Paddan: Fin bild, på buskarna, paddan. Såg en liknande innan de började bomba och ha sig. Idag fick jag per mail en bill-gates-historia...fåsenu, om jag kan hitta den...
Padd-Cam-Paddan: Behöver jag påpeka att jag själv använder Macintosh?
På ett dataexpo (COMDEX) nyligen jämförde Bill Gates dataindustrin med bilindustrin och sade, "Om GM hade följt med i teknologin som dataindustrin gjort skulle vi alla ha kört 25-dollars bilar som kör 1000 mil på en gallon bensin".
Som svar på Bill Gates uttalande gav GM ut en pressrelease som innehöll följande:
Om GM hade utvecklat sin teknologi som Microsoft, skulle vi alla kört omkring i bilar med följande egenskaper:
1. Utan någon orsak skulle din bil krascha två gånger om dagen.
2. Varje gång de målade om väglinjerna skulle du behöva köpa ny bil.
3. Av och till dör din bil på motorvägen utan någon orsak. Du måste då köra åt sidan, stänga alla fönster, stänga av tändningen, starta om bilen och öppna alla fönster igen innan du fortsätter. Av något skäl accepterar du detta.
4. Av och till orsakar enkla manövrer, t.ex. att du svänger åt vänster, att bilen stannar och vägrar starta. Du måste då återinstallera motorn i bilen.
5. Macintosh skulle tillverka en bil som drivs med solenergi, var pålitlig, fem gånger så snabb och två gånger enklare att köra men endast går att köra på fem procent av vägnätet.
6. Varningslamporna för olja, temperatur och blinkers skulle bytas ut mot en enda varningsskylt med texten, "Denna bil har utfört en förbjuden åtgärd och kommer att stängas av".
7. Systemet för airbagarna skulle fråga, "Är du helt säker?" innan de löste ut.
8. Plötsligt och utan orsak skulle du bli utelåst och bilen bli omöjlig att öppna förrän du samtidigt öppnar alla dörrhandtag, vrider om nyckeln och håller i radioantennen.
9. Varje gång en ny bilmodell släpps måste köparna lära sig köra på nytt eftersom inga reglage fungerar på samma sätt som de gjorde i den gamla bilen.
10. Du måste trycka på knappen "Start" för att stänga av motorn.
Lulekickan: Viktigt att SAIK håller tätt i början av perioderna också. Dom har haft en hemsk ovana att släppa in ett eller flera mål de första 2-3 minuterna.
Kickan: Samma här. Kollade, att 4+ inte gick att kolla på. Gissar att de sänder zippers-warulfven på anal+ vilken jag har, men gitter ej kolla.
Noterade att de åtta flitigaste skribenterna just nu är här, förutom lizzard. En för lite. LL är väl på söderstadion där bajen har 1-0 på elfsborgarna. Giffarna ligger under med samma siffror mot halmstad.
Men ikväll är det schtaan som gäller. Ge järnet! Give the iron! Donnez le fer! Geben das Eisen! Da el hierro!
Viska något, om linkpingarnas systrar, i linkpingarnas systrars bröders öron...
Portello: I 1:a perioden hade de ju inget, så man kan ju alltid hoppas att Rönnmark har tänkt kompensera dem för de (helt säkert) oförtjänta utvisningarna nu genom att skicka ut några Linkpingare i rad.
Dysso är ett ord vi hittade på nån gång på stenåldern.. Alltså inte bara ett smeknamn ingen annan har, utan ett ord som inte finns! Tycker det är lite fegt att kalla sig för "Sven", faktiskt. :P
Man behöver inte ens säga något fult till en Linkpingare, man behöver bara säga "Linkping" för att de skall bli bindgalna. Fast liiite kan vi ju retas - cluben är en pajasclub.
Damnit, Linkping har fuskat sig till ett PP. Kämpa nu Schtaan, kämpa!
Dysso: Det har du helt rätt i. Fegt, och mygligt. Men...I have a cunning plan! När jag tillräckligt generat namnet, kommer där inga nya Sven, och de gamla låter döpa om sig. Till Dysso, och annat vackert. Därefter är jag ensam härskare över namnet och ingen kan döma mig för det, för då delar jag ut svendomar i retur.
Du menar att man kan få den i retur? Frågan är iofs vad man skulle ha den till. Fast detsåklart, det funkar kanske att ragga med "Hej, jag är oskuld" ?
Kickan: Och se - hans upprepade intrfutvisningar innebar att köpestan fick kvittera, helt orättfärdigt, naturligtvis! Fem - ett i utvisningar...surt, sas även om rönnmark...
Dysso: På kursen i Gbg var det en snubbe som pratade om "oskuldspresumtionen" i något Europakonventionssammanhang. Han förstod först inte vad som var så kul men sa efter en stund att det kanske borde kallas "oskyldighetspresumtionen" istället.
Kickan: Jag förutsätter att alla är oskuldiga till jag mot satsen bevistat. Men han kanske menade allvar? De har så besynnerliga saker för sig, sydbottningarna. Har hört att de syr igen, för att hålla tätt. Och i vissa fall syr de igen, igen för att mö döma kunna. Ujuj
Portello: Och dubbel-suck! I den där andra matchen har warulfven tydligen fått det första mål de så yrande menat att man måste ha. Men Zippers brydde sig inte, utan kvittrade 43 sekunder senare.
Portello: Jäklar vad han har skrivit den där HååVee-aren. Har han inget annat att göra utan är alltid här och skriver inlägg och terroriserar oss oskyldiga lulingar?
Kanske är så Wallinheimo låter nu mer, eftersom han verkar lite på lyset, match efter match. Trillar han inte omkull titt som tätt så ligger han och sprattlar ute på villovägar. Tjusig miss han gjorde för en stund sen.
I den andra, utfyllnadsmatchen, har warulfven sprungit upp till 1-2 nu. Men det betyder ingenting. Så länge snygg-jugren inte sätter några mål, vinner warulfven inte.
Kickan: He he...det kommer nog, till slut. Så mycket Frozande måste nå fram. Känner på mig att Superschtaan får in den gång på gång när de vilat. Linkpingarna är dödens lammungars tystnad nu. Mums!
Suzanne: Haha, så måste det ju förstås vara. Jantagligen har han lurat av klubbläkaren något nästan 100%-igt, vilket medför att han själv blir ungefär 0%-ig.
Suz, vi behöver din hjälp. Hjälp oss att froza Schtaan upp i ES.
Suzanne: Jag har faktiskt läst den där boken - Sinuhe - egyptiern - efter vilken han är döpt. Och det kan inte sschluuta lyckligt, så mycket kan jag säga. Han har antagligen utspädd merry i flaskan. Utspädd i starkvaror.
Lulekickan: Kramsjuk verkar han bli också av det 100-procentiga i flaskan, kramar och klänger så sött med Ackeström.
Froza upp Skäll-efter är jag nog dålig på, om man ska se till hur bra det har gått för LHF då jag i vaket tillstånd har frozat på dom på Forum. Brukar gå vägen när jag sover mig igenom matcher iofs.
Fan vad det haglar in mål i Blöteborg nu, nu blidde det fotboll av hela slanten, får se om Zebran godkänner det.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?