Luleå HF

SHL · 117708 inlägg · 890 ämnen

« · 1854857 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Grattis då Anders! Såg att du skrev att han skulle stå, men glömde betta😕
Vi är nu tre polare som bettar när han vaktar. Tack vare att de alltid ger typ 3 ggr pengarna har utfallet varit gott. Kvoten vinster / förluster är klar högre än oddset på vinst. Tack för att du skriver om honom

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Anders och Canucks vann i natt igen, denna gång mot topplaget Nashville i en målrik match som slutade 3-5 för Vancouver. Vinnar-Grizzly slår till igen!
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2017-11-16-kl-214812_0.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Daddeh: Javisst är det obeskrivligt, detta zebrahaveri. Känns som en sådan där parkeringsplats där man blir lappad fastän man står på sin egen dyrt betalda plats, och får ägna timmar att snacka sig fri från avgift/böter.

Men Luleå var ljuvliga och får vi bara ordning på backsidan kan detta bli ljuvligt, när nu Kovacs ochCehlin levererar så pass😊

Detsamma om tiden på dygnet. Fint att veta att vi är vänner i natten om än hundra mil ifrån 👍 Nu ska jag bara börja LeCarres senaste och strax somna😎Och vi delar njutningen av den underbara vändningen 3-1 ➡️ 5-3! Ha det bra🎉🌞

PS. Topplaget Nashville - Vancouver 0-0 just nu en bit in i första. Grizzly har Canucks spade. Kom igen nu, Anders!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Jag får också styra upp mina timmar väldigt fritt så det blir mycket sen EM och kvällar så man kan göra roligare saker under dagtid så att säga...men då och då kommer man inte undan att jobba natt. Då är det alltid trevligt att se du är vaken och ta en liten paus och läsa vad du skriver :)

Jag måste erkänna att jag var tvungen att se matchen i repris då vi helt oväntat tog tre poäng och vilken jäkla match. Det här är helt klart tjusningen med hockeyn och ser kvotpoäng ut så där så tar jag mer än gärna emot fler utan att skämmas :)

Jag kan inte komma undan att nämna de nya domarstjärnorna heller...herregud. Jag kan bara dra slutsatsen att domarna inte behöver lämna drogprov för det var så många icke-utvisningar vi åkte på ikväll. Kan man verkligen nå SHL med sån där urusel koll på vad för sport man bedömer? Det var iaf trevligt att vi knappast kan beskyllas för att ha cyklopögon då jag aldrig hört varken studion eller Wikegård såga domarna på liknande sätt. Usch det var så illa att man nästan längtade efter höjdhopparen och frisören.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Ja, fan...känns surt att jag missade den matchen, men hade inget val heller :-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
M.Lemiux: Ja:-)

Sammanfattningsvis tycker jag inte att läjkrarna var så bra som de kan om de vill. Lite novemberlunk över laget. Inte förrän sista tio då de jagade järnet för att komma ikapp, men då var det för sent och Luleå kämpade emot jättefint, även om vi hade svårt att sätta emot ett Läjkers på topp.

Första halvan av matchen var Luleå det bättre laget genom en stark laginsats och också individuella insatser, men några extremt korkade zebror höll på att förstöra hela matchen genom att ta ut spelare för utvisningar som inte var utvisningar och detta drabbade i synnerhet Luleå.

Blev så heligt förbannad att jag inte stod ut att se senare delen av andra perioden då idiotzebrorna tycktes ha fått psykgenombrott.

Men så kom den underbara vändningen då Läjkers tycktes drabbat av tilltagande paralys under rubriken "nu kommer bogey-teamet!" och Hallam lyckades inte väcka liv i pojkarna igen förrän vi vänt 3-1 till 3-5.

En match man sent kommer att glömma och beklagar att du missade den.

Kanske ska du passa på att se hela matchen i repris? Det är den värd och det tvättar bort eländet mot apjävlarna:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: trist, hoppas han repar sig snabbt

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Blister Brigade: Yep. Min uppfattning om Rahimi är att han självklart försöker spela fysiskt tifft men att han inte är ute efter att skada motståndare. Däremot hade han inte riktigt respekt och teknik och försiktighet och erfarenhet och...då körde han axelkåpan i huvudet på Einar; sådant jag hatar som fan.

Hoppas verkligen att Einar klarar sig hyggligt men risken är att det blir hjärnskakning med lång konvelescens efter denna. :-(

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: har inte sett nån hockey idag men kan man gissa att Rahimi varit en nyckelperson i afton?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Ja, helt otroligt...har haft annat för mig ikväll, så jag såg inte matchen på TV, utan följde lite då och då på mobilen. Då det stod 3-1 till Växjö hade man gett upp så nästa gång man tittade i mobilen vid 21:00 så stod det hux flux 5-3 till Luleå...lite WTF-känsla. Sån vändning mot Elitseriens bästa lag, för tillfället. Fattar inte hur vi kunda va så dåliga i match 2 mot SKAIK i Kommunal Doping Kraft Arena då vi vänder så bra mot ett lag som är märkbart bättre än SKAIK.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
För den som diggar läsa journaler för patienter på spärrade avdelningar meddelar nollan i Apboken att Läjkers la sig mot Luleå samt att Fläskberget kommer nog tillbaka till Apan, som då blir oslagbara. Jag rekommenderar högdos Hibernal djupt intramuskulärt i båda skinkorna. Plus spännbälte.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
bisterfinnen: Röglarna har väl skärpt till sig på sistone men så också Pölsan tydligen. Får se hur det håller för twinsen som huxklux fick ta över en SHL-klubb. Jag tror nog att det fixar det. Med Kronan och Öret som räddningsplankor:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
För en gångs skull skärper sig Cmore och Sexpressen citerar fullt ut.

Bara för att ge stöd att när man blir förbannad på usla zebror är det för att de är usla och inte för att man är dålig förlorare:

Luleåbacken Oscar Engsund blev utvisad mot Växjö efter en tackling i sarghörnet.
C More-experten Niklas Wikegård är kritisk mot domslutet som han anser var alldeles för hårt.
– Det där måste vi prata igenom i svensk hockey. Det där är en vanlig tackling av en fysisk spelare, säger Niklas Wikegård.

– Oscar Engsund tar fyra skär, kommer in i ryggen, tacklar hårt, en jättebra hockeytackling. Ingen i Växjö höjer på blicken någonting. Ingen i hela arenan höjer på ögonbrynen, men det kostar en tvåa, säger Niklas Wikegård i tv-sändningen.
– Det där måste vi prata igenom i svensk hockey. Det där är en vanlig tackling av en fysisk spelare.
Han fick medhåll av studioexperten Petter Rönnqvist.
– Luleå har gjort en riktigt bra period. Växjö fick ett gratis-pp när Engsund delar ut en helt korrekt tackling som blir utvisning. Även sista utvisningen var tuff. Jag vill se fysiskt spel och sånt här tar död lite på sånt tycker jag, säger Rönnqvist.

Niklas Wikegård frågar Växjös tränare Sam Hallam om det är "innebandynivå på domarna" inför andra perioden.
– Ja, det var ett par... Inte för att gnälla på vår men Martin Lundberg åker på en liten putt. Jag får hoppas att domarna släpper upp nivån lite, säger Sam Hallam.

– Vi är sura. Växjö har det hetaste powerplayet i ligan, det vet alla, man åker hela vägen till Växjö och möts av en domare som tar så enormt dåliga utvisningar. I första perioden hade Luleå två stycken som var helt horribla. Här är ytterligare en, säger Petter Rönnqivst.
– Det är så förbannat dåligt. Jag lider med Luleå. De gör ingen bra period, men de spelar i boxplay mer eller mindre halva perioden, säger Sanny Lindström.

Bilen nedan visar en av dagens fiaskozebror: vaddå? Ska inte hemmalaget ha 20 min PP per match?
Uppladdat:

500x0-bb161124ab0618mediumlarge1480082733.jpg


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: snyggt pp-spel ikväll och fin skalp!

Själv var jag på plats och såg Brynäs lite oförtjänt enkla seger mot ett moraliskt nedgånget Rögle.

Stackarna får verkligen in-gen-ting med sig och uppförsbacken ter sig monumental. Broder Abborre såklart förtvivlad i båset.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Blister Brigade: SHL kanske har historiska åsikter. Innan vi tappade Finland hörde ju nuvarande Norrbotten och Västerbotten ihop, under namnet Västerbotten. För att balansera vårt Österbotten, på andra sidan Torneåälven.

Det får gärna tro att vi kommer varhelst ifrån "Bu vann gotlänningarna igen" bara vi vinner:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Zappaholic: Shit! Nå, jag får väl stå ut då. Frisyren kan jag köpa, men blundar för ansiktet;-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: bra jobbat! Lite kul att ni kallas västerbottningar på SHL site ;)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
eltifoso: Sex säkra på Kronan - bara att satsa!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Haha. Vägrar ändra bild. Jag är inget fan, men frisyren är episk.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: ja på pappret förefaller det som en god chans. Men formen har sakta men säkert avtagit

Vann visserligen borta mot Växjö efter en formidabel sistaperiod liksom ni, för några omgångar sedan. Men efter det har spelet gått i stå

Kanske kanske får vi tillbaka vår saknade kapten imorn , det torde höja oss ngt.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
eltifoso: Yep, det fixade sig! Nu har ni chans täta till luckan lite mot Kronan!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
eltifoso: Yep, det fixade sig! Nu har ni chans täta till luckan lite mot Kronan!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Forsberg 1978: Årets vändning? Helt sjukt roligt:-) Och lika oväntat.

Och härligt att även ni vann och det tycks som att Sjödinhockeyn kommit igång:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Zappaholic: Tack, det var en härlig vändning.

Men det var en rälig bild du valt. Personlig är jag intellektuellt allergisk mot vederbörande och hans ideliga grimascher i narkotikapåverkat tillstånd är lika intressant som de obligatoriska biljakterna i filmer från US of D. Kan du inte välja om?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
{7943}: 4 mål på <3 minuter märkte jag nu faktiskt.

Grattis till er vinst och upp nu och etablera er i toppen hoppas jag.

Ja, Apan är ju pinsam och helt sjukt att de fick sex pinnar mot ett Luleå som levererade årets formgrop.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Och Luleå vinner med 3-5!

Helt sjukt, vilket bogey-team vi är för Läjkrarna, som är landets bästa lag för närvarande.

Under första två perioderna mycket bra spel från Luleå mot ett Läjkers som inte kändes ta i riktigt, men ändå gick iväg till 3-1 pga otroligt usla zebror.

Och så en rekordnotering av Luleå som pangar in FYRA mål på mindre än fyra minuter under ett 5 minuters PP!

Och först då en riktig match där Läjkrarna kör 100% och Luleå levererar ett fantastiskt försvar. Och Luleå försvarar ledningen.

Ja, efter denna match kommer vi aldrig att slippa bogey-team-stämpeln av Läjkers. Och värst av alla är Olle - som kommer från Väckelsjö ett par mil från Växjö - som alltid är som bäst mot just Läjkers.

Och det hopp vi hade för Kovacs infrias och han har nu lyckats. För tre matcher sedan hade han aldrig målat i SHL i hela sitt liv, trots enstaka matcher över några år.

Och nu har han målat fem gånger på tre matcher! Och är dessutom vaken som fan för hur han ska spela med Olle.

Först var det Cehlin som kom loss, och nu Kovacs. Snacka om vi haft tur och skicklighet med våra rekryteringar av två spelare som andra klubbar inte alls var pigga på. Förutom då att Apan väl ville ösa stålar på Kovacs, men han förstod att sekt-Apan skulle vara rena natta och valde bättre.

Nu får vi hoppas att Einar verkligen inte blev svårt skadad av den grutala träffen i huvudet. Mycket tråkigt att se!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage:
Grattis till vinsten, Löven gjorde igår 4 kassar på 10minuter på riktiga AIK! Luleås version var 4 kassar på 5minuter...
Ett annat lag blev nollat för andra matchen i rad, inte konstigt att man blir glad... ;-D

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Pungen krossade 0-0-dyrkarna Apan med 2-0 :-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Nu har Läjkrarna tänt på alla cylindrar och kör stenhårt mot Luleå och i detta spel är jag förbannat stolt över hur fint varje Luleåspelare kämpar!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
DansbandsWolf: Såg till och med att Mikkel skärpte sig. Nyss gick han på Martin Lundberg som hade kontroll på puck vid sarg och tog helt sonika av Lundberg pucken. Gissar att han glömde sig och spelade hockey som för 1-2 år sedan.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
DansbandsWolf: En überförbannad DansbandsWolf är inte att leka med. Tänk om du och jag fått chansen att tala allvar med herrar Mikael Andersson och Patric Bjälkander...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Vad fan händer....jag kanske skulle bli uberförbannad här lite oftare :)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
KulaShaker: Yep, typ "Väcksjö körde helt över Luleå, men kom sen ihåg att (förresten, ta bort att) man skulle ge bort poäng"...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Forsberg 1978: Jag tror att det var på ren ilska eftersom rookiezebrorna hittat på en j-a massa utvisningar på Luleå idag, trots extremt lättdömt match:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Zappaholic: Ja, va fan är detta!

Rahimi håller sig inte försiktig och sätter en axel i huvudet på Einar vilket inte kan förlåtas och han åker på match följt av att LULEÅ SÄTTER 4 MÅL UNDER 5 MIN PP!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Zappaholic: Ha,ha! Blir intressant att läsa Barbros analys senare.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Vad händer Sven 4 raka mål!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
DansbandsWolf: Håller helt med dig. hela tiden ser jag numera den j-a Mikkel glida som en snigel på hälarna. Han demonstrerar ett sådant extremt ointresse att vore det ett lag där jag spelat hockey i skulle vi andra spelare ha givit honom ett stort j-a kok stryk för att han hånar oss med denna brist på respekt match efter match.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Älskar när lag öser in mål i PP när nån vårdslös spelare tacklat mot huvudet och fått matchstraff. Tre mål på en dryg minut. Härligt!!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: men nu händer det grejer... kom igen nu. Stoppa Växjö 👊

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Jag blev så förbannad att jag gick och åt middag. När jag kommer åter har vi åkt på en ny utvisning - Mikkel som bultar på en läjk och Swikegård kallar det "en normal tackling framifrån" blir visserligen inte mål i det PP som följer men strax senare sätter Läjkers 3-1 ppå ett tröttkört Luleå som fått 12 minuter utvisningar på två perioder i en av de mest lättdömda matcher man sett.

FY FAN FÖR SÅDANA IDIOTZEBROR ATT FEGA UR OCH HITTA PÅ UTVISNINGAR PÅ BORTASPELARE!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
DansbandsWolf: nja 1 år borta... 4 år med bajs insatser

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
smallround: Ha ha, skönt att veta att det finns dom som har det värre......men vad jag förstår så var Sunken mestadels skadad medans våran Mikkel-kalkon spelar och borde helst sitta på läktaren :)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
DansbandsWolf: bara 2 år.... sundlöv gav sunken 5 år innan han drog. ...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Nu har tillräckligt många omgångar spelats så nu är det dags att ta bladet ur munnen.

VAD FAN HAR MIKKEL I MITT LHF ATT GÖRA?

Är han inte utvisad när motståndsren målar är han inne när bet blir mål i baken, och så har det varit hela säsongen!
Vad fan har hänt under sommaren? är han sjuk? har tanten stuckit?
eller har någon dodgy betting fuling köpt honom?
Någonting är jävligt fel! Han är ju bäst när han inte spelar!
I varensa jävla match är han orsaken till baklängesmål, är det bara jag som sett detta?
Att tänka på är att han är våran bäst betalda back och fan vet om inte Osten, bara för att jävlas för att han inte fick vara kvar, ollade oss med att skriva fast sopan ytterligare 2 år....2 JÄVLA ÅR!

Ta bort #27, sätt han på bänken där kan han inte förstöra mera!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: berguv är grym ikväll. Nu är han uttalad 1a och har växt med uppgiften kul!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Återigen en komplett felaktig utvisning på Luleå.

Ex.apan Lundberg kontrar omgiven av två Luleåspelare som gör inget fel, utan Lundberg slänger sig framför Filip för att måla.

Och efter en halv minut en oturlig puckut av Luleå* och nu 1,5 minut i 3 mot 5 för ligans bästa PP.

*dvs av slö-j-a-Mikkel som väl tog chansen att få vila.

TACK SÄ J-A MYCKET J-A FEGA ZEBRAROOKIES!

TILLÄGG:
Naturligtvis blir det mål efter det j-a zebrahaveriet. Luleå står emot men med 10 sekunder kvar pangar Läjkers in 1-1 och fortsätter 5 mot 4 i ytterligare 1 minut. Men det fixar vi ändå.

Halva matchen spelad ungefär och 1-1. Läjkers har än så länge inte alls tagit över matchen och det är överraskande att vi kan skrämmas som bogey-team igen, iaf än så länge. Enda anledning till att Läjkers har 1-1 är ju fegjävla hemmarookiezebror.

Och nu åker vi på utvisning för sex man för helvete.

Extremt lättdömd match med knappt någon utvisning men skitidiotzebrorna har redan hittat sju utvisningar varav 5 av dem på Luleå.

JÄVLA IDIOTZEBROR, SÖM BANDY FÖR FAN; NÅGOT ANNAT DUGER NI INTE TILL!

NYTT TILLÄGG:
Efter en minut sitter 2-1.

ZEBRAIDIOTER - HOCKEYMÖRDARE!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Och med en minut kvar av perioden får Luleå PP sedan zebrorna visat ut Calof för att han är i närheten när Lundeström faller utan att Calof gjort något.

FY FAN VILKET ELÄNDIGA ZEBRAROOKIES! Tre utvisningar och samtliga helt felaktiga.

Perioden rinner ut och Luleå har ledningen med 0-1.

Bra spel av Luleå, Läjkers märkvärdigt tama, men de skärper sig säkert och tar total kontroll, troligen redan nu i andra perioden.

Trist att se att dessa pinsamma rookiezebror som givit fyra minuter påhittade PP till ligans bästa PP redan. Mot det har Luleå fått två minuter, men splittrade över periodpaus och som vi vet är det omöjligt att utnyttja i början av period så den påhittade zebra-hemmafavören just bu uppfattas som 4 min mot 1.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Men va fan?

Rookiezebrorna tar ut Engsund för en tackling som hela Läjkers och publiken inte reagerar på.

Se här zebrorna får ta mig skärpa sig nu. En snäll match utan fula apinslag och bara en korrekt utvisning för en oturlig men uppenbar puckut.

Och så ger de seriens farligaste PP fyra minuter vår box för två helt påhittade utvisningar.

SKÄRP ER NU, ROOKIEZEBROR!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Tolv minuter spelade och trevlig match.

Imponerande tryggt samspelande läjkrar.

Imponerande också att se Luleås backar ta sig ur press med bra passningar i stället för att slänga bort puckarna som i matchen mot högt pressande Apan tidigare.

Efter puckut får Luleå PP och se på fan om vi inte också tar ledningen med 0-1!

Och det är målkungen Kovacs återigen, som står framför mål och totalskymmer Fasth när han styr on ett slagskott!

Nu har Läjkers PP och det är en extremt och koplett felaktig utvisning på Hedman när en läjk tappar balansen och Hedman är i i närheten men helt oskyldig.

Mikael Andersson, Patric Bjälkander heter zebrorna. Kompletta rookies, alltså, och som väntat hemmadomare då.

Synnerligen hätligt att ha Lena Sundqvist och Swikegård som kommentatorer och alltså slippa Apan "dojopriföringlisch" Lindberg.

Vi klarade boxspelet mot seriens farligaste 1/3 PP, tack för det!

« · 1854857 · »