Luleå HF

SHL · 117760 inlägg · 890 ämnen

Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Underbart att Frölunda slog Sixfingers igår! Den hjärntvättade sekten(saik) med Jimmie jämfotahopp Ericsson har nu något att bita i!!! :-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Jo:-)

Jag tycker att alla signaler nu pekar på att Apan börjar att braka ihop och att de nu sprider känslan av att de inser att de inte fixar det här. Nu verkar allt gå fel för Apan.

Vaktfrågan.
Markussålletsvensson gör ingen hemlighet av att han vill bort från Apan för att tjäna pengar. I fjol ville han bli NHL-vakt men ingen ville ha honom så han fick stanna hos Apan. I våras var han i princip klar för Läjkers, men de fick chansen att ta Joacim Ericson i stället och gjorde så - inte första gången Jocke går före sållet;-) Nu klev han av slutspelet och lämnade över spaden till Hanses, en vakt som aldrig lyfter utan blir kvar i sin "sila bort matcher"-mentalitet. Varför sållet klev av vet ingen. Det var efter en situation då hans vänsterben absolut inte blev påverkat, men sedan dess har han vägrat spela för "det gör ont i vänsterbenet huh". Apan flög ned honom till GBG för förra matchen sedan klubbläkaren förklarat att han kunde spela men väl där skickade han in hanses i stället eftersom "ont i benet huh". Hanses under tiden försöker, men duger ju inte. I går stod han och sov som vanlig och släppte in en myra av Joel när Apan hade PP, en myra som 100-åringen som klev ut ur fönstret skulle ha tagit.

Och så igår presenterar AIK - jag talar om det riktiga AIK, inte kopian - på hemsidan några timmar före Apmatchen att "Idag blev det klart att Gustaf Lindvall lämnar AIK för sin moderklubb." Gustaf är från Apschtaan men lämnade klubben som 19-åring eftersom Apan visat att han aldrig skulle få chansen i Apan så han har sedan dess under fem år utbildats och lirat seniorhockey för sundsvall, timrå, MooDoo, Västerås, Tingsryd, AIK, Arlanda Wings innan han fick ta spade för Allsvenska AIK under senaste säsongen och nu lyckats utmärkt; blev bäste vakt i Allsvenskan och i december skrev AIK kontrakt med honom även för säsongen 2016-2017.

Men därefter har jänäralmanaggern i lönndom smugit in och värvat Gustaf, trots att denne hade gällande avtal för AIK en säsong till och tydligen fick AIK ge upp försöket att kräva fast honom. Den här stölden från Apan blev AIK förstås sura på och som hämnd gick de ut och släppte nyheten under brinnande finalspel. Jänäralmanaggern blir ansatt av Norran om det läsliga att informationen kom ut och svarar att "det blev visst lite fel där". Man undrar hur kul det är för hanses och ev. sållet att höra detta när de ska fokusera på slutspelet? Hanses fick veta det tre timmar innan match - var det kanske det han funderade på "de tror inte på mig" när Joel satte 0-2 på århundradets mest ofarliga puck?

Fläskberget har ju under året förklarat sina 300 000 i månadslön, trots att han varit kass, med att "mot slutet av säsongen ska jag vara hemskt mycket bästisgast".

Nu är det slutet av säsongen och han är sämre än någonsin. Fulspelar och blir avslöjad. Påstår sig vara stor, stark, tuff och farlig men Lustans backar tacklar sönder honom som de vill. Förlorade semin mot läckers genom sitt oerhört galna överfall i sjunde matchens förlängning på en Läjk genom att slå denne i ansiktet med klubban - fast århundradets flyt räddade Apan trots 4 min box, men igår gjorde han om samma idioti. Med tre min kvar och underläge ett mål tycker han det är en god idé att gång på gång yxhuggslå på en lustaklubba till den pulvriserats och kommer med en dum och vidrig lögn som förklaring "han höll inte i den så hårt"...vadå? skulle den inte ha gått i bitar om lustan hällt i klubban ännu hårdare? Glen, dum och lögnaktig.

Nu har han tydligen skämt ut sig inför supportrarna också. Mellan andra och tredje perioden igår intervjuades han på superduperjumbotronen i Aparenan och mästrande förklarade han för publiken att de skulle hålla tyst när Apan slog felpass eller dummare sig. Sedan avslutar han tredje perioden med att dumma sig något otrolig och åka ut så får Apan boxa slutet av matchen när de behöver kvittera följt av att i den boxen tar en "erfaren" apback ohotad och slår årets felpass en indian till en Lusta i slottet som pangar in pucken och avgör matchen bakom erik hanses som inte reagerar alls eftersom han står och funderar på varför Apan värvat en annan vakt till nästa säsong utan att berätta något för honom... men publiken får inte bli missnöjd, det har fläskberget sagt! Medan han fortsätter tanka hem 300 000 i månaden medan han tillför inget utan förstör för laget samt skyller på andra med lögner, lögner och åter lögner.Men Apsupportrarna ska hålla käft, kräver Fläskberget...
Uppladdat:

500x0-skrmavbild20160419kl._2.png

500x0-skrmavbild20160419kl._3.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Daddeh: och Sven

Helt ofattbart att SKAIK inte fortsatte med ärkepetaren Gnomell som kapten...visst hans enda talang är att peta in lösa puckar framför mål sedan det blivit tv-puckshög med målvakten underst men han kör iaf inte med kontansta medvetna high-sticks, påkörningar av målisar samt filmningar.
I min värld så är Erik Gnomell mer kaptensämne än Fläskiwood.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
M.Lemiux: Jo. Man kan också tillägga att han utvecklades klart till hockeyspelare under flera år i Burkölen, en anrik hockeyförening med fina traditioner och meriter samt sportslig värdegrunnnnnd.

Erik stod ju för de värderingar som man vill lyfta inom hockey och som en kapten bör vara särskilt framträdande för, inklusive respekt för motståndare och domare; inklusive en lång förtjänstfull karriär inom klubben.

Men att de återigen utser historiens mest elakartade filmare, en spelare som toppat listan över mest utvisade spelare på två minuter för hela ligan en säsong, en som är ökänd för sitt kontinuerliga skitsnack och gnäll och klagan och tjafs mot zebror och motspelare; en som deklarerat att "jag är beredd att göra precis ALLT för att Apan ska vinna" samt som gjort sig känd som återfallsförbrytare med upprepade matchstraff och långa avstängningar...

I mina ögon signalerar det synnerligen väl vad Apan står för. Vilken värdegrunnnnnd de har. Igen-kligen.
Uppladdat:

500x0-apbild_24.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
St Louis Blues spöade i natt regerande Stanley Cup-mästarna Chicago och leder nu serien med 3-1 i matcher vilket innebär att Chicago måste vinna tre kommande, annars är de utslagna från slutspelet.

Såg matchen och det är satan vilket tryck Chicago satte upp och sköljde över Blues med. Men Brian Elliot är sagolikt duktig i Bluesmålet. Kan vara en vakt som leder sitt lag till ringar i år. Hawks har ju den starke Crawford men Elliot känns en nivå starkare numera: han och Blues kanske äntligen krossar förbannelsen att ha varit ett lag för serien men ej för slutspelet?

Vilket får en att fundera över om det finns chans för Anders Grizzly Nilsson att få en SC-ring?

Sannolikt inte. F n är ju Anders visserligen med i truppen, men inte ombytt eftersom Elliot är självklar för förstaspaden och likaledes är Jake the Snake Allen en stark back-up om det skulle behövas: NHLs starkaste målvaktsduo kanske, tagit över Crawford/Darling-positionen?

Att Anders finns i truppen beror ju på att såväl Elliot som Allen varit långtidsaorta för skador under delar av våren och skulle någon av dessa åter skadas kommer the Grizzly att kliva in som båsdörrshanterare. Men för att dessutom få ta spade någon match eller del av match är steget förstås långt.

Och vad krävs egentligen för att komma ifråga för ring? Jag vet inte, men skulle föreställa mig att man åtminstone måste ha varit på is. Och den möjligheten synes mycket osannolik för the Grizzly - även om det inte är helt uteslutet speciellt om Blues blir kvar länge. Men vägen är lång, skulle de nu slå Chicago väntar sannolikt Dallas i nästa...känns nästan som en tuffare tidig resa inledningsomgångarna för Blues men lyckas man ta dessa är vägen mer öppen ända fram till ett finalspel vilket måste bli mot Washington i så fall.

Tänk att köpspelaren ex-Apan Runken fick resa till Lycksele och Apschtaan med Cupen några dagar efter att fått hoppa in som siste backbrunkare sedan Chicago drabbats av många skador senast. Mycket begränsad insats för att få en SC-ring vill jag påstå. För Anders Nilsson krävs förstås inte anta "tur" att chansen öppnas - mycket osannolikt med Moose/Snake i klubben samt isf en sjuhelvete insats.

Att få ta spade i ett NHL-lag är synnerligen få förunnat. Att få hoppa in som sjunde backbrunkare kan vara sämre än #100-200 och ändå få med flyt.

Men i Apans legender, livfullt berättade över de brinnande oljefat i Apschtaans gathörn där puré white trash samlas under vinterkvällarna för att ljuga och sjunga spirituals under banjoackompanjemang ljuger man dock vidare och hävdar att "Runken spelade hem Stanley Cup åt Chicago" samtidigt som de är överens om att "Fläskberget spelade hem Gagarin Cup åt SKA", när han var sämst av SKAs forwards med en undanskymd brunkarposition och sparkades av klubben så snart de kunde.

Ja, det är ödets onani.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Hmm, signalerna talar för att Apan torskar nu. Svårt att tro annat än att de nu ramlar ihop mot det kompletta hockeylaget Köplustan, speciellt eftersom Apan krackelerar när det gäller vaktsidan, sedan markussålletsvensson av oklar anledning simulerar "ont i benet juh" samtidigt som erik "bak-och-fram" hanses kastar in harmlösa puckar och jänäralmanaggern sänkt båda vakternas trygghet och självförtroende genom att i lönndom redan signat upp AIK-vakten Lindvall - som han stal trots gällande kontrakt med Gnaget.

Men att vakterna ballar ur i denna Apförening, som är mest renommerad för att inte utbilda egna vakter utan i stället köpa på sig färdiga som andra klubbar utvecklat, är förstås elakartat och vördande.

Men värre är nog att de utsett ett synnerligen misslyckat fläskberg till lagkapten och företrädare, ett fläskberg som inte bara inte tillför något utan genom sina idiotiska dumheter gång efter annan sänker den egna klubben. Och den ska ha 300 000 spänn i månaden? Med sociala avgifter och pensionsavsättningar mer än en halv miljon kronor i månaden för att skämma ut och sänka laget? Något har gått allvarligt fel i Apschtaan. Och nu går de mot att bli förlorare. Igen.

Då får vi en Apa som visserligen varit i final sex år i följd, men som torskat 4 av 6 finaler. Börjar likna anrik traditionsrik förlorarstämpel, som Apan varit överlägsen på under alla år som kvalserien till Elitserien spelades. Då ska sägas att Apans alla finaler väsentligen beror på att de mött enklast möjliga motstånd för att ta sig dit, ofta lag som inte ens slutat plats 1-8 i serien, och gång efter annan Pungen som varit det lag Apan haft allra lättast förs. Det beror förstås på att Apan vunnit serien många gånger, efter att ha jagat på värre än andra lag under lunkperioderna.

Bäst när det gäller inte, alltså.

Misslyckandenas misslyckandeförening och anrik på så vis tydligen.

Men varför faller de i år, förutom den självklara förklaringen att alla faller förr eller senare och Apan speciellt med alla anor av att ha torskat som bäst när det gällt som mest. Och i år synes verkligheten ha hunnit ikapp Apan.

De fick sin tid på toppen och då under några år när alla andra lag kraftigt decimerats och försvagats som följd av den accentuerade rovdriften av spelare till utlandet, samtidigt som Apan köpt på sig av stulna junisår och andra köpspelare, och när de väl började lämna Apan kompenserade man genom av ösa ut pengar för att köpa in ett överflöd varav de flesta förstås grovt misslyckades, men tillräckligt många dög.

Men nu luktar det starten på slutet för nämnda Aphysteri. Blir ett uppvaknande för vinfyllot Ulf-Ture och andra maligna supportrar att inse att nu är det slut. De har ju ägnat senaste åren till att förklara att Apan är bästisgast i hela hockeyhistorien samt världens mest framgångsrika plantskola. Allt sådant är rent dravel förstås. Apan har varit på topp i en liga som snarast motsvarat tidigare tiders Allsvenskan bara. Tar man ett tidigare lag vilket som helst ur högen - varför inte Luleå Hockey säsongerna 1995-1997 - skulle detta lag utan vidare ha krossat nuvarande Aplag. Troligen i raka matcher dessutom.
Uppladdat:

500x0-apbild_25.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Hahaha mycket stiliga bilder på Jimmie Jump. Hans luftbana påminner mig mycket om min yngre brors frisbeekast. De vobblar, fladdrar till vänster och höger, upp och ner, vrider och vänder sig i en till synes helt slumpvis luftbana som är omöjlig att förutspå. Ungefär samma sak med Jimmie då han "spelar" hockey. Man vet han kommer fladdra iväg på ett onormalt sätt som är svårt att hantera som motspelare.
Till min brors försvar så är det oftast bara i sommarvärmen och med ett par öl innanför västen som han brukar idas kasta flopp. I tjockrövens fall är det en total avsaknad av sportslighet som orsakar allt fladdrande.

Hittade för övrigt en fin bild som illustrerar jumparens fightingstil. Notera de knytna nävarna och fighting facet :)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Daddeh: Ha ha, vilken fantastisk bild av Den Store Slagskämpen, när Rahimi spöade upp honom. Innan det där hade ju fläskberget hoppat på Rahimi och vevat flera gånger under matchen medan Rahimi höll sig cool. Och för varje gång inbillade sig fläskberget att han själv vara bara farligare och starkare. Men när Pungen i den matchen glidit iväg till 5-0 eller vad det var tyckte Rahimi att det var OK att ta ett matchstraff och när fläskberget närsta gång morskare upp sig och kom attackerande med "Ska vi slåss din j-a burkölskyckling" svarade Rahimi bara "Ja" och släppte handskarna vargeter fläskberget blev tvungen att göra detsamma.

Vi tidpunkten för bilden har fläskberget redan insett att han gått på pumpen och undrar redan hur han ska komma undan med hedern i behåll. Det fortsatte ju med hjälm åkte av och sedan pallade inte fläskberget "slagsmålet - om det kan kallas så när fläskberget bara darrade med fläsket, medan Rahimi stabil som en heavy weight bara pumpade in höger slag efter högerslag. Till slut kom lille fläskberget undan - trodde han - genom att gömma sig bakom den där zebran så att Rahimi inte skulle nå honom med högern längre.

Då gjorde Rahimi det mest imponerande: han lutade bara överkroppen åt vänster och fick då en lucka på domarens andra sida genom vilken Rahimi växlade och nu pumpade in vänsterkrok efter vänsterkrok på fläskbergshjässan, sedan fläskberget krypit ihop och dolt ansiktet i veka livet på domaren.

I efterhand insåg alla att det var en genomtänkt strategi från fläskbergets sida eftersom han genom dessa händelser kom att skala Rahimi på knogarna gång på gång och säkert fick stackars Rahimi knogblodsår och blev tvungen till akutbehandling med Bamseplåster.

Tänk att Rahimi var upp till Luleå och testades några veckor, tillsammans med Alexander Hellström, som till robinsonmiltären. De var båda 22 bast vid tillfället och Luleå valde Hellström som de dock fick släppa vidare något år senare då han aldrig lyfte. Tänk om vi valt Rahimi i stället! Skulle ha varit intressant att se honom uppfostra fläskberget när denne försökt sitt vanliga fulspel.

Det kunde vi ju ha fått om vi mött Apan i slutspelet; tror att Ilari Melart hade kunnat underhålla oss med det och även flera andra lulespelare.

Men nu har vi ju nöjet att se hur Lustans backar Oliver Lauridsen och Christoffer Person buntar ihop och tacklar sönder den lille tjockisen:-)

Bifynd. Jag tycker att det ser ut som att fläskberget har VÄLDIGT små fingrar och frökenhänder, dessutom ser speciellt högerhanden ovanför Rahimis axel ut att vara föremål för noggrant genomförd manikyr med rosa nagellack. Däremot är det svårt att identifiera det sjätte fingret på vardera hand. Men sett lilla fläskberget flyttade ju från Apschtaan redan vid några veckors ålder. Jag misstänker att sexfingrigheten åtgjordes på samma sätt som vanligen sker efter förlossning: man virar en ståltråd runt sjätte fingrets bas så stryp blodtillförseln, vävnaden dör och efter en tid ramlar resten helt enkelt av. Gissningsvis har så skett med fläskberget för att dölja det faktum att han är tillverkad under banjomusik.
Uppladdat:

500x0-skrmavbild_20160420_kl._19.01.04.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Och så är vi framme vis snackets efterlängtade Quiz!

Idag frågar vi oss följande: Anta att du läser ett inlägg på ett hockeyplank och det avslutas med

"hihihihi! jag dööööör! hihihihi!"

Hur förklarar du det?

a. Måste ha läst fel, bäst att kontrolläsa.
b. Den som skriver så om hockey måste ha VÄLDIGT små händer.
c. Inlägget hamnade fel, var tänkt för My Little Pony-planket.
d. Skribenten är djupt alkoholiserad på rödtjut.
e. Den som uttrycker sig så, förstår inte hockey.
f. Den borde söka hjälp, mottagningen för hysteriska fjollor.
g. Signalerar en mental ålder långt från att bli tvåsiffrig.
h. Undrar vad som hände, tappade han handväskan?
i. Ger intryck av en mycket liten flicka med tummen i munnen.
j. Måste vara en kärring, av obestämd ålder och gender.
k. Tack! Då slipper man fråga sig: är det en man eller en mus?
l. I nästa inlägg frågar han väl om inkast avskaffats i hockey.
m. Tänk vilka tangentslag som kan ske när hjärnan är frånkopplad.
n. Den behärskar nog s k "aphockey".
o. Samtliga av ovanstående.

Skicka ditt svar till "Snillen spekulerar". Bland de som svarat rätt dras en lycklig vinnare som i första pris får rätt att slippa besöka Aparenan för att se Apan förstöra hockey.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Några härliga bilder från "tungviktsfighten".

Fläskberget har en något speciell boxningsteknik som består i att han kryper ihop och skjuter ut storjävlar arslet bakåt, som hade han tappat två i duschen. Själva fightanden från fläskbergets sida består mer av att han böjer fram huvudet för att skalla knogar på motståndaren.

Rahimi blir dock inte förvirrad av fläskbergets unika stil utan pumpar in slag efter slag i nyllet på fläskberget. Se bara på nedersta bilden vilken fantastiskt teknik, hur stabilt han står för att åstadkomma maximal kraft i de raka högerslaget:-)
Uppladdat:

500x0-skrmavbild_20160420_kl._21.33.42.png

500x0-skrmavbild_20160420_kl._21.33.59.png

500x0-skrmavbild_20160420_kl._21.34.15.png

500x0-skrmavbild_20160420_kl._21.34.35.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Och här har Rahimi ledsnat på att fläskberget har hjälmen på sig och bestämmer sig för att riva av densamma för att få en bättre målbild att pumpa slag i ansiktet på fläskberget med.

Fläskberget söker undkomma, vrider och vänder och böjer sig ned för att komma undan. Men Rahimi har fångat hjälmen i ett björngrepp och sliter upp remmen.

Se på den underbara sista bilden då Rahimi lyckats och dragit hjälmen av fläskberget. Han sliter av den och den befinner sig fortfarande i luften, medan Rahimi drar bak högern för att mobilisera maximal slaglängd för att visa fläskberget vad han anser om fläskbergsfulspelet!

En underbar bild, en rysning i hockeyhjärtat:-)
Uppladdat:

500x0-skrmavbild_20160420_kl._21.35.08.png

500x0-skrmavbild_20160420_kl._21.35.27.png

500x0-skrmavbild_20160420_kl._21.35.48.png

500x0-skrmavbild_20160420_kl._21.36.17.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Och med hjälmen av fläskberget börjar Rahimi leverera!
Pang!
Pang!
Pang!
Pang!
Pang!

De nedanstående fem bilderna är alla tagna i samband med olika slag.
Rahimi har nu fritt utrymme och Burkölen armen matar in pärla efter pärla på fläskberget Hollywood. Kolla vilkenunderbar balans Rahimi har för att med maximal kraft mata in slag efter slag! Fläskarslet å sin sida väljer en position som bäst karakteriseras som dräktig sjöko i färd att föda.

Men Rahimi har nu chansen att ge igen för all skit fläskberget pysslat med:

-Här har du för all ful skit du hållit på med i matchen!
-Här har du för allt skitsnack om Burkölen du pysslat med!
-Här har du för alla osportsliga filmningar du levererat!
-Här har du för att du saboterar hockeyn med ditt fulspel!
-Här har du för alla påståenden om du vill slåss och är faaaarlig!

Jag påstod tidigare idag att Rahimi, när fläskberget gömde sig för Umeå-högern, bakom domaren, valde att pumpa in vänsterslag i stället. Det sa jag, för att jag var okoncentrerad. Det var lite annorlunda, som vi ser på sista bilden.

Grejen var den att fläskberget kröp ihop mer och mer för varje slag, ungefär som att Rahimi slog i en spik med kraftfulla hammarslag och fläskberget blev så låg att man trodde att fläskhuvudet skulle förvunna in i fläskarslet.

Det Rahimi då gjorde var att han växlade bort överslagen och satsade på uppercut kommande nerifrån. Allt det skedde i en och samma sekvens, det gick som på reflex av en talangfull boxare, en underbar bild av boxningens koreografi när den är som bäst!

På sista bilden ser vi hur han anlägger en sådan höger uppercut som strax kommer att dans in i fläskansiktet! Och Rahimi hann med ett antal sådana fina härliga slag innan zebrorna kastade sig in och bröt.

Man överraskades positivt av att zebrorna lät det pågå så länge och tillät Rahimi dunka in en 15-20 fullträffar på fläskberget, som svarade med att elakt skalla Rahimi på knogarna lika ofta. Men min misstanke är att zebrorna var så spyless på allt gnäll och skitsnack från fläskbergets sida att de njöt lika mycket som vi andra när fläskberget fick dyngsmörj.

Jag tror att det bara hade behövts något enstaka slag till för att fläskberget skulle ha kollapsat i en stor fläskig hög på isen, varpå zebrorna fått byta sport och till Stångebrohallens jubel räkna ut honom till ...8, 9, 10! Over and out! Sytt han inte slogs omkull tidigare berodde förstås på att Rahimi med kall uträkning höll fläskberget fast och höll upp honom med vänster hand, för att kunna ge honom århundradets stryk.

När zebrorna åkte iväg med spelarna var fläskberget helt dimmig i jacken i det sönderslagna ansiktet och mer eller mindre borta i knoppen. Plötsligt bröt han sig loss från zebrastödet och började åka åt fel håll, var på väg mot Rahimi igen men då kastade sig zebrorna emellan eftersom de insåg att om det dimmiga fläskberget kom närmare skulle Rahimi, nu uppvärmd, levererat ett slag som skulle sänt fläskberget ut genom dörrarna i Stångbro ända fram till centralstationen för tågtransport i gödslad bokstavsvagn upp till Apschtaan igen, rullad i tjära och fjädrar. Undrar om inte zebrorna ångrade sig i efterhand? Ett intjärat fläskberg med fläskarslet och allt klätt i fjäder, symboliskt illustrerande att det handlade om en kyckling utklädd till fläskberg. Det skulle ha varit en passande avslutning av "Slaget i Stångebro".
Uppladdat:

500x0-skrmavbild_20160420_kl._21.36.48.png

500x0-skrmavbild_20160420_kl._21.37.07.png

500x0-skrmavbild_20160420_kl._21.37.34.png

500x0-skrmavbild_20160420_kl._21.37.52.png

500x0-skrmavbild_20160420_kl._21.38.39.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
På senare tid har läckt ut allt mer info om ett kommande svenskt KHL-lag (länk).

Det som framkommit är att det bildas ett helt nytt lag - därmed undviker man att behöva få svenska hockeyförbundets OK; något som för några år sedan stoppade AIK som då var inbjudna och tackade ja, men alltså stoppades av svenska förbundet. På detta vis vill alltså KHL neutralisera det svenska motståndet och implementera ett svenskt deltagande. Sverige liksom Finland har ju varit mycket viktiga steg för att bryta motståndet inom Europa, så det är förstås något som KHL är beredda att satsa rejält på, för att lyckas med sin ultimata målsättning på sikt - att etablera ett KHL som får rollen av en högsta liga för hela den här delen av världen (de ska väl ha in ett kinesiskt lag i år med?).

Lyckas detta innebär det att man i ryska oljegangsters ögon har implementerat en liga som blir en motvikt till NHL och vidare att våra ligor - i Sverige, Finland, kontinentala Europa, Ryssland m fl kan etableras som farmarligor till detta super-KHL.

Vilket bl a är anledningen till att KHL på senare år hårdnackat vägrat delta i CHL, trots alla försök som CHL gjort för att få ryskt deltagande. Ja, ryskt. För KHL-lag har redan tidigare deltagit i European Trophy/CHL, men nu satsar KHL på att hindra detta, genom att inte synkronisera spelomgångar inom CHL med uppehåll KHL, även om de accepterat sådan synkning, när det gäller landslagsmatcher.

Det ovanstående är viktigt. Det är vad allt detta handlar om. Inte som okunniga supportrar med överdriven uppfattning om egen kompetens tenderar uttrycka saken "CHL är en plastig mammondyrkande liga som är meningslös och betydelselös så länge inte KHL-lag deltar, så jag säger nä och fy." Jag syftar till vin-alkisen Ulf-Ture och andra Apor främst; de, som generellt snackar skit om CHL framför allt av anledningen att de själva inte insåg allt ovanstående och hängde på (för att snåla med egna pengar) och sedan, när de upptäckt att de gjort bort sig, snacka skit efter skit efter skit om turneringen trots att de själva utan att betala för det fått delta två säsonger i rad nu. När jag läser deras insinuanta ryktesspridning a la traditionell apstil, i syfte att sprida skitsnack om de borrått 30 toppklubbar i Europa som av egna medel satsat miljoner för denna räddning för Europeisk hockey som vi känner den...ja, då vill man kräkas. Fy fan!

När det gäller uppgifterna om ett blivande svenskt lag är de knapphändiga. Det påstås att laget ska heta "Crowns" - allierande till Tre Kronor förstås, samt spela i Malmö. Även om lagets hemvist påstås vara Malmö-Stockholm.

Dessutom kallas Bengt-Åke Gustafsson in för att leda det hela o s v.

När det gäller spelare talar man om att budgeten planeras till runt 100 miljoner, dvs ungefär dubbelt så hög som för SHL-lagen, vilket då ska vara dragkraft och mycket riktigt påstås det nu att laget i första hand ska bestå av svenska spelare. I länken - som länkar till en Cmore-pod med bl a Tommy Åström (men den har jag inte lyssnat på) menar man att de bäst betalda spelarna i laget ska få typ 1 miljon i veckan. Då räknar jag raskt fram att 1 miljon x 52 = en årslön på 52 miljoner.... Jahaja. Det blir inte mycket över för resten av laget sedan den lönen givits en bäst betald spelare...snurrigt är bara förnamnet.

Det är ju ryssarna som går in med kapital inledningsvis för att finansiera uppbyggnaden och sedan är det meningen att klubbarna/lagen så småningom ska klara sig.Vi får väl se hur det blir med den saken. För något år sedan kinkade ju något tjeckoslovakiskt lag någon vecka innan KHL-säsongen startade och nu hävdas det ju att Jokerit har röda siffror i 100 miljoners-klasen...

För att ett sådant svenskt "Crowns" ska kunna lyckas och bli ett topplag i KHL samt dra intresse för publik och sponsorer i fr a Malmö-Köpenhamnområdet, skulle de förstås behöva rekrytera starka svenska internationella stjärnor.

Typexempel vore förstås alla Linusar från Luleå: Linus Omark, Linus Klasen, Linus Wallmark. Men kan det lyckas? Omari är ju en av de största stjärnorna i KHL numera (fyra i såväl poäng som assistligan i senaste slutspelet) och honom hade ju inte ens Jokerit råd att behålla eftersom han fick mycket högre lön på annat håll. Linus Klasen har ju några år ytterligare avtalat i Schweiz och är en av de absolut största stjärnorna där, självklart med rejäl lön. Wallmark skulle man kanske ha chans på, eftersom man skulle kunna lägga betydligt högre lön än han haft i Luleå, men nu åker han ju över Atlanten och om några år kan han väntas ha etablerat sig på samma nivå som de andra LInusarna.

Men allt känns tveksamt. T ex menar man i artikeln att i poden berättar Tommy Åström att Crowns har ambition att signa Torpet för spaden.

Oj! Är ambitionerna sådana att man siktar på en vakt som bland svenska vakter världen över kan uppfattas vara ungefär #40-50 för närvarande och dessutom senaste åren visat en snabbt nedåtgående trend med tron att han kommande säsong är #100 typ och kastar in puckar?

När det gäller vaktsidan skulle ju ett påstått Crowns förstås köpa in Frederic Andersen men han är ju på vippen att etablera sig som riktigt stor i NHL så det skulle kosta väldigt mycket. Annars finns det ju ett antal svenska vakter på andra sidan som är starka och främst skulle antagligen Anders Nilsson ligga, i synnerhet efter att förra säsongen ha blivit KHLs bäste vakt samt satt ryskt slutspelsrekord för hållna nollor.

Nja. Jag tvivlar på att ryssarna kan lyckas med Crowns. Att gå in och etablera svenska spelare av god standard - när långt över hundra av våra bästa spelare är på andra sidan Atlanten blir mycket svårt och det är tveksamt om ryssarna förstår det. Vi ska komma ihåg att det handlar om oberäkneliga oljegangsters med många vodkasupar innanför västen.

Ungefär som att lita på en i Piteå befintlig vin-alkis när det gäller svensk hockey...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Silly season rullar på så att det stänker om det. Media i kombination med agenter och lömska klubbföreträdare - som Warulfven Leif Carlson - har ju inte dragit sig för att värva som iglar och sedan läcka ut information om försäljningar och inköp som gällt lag där nämnda spelare fortfarande deltar i slutspelet. Det är otroligt uselt att sådant förekommer och tyvärr är det ju Madhawk - som f ö är vettig - som är största megafonen - medan lille Rosen - som f ö inte är vettig - som agerar som rinner-up.

Men nu har det formligen exploderat med rykten och information och många av klubbarna byter ut halva lagen som det tycks. Det ramlar ut info t o m av typen Klubb X skickar spelare A och B till Klubb Y, medan Klubb Y exporterar spelare C och D till Klubb X och så vidare. Som jag uppfattar det är det väsentligen bara Köplustan som sitter lugnt i båten och till största delen kör vidare med det lag de redan har - som sannolikt tar SM strax - medan resten kommer att stöpas om rejält.

Det här är ju en utveckling som vi helst sluppit men nu är den här och även om äpplena är sura kan vi bara bita tag i detta.

Jag kan nog uppfatta att årets silly season är den som rejält visar att allt nu förändrats och för att förstå de framtida villkoren får vi i fortsättningen utgå från leken "hela havet stormar".

Under tiden ska säsongen slutspelas och nu återstår bara minst 2-4 matcher. Min gissning är att det bli tre matcher till, kanske bara två matcher till. Och att Köplustan vinner, samt att folk får klart för sig att det lag som nått final sex senaste åren, men förlorat fyra gånger, nu håller på att haverera, illustrerat av att ledningen byts ut och att själva grunden - stölderna av unga talanger från andra klubbars upptagningsområden i Norrbotten och Västerbotten - börjat sina med följd att de få åren i toppen nu är över.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
På Applanket fortsätter "hockeydiskussionerna" modell sandlåda med argumenten "jag var snäll, han var dum", "jag slog honom, för sen slog han mig" och "det var han som var dum men var jag dum var han dummare" dvs på det sätt som ett troll vill driva allt för att sedan kunna sitta och runka till resultaten.
Uppladdat:

500x0-apbild_26.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
På Applanket förklarar vin-fyllot Ulf-Ture, sittande i galonbyxor och blöjor på sanlådskanten, att:

"Jag vill dementera Simple Zappas skriverier om böghat och cp-skadade undermänniskor. Det stämmer absolut inte, tvärtemot om vad jag tycker."

Det är ju tragiskt om de ska behöva slösa tid på att debattera sådant för sjuhundrade gången och ytterligare dränka applanket i inlägg på inlägg på inlägg som ingen orkar ta del av.

Så i en ren välgärning för att motverka miljöförstöringen på applanket ger jag här alkisen och hatbrottslingen Ulf-Tures exakta ord under hockeyslutspelet i fjol för att folk snabbt ska kunna bedöma saken, om det nu finns någon som inte redan känner till att Zappaholic har rätt:

"skitklicken smakar gott 10 miljoner spermier i tvåan Knip igen åderpåleslukaren ditt hjon. dessa låtsassvenskar DIN LILLA BUTTHOLE SURFER! flens-Osten rumpnisse håll käften. knip igen åderpåleslukaren din lilla fittgubbe 10 miljoner spermier i ditt anus jävla vindflöjel den mumsiga skitklicken Lövensvinets bete sig som ett psyko Rättshaverist misundsamma avundsjuka inlägg förlorarnas hörna mumsbiten kräkas mumsiga skitklicken hjärndödaste laget sitta där och käka sina antideppare itegrann med skitklicken där skitklickar är mums fillibabba skitklicken till en helt ny nivå bo i ett fismoln definitivt det ondaste Mumsbiten Psykot snyftas drama queen skvallerbytta Fjant. hur avskyvärd själva akten var patetisk lögnaktig liten fjant missbruk av antideppsmediciner helt enkelt är för trög dina vantolkningar korkade slutsatser homofobstruten eytt hjon inte har koll på någonting psykot du är en riktig nolla generalmongot mongot maniska hjonet mumsbiten himself mutat blindstyremongo hata och håna och förfölja den där fjanten trycka in en målvaktsklubba rätt in i tvåan på sig själv hjonen Avundsjukan det går i byxan för honom Den mörka sidan mammondyrkarna, Saurons trupper. Flens-Osten osportslig jubelidiot trög i huvet Dummar du dig drama queen psykot avundsjuk missundsam jävlig typ Mammondyrkare. rättshaveristbeteende en massa orcher rumpnissen fullblodsmongot Dramaqueenkärring dunka sarg ut osportslig och hjärndöd mammon orchfans (samt rumpnissar) muppar tjuvnyp, överfall, fult spel, bentackling, skallkrossning, osportslighet genomruttna och genomonda den onda sidan av kraften psykotiska alster fullblodsmongot köper horor multipel psykisk sjukdom jävla bonnröta skrika rasisti ska tillmälen mammon "döda fiskögon riskpuckot flens-Osten sparka av en artär krossa pungkolorna yxhugga folk Lövensvinet 10 000 tecken med hatinlägg skvallrar och snyftar psykot någonting innanför pannbenet psykopatiskt fullblodsmongo det tråkigaste och ondaste laget alla kategorier förlöjliga Hjonet medioker rättshaverist sjukligt snedvriden självbild ältas och ältas maniska lögnaktiga attacker psykoinlägg psykotiska hyllningar rättshaveristernas förlorarförening skvallerbytta och snyft snyft hur dumma alla var inköpta gnuggarna argutdunkarmedleyt tråkigt defensivt råttigt gnetlag rättshaverister utan moraliskt kompass en sådan ond klubb gnuggare från Qatars andrahanssortering förhäxade av den mörka sidan av kraften Flens-Osten Sargutdunkarmedley och 0-0-dyrkan skada klubben med sin onda aura härjade hihihihi! Rumpnisse mammondyrkande köpelag åker ni på storsmisk extremt osportsligt och ohederligt gäng slutspelsklonrobotlir icke-orch skamgränsen rättshaverister vilket jävla psyko hjärndöda missundsamma restan av orcherna fullblodspsykopaten Klara psykopatiska drag narcistiska drag nte är helt frisk den mest hjärndöda jubelidiot skrev dittan och dattan mål att jävlas skvallerkärring ögontjänare Fullblodsmongot snyft snyft vad synd det är leta upp och döda någon patetiska attacker skrattretande försök gungandes med tvångströjan psykot obeväpnad dvärg hålla sig för skratt tandlös Såna där borde rensas bort Riktiga mammondyrkare avundsjuka och misundsamma det förbannade sargutdunkarmedleyt och 0-0-dyrkan stressat,illa och missunsamt sarkastiskt soporna totalt hjärndöde hybris herr mumsbit Grattis mumsbites MUMSBIT! din kund! hihihihi! herr mumsbit mumsbitens kärleksmottagning Puss och kram Jag står på alla fyra och har bitring i mun hihihihi Fullkroppsmassage Sargutdunkarmedley Skallkrossning"

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Vidare vill inte vin-fyllot Ulf-Ture vidkännas att han lyft fram Breivik, så då är det bara att ta fram fakta igen.

Vin-alkisen, under dåvarande nick "Sten-Georg" (ett av de oräkneliga han använt, vanligen för att applådera sina egna vedervärdiga inlägg) tyckte att på Luleå Hockeys sida på Svenska Fans, under en artikel, den 2012-09-10 23:14:04 skicka in följande trevliga inlägg för att bidra till hockeydiskussionen:

"Breivik, där har ni hela Norges man! Vilket smart resonemang, men vad kan man förvänta sig från mumintrollen uppe i ingenmansland som pratar och tänker långsammare än vad Pavel Skrbek åker skridskor. Köpa, gneta och tråka, det är ni ju bevisligen bäst i Sverige på, men nu kan ni även lägga "världsmästare på försäsngen" till listan! Erat gäng från norrbotten, vilket gäng!"

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Från skit till elegans, från vinfyllot Ulf-Ture till Luleå Hockey:

Nu meddelar klubben att man signat Ilari Melart även för nästa säsong! Man tackar, alldeles utmärkt!

Dessutom har man skrivit tvåårigt med en riktigt duktig ung finsk back från vår vänförening Kärpät; den närmaste hockeyklubb vi har på hög nivå; närmare än MooDoo, Pölsan etc alltså.

Det gäller 24-årige Julius Junttila, som beskrivs så här: "Julius Junttila är en 24-årig snabbskrinnande forward från Uleåborg som den gångna säsongen gjorde 17 mål och 11 assist på sina 51 matcher i Liiga och det finska slutspelet samt producerade 10 poäng på 12 matcher i Champions Hockey League. Julius Junttila är en välskolad spelare från Kärpäts organisation som varit med och vunnit finska mästerskapet två gånger samt blivit finsk juniormästare och där vald till slutspelets mest värdefulle spelare. Junttila är en spelare som kan ta sig an flera roller i ett lag. Han är en utmärkt skridskoåkare som dessutom befinner sig i en ålder där han kommer kunna utvecklas ytterligare och hjälpa Luleå Hockey till framtida framgångar och förhoppningsvis även höja sig från landslagsnivå till VM-nivå under sin tid i Luleå."

Det här luktar ju lite eleganten Timo Jutila, inte bara namnledes:-)

Mycket välkommen! En levererande finsk back har vi haft glädje av många år i Luleå under våra drygt trettio år i sträck i Elitserien SHL och här kommer det en till!"

Snyggt jobbat Osten, igen! Välkommen till Luleå, Julius!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: *pssst Sven* Julius är forward :)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Jag inser att alla vi med fem fingrar förfasas och äcklas av vinalkisen Ulf-Tures CV inkluderande att dra in hyllande av Breivik i en hockeydiskussion om en annan klubb.

Vore man lika obehaglig skulle man föreslå att Apans strategi att stjäla unga pojkar från föräldrar för att i en sluten miljö indoktrinera parvlarna i apdoktrinen för att de med tiden i Apans uniform, ska bli förespråkare för sektens cyklopuppfattning om hockey; skulle motivera att de B-junisar som därav konverteras till "egna produkter" skulle beskrivas som "Apa Jugend".

Men det gör jag inte.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
DansbandsWolf: Ha ha ha ha ha, det lockade till gapskratt för mig:-) Det är alltid roligt att bli överraskad och skratta åt något som gått helt fel och mest underhållande är det när man själv stått för misstaget:-)

Känner mig röd om kinderna, men glad!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Läste nyss "yogas" inlägg på lövenboken, fick en sådan avsmak i munnen ... kanske av just "yogas" urin inlägg .. fy helvete vilket praktpsyko, jag tror fan att han är den dummaste person som har gått i ett par skor ..

nä jag TROR inte .. jag VET!

Ps. man kan som aldrig ledsna på den där ap-bilden som du länkar i dina inlägg, påminner om herr "yoga" himself, dum i huvudet på heltid fast han tror att han är en hockeyexpert, stackars lilla psykopat.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Wilhelmsson: Ja, tvi vale! Han har ju varit liiite lugnare i år, sannolikt eftersom sammanställningen av hans "insatser" i fjol är så avslöjande.

Men han har bara gömt sig i burkölsboken, alltså, där han upprepar sig i inlägg efter inlägg, allt producerat på kiss- och bajsnivå. Burkölsboken är ju inte så full av inlägg men de har däremot en moderator som redan varnat vinfyllot Ulf-Ture så han är strax avstängd där räknar jag med.

Inget nytt för vinalkisen Ulf-Ture som varit avstängd överallt i alla böcker på Svenska Fans och här på snacket i Pölsa- och MooDooistiska böckerna vid upprepade tillfällen. En nätets motsvarighet till fläskberget Hollywood; fula insatser och ofta avstängd.

Visst är den fin, Apan:-) Jag har varit på jakt efter den i många år utan att lyckas men Dansbandswolf var skickligare än jag och hittade beviset, och det känns fint att ha fått den för att nu lägga den under varje apinlägg:-) Tidigare hade jag bara APA Sttinhgheads-Getingen, som någon på Urkenplanken hade hittat; både du och Wolf är ju aktiva där; fint så, en bra plats att hitta info om laget på och symboler som de sexfingrade aporna i sin kopiejakt hittat under åren:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Jag sitter som vanligt och jobbar och upptäcker att finalmatch 4 redan startat, knepig tid för nedsläpp men jag förstår att klockorna glappar.

Än har ingenting hänt, dvs ingeting annat än det vanliga:

00:00 GK In SAIK 34. Hanses, Erik
00:00 GK In FRÖ 37. Gustafsson, Johan

04:42 2 min SAIK 21. Ericsson, Jimmie Crosschecking


Apvakten markussålletsvensson protesterar vidare genom att vägra spela trots att han är komplett frikänd av läkarna, men han gör en Lehtonen/Pesonen alltså, troligen i protest mot att han inte erbjuds nytt kontrakt med megalön när fläskberget luggar Apan på 300 lusentappar i månaden.

Apan har inte annan möjlighet än att sätta in hanses som förväntas kasta in puckar som vanligt, dock med NHL-stjärnan (=1 match) Backlund som reserv, inkallad från pensionärshemmet.

Lustan kör vidare med luleutbildade vakten JG, förstås. Efter senaste matchen är han naturligtvis omöjlig att ta spaden av.

Och fläskberget Hollywood skämmer ut sig som vanligt och skickas till utvisningsbåset också som vanligt efter att ha attackerat motståndare detta likaledes som vanligt.

Hur många gånger har man i matchrapporter läst
"2 min SAIK 21. Ericsson, Jimmie Crosschecking"?

De kunde spara tid genom att ta fram en digital stämpel med orden:

"Fläskberget filar sig med klubban".

Kanske slår jag på matchen, fast jag jobbar? Det vore ju om inte annat trevligt att se om Lustans backar Lauridsen och Pehrsson fortsätter på den inslagna vägen och behandlar fläskberget som den överfet kyckling han är?

Någon av dem kanske t o m bestämmer sig för en "Rahimi":-)
Uppladdat:

500x0-skrmavbild20160419kl._4.png

500x0-skrmavbild20160419kl._5.png

500x0-skrmavbild20160420kl._0.png

500x0-skrmavbild20160419kl._6.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Spolade tillbaka och kollade in vad fläskberget blev utvisad för.

Det var Joel Lundqvist som vid sargen kämpade om puck med en apa, och då åker fläskberget fram bakom ryggen på Joel och på tre sekunder delar han ut inte mindre än 6 (!) utvisningar på Joel, och blir förstås utvisad.

Ja, harrejavvlar, fläskberget har ju under säsongen försvarat att han varit så kass med att han skulle "vara bäst när det blev slutspel".

Det vi sett av fläskberget under slutspelet är ju bara att han är fulare än någonsin, drar på sig fler utvisningar, den ena mer korkad än den andra. Den idiotiska klubban i ansiktet på länken med 4 min ut i förlängningen av sjunde matchen borde ju med all sannolikhet ha inneburit att fläskberget avgjort för andra laget och spelat bort Apan i semi. Förra matchen fick han ju fortsatt psykgenombrott och började yxhygge på en Lusta, fick 2 minuter och avgjorde matchen - för Lustan.

Det här är alltså vad fläskberget avser med att vara "bästigast"?

Vad kan vi vänta oss för galenskap av fläskberget i dag?

Ytterligt obehagligt apropå det att han smyger upp bakom Joel och hinner med sex innan zebrorna stoppar honom...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Snygg, t o m riktigt snygg passning av Hanses från Leksand, till uppe vid bortre blå väntande Norman från Stockholm, som frispelar Zackrisson från Stockholm, som helt fri framför JG pangar in 0-1 för Apan.

Man får erkänna att Apans alltigenom egna produkter gjorde ett fint mål där, med extra stort plus i kanten för Hanses som tycks vara bättre offensivt än defensivt med en passning i Myllysklass där.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Nyss fick Lustan lira PP utan effekt, Aporna är ilskna att få utvisning, men av det jag sett borde de visats ut mer eller mindre kontinuerligt. Zebrornas klåfingrade utvisning av en Lusta gav ju Aporna 0-1, men efter de frekventa utvisningarna av Lustor i Apschtaan i förrgår kan man tycka att det finns all anledning att zebrorna nu kompenserar och det finns verkligen många anledningar till det.

Innan fläskberget visades ut i första perioden var det en situation där Lustan var mycket nära att måla men Apan lyckades avvärja det genom att Apan Aho placerad bakom Johan Sundström inser att denne kan måla, så han utdelar en monstercrosschecking i ryggen på denne Sundström vilket skickar honom som en projektil in i Apmålet över hanses, och som "straff" för att ha blivit inskickad passar Apan Lindholm på att crossa den liggande Sundström i ryggen 5-6 gånger, medan zebrorna sover.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Fantastiskt snyggt mål av Köplustan till 1-1 där de strömmar in i Apzonen med suveränt passningsspel medan Aporna inte hinner med alls.

Och nu får Köplustan PP igen. Dags att spela bra i PP nu?

Ja. Det gick bara sekunder. 70 sekunder efter 1-1 pangar Lustan in 2-1 och det är mer eller mindre en kopia av det första målet. Typiskt för målen är att erik hanses har ställt upp sig och står kvar, som han alltid gör, denna vakt som tydligen skolkade vid utbildningen för sidledsförflyttningar.

Blir det "ketchupflaskan" nu igen, som när Lustan piskade oss med 8-2?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Apan är slut nu och Lustan kör över dem som de vill. För att försvara sig toppar Apan laget och sätter hela tiden in spelare som Calof, Rit-Ola, Zackrisson, Pesonen, fläskberget, Norman, Heed, Urbom - helt egna produkter, everyhopa!

Apan lyckas hålla 2-1 perioden ut, fast 5-1 bättre skulle motsvarat chanserna.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Vi måste ändå berömma Pesonen tycker jag som vinner sargen i varje byte. Det vill säga den del av sargen han står och hänger på när lagkamraterna deltar i försvarsarbetet.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Zappaholic: Ja, det har du helt rätt i! Pesonen är verkligen mirakulöst stabil och dominerande, ingen tar sargen av honom! Jag tror att vi aldrig sett en spelare i Elitserien SHL äga sargen uppe vid bortre blå, medan lagkamraterna försöker freda sig mot pågående anfall i försvaren, så suveränt som sargsuperhjälten Pesonen.

Det ska vara Lehtonen då...

Och så kommer en helt otrolig domarfadäs!

I inledningen av andra perioden har Erik Forsell pucken uppe vid blå i sarghörnet och fläskberget dyker upp framför mål. Då avlossar Forsell ett ofarligt skott mot mål, riktningen är rakt mot benen centralt på JG och alla inser att den tar räddar JG enkelt.

Men då har de inte räknat med fläskberget. Fläskis har tryckt in klubban mellan benen på JG, långt in, närmare en meter i målgården och klubbladet när fram till skridskorna på JG. Och så tripp-hakar fläskberget JG genom att dra högerbenet åt höger varpå en stor glipa s k femte lucka öppnas mellan benen på JG och då kommer pucken från Forsell och går förstås i mål!

Helt j-a sjukt hur zebrorna kan missa det, men det handlar förstås om höjdhopparen och FriSören, blindstyren från vilka man kan vänta sig vad som helst.

Cmore-experterna Sanny och speciellt Swikegård är ju kända Appunkare och nu mer än någonsin. De tycker att det är "starkt gjort" av fläskberget, helt otroligt att de inte skäms att inte tala sanning om en av de tydligaste "störning av målvakten" man någonsin sett.

Fy fan vilket j-a fulspel och mygel och så j-a typiskt fusk av fläskberget. Vore jag Lustback skulle jag bli så j-a förbannad att jag skulle spöa upp fläskberget.

Lustan, hårt drabbad av zebrorna förra matchen och också idag, biter ihop, drar upp tempot och kör över Apan närmaste minuterna vilket slutar med att de pangar in 3-2 på orörlige Hanses som återigen står helt fasterusen och kastar in puckar.

Men fyfan så vidrigt - varför ska de ha "expertkommentatorer" när de är så uppenbart köpta och rynkande det ena laget att de är beredda att ljuga sig grönjävulska om vad vi ser hur tydligt som helst?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Matchen är slut och Köplustan vinner med 3-2 och har nu ledningen med 3-1 i matcher. Mycket möjligt att det är över efter nästa match - Apan har ju inte vunnit en finalmatch i Apschtaan på ett par år nu. De släpper väl fram fläskberget på superdupermegatronen för att skälla ut publiken igen, kan jag tänka. Någons fel måste det ju vara, bara inte Apans.

Fick inte se sista minuterna eftersom Cmore langade ur helt extremt - 1 sek hockey 19 sek fryst - och troligen var det väl matchsekretariatet i Scandal-i-Analium som interfererade på något vis.

Nåja. Det här ser ut att vara lätt som en plätt för Lustan. De fick kämpa hårdare i semifinalen, och tvingades till förlängning i femte matchen och kunde tappat till 2-3 i matcher men fick kuddmålet och sedan blev det utklassning i sista matchen. Här går det ju enklare, hela 3-1 i matcher redan, trots att zebrorna är något grymt köpta - förra matchen genom att ge Apan PP 8 minuter mot 2 i period efter period - idag genom att blunda för den mest flagranta störning av vakt man varit med om när mygelfuskaren, fulspelaren fläskberget sticker in klubban mellan benen på JG och drar isär honom. Fy fan! Och Fy fan för wikegrådsvinet "snygg "styrning" av fläskberget där"...

Nu får vi reda på vad vinfyllot Ulf-Ture och hans svagbegåvad sidekick skyller detta på. När Apan förlorar är det ju alltid zebrornas fel, om nu inte förklaringen är att Apan inte iddes ta i. Sidekicken har ju åsikten att Apan är nedtränade vilket innebär att strax blir de helt omöjliga och kommer att utklassa Lustan. Vad gör man med sådana pulver?

Grattis Lustan till en mycket rättvis seger, igen!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Börjar kännas som att Frölunda - Luleå var den moraliska finalen. Luleå kunde hota Frölunda med tung fysik och kampen framför bägge kassarna men vad kan egentligen Skeå hota Frölunda med?! En sämre variant av samma spel som de själv kör med. Skulle väl vara "betongmuren framför egen målvakt" som kommentatorerna så snyggt beskrev Skeås spel vid deras enda vinst :) Nä det här är så jäkla kört för Skeå, speciellt då Frölunda känns som ett mycket bättre balanserat lag med bättre lagkapten, bättre importspelare, bättre inställning och kämpatakter. Synd vi inte fick möta Skeå istället för Frölunda. Tror absolut vi hade haft en rejäl chans att vinna den matchserien.
Till nästa säsong får mammondyrkarna i Skeå öppna plånboken rejält för att höja bucklan. Håller fast vid mitt tips på 4-1 i matcher.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Daddeh: Mycket talar för att du får rätt. Apan har ju ingenting alls längre.

En målvakt som inte hörts talas om sidledsförflyttning står paralyserad i målet medan motståndarforwards enkelt lägger in puckarna vid sidan om honom.

Ett igen-kligen pensionerat fläskberg som är en av lagets sämsta spelare, med bara fusk och filspelande regelbrott på repertoaren, och som tar de mest extremt korkade utvisningar man sett i mannaminne. Och för det ska han ha 300 000 varje månad! Man behöver ju inte fundera på hur unga Apspelare upplever det - med 10% av fläskbergets lön - och hur det påverkar deras vilja att slänga sig och äta puck.

Och det dyraste felköpet av dem alla, en finsk pensionär som inte längre ids lira, gärna simulerar Bamse-plåsterkrävande "skador" för att slippa några matcher, och så snart det blir viktiga och tuffa matcher skiter i att ge sig in i hetluften i slottet utan stannar vid den trygga sargkanten, med enda synliga insats att när motståndarna tar puck och anfaller, masar han sig över den blå linjen för att ta fortsatt kontroll över sargen. Och vad har han i månadslön? Där stannar det knappast under halvmiljonen, sedan Osten förklarat att Luleå ville ha Pesonen och fintade jänäralmanaggern att ösa in halva kungariket frö att "vinna" kampen om lat-Pesonen.

Jag kan nog tro att spelarna i Aplaget i allmänhet drivs med av kampen och gör allt de kan, men med sådana praktvarslen som ovan nämnda ges fantastiska och extremt överhopade löner medan de inte bidrar utan snarare förstör?

Då ger man ingen "extra inc" som Al Pacino förklarar är det som krävs i Any given sunday.

Visst hade Köplustan svåraste uppgiften i semifinalen.

Tänk att i CHL förlorade först efter straffläggning avgörande matchen mot Lustan som därefter tämligen bekvämt tog sig fram till att vinna hela skiten.

Och nu hade vi 2-2 i matcher och tog femte till sudd nere i Scandal-i-Analium - 3-2 i matcher efter den matchen isf 2-3 kunde ha tagit oss till final, men nu fick Lustan medvind och vi motvind och match sex blev strax bara att spela av sedan. Och sedan vinner Lustan enkelt mot en Apa på fallrepet...

Inte så j-a långt från att Luleå faktiskt skulle ha tagit både CHL och SM trots att vår värvade spetskedja aldrig blev av.

Det bör man tänka på när man bedömer vad Osten och de andra lyckades med denna säsong!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Du har absolut rätt i det. Tänk vad en hel Sweat, motiverad Rajala, fysiskt spelande Sigalet och Harju i form hade kunnat ställa till med. De har ju faktiskt verktygen att vara minst lika bra som t.ex. Fantenberg, Lehkonen och Lasch har varit. Nu är ju tyvärr formen väldigt avgörande i såna här mästerskap men är ändå nöjd med säsongen. Jag tycker vi är på rätt väg och hoppas de nya tränarna kan få Luleå att ta ytterligare steg...däremot vill jag inte se Skuggan som huvudcoach, vilket tyvärr verkar bli fallet :/

Silly Season började väldigt intressant och blev superglad av att höra Melart signat ytterligare ett år. Den nya finnen känns som en ny Vikho. Jag kan erkänna att jag undrade om han var back eller forward under #LHFLiven, men kollade upp det efteråt. Rätt kul du missade på den när du brukar ha järnkoll, vet säkert vilken färg samtliga spelare hade på kalsipperna under andra finalmatchen mot Frölunda :)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Daddeh: He he;-)

Jo, där har vi haft en sjuhelvetes oflyt. En Sweatt i normalform hela säsongen skulle inneburit att kanske slash troligen starkare verktyg framåt än alla övriga men inte bara det: att kunna sätta en fungerande Sweatt i en lina hade naturligtvis givit mycket bättre möjligheter att hitta farligare linor och dessutom inneburit avlastning för andra som motståndarna nu kunde koncentrera sig att markera ut; inte minst Rajala försvann ju av sådana skäl. Plus att individen Sweatt med sin snabbhet och målfarlighet skulle lyft Luleås spel en nivå med vapnet snabba kontringar.

Nej, det var en j-a otur att hans magmuskel havererade och dessutom att det var så långdraget att få rätt diagnos och att få veta om han kunde återkomma; var väl nästan först i slutspelet vi fick ge upp hoppet.

Av någon anledning fick jag omedelbart för mig att det var en back, kanske av likheten Jutila-Junttila, och blundade för annan information innan Wolf lärde mig bättre! Klantigt men jag gillar sådana där misstag där man bara har att erkänna så är det över, i stället för långbänkar där man kan argumentera sig grönjävulsk;-)

Javisst kan jag färgen på kalsipperna och skriver du "andra finalmatchen mot Frölunda" handlar det ju om Apans kalsipper. De är samtliga vita innan match men efter både behov 1 och behov 2 är de efter period 3 svarta bak och gula fram. Det gäller dock inte fläskberget eftersom han saknar kalsipper av den enkla anledningen att, fast att han använder storlek XXXXXL för hockeybyxa, får han inte plats med kalsipper i byxan när de med såpa och stämjärn pressar ned storjävlar fläskarslet i densamma, trots att han har så små händer att paketet följaktligen knappt tar någon plats alls. Apans materialförvaltare är dock tacksam sedan Apan beslutade köpa nya byxor till fläskberget inför varje match vilket sparade väldiga resurser då materialaren annars skulle tvingats arbeta 24x2 timmar i sträck för att få fläskisbrallorna i skick mellan slutspelsmatcher.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Såg din information på apsidan:

"Varje år omvandlar vi sörja från Skellefteås toaletter till biogas motsvarande 500 000 liter diesel. Gasen används bland annat som bränsle till hockeybussarna som fraktar publik till arenan."

De kör med skit och gasutsläpp! Precis vad jag alltid trott, att när fläskberget ställer upp framför mål utsöndrar han en sådan vämjelig odör att motståndarvakterna blir halvt omtöcknade. Montrealspelaren PK Subban har ju erkänt att han själv använder nämnda metod och nu får vi fakta som stöder att det är NHL-stuk över Apan. I alla fall när det gäller arslet på fläskberget Hollywood.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Hahaha! Åh förlåt... det var inte min mening att dra ner det här forumet till kiss och bajs-nivån. Nu kommer nog Yoda inte kunna hålla sig från att skriva något här :)

Sorry x 2: Ser jag missade att säga att jag menade i andra finalmatchen Luleå vs Frölunda 1996 :) Däremot en ytterst rolig beskrivning av hur Jimmie får på sig kalsipperna så jag kan inte känna mig allt för skamsen över min miss.
Skriver lite för snabbt ibland och snabbläser mycket i mitt jobb, så när man är ledig och inte behöver bry sig om sånt, kan det ibland bli väldigt sloppy :)

Har du räknat nån gång antal ord per min som du klarar av? Vore kul att ha en tävling på det...med lämplig insats :)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Daddeh: Luleå Hockey - Frölunda 1996! Ja, jädrar i det! Troligen regnbågsfärgade, så före vår tid som vi alltid varit;-)

Håller med dig om skrivandet - läser och skriver själv mycket - men mest intresserad av tänkandet, att analysera, utveckla och ta fram lösningar på problem. Jag brukar som den skånske polisen i Sjöwall-Wahlöös riktiga Beck-böcker hävda att "Jag är bra på att hitta saker. Finns det något att hitta, gör jag det." och det är vad som intresserar mig i de uppdrag jag hanterar. Det övriga tar jag numera mer med vänsterhanden och inläsning av omfattande dokument eller skrivande kan jag ofta ta på kvällen-helgen när jag pysslar med annat, som att se på hockey eller på film, alternativt skumma igenom hockey på olika sidor, plus ösa in inlägg f n på hockeysnacket.

Min vanliga position hemma är dock liggande bakåtlutad i fåtölj med fötterna på skrivbordet där några stora skärmar står på och ett bluetooth-tangentbord i knäet på vilket jag skriver, en inte speciellt ergonomisk ordning med armarna i luften, samt tangentbordet mörkt eftersom jag inte vill ha ytterligare lampa förutom skärmarna. VAD jag ska skriva när det är på hockeyplank ger sig själv, som regel utan att fundera, det sker på något vis per automatik under skrivandet, även om jag pysslar med annat som att se hockey eller rulle. Vanligen ordnar det sig ändå med stavning och grammatik men jag bryr mig inte mycket om jag missar och tryckfelen är oftast orsakade av "rättstavningsfunktioner" vilket är ett j-a elände vilken apparat det än ligger på.

Ibland blir själva uppbyggnaden haltande, vanligen då beroende på att jag blivit störd under skrivande. Jag har rätt ofta - som nu - en 24/7 beredskap som innebär att jag kan bli uppringd när som helst, och då gör jag åt det och fortsätter därefter utan att kolla vad jag skrivit tidigare.

Nej, det är verkligen vänsterhandsinsatser, jämfört med IRL där jag är nästan extremt intresserad av att det ska inte bara vara korrekt utan också vackert att läsa:-)

Snabbskrift? Nej, nog inte. Med all säkerhet skriver jag snabbare än de allra flesta på hockeyplank men en professionellt snabbskrivare som du slår mig med all säkerhet.

Mina största problem är att hålla reda på vilket område och vilka verktyg jag har. Under många år har jag framför allt skrivit på andra språk framför allt engelska förstås, men numera är det övervägande på svenska. För att skriva hyggligt behöver man tänka med rätt språk och det är numera inte helt lätt när jag gör olika saker samtidigt.

Men mer irriterande är att jag i stort sett alltid kört MAC där såväl hård- som mjukvaror är så intuitiva att man knappast behöver lära sig eftersom det är så logiskt och genomtänkt att det bara är att köra. Senaste åren skriver jag dessutom på PC, dessa ryska traktorer från 30-talet som de känns som, och där måste man ha ett annat tänk "tänka som konstruktören för att förstå hur det ska vara" och konstruktörerna på PC-sidan finner jag så fyrkantigt tänkande att det inte är naturligt för mig. Plus externt irriterande att man på reflex slår en massa kortkommandon som sitter i ryggmärgen men medan det är naturligt på MAC är det motsvarande onaturligt på PC och ofta glömmer man verktyg och slår kortkommandon på fel verktyg och håller man inte koll på skärmen kan det ta sin tid innan man ser det.

Nåja. Med detta sagt är skrivande inte min huvudsakliga aktivitet. Inte alls. Skulle kanske ranka det som nr 4-5 över de insatser jag håller på med, såväl i nedlagd tid som i betydelse.

Personligen tycker jag att allt skulle vara MAC-baserat och dessutom att det är hög tid att vi får tunna handskar att dra på oss som innebär att vi fortsättningsvis kan skriva i luften så slipper vi tangentbordet eller chip under naglarna, för fjärrkontroller och sådant också. Har en kompis som renodlat MAC-funktioner att han talar in det han skriver, dvs MAC spelar in det hela och översätter till skriven text, vilket han fått att fungera utmärkt. Men jag skriver nog snabbare än jag talar iaf och kompisen får tala lugnt och tydligt hela tiden, ej aptitligt förstås att apa efter.

Detta om detta och om hur vi fungerar. När det gäller vinfyllot Ulf-Ture däremot är det ju samma skit hela tiden så jag undrar om han inte suttit någon sommar och bara skrivit ett långt dokument med bara skit, varifrån han markerar och copy-paste lite från varsomhelst; det är ju samma skit fast i olika ordning.

Det enda goda man kan säga om det är att det liknar David Bowie. Han kom ganska snart på att hans texter blev mer intressanta och spännande om han först skrev dem, kastade om ordning för satser och ibland nästan på ordnivå och satte ihop det hela i en helt annan ordning. Han t o m satte upp en mjukvara för att ordna det till olika varianter per automatik.

Vilket innebär att man aldrig tröttnar på honom, som man kan göra med andra texter där man snabbt får hela historien och när man hör första ordet kan man fortsättningen till sista. Så blir det aldrig med Bowie och därför överraskas man och hittar mer och mer hela tiden. Som ett genomtänkt konstverk, jämfört med Ulf-Tures missbruk av ordet som mer har karaktären av att han kräks på duken.

Från början när jag skrev på hockeysida, brukade jag nöja mig med att lägga in en monsterkrönika matchdagen men deltog inte i debatten i övrigt under eller efter match. Då tänkte jag verkligen igenom vad jag skrev, och hur jag skrev, så det blev förstås betydligt bättre såväl språkligt som innehållsmässigt och med retorisk uppbyggnad och genomtänkt disposition och så vidare. Så småningom började jag ändå smått kommunicera, om jag ändå satt vaken och jobbade, vanligen nattetid då alltså, och till slut blev det mer korta inlägg än de tidigare genomtänkta. Ofta inser jag att jag borde ha blivit kvar där och fortsatt. Skulle ha varit spännande att producera något läsvärt när vi möter t ex Warulfven för sjuttionde gången ett decennium. Och naturligtvis utan att upprepa sig utan vara underhållande och läsvärd varje gång;-) Kanske jag väljer att köra så igen?

Oj, nu ringer det - dags att visa att jag är bra på att hitta saker...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
He he, såg på Apsidan att vinfyllot Ulf-Ture fick tömma blöjan, när han läste nedanstående på hockeymagasinet, och insåg att det lag från norra Sverige som nu tar över funktionen att leverera "egna produkter" och bli delvis självförsörjande ligger i en stad där kommunen inte avvecklat julgranarna för att gödsla det lokala laget med landets mest maligna kommunaldoping.

Läs och njut:

Luleå har inte varit sparsamma med att ge juniorer speltid i a-laget under säsongen. Filip Gustavsson har varit given andra-målvakt bakom Joel Lassinanti och J20-kollegan Oscar Masiello har även han fått chansen i a-laget. Tillsammans med forwards-duon Anton Toolanen, Isac Lundeström och backen Linus Nässén har nu samtliga fem juniorer i dag skrivit a-lagskontrakt med Luleå Hockey.

– Det är grymt kul att se att vi är på rätt väg med vår talangutveckling. Dessa spelare har en otroligt spännande framtid framför sig och det visar för alla andra killar i våra juniorlag att man har chansen att nå hela vägen i Luleå Hockey, säger Ulf Engman som är chef för Luleå Hockey Unga till klubbens hemsida.

Anmärkningsvärt är att endast två av dem fem juniorerna (Oscar Masiello och Anton Toolanen) nästa säsong gör sitt sista år som juniorer. Filip Gustavsson och Linus Nässén, födda 1998, har två år kvar som juniorer och Isac Lundeström, född 1999, har tre år kvar.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Först och främst. Jätteviktigt att vi ger juniorer chansen och inte köper in fler Lennartar. Jag gillar verkligen Petrell som person så det är ingen egentlig kritik mot honom då han verkar vara en genomskön kille som jag vet är jätteuppskattad i omklädningsrummet och en spelare som yngre ser upp till. Läste en intervju med Melart då han började lira på A-lagsnivå i sin finska klubb så var Petrell den alla såg upp till. Däremot tycker jag gott och väl att en junior kan ta hans plats. Han ska på sin höjd ha en låg SHL-lön med det han presterar på isen. Sedan är det superviktigt för våra norrbottniska talanger att veta de får chansen i A-laget om de är bra nog, så de inte tar emot biogasen som Skeås general manager erbjuder.

Sedan angående att jobba med det svenska språket så är det ganska kul. Följer du några TV-serier? Jag klarar inte av att se dåligt textade serier/filmer för jag kommer på mig själv med att tappa handlingen för jag sitter och korrekturläser skiten hehe Böcker funkar däremot bra då de än så länge är översatta korrekt. Jag uppskattar dina öltips men har du även några boktips? Börjat komma in i läsandet igen efter ett längre uppehåll men måste vara helt avkopplad annars memorerar jag inte det jag läser. Min favoritbok (än så länge) är utan tvekan "Den gamle och havet" av Ernest Hemingway. Dyster men lysande.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Daddeh: "...så de inte tar emot biogasen som Skeås general manager erbjuder."

Vilket underbart uttryck! På spiken det nämnde bitbo pysslat med i lönndom men som nu äntligen kommer till vägs ände; indikerande att början till slutet för Apan är nära förestående:-)

Böcker - grunden för vår civilisationen! Tillbringade mycket tid på biblioteket i Luleå under uppväxten och där öppnades drömmar om nya verkligheter och möjligheter! Jag läste väldigt mycket förr och favoriterna har jag läst om många gånger. Men på senare tid har man allt mindre tid. Byggde förstås bokhyllor från golv till tak hemma och för att kunna njuta i eget bibliotek men det kommer nya tider och när jag konstruerade en stor hemmabio fick jag börja fylla hylla efter hylla med filmer och boksamling efter boksamlingar samlades i lådor och ställdes undan:-( Jag övergick till att klämma rullar när jag kom hem, eftersom arbetsuppgifterna var så intensiva att de var svåra att koppla bort för koncentrerad bokläsning; däremot fungerade rullarna bra. Däremot känner jag inte tid för att påbörja TV-serier eftersom jag så ofta inte hinner följa; däremot väntar jag in och när jag får reda på att de är sevärda skaffar jag hela säsonger och kör sådana då.

Det jag nu konverterat till i bokväg är snarast deckare vid sänggående, som numera kläms på iPad, mycket praktiskt, bara att somna ifrån när man blir trött och fortsätta nästa natt;-) Där har jag ett antal författare som jag bevakar och köper in så snart de kommer; typ LeCarre, Michael Connelly, Ian Rankin, Leif GW - eller för att njuta det gamla språket Conan Doyle's Sherlock Holmes "The game is afoot!". Numera har jag dock insett att jag kan streama NHL så det blir ibland sådant som "nattlektyr" också, senaste St Louis Blues vinst mot Chicago.

Men från tidigare har jag läst mycket och klassiska verk från främst slutet av 1800-talet och in till drygt halva 1900-talet, finner jag i stort sett alltid läsvärda, Hemingway absolut och tidiga amerikaner, men allt möjligt annat också; brittisk, rysk, tysk, fransk och hjälten Kafka - för något år sedan satt jag på Kafkas stamlokus Cafe Louvre i Prag, fortfarande helt intakt och oförändrat sedan han satt där och funderade ut "Processen", en mäktig upplevelse. Kommer vi till svensk nivå är det betydligt tunnare åtminstone för min smak men högt över alla seglar Johan August Strindberg, en fantastisk man inte bara för innehållet utan ofta än mer för språket. Alla vi anses ju vara lärjungar till Strindberg eftersom han för alltid förändrade vårt språk till något helt annat än vad som gällt tidigare. Själv var jag ju en tid aktiv teater/film och läser gärna god drama varav Strindbergs Ett Drömspel är det mest ljuvliga jag kan tänka mig. Varje vår väntar jag här i Sthlm in rätt dag för att ta mig upp till Mosebacke vid Södra Teatern för att njuta tusiken över Mälaren mot Djurgården och inledningen av Röda Rummet "Den lilla trädgården på Mosebacke hade ännu icke blivit öppnad för allmänheten och rabatterna voro ej uppgrävda; .....och meningen som fyller hela sidan fram till Där var ett liv och ett kiv.:-)

Eller den inre monologen för Molly Bloom i James Joyce's Odyssevs med en oavbruten mening ett antal sidor som skulle fylla en mindre bok, tänkt av Molly under det nattliga besöket på hemlighuset.

Men som sagt, numera inte mycket tid att läsa böcker på riktigt, tyvärr, men delvis eftersom jag känner mig genomläst. Senaste åren har nog min riktigt finaste bok varit Skogsliv vid Walden av Henry David Thoreau, en bok jag bara läser när jag är riktigt ledig dvs på fritidsplatsen på södra Öland där den väldiga tomten innebär att jag kan sätta mig riktigt långt ut på Alvaret med vare sig människor eller larm på kilometrar. Där läser jag Thoreau och njuter. Inledningsvis hans kartläggande beskrivningar av naturen som nästan är i klass med Strindbergs uppräkning av varor på marknaden i en fransk by men efter allt sådant nästan hypnotiska vaggande en i beta-rytm kommer plötsligt Thoreaus fantastiska meningar "...jag har försökt vandra på en linje..." som får en att bara lyfta över allt annat och plötsligt SE, på riktigt. Och snart kommer sommaren och då läser jag den igen:-) Ryser av bara tanken.

Tänk, så mycket underbart det lästa ordet har inneburit. Men vart går vi med denna nya digitala tid där man kan delta i en massa parallella verkligheter simultant och det pågår dygnet runt medan de olika språken förfaller och vi går mot en engelska som tar över allt... jag tycker att det var en fin tid när man läste för det fanns inte annat, men nu ändras det. Tänker att från Gutenberg och fram till 1980-talet var en viktig period för oss människor ut det perspektivet men senaste 25-30 åren lever vi mitt i en utveckling som inte bara är lika viktig utan tvärtom på ett helt genomgripande sätt för alltid ändrar villkoren för oss människor. Och man får hoppas att det landar så att tankarna och orden får leva och inte allt ersätts av slit och släng och tidningar som ser sitt främsta uppdrag att rapportera att Baren-Pelle slätade av Robison-Ulla på damtoaletten efter 14 häxgroggar. Å andra sidan kanske det var så samtiden upplevde det som Jack Kerouac eller Jean-Paul Sarte skrev. Vi står med ena benet i framtiden som vi bara delvis begriper, men med det andra i dåtiden där vi har våra referensramar...

Allt nog och medan: jag tror att om vi lever om säg 50 år kommer små barn att fråga: du levde ju under de där fantastiska 30 åren som för alltid förändrade alla människors villkor; hur var det? Då kommer jag att svara: det var en underbar tid, att följa Luleå Hockey:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Det är ju Cmore som spridit rykten vilka antydde att man satt inne med så kallad insideinfo och i mellansnacket på SM-slutspelet har Tommy Åström vevat på.

Vilket fick mig att undra om Cmore köpt det hela dvs planerar att visa matcherna.

De missade ju CHL där SVT vackert tog bollen eller i detta sammanhang pucken, så nu kanske de kör KHL för att svara på SVTs CHL, tänkte jag.

Men nu har det varit PK och en enig media plus alla övriga sågar allt som förvirrat, oklart till bristningsgränsen. Alla är tämligen övertygade om att det blir inget.

Och av det man tagit del av kan man inte annat är att hålla med.

Clowns, är det nya arbetsnamnet utanför Crowns-gänget. Clowns i Sverige, Tokerit i Finland. Det låter som något det. Cirkusen har kommit till stan.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Jag får tacka så mycket för tipsen :)
Dragit en copy&paste på ditt inlägg till ett textdokument så jag har ytterligare tips när jag inte vet vad jag ska läsa härnäst.
Skogsliv vid Walden av Henry David Thoreau blir nog den första boken jag ger mig på när det är varmt nog för att ligga i hammocken i stugan. Är oftast inte avkopplad nog för att läsa när jag är hemma så där blir det mest serier och filmer också. Oftast av typen som man inte behöver använda hjärnan så mycket för att hänga med...är däremot starkt allergisk till alla program med deltagare som t.ex. Baren-Pelle :)

Prag har jag länge varit sugen på att åka till och får återkomma när det blir aktuellt för lite tips på sevärdheter och bra platser att avnjuta någon av alla dessa gudomliga tjeckiska öl på.

Nu måste jag däremot slava vidare på jobbet så man hinner ut till stugan ikväll innan det är kolsvart. Det är egentligen helt otroligt det ännu går att köra skoter dit bara en vecka från valborg. Förra året vid den här tiden blev det promenera 1-2 km, båt över den öppna isen och sedan promenera 2-3 km till för att nå stugan. Antar du inte har dessa isproblem på Öland? :)

Trevlig helg på dig!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Daddeh: Kul beslut och det ska trevligt att kanske under/efter sommaren höra dina intryck av Thoreau: det kan hända att du gång på gång somnar av den i hammocken och ger upp eller så når du samma känsla som jag:-) Hör absolut av dig om då åker till Prag - tipsar gärna! Från södra Öland var det lätt - tog bilen på morgonen, drack Berliner Weisse Unter dem Linden i Berlin och åt middag samma kväll. Efter några dagar i Berlin var det sedan bara 20-30 mil till Prag:-) Men från Stockholm/Luleå finns det förstås bra organiserade flyg i stället. Härligt att nå stugan ikväll, underbar känsla när man väl kommit fram, packar in, häller upp ett glas och njuter att man är framme:-)

Trevlig helg tillbaka!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Och dags att kontrollera läget för världens bästigaste plantskola. Nej, jag talar inte om någon kanadensisk klubb utan faktiskt en svensk sådan. Och nej igen, det är inte MooDoo.

Det är förstås Apan! Bästisgast inom hockeyhistorien! För det har vi ju vinfyllot Ulf-Tures definitiva kungsord om, därtill stimulerad av Apföreträdarna och de officiella uttalanden som skett på såväl officiella apsidan som apmegafonen, den falska lokaltidningen Norran; alla lydigt utbildade inom sekterismens sekt med apdoktrinen som katekes.

Personligen hajjar jag förstås inget utan har bara tyckt att Apan har förstås fått fram ett antal duktiga talanger, fattas bara annat eftersom sektjänäralen i lönndom snott de unga talanger som annars skulle naturligt ha spelat i andra klubbar i Norrbotten och Västerbotten. Men som lurats i så mycket dynga inom sektcyklopsynen att de dumt nog dragit över Atlanten alldeles för tidigt eftersom de "lärt sig att alla Apor blir NHL-stjärnor"; och drabbats av ett vemodigt och sorgligt öde; offrat sina bästa utvecklingsår i karriärstopparligan AHL under förhållanden som får Gulag att te sig som en fin semester.

Nu har vi en sådan på tapeten. Det handlar om Johan Alm, en av dessa som stack över för att bli "NHL-stjärna" och som ovanligt nog faktiskt är född och uppvuxen i Apschtaan. Dvs en "egen produkt" (även om han lirat för Lustan och Pite också) till skillnad från de flesta övriga "Ap-NHL-stjärnor".

Alm, en stor och duktig back som slår igenom tidigt. Redan som 18-19-åring får han lira i SHL för Apan och närmaste tre säsonger etablerar han sig som stabil back med säker plats i Aplaget. Enligt sexpressen har han då en lön på <50 000 per månad (vilket man förstås får ta med en nypa salt av olika skäl).

Bara 22 år gammal drar han över pölen 2014 för att bli backstjärna i Nashville. Han stannar där följande två säsonger, dvs till nu.

Alm får 1,5 miljon kronor (jag omvandlar alla dollarsiffror till SEK med dagens kurs) för att skriva på för två år och garanteras en månadslön på härliga en halv miljon kronor. Hans lycka är nådd!

Alm läser inte det finstilta. Där framkommer ett litet villkor. För att få lön för att spela NHL-hockey för Nashville måste han spela NHL-hockey för Nashville. En liten detalj, kan tyckas. Men för Alm en avgörande detalj. För hans totala antal NHL-matcher under dessa två år uppgår till 0,0 matcher.

Och spelar man inte i NHL får man inte lön för att spela i NHL med den typ av kontrakt som de unga ex-aporna erbjuds.

I stället placeras Alm i Milwaukee Amirals, ett taskigt AHL-lag där han får spela med taskiga lagkamrater genom att åka till taskiga arenor utan någon publik om man nu inte räknar det fåtal som infunnit sig för att hinka bärs på läktaren utan att titta på matchen. Alm tillbringar nätterna igenom, sovande i en buss under transporter över den nordamerikanska kontinenten.

-Var det detta jag blev "proffs" för tänker Alm. -Var det denna stjärnstatus jag utlovades av jänäralmanaggern när han klappade mig på axeln, önskade mig lycka till, och förklarade för media att Apan är stolt över att ha exporterat ytterligare en Apa till en drömuppfyllande tillvaro som "NHL-stjärna"?

Men jag får ju ändå betalt, funderade Alm. Visserligen är det dyrare för mig att betala grundstrukturen för att bo och leva i Milwaukee, denna ort som Gud glömde. Men jag har ju en halv miljon! Varje månad!

Fast så skulle unge Alm göra ett inköp och plockade fram kortet. Nej, något fungerade inte. Ingen täckning påstods det. Vaddå? Vaddå? Jag är ju rik som en Ap...som ett troll, menade unge Alm och besökte omedelbart bankkontoret för räfst och rättarting!

Nja, svarade banken generat: här har inte ramlat in någon halvmiljon varje månad. Ramlar in månatligen gör det, men det handlar om 46 162 kronor.

Nej, nu jävlars - nu tände det mellan de västerbottniska öronen och han åker direkt till Nashville, kliver in på kontoret och begär audience hos ledningen! Var är min halvmiljon, kräver Alm besked om på en dundrande engelska, med ett uttal som ju mer ilsken han är blir allt mer tydlig. Jag ska ha mina pengar! vrålar Alm. Aj hävv kåntid ånn majj six fingärs änd ziss iss nått rajjjt!

Och får läsa den finstilta delen av kontraktet. Efter att själv ha konsulterat lexikonet förstår redan efter någon timme.

46 162 kronor, tänker unge Alm, det är ju klart mindre än jag hade hemma med Apan. Och dessutom kostar det mer för mig att leva här så det jag nu tjänar är ju en vanlig junislön typ? Och för att leva på detta omänskliga sätt inklusive slösa bort de år jag kunde ha utvecklats hemma och blivit en bättre hockeyspelare, i stället för som här bara stagnera när jag får spela med och mot flåbusar i en klubb där tränarna är mindre intresserade att finnas på arenan för att utveckla oss eftersom de hellre hänger på barer där inofficiellt prostituerade kråmar sig runt en stång på bardisken?

Nej, nu åker jag hem! meddelade Alm, och fick svaret: du har skrivit på. Vi ÄGER dig för två år. Sticker du kommer vi att lyfta avtalet till internationella förbundet och då får du vare sig spela eller träna för andra klubbar.

Sagt och gjort. Unge Alm fick offra sina två år från 22 år till 24 år till denna Gulagtillvaro, efter "god" rådgivning från fiiiina Apledare.

Nu kommer han tillbaka hem till Apschtaan och Apan med all sannolikhet. Kan han ta vid, kan han fortfarande prestera på hög nivå och kan han nu äntligen fortsätta utvecklas?

Vi får se.

Men naturligtvis har han lärt sig en hel del under dessa två år. När det gäller hur mycket man kan lita på Apsekten...
Uppladdat:

500x0-apbild_27.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Ser att vinfyllot Ulf-Ture krupit upp på andra plank för att sprida sina fantasier om hur många NFL-stjärnor Apan levererat under alla tider.

Någon nämnde Hardy Åström som en export till NHL från Apan, utan att vinfyllot reagerade. Nå, då kan jag bidra med fakta, dvs se till att sanningen kommer fram. Hardy Åström är en ren Luleåprodukt. Först när han var 23 år gammal färdigutvecklad vakt gick han till Apan och tog deras spade några säsonger innan han och en annan svensk vakt drog över pölen och blev första svenska målvakterna att ta NHL-spade. Vi talar om tider bara några få år efter att norrbottningen Börje Salming brutit murarna och visat att svenskar kan hålla i NHL, men alltså bara enstaka svenskar fanns där jämfört med de >>100 som nu lirar där borta.

Hardy ska alltså uppfattas som en av de första och dessutom att slå sig in som vakt, vilket är det i särklass svåraste. Fantastiskt gjort!

Men av en Luleågrabb. Inte av en Apa.

Sedan ska Apan räkna upp egna spelare som blivit NHL-stjärnor och lyfter fram Janne Xet Erixon. Javisst, han är rapa och spelade en massa säsonger där, men som en habil brunkare, någon stjärna var han definitivt aldrig.

Vinfyllot lyfter vidare Mats Lindgren. Nja. Mats lämnade Apan som då spelade i division 1, som 18-åring, gick till Warulfven och där blev han riktigt duktig under några säsonger och fick NHL-kontrakt där han sedan lirade många år. Ska vi se Mats som Apa eller? Jag kan nog tycka det, men OBS! rättvist ska vara rättvist. Apan själv hävdar att de spelare som de värvar som tonåringar därefter räknas som EGNA PRODUKTER, något som alkoholisten Ulf-Ture rider högt på när han ska hata andra klubbar, så med deras egen ap-terminologi är Mats Lindgren en EGEN PRODUKT från Warulfven, alltså.

Sedan har han inget att komma med förrän nu på sistone. T ex lyfter han fram Oscar Lindberg och Adam Larsson som en Approdukt till NHL. Då tårlär vi inte heller några stjärnor, men spelare som hyggligt etablerat sig i NHL. Men inga stjärnor förstås, även om de tills vidare kan anses vara NHL-spelare. Men för Adam gäller sista säsongerna. För Oscar bara i år, innan dess hade han totalt spelat 1,0 matcher i NHL dvs inte ens lika mycket som Luleås Per Ledin!

Så, vad har den historiskt bästigaste plantskolan i Norrland levererat till NHL då under tiderna?

Det är brunkaren X:et Erixon bara, alltså. Plus ev. Mats Lindgren, även om han med Apans egna kriterier ska anses som egen Warulfvsprodukt.

Och det är allt, det är den kompletta samlingen egna produkter som "landets historiskt bästigaste plantskola Apan levererat till NHL" under elitserieåren 1975, 1976, 1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 20003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013....

Verkligen imponerande!

Mikael Renberg och Mattias Öhlund som kommer till Luleå som 17-åringar, utvecklas till stjärnor på svensk nivå några år, innan de går över pölen och blir NHL-spelare i massor av år är förstås "egna produkter" för Luleå enligt AP-definitionerna. Men de ska borträknas, kräver alkoholisten Ulf-Ture. "Egna-produkter-definitionen" gäller bara på Apan - som numera tänjer gränserna så att även inköpta seniorer till Apan huxflux blir "egna ap-produkter" för att de ska anses spela med en majoritet "egna produkter"...

Grejen är den att för att "får räknas" (ja just det "få" för alkoholisten menar att aporna äger definitionerna, för att kunna skälla andra lag som "köpelag") som Skellefteåspelare från början till slut ska de komma från Skellefteå kommun...utan att informera om att Skellefteå är Sveriges överlägset största kommun geografiskt. Större än småstäder som Stockholm, Göteborg, Malmö för att inte tala om alla pyttesmå kommuner efter Norrlandskusten. Luleå exempelvis kan inte bli större eftersom man är direkt förbundna med nära liggande Boden, Piteå och Kalix exempelvis. Egentligen kan alla orterna uppfattas tillhöra ett och samma samhälle, ett sorts stor-Luleå, eller vad det skulle heta. Men bor någon i Boden när denne föds och så småningom blir A-lagsspelare i Luleå Hockey hävdar Apan att denne är kööööööpespelare, medan människor som är uppfödda långt längre bort från tätorten Skellefteå MINSANN ÄR FRÅN SKELLEFTEÅ KOMMUN!

Resonemanget är så idiotiskt att det bara kan komma från Wernicke-Korsakovhjärnan, fulkäften och sexfingrade tangentslag av en malign alkoholist och hatbrottsling.

Ta Tomas Holmström och Mikael Renberg exempelvis, födda och uppvuxna i nämnda "stor-Luleå" (geografiskt motsvarande en mindre yta än Skellefteå KOMMUN) utvecklade i Luleå Hockey innean de går över Atlanten och blir riktiga NHL-stjärnor, till skillnad från Apan som under alla år bara levererat ett fåtal NHL-spelare och då dussinvaror och brunkare. Och vi har förstås flera från Luleå. På sistone har Luleå ju faktiskt levererat fler spelare till NHL än Apan. Och levererat från vårt upptagningsområde och från Luleå Hockey typ Omark, Harju, Rönken m fl har vi ju gjort under åren men nej, de räknas inte enligt alkoholisten som letar definitioner så han blir skitnödig, allt i syfte att underkänna allt som har med Luleå att göra.

Anders Nilsson, exempelvis, har han ju riktigt svårt att bortförklara. Född i Luleå. Uppvuxen i Luleå. Luleå Hockey-spelare sedan blöjåldern innan han går till NHL. Nej, vrålar alkoholisten Ulf-Ture, Nilsson får inte heller räknas! Eftersom han enligt Ulf-Ture är skotträds och för övrigt värdelös! Trots att han utsetts till bäste målvakt i KHL en säsong MVP i Tre Kronor-VM, och av New York Islanders, Edmonton Oilers samt St Louis Blues fått en spade och förtroende att vakta deras mål i NHL-matcher. Nej, gnyr alkisen, det räknas inte: han är ju skotträdd. Inte alls duglig, alla har FEL! Ska vi ha en riktig NHL-stjärna får vi gå till Skellefteåfödde Johan Backlund, som lirat hela 2% så många NHL-matcher som Anders Nilsson... Och då har jag inte nämnt NHL-KHL-kariären för Victor Fasth, uppvuxen i Luleås närområde Kalix och under 15-19 års ålder utbildad till målvakt i Luleå...

Men alkisen är ju som det troll han är inte ute efter att se på detta objektivt och rättvist utan hittar på att underkänna alla som kommer från oss. Dean Kukan, Christian Jaros och Peter Cehlarik som söker sig till Luleå som unga tonåringar och utvecklas till duktiga spelare och sedan går till NHL? Nej, de underkänner vinalkoholisten Ulf-Ture direkt ty de är något så fult som ytlänningar och undermänniskor förstås, enligt hatbrottslingen. Lucas Wallmark som söker sig till Luleå som 17-åring och nu drar över får absolut inte räknas, menar vinalkisen, eftersom Umeå-födde och Burkölen-utvecklad Lucas lirade några säsonger hos Apan och då - om han blir NHL-stjärna - blir de tack vare att han var förbi Apan några år och "är nog igen-kligen en ren och egen approdukt"? Herregud.

Nu när NHL utvidgats till 30 lag och de, för att fylla lagen, måste rekrytera från hela världen även spelare på lägre nivå, har ju ett antal spelare som lirat i Apan hamnat där, men de flesta dukar inte till att platsa i NHL ens utan hamnar i AHL, ofta utan att få NHL-matcher överhuvudtaget, som nämnde Alm. Men har Sverige 124 spelare där är det klart att även kreti och pleti kan komma över, men NHL-stjärnor? Nej.

Just detta att numera har vi så j-a många spelare där gör att historiska jämförelser inte fungerar. Ta tidiga 90-talet t ex, massor av Luleå-spelare som om läget var det som det nu är förstås skulle vara på andra sidan Atlanten men nej, en sådan spelare som typ LG Pettersson, i absolut Sverigetopp är ju bara blahaha jämfört med "NHL-stjärnan" Johan Alm från Apan med 0 matcher, eller Tim Erixon som visserligen brunkat i NHL men får sparken från klubb efter klubb eftersom han inte duger.

En objektiv sammanställning av norrlandslag som levererat NHL-spelare och NHL-stjärnor ger för handen att Aplaget är extremt misslyckat på området.

Luleå är hyggliga. Timrå likaså. Pölsan och MooDoo fantastiska.

Men inte Apan.

Även om en trollande vinalkoholist och hatbrottsling i fyllan och villan drömmer om annat.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Noterar att gnomen Mårts som håller på med att spela ihop ett Tre Kronor för VM - som varit skandalöst misslyckad och suttit alltför många år på sin plats där han vanligen gjort sig till ovän med svenskar i NHL, i KHL, i NLA, i AHL, i SHL etc - nu när han är på väg ut äng-ligen tycks nyktra till.

Nu spelar han med alla Luleås Linusar: Linus Omark, Linus Klasen, Linus-Lucas Wallmark; och dessutom med Joel Lassinantti och Johan Fransson i laget....skulle bara behövt plocka in landslagshanne så kunde ett vackert Tre Kronor bestående enbart av spelare från Luleå Hockey stått på isen.

Nu har han splittrat Linusarna på olika linor men varför inte köra hela gänget i en och samma lina? Ja, jag vet, de är alla små med teknik snarare än fysik och passare snarare än målskyttar, men det spelar nog ingen roll, när man talar om sådana fantastiska spelare som Luleås Linusar...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: så vackert inlägg, nästan så jag måste skriva ut det och rama in det och hänga upp på väggen, nu fattas bara att du postar den fina bilden på apan så är helgen räddad, jag kan inte låta bli att skratta varje gång jag ser den bilden ... den förklarar så bra apans värdegrunnnnd ... en ap-grund helt enkelt.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Wilhelmsson: Ap-ropå ap-ropen från ap-avgrunden;-)
Uppladdat:

500x0-apbild_28.png


« · 1746362 · »