Kul med seger för Luleå.Och kul att Anders Nilsson fick rädda 37 skott samt hålla nollan. Såg honom spela mot Piteås div 1 lag och då imponerande han också och höll nollan.Kanske en blivande a-lags målvakt?
Premiär och hemma match mot SAIK, 3-0 i början av 3:e efter äkta hattrick av Mikael Lidhammar (alla i pp1 dessutom). Hoppas det håller, verkar vara en jämn tillställning..
Kickan: Ja matchprogam känns ju hursomhelst nödvändigt köpa, om jag ska kunna hänga med på vem som är vem. Kaffe behöver du inte uppmana mig köpa, lär bli en kopp per periodpaus.
Salcin: Fast köp matchprogram om det finns ett sådant. Då får de iaf in en tjuga, och mer än det är det ju definitivt värt. Ungdomsverksamheten behöver dessutom alla pengar de kan få så även om du struntar i ett ev matchprogram så tycker jag att du ska köpa det om det finns samt dricka så mycket kaffe du bara tål.
På tal om Omark ja.Han har ju en bror som var på g till Luleå för några säsonger sedan men han hamnade i SSK om jag inte minns fel.Tror även att han blev utlåndad av dom.Någon som vet var han huserar nu?
Det går fortsatt mycket bra för juniorerna, även denna säsong. Klar serieledning trots mindre antal matcher spelade. Mikael Lidhammar och Linus Omark ämnen för A-laget nästa år måntro?
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (21)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?