Luleå HF

SHL · 117882 inlägg · 891 ämnen

Kvällens match


Sv: Kvällens match
Random: Att en sån som du inte förstår att det icke finns nåt mindre än minst är föga förvånande.

Sv: Kvällens match
LL: Ja så kan man ju se på det hela men nu när man har sätt ett par matcher så ser man ju att det räcker för LHF att bara komma upp till en normal nivå för att man ska kunna vinna tillräckligt för att vara topp 4 eftersom årets elitserieupplaga känns supersvag. Alltså det är inga toppinsatser i match efter match som krävs för att man ska vara med där uppe, då känns det rätt värdelöst sitta här med målsättningen att vara nöjd bara för att dom tar tillräckligt med poäng för att hålla kvalseriestrecket på behörigt avstånd.

Sen vore det ju kul om man efter 3½ år med detta tränarpar faktiskt kunde få till ett uppspel som faktiskt fungerade. Den enda variant vi har från burskydd är när back1 hämtar kommer upp på högerkanten å sen drop till back2 som slår en pass up på vänsterkanten mot röda. Där är det stängt 95% av fallen. Att låta Fransson soloköra räknas inte som uppspel, nog borde man väl kunna hitta på något som innefattar en pass genom mittzonen också.

Sv: Kvällens match
Hannu Neimi: Köpelag.

Sv: Kvällens match
LL: Förmodligen har du rätt. Men jag är nöjd med det Luleå presterat de första 16 omgångarna. Det är mycket snack om att FBK gjort det bra trots stor omsättning (12 spelare) LHF har haft nästan lika stor omsättning (10).

Sv: Kvällens match
Jesper Jonsson: den här diskussionen hade vi förra säsongen också, och jag säger samma sak nu som då: folk stirrar sig alldeles för blinda på enskilda matcher. LHF kommer resten av säsongen att fortsätta att blanda toppinsatser med bottennapp, och oavsett motståndare kommer det att bli tre poäng ibland och ibland två eller en eller noll - men det kommer tillräckligt ofta att bli poäng för att vi ska hålla oss på behörigt avstånd från (och på rätt sida om) kvalstrecket och slutspelsstrecket.

Sv: Kvällens match
Lindberg Råkkar: vore ju iaf bra om man fick ngn form av av stabilitet

och slog lag som rögle och ssk
och trskar mot typ hv

som det är nu vet man ju aldrig om de skall vinna el torska
och hemma eller borta spelar heller ingen roll

och period1 eller 2 el 3 inte heller

de blandar och ger enormt

Sv: Kvällens match
Oväntad vändning, var ju trevligt Abbotts kom på hur man lirar hockey igen. Det är lättare om man har folk PÅ mål och inte bara bakom. Frågan är om detta lag någonsin blir kapabla att lira bra hockey i flera matcher på rad vilket är ett måste om man ska kunna nå topp 4 i serien.

Vi får hoppas på bättring efter uppehållet, finns ju trots allt en massa spelare med Berglund, Janne, Chabada och kanske Jonte som kan höja sig massor.

Sv: Kvällens match
då får man tacka för vändningen. synd att ni torskade i går bara

Sv: Kvällens match
Portello: Äh. Sparka Roy och Roger

Sv: Kvällens match
Borde inte Ryan Glenn vara ganska less på korv vi det här laget?

Sv: Kvällens match
ABBOTTS!

Sv: Kvällens match
2-3 inför den tredje. Tacksamt att vi ännu har chansen att vinna den här matchen. Men när det gäller PP och BP, vem är det som ligger i topp respektive i botten?

Sv: Kvällens match
Lindberg Råkkar: På tal om träsklag. Heter inte alla vattenpölar
där uppe någonting på träsk?

Sv: Kvällens match
Lindberg Råkkar: Alltid när Luleå har haft en chans att skapa en lucka till lagen bakom den här säsongen verkar det som att spelarna skiter på sig. Matcherna hemma mot TIK, BIF och RBK SKA vara nio poäng. Tänk om vi inte hade vunnit borta mot FBK och Timrå... Hemska tanke.

Nu vill jag se lite vilja och hårt jobb i andra perioden. Kom igen nu!

Sv: Kvällens match
Portello: "TIK-RBK-SSK, ska man gissa på att träsklagen är uppe i rygg på oss redan i nästa vecka."

Det är så jävla trist när man alltid får rätt om det här laget.
Det skulle varit en lucka på 10-12 poäng om man gjort sitt jobb framförallt på hemmaplan den här senaste tiden.

Sv: Kvällens match
Lindberg Råkkar: Riktigt illa. SSK är klart bättre på det mesta. Luleå kan ju inte få fast puckarna i anfallszon. Ett skott, max två är ju ett talande bevis för det.

Sv: Kvällens match
Lindberg Råkkar: Landslags-Janne -8 för säsongen efter 1:a perioden där han är -2. Utan Obsut ingenting?

Sv: Kvällens match
AVGÅ 2xROGER!

Sv: Kvällens match
Hannu Neimi: Fin framspelning till Olaussons mål men i övrigt var det inte mycket. Fabbe börjar kännas som en belastning i Abbotts line, han gör sina 20-25 poäng oavsett omgivning och det börjar synas nu.

Sv: Kvällens match
Jesper Jonsson: Vill bara grina. Så här får ett lag på elitnivå inte uppträda. Mycket passiv coacning av rograna. Vad tusan ser de i Martin Chabada?

Sv: Kvällens match
Jesper Jonsson: Fyfan vilken jävla katastrof, 3-1 och totalt överlägsna efter 1:a. Trots det ger man bort allt övertag och initiativ direkt i 2:a utan att Rögle behövde jobba för det. Därefter blev det bara värre ju längre matchen gick.

Det här laget vill verkligen inte bli ett topplag, det måste vara Burra som i smyg går runt och talar om hur kul det alltid är att precis klara sig till slutspel efter att ha slitit som djur sista månaden.

Sv: Kvällens match
Hannu Neimi: hannu 3-4 what can I say

Du spela väl 2an?

Sv: Kvällens match
men bra lule .. värdelöst

Sv: Kvällens match
Random: inte Mindre än en förlust

hur tusan kan man tappa 4-0

Sv: Kvällens match
Ambroo: Mindre

Sv: Kvällens match
Random: Minst?

Sv: Kvällens match
Ambroo: Större.......

Sv: Kvällens match
Random: Stort, verkligen...

Sv: Kvällens match
The great one: Du kan vara en pajas. Godnatt hockeyvänner!

Sv: Kvällens match
Får gratulera till 3 poäng och en bra borta match. Ni lär ju inte ha varit direkt nervösa i 3:e perioden om man säger så...

Kul att se ett lag med aggresiv box i 4 mot 5. Annat är det med TIK:s boxplay.


Hellström är dock en pajas.

Sv: Kvällens match
Hannu Neimi: är det några som borde veta att plocka bort abbots så äre väl rögle

tur vi har en scoring line

Sv: Kvällens match
Hannu Neimi: Innan dessa 4 matcher var åtminstone jag orolig eftersom det nästan bara var Abbotts som lyckades framåt. Nu känns det riktigt bra när Lavander spelar med Arlbrandt.
Om din teori stämmer så innebär det att vi kommer att tampas med FBK och LHC om platserna 2-4. Det vore trevligt men än så länge så känns vi för ojämna.

Sv: Kvällens match
Mycket bra match överlag, speciellt 5 mot 5 och i boxplay. Man var helt enkelt numret större än Timrå i alla situationer idag och vinner välförtjänt. Återigen överraskar Robin Olsson med klockrent spel över hela planen, massor av fina första pass som startar anfallen på bästa sätt och sedan en stolpe från att bli målskytt. Nu fick han spela PP med Berglund men det bästa vore väl om han fick ta Berglunds position där ett par match och att Berglund inte matchas i PP för känns inte som att hans självförtroende blir bättre av att fortsätta och misslyckas i den spelformen.

Otroligt kul för Lavander att få göra 3 mål varav två var riktigt fina. Hans kedjekompisar skötte sig bra och Hedström hade en del bra saker även om det kanske inte syntes i målprotokollet. Lundberg bra över hela planen och är väldigt stark i framförallt forecheckingen.
Modig kändes väldigt lugn och inspirerad i kassen idag, får hoppas han fortsätter på den här vägen.

Abbotslinan jobbar och sliter men det är lite för mycket spel bakom mål för att det ska vara riktigt bra. Ofta är alla 3 spelare där och ingen framför mål. Men det är bara en tidsfråga innan det lossnar igen där, mot Rögle på lördag vore väl en bra match för det.

Nu får vi hoppas på två till prestationer i den här klassen mot Rögle och Södertälje så kan vi nog räkna hem 6 poäng på dessa matcher.
Det skulle vara en utmärkt grund för att vi ska kunna etablera oss som top 4 lag i årets serie.

Sv: Kvällens match
LL: Abbots kommer att ösa in poäng på lördag. Känns nästan lite overkligt med en mörk höst utan kvalseriespöke. Till det andra strecket är det iofs bara fyra poäng men serien är suprjämn vad det gäller plats 4-9. Tror LHC kommer att klättra och att Skellefteå och FBK dippar. Frölunda fortfarande ett frågetecken kvällens viktoria till trots.

Sv: Kvällens match
Vi älskar Hellström!

Sv: Kvällens match
...och så kan man konstatera att vi har fyra raka matcher med poäng, totalt åtta stycken i form av 2+2+1+3, trots att ingen av Abbottarna har gjort ett enda mål i de matcherna. Vi har tolv poäng ner till kvalstrecket, där vi förresten kan notera att Rögle nu har börjat närma sig den region de bör tillhöra och på lördag finns det bara seger som gäller för LHF.

Sv: Kvällens match
LL: Styf fick nog en 2:a för mycket kanske.

Sv: Kvällens match
Jag tycker att Rådbjer gör fel i slutet på andra. Styf ska ha minst 2+2, kanske rent av en femma. Notera att han försöker slita loss Hellström när linjedomarna har gått emellan. Det ska ge minst en extra tvåa.

Men hur Tjalle Tvärvigg kunde få det till att det skulle ha varit fem mot tre där förstod nog bara han.

Sv: Kvällens match
Salcin: det blev visst under

fick man in ett spel för en gångs skull
timrå kan man lita på

Sv: Kvällens match
Bolivar: Stabil seger som kunde ha varit större, skönt att vinna borta mot TIK vi brukar annars ha svårt där.

Sv: Kvällens match
Bolivar: Lyssnar bara på radion.

Sv: Kvällens match
Lindberg Råkkar: Jag säger inte att han ska veta att skogs kommer och laddar med en tackling, jag säger att just vändningen IN mot sargen är livsfarlig, det blir en avvägning om man verkligen ska skydda pucken eller ta en smäll rakt på och tappa den. Man vill aldrig se någon bli skadad (väldigt sällan iaf) men i det läget så kommer det ofta en smäll från back som mest bara vill låsa upp spelare och puck. Allt jag säger är att det vore otäckt och onödigt att se någon bli skadad i ett sånt läge, där man i min mening borde veta lite bättre, när det ändå skadas så många spelare på genuint fula tilltag.

Sv: Kvällens match
Lindberg Råkkar: Han kan väl bara spela BP

Sv: Kvällens match
Portello: Burra visar sin oförmåga, EN från 3 meter är för svårt.

Sv: Kvällens match
Bolivar: Och nu räddar Åkerlund Timrå. Skit också.

Sv: Kvällens match
Frisco: Hur ser er match ut då?

Sv: Kvällens match
Lindberg Råkkar: På Swehockey.se står det:
39.35 2 min LHF T. Team LHF L-PEB

L-PEB ska dock vara L-PLB, för inte kom han från utvisningsbåset?

Sv: Kvällens match
Lindberg Råkkar: Samma tanke :-)

Sv: Kvällens match
Olle: Och nu fick vi lite kompensation när vi slapp en trolig utvisning

Sv: Kvällens match
Olle: Nu fick vi däremot se lite kompensation när han inte tog ut för en solklar hakning.

« · 1197082 · »