Portello: Man undrar hur dom tränar som alltid lyckas skada nån, är det inte en puck i hakan så är det händer som går sönder! kan det vara herr J.Sandström som varit framme igen? :-) nåja hade ju kunnat vara värre..
Portello: Jag är skeptisk. Ja, att Nanny fixar saken bättre än Gusten och Kristian skulle ha gjort. Utan backar som förslår. Utan att pucken hanteras av anfallare som kan målslå…
(sedär; första inlägg ivägskickat och redan är jag på krigsstigen;)
Och Fabbe har tydligen skadat en hand och blir borta några veckor. Tydligen hade Renberg gått av träningspasset pga känning i benet. Dessutom har ju vinterkräk-sjukan härjat i laget.
Match imorrn mot Modo. Nu är det dags att Fernandez få uppleva sin första vinst i Luleå Hockeys tröja.Renberg gör kanske comeback, men jag undrar om det är så smart.Han har ju en förmåga att bli skadad hemma mot Modo.
orion: För övrigt når ni ju ständigt nya höjder i eran gästbok. Nu senast i eran så kallade diskussion med Emma, som troligen är Modoit. Vad fattas er?
orion: Nu tror inte jag att Kickans avsikt var att skryta utan snarare att trigga andra att skänka också. Det är väl det som är huvudsaken, sen att inte alla har samma möjligheter är oväsentligt. Många bäckar små...
Kickan har berättat om lite småslantar hon har skickat till Sydostasien. Själv skulle jag aldrig drömma om att skryta om mina 19,35... Men Kickan har tydligen sänt tjugo...nånting! Heders Kickan!
NuMo: Tror du jag vågar lyssna på något som beskriver ditt och mitt förhållande? Egentligen skulle vi vilja hata varandra, men älskar varandra mot våran vilja.
NuMo: Jag har ju en finnsambo som säger sig vara luling när som helst när jag frågar, så jag behöver inte känna mig desperat. Däremot har jag gärna önskat att min finska målkung kunde bli bli bättre på att tacklas, bli luling och bli den extremt bra tvåvägscenter vi så väl skulle behlva, men han svarar bara med att han åker ifrån dem alla ändå. Fine! Johan, se till att värva honom. Han skulle pissa på alla centrar vi har.
nappen: 23 från Ludvika? Jag börjar förstå varför Frisco är så trevlig, även om han påstår att han är MooDoooist. Innerst inne är han Luling, igenkligen, eller hur Älsklungsfrisco?
Steff: Bussen från Luleå blev inställd pga av för få anmälningar. Tror ändå det är folk som åker ner privat. 7 personer från Stockholm är bokade (däribland jag). 23st är bokade från Ludvika. Sen åker även folk privat från Sveriges södra delar (LL tror jag). Så vi blir en del folk på plats!
Ahlbom: Medan jag fortfarande har tillgäng till en dator så - Gott nytt år på er allihop. Älsklingar som MooDooister, Pölsingar som Luggasupportrar, Warulfvar som Tjurgårdare, Styvbeningar som Kringlor, Blixtlås som Dokusopor och Pungar. Gott nytt år alla Kärringar också, när jag tänker efter.
Nu tänker jag börja förbereda mig inför nyårs firandet. Fast man har ju inte så mycket att fira just nu. Men det får väl bli nån grogg i alla fall för att dämpa sorgen :)
Så om vi inte ses och hörs mer i år, så får jag önska alla här på hockeysnack och i Luleå HF forumet ett gott nytt år.
jonne: Inte som det ser ut nu. Nånting måste göras och det nu. Alla andra lag skulle ha sparkat tränarna i omloppsbana runt jorden vid det här laget. Sen får ju ledningen ta på sig ett STORT ansvar med. Att inte ha agerat tidigare är ta mig f*n skrämmande, och snudd på tjänstefel. Med dagens ledning av laget så blir det kval , och där blir det sen allsvenskan. Och i allsvenskan kommer dom inte ens att vara ett topplag. Man kan inte gå omkring och bara vanta och se i dagens elithockey. Det gäller både i ledandet av laget och i spelet.
Salcin: Ja vad säger man, jag är rädd att den uträkningen kan stämma rätt så bra när grundserien är färdigspelad. Det kan till och med hända att MIF går om LHF, deras spel har sett bättre ut än LHF:s på slutet. Vad som mer talar för att MIF kan gå om, är att dom aggerar kraftfullt när nått inte stämmer i laget. LHF däremot kör med stilen vi tror på laget/tränare mm mm. Dom vill med andra ord vänta och se, och den taktiken kommer obenhörligen att föra oss ner i kvalserien. I kvalet då ja jag tror inte att LHF grejjar ett sånt, tyvärr ser det ut som om det blir allsvenskan nästa nu.
Gjorde en uträkning på Dr hockey där försökte ta realisiskaa resultat utfallet blev trist.
sluttabell V.F TIK LHC FBK Mora Modo DIF HV .... SSK BIF --- LHF MIF
10de plasten kan räddas men då ska det mirakel ske med vinster borta mot SSK och BIF vilket idag känns som en utopi räknar kallt med 0p resten av bortamatcherna.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?