Luleå HF

SHL · 119080 inlägg · 891 ämnen

Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!


Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Nu är det visserligen inte över ännu. Men…

• 2021-01-19 Luleå HF - Skellefteå AIK 2 - 3 (0-0, 1-0, 1-2, 0-0, 0-1) 1 poäng
• 2021-01-21 Luleå HF - Växjö Lakers HC 0 - 2 (0-0, 0-0, 0-2) 0 poäng
• 2021-01-23 Rögle BK - Luleå HF 2 - 1 (1-0, 0-0, 0-1, 1-0) 1 poäng
• 2021-01-28 Örebro HK - Luleå HF 4 - 1 (1-0, 2-1, 1-0) 0 poäng
• 2021-01-30 Luleå HF - HV 71 4 - 3 (2-0, 2-1, 0-2) 3 poäng
• 2021-01-31 Luleå HF - Skellefteå AIK 1 - 4 (1-1, 0-0, 0-3) 0 poäng
• 2021-02-03 Brynäs IF - Luleå HF 1 - 5 (0-2, 1-1, 0-2) 3 poäng
• 2021-02-04 Brynäs IF - Luleå HF 1 - 3 (0-1, 0-1, 1-1) 3 poäng
• 2021-02-06 Luleå HF - Rögle BK 2 - 3 (0-1, 1-1, 1-0, 0-0, 0-1) 1 poäng
• 2021-02-16 Luleå HF - Färjestad BK 3 - 2 (0-1, 1-1, 1-0, 1-0) 2 poäng
• 2021-02-18 Färjestad BK - Luleå HF 3 - 2 (0-0, 1-1, 1-1, 1-0) 1 poäng
• 2021-02-20 Luleå HF - Djurgårdens IF 4 - 5 (1-1, 3-1, 0-3) 0 poäng
• 2021-02-25 Luleå HF - Frölunda HC 3 - 4 (1-0, 2-1, 0-3) 0 poäng
• 2021-02-27 Växjö Lakers HC - Luleå HF 3-1 (0-0, 2-1, 1-0 ) 0 poäng ?

14 matcher.

15 poäng vunna.

27 poäng förlorade.

Hade vi vunnit typ 10 pinnar till under de 14 matcherna skulle vi legat i topp. Men bara Pölsan och HV vi lyckats slå och ta tre pinnar mot. Annars har vi lyckats torska med uddamål, tappa de flesta förlängningar/straffar, på slutet t o m krossas i tredje trots tvåmålsledningar.

Känns som seriens förlorarlag, lyckas ta en pinne per match bara.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Extremt fult av ex-Apan Erixon som smäller till ett samurajslag med klubban i ansiktet på Erik Gustafsson.

5 minuter + matchstraff.

Tyvärr bara 2.16 kvar och tidigare under 6 PP-minuter har Luleå inte lyckats måla på Läjkers duktiga box.

Vi tar iaf Lassi.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Nej, läjkrar långt ut neutraliserar Lass, Erik och lill-Nisse...

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
55 sekunder kvar och Hållander slår in pass från Einar Wolf till 3-2.

Bara för att det ska kännas snöpligare. Att torska med ett mål, om det nu inte blir 4-2 i tom kasse...

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
21 sekunder kvar, efter stolpe av Linus Klasen...

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Torsk med uddamålet igen. Tredje matchen i rad.

25-41 i skott under matchen men man kan lita Luleå, vi hittar alltid sätt att förlora på.

Erik Gustafsson efter match, då hans läpp haft närkontakt med en äkta Ap-produkt från sektblygden.
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2021-02-27-kl-173557.png


Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Efter HVs torsk mot Malmoe och Pungens vinst mot Gangsteröret har vi i botten:

• Malmoe 11 matcher kvar 53 poäng
• Pölsan 11 matcher kvar 48 poäng
• Oskars 10 matcher kvar 49 poäng

• HV 71 7 matcher kvar 47 poäng
• Pungen 6 matcher kvar 50 poäng


Som det nu är har aktuell poäng troligen mindre betydelse än antal matcher kvar. Och då lutar det således allt starkare mot att HV och Pungen får göra upp inbördes för att utse nästa års allsvenska lag.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Allt tydligare att HV och Pungen söker sig till kvalet.

Just nu spelas en ytterligare match i SHL, mellan Röglet och Apan och efter första perioden har Apan ledningen med 0-1. Och tjafsar och bråkar gärna 3-4 mot 1 efter varje avblåsning. Pinsamt att se.

När det gäller Luleå har jag tidigare lite pessimistiskt tänkt att vi åker ut i kvarten. Det tror jag inte längre. Vi åker nog redan i det sociala slutspelet. Mot Malmoe.
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2021-02-27-kl-184420.png

500x0-skarmavbild-2021-02-27-kl-184430.png


Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Sven.Savage: Ni kommer igång lagom till slutspelet.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Charliejfz: Det tror jag inte.

Men ett jätte-GRATTIS till att ni visade hur man stoppar Apan! SNYGGT!

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Sven.Savage: Hur tänker du nu. Tror du att ni kommer att dippa så pass mycket så att ni åker på Malmö i socslutspelet tror inte jag och ni får gärna redan i morgon visa vart skåpet ska stå

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Så uppdaterar vi tabellariet sedan Röglet krossat Apan, som hade ledningen med 0-1 och 1-2 sedan de i vanlig ordning tjafsat, filmat, fulspelat och fuskat. Men Röglet körde därefter över aporne och gick fram till härliga 4-2.

Med fem matcher kvar att spela lär inte Apan nå fram till plats 1 eller 2 i alla fall.
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2021-02-27-kl-202705.png

500x0-skarmavbild-2021-02-27-kl-202848.png


Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Sven.Savage: Brynäs fortfarande säkra från kval, fler skulle behöva inse det i deras bok tror jag för deras välmående ☀️

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
eltifoso: He he, inget är så deppigt som en deppig pölsa.

När det gäller Apan kollade jag upp hur deras supportrar uppfattade matchen och det var förstås fel på domaren som det alltid är när Apan torskar. De kan sektens värdegrunnnnnnd i blygden. Bara att komma ihåg att "det andra laget var bättre" är förbjudna ord att uttala.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Dembo: Ja, vi torskar ju hela tiden nu så det kan gå snabbt. Gangsteröret och HK Arslet behöver ju bara en vinst var för att passera oss.

Då är bara frågan om också Trottoarkanten hinner förbi. I detta nu ligger de 7p efter men har en match mindre spelad än vi. Kan vara 4p efter, sedan de spelat sin häng. 4p att hämta in, på sju matcher.

Låter görbart.

Sedan har vi att Malmoe är favorit att ta #10 och gå till slutspelet nu. Då kan det alltså bli lag #7 mot lag #10 och väl där står Alsenfelt på huvudet medan Malmoe petar in de puckar de behöver för att spöa oss.

Som det nu ser ut tycks det vara ekonomiskt gymmsamt att bli utsparkade direkt för att slippa utgifter för resor. Kan bli bra för oss att begränsa de ekonomiska förlusterna denna säsong. Inför hösten senast hade vi ju inte råd att plocka in Jesper Sellgren, som skulle kostat 30,000:- månad...

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Laget mot Malmoe.

Walle byter av Lassi, backarna fortsätter som tidigare.

Muzik saknas och därför kör Bulan in Fabbe med Tyrre och Einar Wolf, medan fjärdelinan blir bara två spelare dvs 10e och 11e forward Olle och Lysell.

Hm. Bulan förstår sig ju på detta bättre än jag. Men jag saknar att han inte hårdsatsar på Klasen med Tyrre och Einar Wolf. De har ju fått några chanser men nu är han som vanligt tillbaka med Berglund och DeSousa som partner till Klasen och det känns som att Klasen får köra emsam i den linan. Däremot har vi ju ett riktigt starkt första PP med Klasen, Einar Wolf och Tyrre, låt vara tillsammans med Erik och lill-Nisse och visst, det är Klasen som tillsammans med de två backarna står för närmare 100% av detta PP. Men ändå. Kunde det inte vara en god idé att låta Klasen, Tyrre och Einar Wolf köra på?

Känns som att de flesta Luleåsupportrar mer eller mindre ger upp den här säsongen. Efter att vi senaste 15 matcherna då det gäller att vässa upp inför slutspelet vässat ned något enormt. Visst, vi har många elaka enstaka målförluster och visst, vi har träffat en j-a massa stolpar och ribbor och haft ett extremt oflyt.

Men det man ser av spelet är att vårt försvarsspel, spelet utan puck inte alls synkar som det ska. Och som jag bedömer saken hänger det i första hand på att backarna inte fungerar som de ska. Harrejavvlar, tappa tvåmålsledningar mot Djurgårn och Arslet inöf tredje två matcher i rad. Något som inte hanns på kartan förra våren.

Spontant kan man tänka att det är inte så stor skillnad på vår backuppsättning jämfört med i fjol, men allvarligt talat: det finns en rad abgörande skillnader:

• Tappet av Sellgren blev mycket mer avgörande än vi trott.
• Sellgren bönade och bad i slutet av sommaren om att få spela med Luleå i år men vi tackade nej eftersom vi "hade fullt" och ville "spara pengar" fast han var beredd att spela fär en kunispeng som 30,000:- i mänaden.
• Eddie har misslyckats. Han skulle ha blivit nästa Engsund men är jämförelsevis värdelös.
• Berglund har misslyckats. Han skulle ha blivit näste lill-Nisse eller Sellgren men är bara en blek skugga jämfört med de två nämnda.

Ansvaret för det här ovanstående faller förstås tungt på Skuggan och Bulan. Rejäla felbedömningar från deras sida.

Till detta kommer ytterligare bidragande orsaker:
• Erik Gustafsson har varit långt från den klippa han var i fjol. Nu levererar han lika många misstag varje match som han gjorde på hela säsongen 2019-2020.
• Sondell har, när han inte fått spela med Sellgren, utvecklats till en Sondräll med Eddie och Berglund.
• Osäkerheten med en ny och 17/18-årig Walle samt en tyvärr låglevererande Berguv har inneburit att backspelet inte satt sig och stabiliserats utan de tycks alla fortfarande leta efter sina roller där ute. Vilket som fallande dominobrickor innebär att även linorna har svårt att finna SITT spel utan puck.

Och hur kan det gå?

Ja, det vete fan. Det känns som att vi ändå försöker match efter match och bitvis äger vi puck och dominerar spelet. Som senast mot Läjkers. Men när de får spelvända avslöjas vårt usla spel utan puck i försvaret och de behöver bara enstaka chanser för att spöa oss.

Kan backarna skärpa sig?

Tveksamt.

Jävligt tveksamt.
Uppladdat:

500x0-evufw44xcactozb.jpeg


Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Dryft halva första spelad. Det har väsentligen handlat om att Luleå tryckt på.

Nyss en situation där Luleå genom Walle och tre spelare har total kontroll över pucken bakom förlängda mållinjen.

Malmoe skickar pliktskyldigast fram några forwards och i Luleå tycker SonDRÄLL att det är en fin i´de att ge bort pucken till en Malmoespelare.

Så har vi 1-0 för Malmoe.

RIDÅ!

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Hur bra är malmoe? Ja, kollar vi deras resultat från början av december har de vunnit drygt 2/3 av spelade 19 matcher:

• 2020-12-10 IF Malmö Redhawks - Oskarshamn 4 - 0 (0-0, 2-0, 2-0) VINST 3p
• 2020-12-12 Frölunda HC - IF Malmö Redhawks 2 - 3 (1-0, 0-2, 1-1) VINST 3p
• 2020-12-15 IF Malmö Redhawks - HV 71 2 - 1 (1-0, 1-1, 0-0) VINST 3p
• 2020-12-17 Rögle BK - IF Malmö Redhawks 2 - 3 (1-1, 1-1, 0-1) VINST 3p
• 2020-12-28 Brynäs IF - IF Malmö Redhawks 5 - 2 (2-0, 0-1, 3-1) torsk 0p
• 2020-12-30 IF Malmö Redhawks - Växjö Lakers 2 - 6 (1-1, 0-3, 1-2) torsk 0p
• 2021-01-02 HV 71 - IF Malmö Redhawks 1 - 4 (0-1, 1-1, 0-2) VINST 3p
• 2021-01-04 Linköping HC - IF Malmö Redhawks 1 - 3 (0-1, 1-1, 0-1) VINST 3p
• 2021-01-06 IF Malmö Redhawks - Örebro HK 4 - 1 0-1, 0-0, 4-0) VINST 3p
• 2021-01-09 IF Malmö Redhawks - Leksands IF 0 - 1 (0-0, 0-0, 0-1) torsk 0p
• 2021-01-30 Linköping HC - IF Malmö Redhawks 6 - 3 (1-1, 3-0, 2-2) torsk 0p
• 2021-02-02 Rögle BK - IF Malmö Redhawks 1 - 2 (0-0, 0-1, 1-0, 0-0, 0-1) VINST 2p
• 2021-02-04 IF Malmö Redhawks - Linköping HC 3 - 2 (1-1, 1-0, 1-1) VINST 3p
• 2021-02-06 IF Malmö Redhawks - Brynäs IF 0 - 3 (0-0, 0-1, 0-2) torsk 0p
• 2021-02-09 Djurgårdens - IF Malmö Redhawks 4 - 3 (1-1, 1-1, 2-1) torsk 0p
• 2021-02-11 Brynäs IF - IF Malmö Redhawks 2 - 0 (2-0, 0-0, 0-0) torsk 0p
• 2021-02-16 Frölunda HC - IF Malmö Redhawks 2 - 3 (0-1, 2-1, 0-1) VINST 3p
• 2021-02-18 Oskarshamn - IF Malmö Redhawks 2 - 3 (1-1, 1-1, 0-1) VINST 3p
• 2021-02-25 IF Malmö Redhawks - Djurgårdens 3 - 1 (0-0, 0-1, 3-0) VINST 3p
• 2021-02-27 IF Malmö Redhawks - HV 71 3 - 2 (2-1, 1-0, 0-1) VINST 3p

Jag drog ju igår Luleås poängrad senaste 15 matcherna. Nu har jag inte kollat jämförelsevis, men är vi inte sämst i SHL under den tiden tillhör vi i alla fall ett av de absolut sämsta lagen under perioden.

Inget tvivel om att Malmoe tillhör ett av seriens mest lyckade lag senaste tre månaderna. Gissar att de under den perioden ligger bland seriens 3-4 bästa lag.

Att tro att vi ska kunna spöa Malmoe är nog bara en villfarelse.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
1-0 till Malmoe efter första perioden.

TACK SÅ J-A Mycket, son-DRÄLL!

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Sven.Savage: Är man förvånad som vi spelat sista tiden skulle ett J20 lag slå oss...
Det är så stukade skallar så det är en lidelse att se just nu detta som sker på isen tyvärr, Ingen vågar göra något och man är rädd för att ha pucken också!

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
2-0 för Malmoe. Strax framför mål håller son-DRÄLL på att brottas med Sylvegård. Lite längre ut står malmoe-lauridsen och skymmer för Walle när en Malmoe-back skjuter och Walle hinner inte se skottet.

Son-DRÄLL anställdes av Luleå på månårigt kontrakt med en jättelön. Inte som Erik men ett par hundratusen i månaden har denne drällputte betalt.

En av våra sämsta värvningar och betalningar någonsin?

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
{6908}: Jo. Alla stolp- och ribbskott lär inte heller ha hjälpt upp oss.

Nu sätter Filip Hållander 2-1 efter att helt själv passerat 4 malmoespelare och drar in pucken förbi Volden.

Bara en minut därefter 3-1 för Malmoe och - hör och häpna! - Son-DRÄLL är inte inblandad, är inte på isen! Hur ska vi tolka det? Har son-DRÄLL spelat upp sig? Är han på tok-gång?

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
{6908}: Gangsteröret och HK Arslet går strax förbi oss och skulle också formtoppade Trottioarkanten hinna förbi blir det Luleå-Malmoe i sociala slutspelet.

Känns ganska tydligt hur det kommer att gå. Två snabba matcher så får vi tidig sommarsemester.

I år får vi hoppas på våra ståldamer.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Sven.Savage: Jepp solsemester är vad som behövs tragiskt nog....
Vi får väl hålla koll på Luleå 2.0 i sydbotten då!

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Sven.Savage: Men i och med att Malmö går som tåget så är det inte säkert även om ni trillar ner under strecket att ni får möta dom då dom mycket väl kan avancera till 9 plats

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
PP Malmoe efter en konstig volleypuckut av Engsund. Då lyckas DeSousa misslyckas att hålla koll på en Malmoespelare botom ena stolpen och vips har vi 4-1!

Och - Son-DRÄLL är inte inne heller på detta mål! Han är verkligen på väg mot toppformen! Förlängt! Mångårigt!

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Dembo: Jo. Kanske Malmoe avancerar även förbi Styvben Starkes efterföljare?!

Å andra sidan är vi så toksämst att i så fall blir vi väl passerade av Warulfven också...

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
När man någon gång i framtiden summerar Elitserien SHL:s historia kommer ett av de stora miraklen helt säkert att vara hur Luleå Hockey våren 2021 kunde undvika att falla ur serien ned i Allsvenskan.

Fy satan så klappkassa vi är.

Och plockar man fram en lista över de mest korkade besluten kommer Luleå säkert att konkurrera med det man tog juli 2020:

Ja, vi har kontaktats av Jesper Sellgren och hans agent nu i sommar. Carolina låter honom köra en säsong till i SHL och Jesper vill fortsätta spela i Luleå. Han är så angelägen att han förklarat att han är beredd att spela för en junislön på 30 lakan i månaden.

Men vi tackar nej. Dels eftersom vi redan köpt in årets kommande Engsund - Eddie Nillson - samt årets kommande lill-Nisse/Sellgren - Vicor Berglund. Dessutom har alla SHL-klubbar kommit överens om att INTE köpa speciellöt i år med tanke på de ekonomiska svårigheterna under pandemin. OK - sedan visade det sig iofs att SHL-klubbarna köpte MER spelare än man någonsin gjort, men vi gjorde ett motdrag för att visa var vi står. Genom att skicka en finsk landslagscenter till en konkurrent.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Inledning av tredje. Och som vi misstänkt är Sondräll på gång och i toppslag. Smäller på en puck från blå och den ska gå i magen på Volden men en meter framför mål står Petter Wolf och styr in 4-2 vid sidan av Volden.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Sven.Savage: Hehe du ska alltid ha sista ordet

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Sondräll blir fälld, Luleå får PP och lill-Nisse pangar snyggt in 4-3.

Lill-Nisse och Klasen är våra överlägset bästa spelare i år.

Sedan har vi några som får godkänt, följt av en massa som inte får godkänt.

Och så längre ned en samling med Eddie, Son-Dräll, Connolly, Olle, DeSousa, Fabbe med flera...

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Dembo: Yep, sådana är vi norrbottningar. När vi snackar med stockholmare:-)

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Sven.Savage: Ja konstigt att ni släppte Sellgren men jag antar att ni tänkte pamdemiskt likt vi gjorde innan vi värvade in den nordamerikanska brigaden att här måste det sparas

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Intressantare att fundera över bottenstriden. Tidigare en grupp av fem lag men Malmoe kan definitivt räknas bort naturligtvis. Jag är beredd att räkna bort Pölsan också.

Då har vi tre lag där två av dem kommer att få kvala.

PUNGEN - 34 mål 50 poäng

Färjestad BK - Linköping HC
Brynäs IF - Linköping HC
Linköping HC - Rögle BK
Linköping HC - Luleå HF
HV 71 - Linköping HC
Djurgårdens IF - Linköping HC


HV-71 - 24mål 47 poäng

HV 71 - Frölunda HC
Växjö Lakers HC - HV 71
HV 71 - Leksands IF
HV 71 - Luleå HF
Brynäs IF - HV 71
HV 71 - Linköping HC
IK Oskarshamn - HV 71

OSKARS - 21 mål 49 poäng

IK Oskarshamn - Örebro HK
IF Malmö Redhawks - IK Oskarshamn
Leksands IF - IK Oskarshamn
Rögle BK - IK Oskarshamn
IK Oskarshamn - Djurgårdens IF
Örebro HK - IK Oskarshamn
Frölunda HC - IK Oskarshamn
Skellefteå AIK - IK Oskarshamn
IK Oskarshamn - Brynäs IF
IK Oskarshamn - HV 71

Lagen kommer väl att vinna några matcher här och där men eftersom Oskars har många fler matcher kvar lär de klara sig och det blir alltså Pungen mot HV som får slåss om den allsvenska platsen.

Det påstås med referens till tidigare år att c:a 60 poäng är tillräckligt för att undvika de två bottenplatserna.

I år är jag inte alls säker på att det räcker. HV och eller Pungen kan mycket väl sluta på >60 poäng och ändå åka på kval varpå ett av de lagen får ta steget ned till Allsvenskan.

Oskars har ju fått upp farten nu och kan säkert ta minst fyra av sina tio matcher. Fastän de inte har kvar någon match mot slagpåsen Luleå.

Lite intressant med HV:s avslutning - mot Pölsan, Pungen och Oskars. Men det lär inte räcka. Speciellt som HV:s spelare ledda av Johanarna Hult och Davidsson bara för någon dag sedan menade att HV är så bra att de kommer att blilivsfarliga i slutspel. Historien med "skrattmatcher" lever kvar…

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Nu har kommentator Unger kollat upp att skulle Luleå vända denna match innebär det en vändning vi inte mäktat med sedan våren 1993.

Då gällde det andra kvartsfinalsmatchen i bäst av tre, sedan vi torskat första matchen, hemma i Delfinen mot Warulfven.

Vi låg under med 0-4 efter två perioder och ett stort antal supportrar rev säsongskorten och gick hem.

Varpå vi vände, vann matcher i sudd gång på gång, slog ut ulfven, slog ut Djurgårn, tog ledningen med 2-0 i matcher (bäst av 5) och åkte till den gävliga arnenan med en låda Champagne i bagaget.

Nä, nu snackar vi om något annat...

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Sven.Savage: Hoppas också på HV och clubben i en play-out historia det vore iofs roligast om HV rök som målade upp sig själva som storfavorit innan säsongen men det vore nästan bättre om clubben ryker då jag tror deras ekonomi är på ruinens brant och HV ändå säkert har en fet värvningskassa för en snabb retur

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Sven.Savage: Japp undertecknad var på den matchen :)

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Två minuter kvar, Luleå försöker spela 6 mot 5. Inleder taffligt pressade av Malmoe och Hållander tappar puck till Sylvegård, som lyfter in 5-3 och Malmoe tar de tre poängen.

Lassi - som stod andra matchen i rad igår mot Malmoe - tog över spaden från Walle efter andra perioden och 4-1 efter 15-14 i skott.

Sista vann vi skotten med 3-16, målen med 2-1 och Lassi höll alltså nollan.

Ja, vad säger man?

F I A S K O !

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
{6908}: Du var kvar i tredje perioden då? Eller körde du en "gå på toa"?

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Dembo: Personligen hade jag ju velat att fulspelar- och fuskar-Apan skulle ha åkt ur men de öppnade ju stora börsen och satte igång med sin vanliga köpfest.

HV har ju haft många år som topplag och sedan mitten av 80-talet då HV och Luleå gick upp i Elitserien har HV varit sammantaget tredje bäst i serien - efter Warulfven och Luleå. Så visst vore det knepigt om den rika klubben nu skulle åka ur. Då får de allsvenska lagen vänja sig vid gubbhyllan bakom motståndarbåset varifrån öses öl, snus och förolämpningar.

Men historiskt är jag mer irriterad över köpekluppen Pungen som under Helbers ledning öste ut pengar år efter år för att köpa Luleås bästa spelare med argument som "du får 4-5 gånger högre lön", äckelpungarne. Så det kunde kännas spotsligt OK att bli av med den köpeklubben som blivit kvar länge i Elitserien SHL med sin enda idé att ös ut pengar för att köpa ihop en förstafemma.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Sven.Savage: jag sitter o funderar på vad skon klämmer just nu, men jag kan ej komma fram till något bra, enda jag är lite besviken på hur dom agerar på isen just nu

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Sven.Savage:
Det grinar emot nå så förb...
Vi är ändå helt ok framåt men bakåt är det ju parodi. Nåja, vi får hoppas på våra damer i år...

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
{9108}: Ja, att hitta på alla möjliga sätt att förlora är vi dock bästigast på!

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Sven.Savage: Jo tyvärr så är det ja.. men känns ju längre säsongen går så längre under isen går vi

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
{7533}: Ja, så blir det väl.

Det lila blinkande hopp man möjligen kan ha i mörkret är att nu har vi spelledigt till dess vi om tio dagar åker 12 mil söderut för att spela mot Apan.

Av allt att döma fortsätter debaclet förstås då och efter en ytterligare aptorsk är väl säsongen för herrarna i princip slut.

Om inte...

Är det något man möjligen, möjligen, möjligen kan hoppas på är det kanske att vi vägrar tillåta att vår kommunala kollaps fortsätter genom att torska mot fusk, filmar, och fulspelarlaget fköpesekten från Blygden.

Fan trot. Men spelana har nu tio dagar på sig att tänka på den matchen.

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Så uppdaterar vi tabellerna.

Blir allt tydligare att nu riskerar vi att som lag #8 att bli utslagna i sociala slutspelet av lag #9 Malmoe.

Hade vi vunnit senaste fem matcherna, i stället för att ha torskat, skulle vi nu ha varit serieledare. Hur kunde det gå så käpprakt åt helvitte?
Uppladdat:

500x0-skarmavbild-2021-02-28-kl-200845.png

500x0-skarmavbild-2021-02-28-kl-200633.png


Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Javafan. det lutar ju mot att vi får släppa herrhockeyn snart för i år. Men tack och lov att vi har våra härliga damer!

Till skillnad från bland annat HK Arslet, Röglet med flera. Och där räknar vi förstås också in DamApan som bara har ett låtsaslag. Som senaste året spelat hela fyra matcher.

Luleås slutspel om damernas Le Mans

Nu är det iofs bara DamGnaget som är klara motståndare för oss.

Det KAN hända att DamPungen slår ut DamGården i kvarten och då blir det Pungen vi får spöa i semi.

Detsamma gäller förstås finalmotståndarna, men där kan man helt säkert räkna med att det blir DamPölsan vi får möta. Eftersom DamPölsan är överlägsna alla andra lag. Med ett undantag.

• 2021-03-01 DamGnaget- Luleå HF
• 2021-03-02
• 2021-03-03 Luleå HF - DamGnaget
( 2021-03-04 Luleå HF - DamGnaget)
• 2021-03-05
• 2021-03-06
• 2021-03-07 Damgården - Luleå
• 2021-03-08 Damgården - Luleå
• 2021-03-09
• 2021-03-10 Luleå - Damgården
( 2021-03-11 Luleå - Damgården)
( 2021-03-12 Luleå - Damgården)
• 2021-03-13
• 2021-03-14
• 2021-03-15 DamPölsan - Luleå
• 2021-03-16
• 2021-03-17 DamPölsan - Luleå
• 2021-03-18
• 2021-03-19 Luleå - DamPölsan)
• 2021-03-20
( 2021-03-21 Luleå - DamPölsan)
( 2021-03-22 Luleå - DamPölsan)

Det kan alltså bli 13 matcher på bara 22 dagar. Men gissningsvis blir det snarare 8 matcher på 19 dagar - i så fall blir det bara tre matcher i Delfinariet för våra Ståldamer. I vilket fall ett snabbt slutspel som genomförts innan SHL ens spelat klart. Och i morgon kör det igång.

Kom igång nu, Luleå Hockey/MSSK!

Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Om knappt två timmar är det nedsläpp på Ulriksdals IP, ett stenkast hemifrån mig. Suveräna serievinnarna Luleå Hockey möter det lokala DamGnaget i match nr 1 av kvartsfinalen, som spelas i bäst av tre matcher.

Lägger in en bild från tidigare säsong som presenterar gästerna från Norrbotten:-)
Uppladdat:

500x0-evzfv8txiaqstvp.jpeg


Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
Uppställningen för Luleå Hockeys damer nedan. Såvitt jag kan se har vi alla spelare med. Grahn tar spaden.

Nedsläpp i Ulriksdal om en kvart.

Kom igen nu, Luleå!
Uppladdat:

500x0-evz-zlhxmaczddo.jpeg


Sv: Luleå Hockey 2020 - vägen efter SM-GLUDet!
7.23 spelat, 0-0. DamGnaget jobbar på bra, kämpar rejält med höga forwards.

Och nu får DamGnaget chansen för de ska spela PP sedan Ronja Savolainen åkt ut för tripping. Luleå har dock en box som levererat >90% i SDHL, medan DamGnagets PP ligger på beskedliga 12%. Så vi kanske kan klara detta.

« · 2157190 · »