Kickan: Låter väldigt bra det. Men vad tror du att vissa personer från bodensik.coms forum säger om det? Dom kanske börjar bojkotta alla Bodenmatcher då.
Portello: Ok, vi lämnar ämnet Portelloförbud för en stund. Imorgon kommer i alla fall ett gäng från PHC respektive BIK och kollar matchen. Målet är att stärka samarbetet de norrbottniska klubbarna emellan - något som behövs om alla tre klubbar skall överleva.
Lövva: Rönnmark resonerar väl som så att det förvisso var en hakning men att Sundblad inte hade behövt överdriva så. Det kan ju vara ett regelbrott ändå från Tellströms sida. Nu såg jag ju inte situationen så i det här aktuella fallet kanske du har rätt, men nog tycker jag att det går att visa ut två spelare i samma situation varav en för filmning utan att det motsäger sig själv. Vad gäller din parallell till fotbollen så vill jag påminna mig att just det du nämner har hänt vid enstaka tillfällen (inte med just Ferdinand och Henry, men med andra spelare). Jag har i alla fall ett svagt minne av att jag såg en spelare i Chelsea få både straff och gult kort i samma situation för något år sedan.
Måste förresten bara testa en grej: αβγδεζηθικλμνξοπρστυφχψω
Märkligt egentligen hur Rönnmark resonerar. Han tar ut Tellström två minuter för hakning samtidigt som har tar ut Sundblad två minter för filming. Ganska ologiskt. Själv tycker jag det var en solklar filming men de tär ju min åsikt. Något som inte är en åsikt utan fakta är ju att det var antingen eller. När han tar ut bägge på det sättet säger han ju bara emot sig själv.
Tänk er att liknande situation händer i fotboll. Ferdinand fäller Henry i straffområdet. Dommarn blåser straff. Samtidigt blir Henry varnad för filming. Helt sjukt. Som sagt, tala om att säga emot sig själv.
Portello: Nja, just nu känns det som att jag, av någon anledning, passar väldigt bra ihop med en tallrik köttsoppa. Dags att resa hem till gamla kära Bjästa igen, alltså!
Kickan: Knepigt nog så har jag fått den känslan jag också. Förstår mig inte riktigt på vissa personers prioriteringsordning. Luling, hmm, kan det vara någon kinesisk kvinna som Staffan Ling gift sig med?
Paddan: Hörruduru, nog vill det till att du visar att du är extremt lulingsk innan du kan förvänta dig en sådan service. MooDooister hamnar ju ungefär längst ner på listan om man måste prioritera : P
Paddan: Fel. Fast det har med Ledin att göra. Det var en kommentar av Svartvadet när han såg Ledin komma farande i 100 knyck för att sätta upp honom i sargen.
Albert Hall: Jäklar, där hade du på pricken lyckats fånga min kompis kommentarer om Per Ledin under slutminuterna av den senaste drabbningen mellan MoDo och LHF.
Kickan: Nja, jag vet inte om jag har tid att vänta så länge. Tänkte mig att Albert skulle ha med sig en bärbar dator och köra kommentarer play-by-play.
Albert Hall: En femminuters hoprafsning säger inte så mycket. Beror ju helt och hållet på hur flink i fingrarna man är. Kräver en matchrapport på minst 50 rader!
nappen: Man får väl se det som att de i alla fall spelar inledningsvis, sedan är det ju inte otänkbart att någon av dem kliver av. Skrbek t ex verkar ju knappt ha någon kroppsdel som han inte har ont i.
Kickan: Klart att det kan gå. Ingenting är omöjligt å vi är ju traditionellt sett väldigt starka på hemmaplan. Så vi får nog ändå ta på oss å vara favoriter. Men det hade ju defentivt underlättat om laget inte hade varit så "söder ryckt" pga alla skador. I värsta fall kan ju sju spelare vara borta....
Alltså, Petter, Åkerström å Tuukka borta. Lägg till där även att Skrbek, Skuggan å Tellström är väldigt osäkra till spel. Om nu alla sex spelare uteblir så är det ju en bragd om vi skulle lyckas knipa tre pinnar ikväll.
Albert Hall: Jobbar ikväll. Som vanligt.Igentligen skulle jag ha jobbat alla hemmamatcher hittills, men jag fixade bort ett pass så jag fick se mot TIK. Men i helgen blir det att se två matcher. Först Luleå-Leksand på lördag och sedan Piteå-Skellefteå på söndag.
Kickan: Låter ju lite roligt att en som var less på hockeyn för en vecka sen nu är sugen igen...
Vore jag BIKare så skulle nog jag också bli lite sur. Snacka om att svika ett lag i kris... Nobbe brukar dessutom alltid påpeka att han inte spelar för pengarna.
Albert Hall: Jo, det var nog i NSD. Jag har ju båda tidningarna så jag vet bara att det var i någon av dem jag läste det. Jag tror nog att om han känner sig motiverad så kan han göra helt ok ifrån sig, men hans problem är nog att vara motiverad en längre tid. Han är nästan lite för udda för att vara hockeyspelare.
Ujuj, bäst han flyr stan illa kvickt om ryktet är sant - BIK-fansen lär se det som århundradets svek fast ännu värre eftersom århundrádets svek var att han bestämde sig för att lägga av.
Kickan: Det har jag inte läst. Måste ha varit i NSD, jag har ju NK numera. Roligt. Men han har nog gått rätt kraftigt bakåt de senaste åren vad jag förstått utan att ha sett honom särskilt mycket. Under BIKs akuta kris ifjol så föreslog jag för mina kompisar att vi skulle försöka plocka in honom men blev kraftigt nedröstad. Fast Nobbe är en kille som spelar på inspiration så det skulle inte förvåna mig om han gör åtminstone hyggligt ifrån sig.
Albert Hall: Nobbe till DIF, kanske. i vart fall om man ska tro lokaltidningarna. Lite skoj vorde det ju att se vad han presterar i ES och om han kan uppbåda tillräckligt med motivation.
Albert Hall: Skade och sjukdomsläget är ju helt åt pipan.Om det vill sig tiktigt illa är SJU! spelare borta.Fattas bara att någon skadar sig eller bli sjuk under dagen också.
JOY: Mest positivt var ju att målen äntligen började trilla in, och att det var andra än "de gamla vanliga" som gjorde dem. Hoppas det fortsätter så och att veteranerna också kommer igång på allvar.
Nej, dags att gå hem från jobbet. Jag börjar vara så hungrig att jag är på gränsen till svimfärdig.
Det känns väldigt bra att Luleå kan vinna matcher som mot Linköping igår trots att man inte spelar på topp och trots alla skador. Annars måste jag säga att jag blev positivt överraskad av Linköping som naturligtvis hade vunnit om det inte varit för Hentos storspel. Hoppas nu att skadeläget ljusnar och att det blir 9 poäng den här veckan mot MIF, Brynäs och Leksand.
Albert Hall: Nej, jag har varit fullt upptagen med att färdigställa en 35-40 sidor lång dom hela dagen och göra de sista ändringarna, och jag är fortfarande inte klar så jag har knappt lagt märke till att det finns en omvärld på hela dagen. Nu jobbar jag så länge jag orkar ikväll så jag kan gå hem i vettig tid imorgon.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Dom kanske börjar bojkotta alla Bodenmatcher då.