2-1 till Luleå efter första perioden vilket får betraktas som rättvist. Det kunde ha stått 3-1, det kunde ha stått 2-2, så man får väl tacka för läget, efter 13-4 i skott.
Luleå totalägde inledningsvis men JG:s sil släppte in Lustan och i senare delen av perioden rätt bra tryck av Köplustan emellanåt. Dock ska påpekas att det som regel är Lustans förstalina som lyckas sätta tryck och Kenta tar chansen och slänger in den linan hela tiden: de kommer inte att orka samma leverans matchen igenom så nu tar de chansen.
Tycker redan i andra perioden ska Luleå orka mer än Lustan och gå ifrån med några puckar.
Intressant att se Luleås lag när nästan alla spelare är med, den var länge sedan, och notera att man nu kör en offensivare hockey än tidigt i höstas och då blir det lite riskablare för försvaret, men killarna är rätt trygga på sina positioner i försvaret även om det förstås inte är samma säkra försvar som tidigare.
Kort sagt: det ser ganska bra ut. Lustan känner sig nog mer pressad efter den här perioden. Men 2-1 är bara 2-1 och 2-2 är bara ett mål bort. Fortsatt spännande - nu är det slutspel!
2-1 till Luleå efter första perioden vilket får betraktas som rättvist. Det kunde ha stått 3-1, det kunde ha stått 2-2, så man får väl tacka för läget, efter 13-4 i skott.
Luleå totalägde inledningsvis men JG:s sil släppte in Lustan och i senare delen av perioden rätt bra tryck av Köplustan emellanåt. Dock ska påpekas att det som regel är Lustans förstalina som lyckas sätta tryck och Kenta tar chansen och slänger in den linan hela tiden: de kommer inte att orka samma leverans matchen igenom så nu tar de chansen.
Tycker redan i andra perioden ska Luleå orka mer än Lustan och gå ifrån med några puckar.
Intressant att se Luleås lag när nästan alla spelare är med, den var länge sedan, och notera att man nu kör en offensivare hockey än tidigt i höstas och då blir det lite riskablare för försvaret, men killarna är rätt trygga på sina positioner i försvaret även om det förstås inte är samma säkra försvar som tidigare.
Kort sagt: det ser ganska bra ut. Lustan känner sig nog mer pressad efter den här perioden. Men 2-1 är bara 2-1 och 2-2 är bara ett mål bort. Fortsatt spännande - nu är det slutspel!
Ja, det kändes otroligt fint upplagt för Linus när Huvvacheck står så långt ut och är helt öppen för en dragning av Linus. Otippat att han bara glider fram och försöker direktskott där.
Nåja, Kahnberg hade ju ännu bättre läge och bommade.
Viss övertändning naturligtvis på sina håll. Köplustan ville småslåss framför sitt mål inledningsvis när Luleå tryckte på. Anton Hedman redan tagit två utvisningar på första perioden: absolut inte godkänt. Speciellt eftersom Köplustan visat att de kan spela ett vinnande PP. Motsvarigheten i Köplustan kanske just Kahnberg som dels bommade bästa läget, dels dummade sig och tog en trippingutvisning när Lustan skulle få PP.
Såg nyss HVs två mål på Pungen; känns som mål som en het vakt ska ta men Engstrand släpper in båda.
På Hovet har Djurgårn fått hemma-Wolfram i ödesmatchen mot Öret. Wolfram gör det han fått betalt för, tar ut tre öringar men ingen gårdare i första. Öret skiter i det och sätter 0-2.
Abbottlinan är heta idag och sätts ofta att döda förstalinan hos Lustan. Nu bryter Abbotten och kontrar och sätter en snygg pass till Linus Persson som hur lugnt som helst sätter 3-1!
Dicken är skitförbannad eftersom Abbott övertog puck när Dicken föll och Dicken påstår att han blev trippad, men Abbott menar att det var Dick som steg på klubban. Hade domaren tagit utvisning direkt - rätt eller fel - skulle nog ingen protesterat, så man kan förstå att de nu tappar fattningen. Hög risk för kompensationsutvisning om zebrorna får chansen.
Frallan åker runt buren skjuter, Klasen sätter returen!
4-1!
Snygg "gömd petning" under Huvvacheck av Klasen:-)
Förbanne mig Köplustan sätter 4-2 i PP. Skott utifrån som JG skulle tagit men Frallan testar en ny variant och med handen spelar han snyggt förbi JG in i buren...
På Hovet sätter Öret 0-4. 2-1 Bofors-Oskarshamn.
Redigerad kommentar
Nu kom kompensationsutvisningen, för ingenting alls, hittar man en "holding", med 9 sekunder kvar av andra.
Det betyder att Köplustan får inleda tredje med 1.51 minut PP.
Men vi leder med 4-2 och förtjänar det definitivt.
Nere i E4-derbyt har HV 4-0 på Pungen. Har de klistrat ett häftplåster på Calle Balle "jag är bäst" Söderberg och klätt av Pungen?
Djurgårn-Öret just nu 1-5 men i Bofors har Oskarshamn kvitterat! 2-2 där och 5.34 kvar av matchen.
Om inte Bofors målar närmsta fem minuterna betyder det att Öret lurar både Bofors och Djurgårn på playoffplatsen!
Och nu gör Oskarshamn 2-3!
4.12 kvar och Bofors måste göra två mål! De tar ut vakten...
Djurgårn missar, Bofors missar, Öret tar platsen i kvalserien.
Timrå
Rögle
Leksand
Tälje
Västerås
Örebro
Jaha. Bottengänget från Elitserien, kvalserieabbonnenterna och mälargänget. Vem skulle för ett par år sedan trott att Djurgårn kan inte ens ta sig till en sådan där kvalserie.
Lite trist att även nästa år sakna Djurgårn i serien bl a eftersom det inte blir några matcher nere på Hovet mot Djurgårn att se för mig. Men de har ju inget lag längre? En handfull pensionärer som antagligen lägger av nu. Plus ett helt gäng unga nobodys. Lite otur för Djurgårn att tappa så många duktiga junisar de ficj fram för 3-4 år sedan, men sådan är verkligheten för alla lag som får fram bra junisar. Vi i Luleå har ju sluppit men Grizzly åkte, JG åker väl och jag tror inte Kukan eller Cehlarik stannar så många år på den här sidan Atlanten.
Nu är det slutspel.
Första matchminuten SAIK-Pölsan sätter Robin Jacobsson en oren tackling på Bellemare och får sannolikt ett antal matchers avstängning medan bellemare blir borta några veckor han också.
I Karlstad är det vild kubbning mellan alla spritt språngande norrbaggar, värst Skröder-Tollefsen.
I Jönköping fulast av allt. Ställningen 6-0 till HV och Pungens förstalina har effektivt neutraliserats. Ledin har säkert varit retsticka på CalleBalle hela matchen. Då överfaller CalleBalle "jag är bäst i serien" Söderberg med en crosschecking mot huvudet och åker på matchstraff och säkert många matchers avstängning. Vore jag Pungensupporter skulle jag bli extremt förbannad på ett sådant uppträdande från CalleBalle, så egoisktiskt och så jävla osolidarisk mot den Club som betalar gissningsvis 400 000 i månaden. Jag har imponerats av CalleBalle som hockeyspelare men också överraskats av att han är så osympatisk. Har velat dra på honom en smäll själv, det är säkert det! när han intervjuats efter Luleåmatcher.
Och så Luleås match. Köplustaspelarna är dåliga och slöa i försvaret men går gärna till fula påhopp för att skydda vakten. Länge var de på våra spelare på det viset. Sedan sätter Joel Lundqvist ett flertal fula tacklingar på våra spelare. Sami fick lämna matchen i andra perioden bl a. Vikho, som varit påhoppad matchen igenom, svarar genom att sätta in en monstertackling på farbror Peppen, Lusta-ikonen. Och han följer upp då, och vid andra situationer genom att reta lustorna. De s k experterna förklarar att nu kommer laget och publiken att gå på Vihko hårt i Scandal-I-Analium. Låter elakt, men de försöker väl hetsa upp sig.
Som synes: slutspelet har börjat:-)
Hm, för att man ska motverka hybris kan det vara bra att påminna hur det gått in slutspelen efter 2000 när vi utslagits. Vanligen vinner vi första matchen och förlorar sedan med 1-4 i matcher...
2013
Match 1: Luleå-Frölunda 5-2 VINST
?
2012
Match 1: Luleå-Gnaget 6-3 VINST
Förlust 1-4 i matcher
2011
Match 1: SAIK-Luleå 3-4 VINST
Förlust 2-4 i matcher
2010
Inget slutspel
2009
Match 1: Luleå-Frölunda 5-1 VINST
Förlust 1-4 i matcher
2008
inget slutspel
2007
Match 1: Luleå-Pungen 1-6
Förlust 0-4 i matcher
2006
Match 1: Luleå-Linköping 4-3 VINST
Förlust 2-4 i matcher
2005
Match 1: Luleå-Frölunda 3-7
Förlust 0-4 i matcher
2004
Match 1: Luleå-Warulfven 3-4
Förlust 1-4 i matcher
2003
Match 1: Luleå-Timrå 2-3
Förlust 0-4 i matcher
2002
Match 1: Luleå-MooDoo 3-2 VINST
Förlust 3-4 i matcher
2001
Match 1: Luleå-Djurgården 5-2 VINST
Förlust 1-4 i matcher
Sven.Savage: Och nu när DIF sumpade chansen man fick och AIK är borta från spel denna såsongen så börjar nu Wennerström sina hyllningsartiklar till nästa klubb på hans lista över dom finaste, Leksand.
Bara hoppas dom fizzlar som vanligt så kommer snart Wennerskog inte ha ngt lag att skriva om snart.
HokkZorz: He he;-) Jag läste Wennerkorns påhitt och tänkte precis som du:-)
Helt sjukt hur han kan fortsätta det där spåret. Att han själv väsentligen bara intresserar sig för Fjollträsklagen och Leksand och sedan låtsasmenar att 2marknaden kräver det" och "folket älskar dessa lag" är ju patetiskt bara det.
Men vore det lite stake i karln skulle han intressera sig för villkoren och varför det blivit som det blivit - det som du och jag hyggligt kartlade på några inlägg. Fjollträsklagen är trängda lokalt och av utveckling och konkurrens och tappar, medan Leksand vägrar acceptera detsamma och i myglig samverkan med kommunen bryter alla lagar de kan för att inte ge sig.
Det hajjar inte Wennerliv utan koncentrerar sig på vilka arbenor som har bäst korv med bröd, är lättast för honom att komma till och där han hittar sin stol och sina kompisar vid baren.
Sven.Savage:Hoho, hela Sverige skrattar! Åt Challes pajasgäng, o deras fans , som fortsätter kommentera om "bönder" som inte kan lira HOCKEY mm. IN DA FACE, Challe O KAXIGA dif-SUPP-muppar!
Jag har nåt svagt minne av nån krönikör, KAN ha vart Wennen, som innan allt las ut på nätet nån gång på 90-talet spådde hockeyns inträde till de 4 Stora, dvs Sthlm, Gbg, Malmö o möjligen Karlstad, skulle allt mer ta över hockeyn, o den skulle dö ut i övriga "hålor". Blev det så?? Nä, knappast. Fel som vanligt.
O Calle-Balle som tycker det är så trååååkigt, ska han nu dra över till NHL o lira?? Han slipper ju möta Luleå där iaf...
zigge: Ja, det känns skönt som revansch för vad stöddiga Fjollträsksupportrar och låtsas-experter som Wenngran yrat om i åratal. Samtidigt trist för riktiga Gårdarsupportrar och tråkigt att inte få se Luleå mot Djurgårn på Hovet för mig.
Men skönt att ljuget om de viktiga marknadsstäderna går åt helvete. Nu skulle man bara önska se Warulfven i en kvalserie:-)
CalleBalle "jag är bäst" Söderberg, ja... talangfull och duktig men känns som en riktigt dålig karaktär. Att göra så mot laget - för jag ser inte crosscheckingen mot huvudet på Ledin som annat än en crosschecking mot huvudet på Linköpings Hockey Club. Trevligt mot den klubb som betalt så mycket för honom, eftersom han nu antagligen sänkt Pungen mer än HV kan göra.
7 matcher varav 3 omvandlas till böter. Då får vi ju reda på vad han tjänar och vad Pungen betalar som han nu tackat för genom att vara borta fyra matcher.
Fyra matcher - kan det bli fler matcher för Pungen, kan de få tillbaka CalleBalle i kvarten? Troligen inte. Enda chansen att de kan få in Ballen igen är att Pungen nu vinner 2 av 4 matcher som följer. I så fall leder HV med 3-2 i matcher och Ballen kan gå in igen hemma i Linköping i sjätte matchen. Men kan Pungen - nu utan Ballen - ta2 av 4 matcher som kommer? Rätt osannolikt.
zigge: 1-0 för MooDoo - Ritola hänger pucken som han aldrig gjort annat. Härligt!
Tyvärr tar en MooDooist en dum utvisning direkt genom att agera som en random Ulfv, dvs crosscheckar folk i ryggen. PP för Ulfven nu - kömpa MooDooister!
SAIK tar 0-1 på Pölsan i första matchminuten, tråkigt spel.
Första rinden i kvalserien i kväll. I första perioden har vi
Leksand-Tälje 2-0
Rögle-Västerås 1-1
Timrå-Öret 0-0
Djurgåden var ju chockade i fjol när de tvingades spela kvalserie men i år slapp de ju så nu kanske de är gladare? Och man måste gratulera DIF för att de erövrat en säker plats i nästa års Allsvenska!
Allsvenskan inne i tredje perioden.
Leksand-Tälje 3-1
Rögle-Västerås 2-2
Timrå-Öret 0-1
Oförändrat alltså förutom att Öret efter en stark andra period tar ledningen borta mot Timrå: är de på G att göra en Rögle?
Full fart i Övik. Earulfven upp till 1-2, sedan vänder MooDoo till 3-2, och nu lika 3-3 efter andra perioden.
MooDoo är starkt offensivt och enskilda riktigt duktiga spelare äger Salak. Men MooDoos försvarsspel känns som det man hade i höstas. Inget rejält försvarsystem och rätt många spelare som är helt osäkra på vad de ska göra. Framför allt försöker man "spela" i försvaret i stället för t ex Warulfven och SAIK som, när de försvarar sitt mål, skiter i hockeyn och bara crosscheckar närmsta MooDooist.
Ulfven får farliga chanser, mer som följd av att MooDoos försvar är osäkert och missar, men hittills uppvägt av att MooDoo har så starka offensiva spelare trots att de utsätts för Ulfven monsterhockey i försvaret.
3-3, en period kvar. Kom igen nu, MooDoo!
SAIKs match helt ointressant, vilket trååååkigt lag SAIK är. 0-4 nu...
Kvalseriens första ronden över:
Leksand-Tälje 3-1
Rögle-Västerås 2-3
Timrå-Öret 3-2 ot
Leksand tar 3p hemma mot Tälje, väntat. Öret tar en pinne borta mot Timrå, en framgång, men det var en match som svände: Timrå vände 0-1 till 2-1 i början av tredje, men Öret kvitterade 2-2 och höll ut till straffar. Och så största framgången, för Västerås, som slår Rögle borta som är så svårt.
Tung start för både Timrå och speciellt Rögle.
En jäkla tredje period i Övik. Sundström träffar ribba för tredje gången, sedan får Ulfven in 3-4 genom Chris Lee, som är för jävla grym.
Därefter en jäkla brottarmatch där Ulfven slåss och brottas allt mer, hänger som ryggor på MooDooisterna; som ledsnar och svarar och det blir fulheter hela tiden. I samband med det tappar domarna matchen och tar en massa jäkla knepiga utvisningar - tar ut för sånt som ej är ut, missar mycket annat; t ex när MooDoo spelar 5 mot 4 för att kvittera har plötsligt MooDoo 6 spelare på isen - men Warulfven har 5 spelare på isen - och zebrorna tar ut en MooDooist bara! och MooDoo-chansen rinner ut i sanden.
Tycker nog att MooDooisterna kunnat vinna dagens match men alltför många misstag i försvaret utnyttjas av Ulfven och MooDoos fina framåt räcker då inte. Och i tredje får Ulfven matchen dit de vill: slagsmålshockey rakt igenom, det som passar dem bäst, och som vanligt har tur-Ulfven flytet med sig.
Sju förlorade i rad mot Ulfven för MooDoo och nu 0-2 underläge. Även om man tycker att MooDoo har chans och är nära hela tiden är det Ulfven som drar vinnarstået varje gång. Ett sådant elände för MooDooismen.
Och det känns tungt att tänka sig att Luleå kan hamna i semi mot denna hiskeliga Waruöfv, satan-i-gatan.
Ärligt talat: nu är vi nästan i semifinal fast bara 1,5 ronder om potentiella 7 spelats i kvarten.
SAIK-Brynäs
Nej, det går inte, vilket förstås var väntat. Brynäs kämpar men har inte de spelare man behöver och räcker inte riktigt till. Väldigt svårt, efter de två första matcherna, att tro att Pölsan ens ska ta en match nu. Mycket låga odds på att SAIK går upp till 3-0 i matcher på lördag i Skellefteå och sedan behöver de bara ta en match till - vilket de sannolikt gör redan på måndag i Gävle.
Warulfven-MooDoo
Som flera av oss hoppats och delvis väntat är MooDoo i slutspelet så bra att man nästan kan göra kampen jämn men genom oväntat svaga insatser i försvaret då och då släpper man fram Warulfven som omedelbart kniper hela handen. Warulfven öser på med det som man i Karlstad kallar slutspelshockey medan övriga världen kallar det ryggsäckshockey, krokhocke, forcheckinghockey och brottarhockey. Rätt obegripligt att domarna tillåter Ulfven hålla på så här men trots att man samlat ihop ett, som de nog trodde, erfaret och bra domargäng håller de inte måttet och tappar matchen i tredje perioden ikväll medan Ulfven avgör. Visst, kan MooDoo ta matchen i Karlstad nu är det fortfarande öppet men de måste ju ta 4 av ev. 5 matcher och efter den knäckande inledningen att man ligger under med 0-2 fast man lyft så starkt speciellt offensivt från serien? Nej, uppförsbacken känns väldigt tung nu och visst lutar den starkt mot en Ulfvaseger i kvarten.
HV-Pungen
Svårt att tro annat än att den här kampen redan är avgjord, efter HVs mäktiga vinst i onsdags, men än mer efter CalleBalles idiotiska beteende. Den här uppgörelsen trodde alla på förhand att den skulle vara jämn och många menade att Pungen skulle vinna, dessutom bedömdes att CalleBalle skulle få en avgörande betydelse. Endast den sista utsagon infriades genom att bli helt fel.
Luleå-Köplustan
Ja, det här är kanske den mest ovissa kampen nu. Visserligen var Luleå det klart bättre laget i första matchen. Men spåren förskräcker: Luleå har rätt ofta vunnit första matcherna övertygande i slutspelet bara för att sedan tappa allt och ofta t o m förlora med 1-4 i matcher, även den inledande vinsten då. Dessutom spelade Köplustan oväntat hårt/fult i försvaret och nu har man också lyft fram och mobiliserat energin att hämnas på Luleå och Vikho. Även om Köplustan enbart ska dra igen brödfittan efter deras extremt fula beteende mot Linus Omark i kvartsfinalen för några år sedan. Men skitsamma: efter intrycken från första matchen borde den här kvarten fortfarande vara starkt segertippad för Luleå. Men erfarenheten är en elak korp på axeln och efter våra slutspelsfacit under det nya milenniet tar man inget för givet. Men visst borde Luleå vinna.
I så fall har vi alla fyra topplagen i semifinal då, genom
Skellefteå-HV
Warulfven-Luleå
Tyvärr har vi nitlotten där och måste nog ta fram en hjälteinsats som den mot Djurgården om vi ska kunna betvinga Warulfven. Avgörande blir om vi kan hantera den ökande ruffelnivå som Ulfven plockat fram nu i slutspelet. Kan vi det har vi chans även om de flesta nog i detta nu skulle tro att Ulfven blir för svår.
Men nu går jag händelserna i förväg igen. Först måste vi ta Köplustan. Just nu ser det genomförbart ut men redan efter morgonmatchen kan man bli tvungen tänka om. Fast...det tror jag inte.
Sirpa: Hej Sirpa! Helt nyreggad inlägger du din första kommentar i min fina tråd:-) Man tackar för äran.
Håller med, det ojämna spelet framför allt i försvaret ser ut att bli MooDoos fall. Framåt har ju MooDoo lyft sig rejält med mångabstarka matchvinnare men Warulfven får för mycket gratis. Såg matchen och satt och hoppades se Uffe Samuelsson dra på sig rören, gå in och sätta några monstertacklingar på Warulfvar. Det skulle kunnat vända på allt. Men det kunde också räckt om MooDoo haft kvar Tollefsen men det omöjliggjorde ju köpelaget Warulfven genom attöppna stora penningpungen; Loobens vanliga stil att köpa det bästa andra har i stället för att utvekla egna.
Nu blir det svårt för er men kom ihåg att ni inte bara har Övik bakom er utan hela landet utanför Karlstad hoppas att ni tvålar till bärsärkarna Warulfven.
Vi hoppas att ni får flytet med er på lördag trots allt. Skulle det ske kan det sluta hur som helst.
Då är det strax dags. David Rautio har insjuknat så det blir ingen diskussion om vem som tar spaden. JG fortsätter med Joel som båsdörrvakt. Robin Jonsson är med, även om han väl inte är helt färdig ännu. Men skönt att se att vi har hela fyra starka backpar nu.
I linorna saknas förstås Sami efter Joel Lundqvists fula tackling som Köplustor blundat för samtidigt som de grinat över Vihkos tackling på Köplusteikonen, farbror Pebben. Tydligen hade Lustorna varit i "diskussion" med Lustor hela matchen, vilket förklarar hans gester sedan han satt in den rejäla tacklingen och flera Lustor hoppade in på isen för att göra upp (för sådant ska det vara matchstraff ju) och sedan han snyggt satt avgörande mål på Lustan.
Men de behöver väl något att hetsa upp sig för. Såg ganska slöa ut speciellt bland backarna i förrgår.
Nu blir det lite vinna eller försvinna för Köplustan. Inför ett välsatt Scandal-I-Analium som eldats upp av media och Köplustan har publiken mobiliserats att mobba Vihko så vi får se.
Luleå ÄR ju ett bättre lag än Köplustan på i stort sett alla positioner och funktioner så nu måste Lustan utnyttja hemmais och mobbingstryck och vi får se hur det går. Vore väl intressant om Vihko sätter 0-1 första minuten.
Luleåklacken jublar när vårt lag åker in på isen. Den sportsliga och kunniga hemmabubliken lägger av ett mega-buh;-)
Frågan är: har förbundet/ligan givit matchen tillräckligt bra domare för att hantera Köplustans våldsamma revanschlust på Luleå och Vihko?
Nej. Det vill säga de har gissat på att det här blir en snäll matchserie så vid sidan av Rönnmark har man givit oss Lindhe och Sjöqvist. Inga fantastiska zebror för att uttrycka det lindrigt. Idag vilar Lindhe och de andra två har ansvaret. I paketet finns också att de kritiserades för att vara hemmabetonade i Delfinen i förrgår, och det kan jag nog hålla med om, även om det inte var så väldigt mycket. Man har sett betydligt värre och ofta. Och Luleå var definitivt klart bättre än Frölunda så inte fan påverkade det resultatet.
Nåja. Nu är det dags. Nu kör vi!
Intensivt match inledningsvis och spelet böljar fram och tillbaka nästan utan avblåsningar. Känns doch som att Luleås försvar kontrollerar Köplustans vingar bättre, och Luleås anfall känns än så längre starkare. Men inga riktiga målchanser från någondera laget. Tufft, intensivt och spännande. SLUTSPEL!
Och naturligtvis sitter 12 000 Köplustor på läktarna och buar unisont med ramsor när Vihko rör puck;-)
Helvete. Köplustan vinner tre tek i rad i anfallszon i PP och sedan får Dicken och Joel stå som två Homers utan att flyttas. Och Kahnberg lägger skott i kryss på skymd JG.
1-0 Lustan.
23 sekunder senare ohotad i egen zon kommer näste ringrost Skrbek och lägger en blind indian som innebär att två Lustpr får spela bort JG.
2-0 Lustan.
Mycket jävla ovaket av två trötta Luleåbackar. Vakna nu för tysan!
Linus Persson vänder snabbt och åker med två kamrater in i zon och pangar upp den i krysset. 2-1 och...
VAD IN I HELVETE!
Döms bort för en offside som ingen sett?
Har domarna fått nya Volvobilar?
Jaha. Köplustan tänker slåss för att slå sig till semi.
Samtidigt som perioden är över trippar en Lusta omkull Skrbek som går iplanket, skadas och får två stöd för att överhuvudtaget komma av isen.
Den Lusta som trippat Skrbek får en tackling av Frallan och då rusar två Lustor dit för att slåss, men det lugnar sig.
Eftersom perioden är slut har spelare från båda lagen kommit ut på isen. Och det utbryter råkurr på ett flertal platser. Mest ilsken är Tömmernäs men han har haft oturen att söka upp Fredrik Svensson. De övriga spelarna står mest och sliter med varandra men Tömmernäs går intensivt på och försöker slå på Fredik. Då tröttnar Fredrik, slår en högerkrok varpå Tömmernäs snurrar runt och stupar. Han kommer dock upp därefter men vinglig och yr och Fredrik låter honom vara i fred.
Jaha, Köplustan vill slåss. Men jag skulle tro att de känner sig lite spakare nu, sedan de sett vad Fredrik Svensson kan leverera:-)
Skitsamma, vi ligger under med 2-0 efter två slarviga misstag. Nu kommer andra perioden och skönt nog kan Skrbek fortsätta, men inga fler misstag nu, Skrbek, tack.
Ännu har vi ingen information om vilka utvisningar man hittat.
Fast andra perioden är på G. Tydligen fyra Luleåspelare i utvisningsbåset, fyra Lustor än så länge, men Lustan ska väl ha fler?
Domarna räknade fram 26 utvisningsminuter, PP för Luleå, men ingen effekt.
Intressant sekvens: Olle har puck, går fram för att skjuta. Framför mål Fabbe som blir crosscheckad i ryggen går omkull. När han ligger på magen på isen kommer samme back och slår honom ett knytnävslag i huvudet.
Nu trycker Luleå på ganska bra men efter varje attack nära mål slutar det med att Köplustra kastar sig på Luleåspelaren och ska brotta och slå omkull honom.
Allt vad som nu händer ackomanjeras av en hemmapublik som buar åt det väldiga åt felaktigheter och stöder allt skit hemmalaget hittar på. Och Köplustan använder sig av det och begär samtal med domaren under fortsatta burop till domaren för att tex fråga varför blev det inte utvisning för puckut? På en puck som gick ut i båset...
I det här läget krävs starka domare. Vilket vi alltså inte har eftersom de satts till andra matcher.
Domarna blundar och - nu! tar de en billig utvisning på en Luleåspelare för hooking, vilket var jäääävligt tveksamt! Och ingen ens räknat med, inte ens enögda publiken.
Har förresten kollat repris på Luleås bortdömda mål. MYCKET TVEKSAM OFFSIDE! Möjligen en centimeter. Men domaren tvekade inte - det undrar jag om han gjort om det varit i motsatta målet...
Jaha. Fusklunda börjar köra som de gjorde mot Omark för några år sedan. Men nu har vi ett antal större spelare som kan ta för sig. Det här ska vi nog bli två om.
Luleå har totalägt matchen i andra perioden som gått 13 minuter nu och just nu PP och Luleå har i princip satt 5-6 mål men Huvvacheck går på vatten och plockar varenda puck, en sån rackare!
Fan också.
Luleå var INTE sämre första perioden, snarast bättre men gjorde två misstag och förlorade perioden med 2-0.
I andra perioden har Luleå spelat ut Köplustan men Huvvacheck har tagit allt.
Jaha. Nu hittar man igen på att ta ut en Luleåspelare för hakning!
Domarna har alltså storblundat för en massa fulspel från Köplustan men hittar på två hakningar på Luleåspelare fast det handlar om att lyfta motståndarklubbor, helt godkänt hela serien, men nu hittar man på nytt för att bli populära i Scandal-I-Analium.
I PP får en köplusta helt öppet mål men lyckas slå pucken förbi det tomma målet. I besvikelsen slashar han en oskyldig Fabbe och åker ut.
Fulspel och övertändning av ett inte så spelbegåvat Köplustan.
Fy satan, Efter chanserna som varit skulle typ 2-5 motsvarat detta men 2-0 står det efter två perioder. Den absolut viktigaste spelaren på isen är Huvva som varit för jävlig och plockat de höga skotten. Dessutom har Luleå haft några puckar i stolpen och slagit förbi stolpen nyss som sagt. Och så det bortdömda målet som man kan diskutera om det verkligen var offside.
Fyfan, 2-0, trots matchbilden.
Orkar Luleå fortsätta lika bra i tredje kan det fortfarande vända, inte fan kan väl Huvva fortsätta i lika bra? Men orkar Luleå igen? Med inte bara Huvva och Köplustan mot sig utan också domare och en extremt enögd hemmapublik?
Snart får vi facit.
Jaha, snart dags för tredje perioden, underläge 2-0 fast vi kört skiten ur Köplustan men de har en Huvvacheck i målet som agerar som värsta henke Lundqvist, fy fan, och Luleå träffar stolpar, får bortdömda mål för tveksam icing m m.
Just nu känns dte förstås som att vi förlorar den här matchen, och likadant är det i Linköping där hemmalaget har 4-1 på HV; ser ut som att dessa två matchserier går mot 1-1, samtidigt som SAIK och Warulfven redan gått ifrån till 2-0 i matcher.
Jaha.
Skellefteå-Pölsan 2-0
Warulfven-MooDoo 2-0
Luleå-Köplustan 1-1
HV-Pungen 1-1
Pungen vänder 6-0 borta till 6-1 hemma. Rejält öppet alltså.
Här var det inte så.
Luleå var det bättre i första perioden men en usel puckut av en icke pressad Robin Jonsson gav Köplustan ett PP där de fick spela bra mot en box som inte var riktigt vaken och satte 1-0. Därefter lägger en icke pressad Skrbek en indian som ger 2 Köplustor mot JG och 2-0.
Och i andra och tredje period totalägde Luleå, speciellt i andra där man hade rejäla chanser och fick till bra skott, samt tre stolpar. Men i de två perioderna var Huvvacheck riktigt bra och plockade allt. Det ska erkännas att Köplustans utespelare kämpade hårt men hade nästan ingenting framåt i period 2-3 men däremot kämpade man att hålla Luleå borta från allra bästa lägen och det lyckades man med. I vanliga fall är ju Köplustan alldeles för lat för att hjälpa vakten så, men sedan de mer eller mindre gratis fick 2-0 i första insåg de att chansen fanns och kämpade skiten ur sig.
Jaja. 1-1 i matcher men en rejäl mersmak för Luleå. Fortsätter det så här ska inte Köplustan ha chans.
En ytterligare grej är Köplustans val att slåss. Inte bara att de försöker köra fysiskt - det står Luleå emot utan problem: snarare visade Fredrik Svensson vilket lag som har de tuffaste spelarna. Men Köplustan visade att man är så där rejält fula när de kan: ett flertal gånger tog Lustor chansen att klippa till lulespelare som t ex låg ned eller av andra skäl var försvarslösa. Det här jävla eländet har jag ledsnat rätt bra på. Tycker det är dags att någon spöar en sådan Köplusta för att markera.
Nu är Swinging Melin ute och spelar hockey i media igen. Nu har Jämtin spearat en Pungen-spelare som satt i båset och fick matchutvisning, TV har kollat reglerna och domen är korrekt, det döms inte värre för att han sitter i båset. Men Swingaren kräver sju matcher och CalleBalle "jag är bäst" Söderberg krävde detsamma. Typiskt Melin, köra fram själv och spelare att köra tjuvtrick.
Enligt TV - jag såg inte matchen - var det en match HV var bättre i, långt in i första perioden, men efter Jämtins matchstraff svände den över till Pungen.
Så kan det gå.
Irriterande är att man vet att domarna inte är så starka och hemmatrycket är störst i Scandal-I-Analium där de inte har någon kultur, t ex en klack som sjunger och hyllar hemmalaget, utan bara kör med buanden som verkar vara det man behärskar. En Bu-publik, alltså. Men vi har fler hemmamatcher än Köplustan och vi har ett mycket bättre lag. Nog fan måste vi fixa detta?
Ser man igenom Luleås senare historia efter år 2000 i slutspelssammanhang har vi ofta vunnit första matchen. Det har skett vid typ 9 av 13 tillfällen.
Och när det gäller match 2 och vidare har vi vunnit 10 matcher - på 38 försök! Och 3 av dessa var mot MooDoo 2001, 3 andra mot Djurgårn 2011, vid sidan av dessa har vi alltså bara 4 vunna av 32...
Med detta i ryggen känns det förstås oroligt när vi nu tappar andra matchen mot Köplustan.
Men... jag har ju sett alla de där matcherna och jag vet ju att det nästan alltid motsvarats av ett spel från oss där förlusterna inte var direkt oväntade.
Den match vi förlorade idag behöver vi inte skämmas för. Normalt skulle vi vunnit matchen ordentligt och anledningen till att vi förlorade stavas Huvvachek. Visst repade Köplustan mod när de så lättvindigt fick mod sedan de gratisfått 2-0 efter våra misstag och då hjälpte de Huvva så gott de kunde att slippa de värsta lägena, men ändå: tre stolpar i andra, vad gör man? Och en gränsfallsbedömning på offside dömer bort ett strålande skott i mål av Linus Persson där Abbottarna på gränsen inte påverkade spelet.
Nej, det är svårt att tro att Köplustan kan ha ett sådant flyt igen. Och visst är Huvvamannen bra men så jävla bra kan han väl inte fortsätta?
Nästa avsnitt om två dagar i Delfinen.
Över till trevligare. Luleås A-junisar fick kämpa sig tillbaka bakvägen till SM-slutspelet. Man lyckades bara med nöd och näppe ta plats från fortsättningsserien pga att Västerås förlorade mot Rögle med 6-7 fast man ledde matchen i sista perioden.
Nu fick Luleå en av topparna i Superelit, Timrå, i åttondelsfinal. Och slog ut Timrå i två raka och är nu klara för kvartsfinal! Bravo, J20!
Luleås J18 missade i stället slutspelet med en hårsmån sedan man i slutminuterna i sista matchen släppt in ett mål för mycket mot SAIK och därigenom förlorat platsen till just SAIK.
J16 är inne i slutspelets gruppspel nu: lirar den här helgen i Järfälla och möyer i sin grupp just Järfälla, Tälje och MooDoo. Idag mötte man MooDoo - och vann! Bravo, J16!
Och så är det som vanligt igen i Scandal-I-Analium. Arenan där matchklockan glappar festårru för att avsluta matcherna när Köplustan leder med ett mål och är pressade. Arenan där det av Köplustan betalda matchsekretariatet ger domarna information om reglerna, bara med det undantaget att de ljuger för att gynna Köplustan. Arenan där fusk påvisats och Köplustan förklarat att fuskaren ska bort men låter honom sitta kvar. Arenan där man idag tog bort Luleås 2-1 mål som offside fast det var onside.
Jo, jag har ju tittat på repriserna och undrat hur de kunde vara säkra på det. Offside blir det ju när spelförande lurar medspelarna och drar pucken - här gick ju Linus rakt in i full fart - och det såg verkligen ut som ett gränsfall, max en centimeter offside.
Men nu har någon tagit fram den exakta bilden (se länk). Det var onside.
Är någon förvånad?
Och när vi ändå kör länkar. Köplustan körde en massa fula påhopp i första utan att domarna beivrade det och medan knäpppubliken i Scandal-I-Analium jublade. Det exploderade när första perioden slutade då Köplustan blev sura för att en galen norrman trippat omkull Skrbek fult och sedan fått en tackling av Frallan.
Då rusade hela Köplustelaget ut på isen för att göra upp i ett rallarslagsmål. Se inledningen på klippet för att få en bild av det hela och se därefter vid typ 10 sekunder hur Fredrik Svensson uppfostrar Tömmernäs, en Karlstadbo som inte ens dög hos Warulfven, och upptäck hor lusten rinner av Lustan: i andra och tredje höll de sig väsentligen borta från att leta slagsmål och blev utspelade. Jag tror inte heller de kommer att leta upp slagsmål i de senare matcherna. Inte efter det som hände vid 10 sekunder ungefär i klippet.
För några år sedan uppträdde den jävla Lustan hur jävla fult som helst mot Omark och lyckades vinna en kvart mot oss, därtill hjälpta av aset höjdhoppare herr sjöberg.
Nu trodde de nog att de kunde göra samma sak igen.
Jag tror de tappat den lusten nu. Sedan de insett att vi har Fredrik Svensson:-)
Göttlaburgarna själva har spridit ut att i sport väljer de att älska och inte hata och att de är trevliga, sportsliga och tar allt med en klackspark.
Det är inte mitt intryck av verkligheten. Jag har i stället uppfattningen att Göttlaburgare fuskar som fan så fort de får chansen i alla sporter. Vem flyttar målstolpar i sparkboll? Och hur har de hanterat hockeyn under åren? Och är det någon som hört publiken i Scandal-I-Analium hurra, heja och sjunga ramsor för sitt hockeylag? Nej, aldrig. De buar åt motståndarna bara, när de inte buar åt egna laget.
Helt enkelt värrrrrdelöööösa.