du har förstås rätt men jag tänker att Läjkers slog av takten mot slutet - annars hade de kunnat vinna betydligt större:

Åtta sista matcherna för Läjkers:
1p släppt mot Luleå
2p släppa mot Malmö
3p släppta mot Pölsan
2p släppta mot Djurgårn
0p släppta mot Öret
1p släppt mot Öret
3p släppta mot Pungen
3p släppta mot Malmö

Bara 9p men 15p släppta sista 8 matcherna. Och ändå serieseger. Det känns som att Läjkers alltså var mer suveräna än bara en pinne.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Sven ursäkta men suveräna seriesegrare 1 poäng före Hv 2 poäng före Frölunda och 3 poäng före LHC ! Men jag håller med om att det är kul!
Själv känns det tungt! Många som trampar vatten och JG är inte i närheten av förra årets succé!!

Mike.F

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Ett Malmö som kör lite halvdant, men med kraft och styrka i försvaret, och med en j-a effektiv målproduktion när de får chans - det är Riihijärvi-stuk på laget.

Riihijärvi lirade hela tio säsonger för Malmö - 471 matcher och 405 poäng - och symboliserar detta härliga gäng när de är som bäst slash värst.

Nu har vi förlängning igen och i vågskålen för Läjkers - som ledde matchen med 0-3 - ligger att torskar de idag hamnar de under med 1-3 i matcher.

Det suveräna seriesegrarlaget - mot åttondeplacerade Malmö... Är det inet för j-a underbart?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
malmö nyss haft PP för att sätta 4-3 men fick inte in den, som flickan sa. Drygt sex minuter kvar och ställningen 3-3.

Fin Rihijärvi-känsla över hela Malmölaget:-)

För att förstärka Skånes betydelse har Röglarna sent omsider vaknat och gått från 0-2 till 4-2 mot Bofors.

I Apschtaan synnerligen ointressant 3-0 med en dryg minut kvar. Kan inte Joel komma på att spöa upp fläskberget nu?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Nu skiter jag i Apmatchen och kör stenhårt på Malmömatchen eftersom härliga Malmö gått från 0-3 till nu 3-3 och 13 minuter kvar!

Vilket gång:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
3-0 för Apan nu, som fullkomligt kör över svenska mästarna.

Inget snack om att Apan levererar vinnande hockey nu och personligen har jag inget emot att laget domineras av köpespelare, även om det är fånigt att Apan påstår att de domineras av s k egna spelare.

Man får vara ödmjuk och påpeka att sidekickens påstående om att Apan varit mentalt nedtränade stämmer alldeles utmärkt, eftersom den viktigaste förändringen nu i slutspelet är att de oköpta spelarna presterar allt de kan och skrämmer ned Frölunda genom sin inställning. detta förstås i kombination med att Apan nu fått in alla köpespelare.

Nere i Malmö har Läjkers nu 0-3 och de vinner förstås matchen och nu svårt att se hur Malmö ska kunna bjuda fortsatt motstånd. Men som sagt - jäkligt trist för Malmö som igen-kligen skulle haft överjälvliga 3-0 och inte lindriga 2-1 i matcher nu, hade inte en svag och feg zebra gjort bort sig och givit en Malmövinst till Läjkers.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Frölunda PP i slutet av perioden men ser tämligen impotenta ut.

Nere i Malmö har Läjkers 0-2 nu och nu kanske Sam Hallams kloka ledningen börjar få koll på Malmö? Jag har inte hårdbevakat matchen även om jag har den uppe, så jag kan inte säga något närmare. Men om Läjkrarna nu väntar och tar denna kvart får man tänka att det är för j-a synd om Malmö som igen-kligen vunnit tre första matcherna och nu skulle haft 3-0 i matcher, om det inte varit för ett klantigt misstag från en zebra under förlängningen av match två; då nämnde zebra påstår sig ha blåst av spelet eftersom "pucken var blockerad" samtidigt som vi alla vet att den INTE var blockerad, och zebran kan inte ha sett något, utan "gissat och blåst" - riktigt eländigt. Dessutom signalerade han på alla sätt för mål, innan han "tänkte" 5 sekunder och helt ändrade sig.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
2-0 för Apan nu.

Känns ungefär som när vi mötte Frölunda i kvarten för några år sedan, när Frölunda ville slåss med oss men Fredrik Svensson sänkte en Frölundaspelare med en rak höger och därefter utmanade Joel, som gömde sig bakom en zebra. Frölunda gav fullkomligt upp, då som nu.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sitter visserligen bara och slötittar medan jag arbetar med annat.

Men det verkar ju som att Apan totalt kör över Frölunda. Känns som en match mellan ett topplag och ett lag långt ned i tabellen.

Hur jävla bra blir Apan i år, igen-kligen?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Jaha.

Nu har jag ett fönster öppet för Apan-Frölunda och ett fönster öppet för Malmö-Läjkers. med tills vidare ljud från Apmatchen.

Jag känner igen allting i fråga om uppiskad stämning och spännande slutspelsmatcher där hjärtat klappar och slutspelstemperaturen går hög i kroppen.

Men jag känner ingenting, eftersom Luleå inte deltar och inte heller finns kvar för att eventuellt möta något av lagen. Att Luleå är borta när det spelas kvartsfinaler är ovanligt, olämpligt, oroligt och allmänt obra.

Känns trist.

Men jag sitter och arbetar med ett omfattande projekt och har bara hockeyn på som komplement.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sanning och konsekvens

De båda trollmonstren i Apboken förföljer supportrar av andra lag genom att skälla dem för KÖPElag med KÖPEspelare med en terminologi som möjligen var modern för 25-30 år sedan, då Apan deltog i Elitserien. Därefter har ju åtskilligt förändrats här i världen, vilket aporna som kravlat i det allsvenska träsket inte har någon aning om.

Men skälet för trollmonstrens hån mot andra är förstås att det ska framställa Apan i bättre dager, eftersom Apan dyrt och heligt lovat att minst hälften av spelarna i Aplaget ska vara s k egna produkter vilket de definierat som att spelarna flyttas upp från från Apans junislag till senislaget.

Hur är det med den saken?

Idag har Apan 22 spelare i båset och följande kvalificerar som s k köpespelare:

1. Katic, Mark till Apan som 27-åring
2. Hetta, Henrik till Apan som 26-åring
3. Lindström, Joakim till Apan som 26-åring
4. Ortio, Joni till Apan som 25-åring
5. Lindvall, Gustaf till Apan som 25-åring*
6. Holloway, Bud till Apan som 23-åring
7. Calof, Andrew till Apan som 23-åring
8. Olofsson, Jesper till Apan som 22-åring
9. Ericsson, Jimmie till Apan som 22-åring
10. Djuse, Emil till Apan som 22-åring
11. Möller, Oscar till Apan som 22-åring
12. Petterström, Pontus till Apan som 20-åring

En tydlig majoritet alltså.

KÖPELAG, KÖPELAG, KÖPELAG...
Uppladdat:

500x0-skrmavbild20160819kl._3.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Noterar att den inte så begåvade farbrorn i Övik, sidekicken, gnyr om att förtal förekommer i Luleåboken. han är ju så förvirrad att ingen förstår vad han skriver, men det torde handla om Apans olagliga parkeringsavgifter.

Det hela är mycket enkelt.
1. Apan har i 30-35 år tagit ut avgifter för de som parkerar på ett markområde utanför Aparenan (källa: Pea)
2. Marken tillhör kommunen och något avtal om att Apan ska få ta parkeringsavgifter där har aldrig funnits (källa: kommunen).
3. Kommunen har förklarat för Apan att den inte har rätt att ta ut dessa avgifter; bl a dokumenterat för 10 år sedan (källa: kommunen).
4. Apan har struntat i varningarna och fortsatt ta ut avgifter (källa: Pea och kommunen)
5. Nu i år har Apan slutit avtal med Kommunen och kan från och med nu ta ut avgifter. Men tidigare var det inte ett lagligt förfarande: källa kommunen).
6. Norran har räknat på det hela och kommit fram till att det handlar om >1 miljon i olagliga avgifter som Apan tagit ut under åren (källa: Norrans journalister).

Det är förstås i högsta grad anmärkningsvärt att en elitserieklubb brutit mot lagen i så många år och tillskansat sig så stor summa som de inte har rätt till. Ännu mer anmärkningsvärt hur Pea dels försöker ljuga bort fakta, men ställd inför sanningen hotar journalisten och hävdar att detta ska det inte skrivas om med hänvisning till värdegrunnnnnnnd (källa: Norrans journalister).

Var, bland ovanstående, finner man förtal av tidningen eller citerat av andra?

Min tolkning är den att sidekicken delar Peas uppfattning nämligen hyschhysch med hänvisning till sektens värdegrunnnnnd.


Se gärna kommentarerna från Skellefteåborna under artiklarna för att finna ut hur kommunens invånare ser på saken...
Uppladdat:

500x0-skrmavbild20161017kl._3.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Nu berätter mädhåken varför Alsenfelt inte spelade utan Torpet tog spaden.

Alsenfelt är magsjuk. Nu vet vi förstås inte arten av magsjuka men så här års brukar det ju handla om vinterkräksjukan Calici till dess att motsatsen bevistas. Återstår att se var och hur Alsenfelt i så fall smittats. Det kan ju hända att fler malmöspelare smittas?

Plötsligt ökar Läjkrarnas chanser att nå semifinal. Kanske.

« · 1813545 · »