pyts: Ja, vi kan vara stolta. Kollar man totaltabellen sedan vi gick upp i Elitserien ligger vi klar tvåa, efter monsterulfven.
Inget tvivel om att Luleå Hockey historiskt är ett av de verkliga topplagen i Sverige, men betyget dras förstås ned av att vi bara tagit ett Glud, trots att vi haft riktigt bra chans att göra det vid åtminstone fem ytterligare tillfällen. Då ingår slutspelet 2020 som inte blev av, sedan Tjomme fått landet att satsa på samhällsansvar (läs: mygla kvar Trottoarkanten i SHL).
sargad: Tack för tipset, jag ringer Bulan! Är ju fantastiskt att veta, vi behöver inte spara på krafterna till måndag-tisdag, men kan spara pengar eftersom vi slipper åka ned till Oskarshamn när det redan avgjorts i Delfinen. Vi vinner första och sedan hänvisar vi till dig och kräver att förbundet utropar oss som vinnare direkt!
Sven.Savage: "För samtliga dessa 16 drabbningar har det lag som vunnit första matchen också vunnit åttondelsfinalen." Det måste ses som statistiskt fastställd statistik, det vill säga en sanning. Då får ni ösa på hemma och med alla mdel se till att vinna den. För vinner ni den så behöver ni ju inte ens åka ner till Oskarshamn utan kan lämna WO. All statistik pekar ändå på ni går vidare då... eller har jag missat något. Kan tillägga att jag jobbat 5 år på byrån(SCB) så de är med viss tyngd dessa slutsatser dras ;-)
Ja, och sedan följer alla lag som inte ens orkat upp i 2000 poäng ned till 3 poäng för Vilda Väsby som med "jag har aldrig vunnit något" skrikegård som asstränare.
Värt att notera att skulle Pölsan torska i kvalet och få lämna högsta serien för första gången så kommer Luleå att passera dem i Maratontabellen. Skulle Styvben misslyckas att ta sig upp i kvalet nu och inte heller nästa vår avancera upp till SHL kommer vi att passera även dem i Maratontabellen.
Tidigare hade vi väldigt lätt för Oskars. Bli opassade dem rejält. Så var det också inledningsvis denna säsong.
Stängde ned dem rejält, de hade få skott på vårt mål. Första matchen satte vi 0-3 i första perioden, vann med 1-4. Andra matchen satte vi 2-0 i första perioden, vann med 4-1.
Men de senare två matcherna lyckades vi inte alls stänga ned dem. De sköljde in över oss med sin Rock 'n Roll-hockey då och då, avslutade ofta med mål. Och gjorde dei igen och igen och igen. Tredje matchen tog vi ledningen, men krossades med 6-3. Fjärde matchen hade vi inget att komma med, de slog oss i Delfinen med 0-5.
Av stor betydelse kan spelet i special teams bli. Där har vi PP Oskars 25,00% Luleå 17,39% BP Oskars 72,44% Luleå 80,77% Men när Oskars har flow med PP känns de nästan omöjliga att komma åt. Deras övergripande styrka är att de har en handfull spelare som är jäkligt duktiga och målfarliga offensivt. Där måste vi stå emot och bäst vore om det blir så lite special teams-spel som möjligt.
Vi får hoppas att zebrorna höjer nivån i slutspelet redan i åttondelsfinalerna och ger fan i att ta för skitgrejer; det kommer att kunna sänka oss. Hoppas vidare få grosshandlaren eller Nord som inte tar så många utvisningar, och inte skellefteåmannen som är jämförelsevis blåsgalen för att få styra och märkas. Eller någon zebra som känner att det vore väl kuligt om Oskars får en framgång, plus lyder hemmapubliken när 2/3 matcher spelas där nere.
Annars brukar vi har stor fördel av bästa målvakterna. Men säsongens stats stöder inte heller det: Luleå Lassinantti 89,57 %SVS Ward 89,94 %SVS Oskars Juel 92,14 %SVS Cannata 90,05 %SVS Hmm...
En intressant kunskap är att sedan det sociala slutspelet med åttondelsfinaler för lagen på plats 7-10 infördes har sammanlagt 16 st åttondelsfinaler med bäst av 3 matcher spelats.
För samtliga dessa 16 drabbningar har det lag som vunnit första matchen också vunnit åttondelsfinalen.
Och i kvalet till SDHL lyckades DamApan reducera till 5-4 med mindre än fyra min kvar, men 40 sek senare satte DamGnaget 6-4 vilket blev slutresultatet.
Oväntat bra motstånd av DamApan tycks det, men räckte tyvärr inte hända fram. Nu måste de till att börja med vinna mot DamGnaget hemma nästa onsdag och sedan antar jag att i så fall avgörs det genom målskillnad. Dessa båda lag ska ju möta Fiskrenset två gånger och renset kan ju vinna sina matcher med tvåsiffrigt om de vill. Så det kan bli Fiskrenset som väljer vilket av klubbarna DamGnaget och DamApan som får spela i SDHL nästa år. - förutsatt att DamApan slår DamGnaget hemma om sex dagar.
Sven.Savage: Känns som att vi är i en hyfsad trend men Oskars går väl riktigt knackigt sen ett tag? Kan ju vara nedtränade, men tror inte att vi ska räkna bort oss själva än på ett tag. Kul match idag trots förlust. Många junisar som du säkert skrivit om men flera av dom kändes ju hetare och mer säker än vissa i vår backbesättning vi lyckligtvis verkar slippa nästa säsong.
• Luleå HF - IF Malmö Redhawks 1-3 • Skellefteå AIK - Örebro HK 3-2 • Brynäs IF - Växjö Lakers HC 0-5 • Linköping HC - Leksands IF 2-5 • IK Oskarshamn - HV 71 1-4 • Frölunda HC - Färjestad BK 0-2 • Rögle BK - Timrå IK 1-2
mattias - 74: Det är lugnt. Vår mediaboss Robert är född i Oskarshamn, han ordnar något kul. Blir väl bara en resa dessutom, första i Delfinen på lördag, sedan stannar vi ju där nere för en eller om det blir två matcher.
3,5 minut kvar av tredje perioden, Malmet leder 1-2.
Men ej klart ännu och publiken kör på med KÄMPA, LULEÅ! Skitkul för jun isarna att få vara med och fightas så ända in i kaklet och med stöd av bortåt sextusen från läktarna!
Luleå får PP och sätter in historiens faaaarligaste PP-femma Sallinen, Rasken, #44, kompletterade av Einar Wolf och Honka. Får köra 1,5 minut, kommer inte till. Sedan in med en femma med tre junisar och då var det nära, visserligen genom Pyrochta, men ändå.
I kvalet till SDHL står det 4-3 för Riktiga AIK då de i senare delen av andra perioden åker på två utvisningar och DamApan får spela 5 mot 3.
Då "lyckas" DamApan dra på sig en utvisning när de försöker kasta in sex spelare, och så får de fortsätta med 4 mot 3 - och då sätter DamGnaget 5-3 med en spelare mindre!
Vilken skit! 5-3 för Riktiga AIK i paus, tredje perioden återstår.
Läget inför SHL:s allra sista period denna säsong:
• Luleå HF - IF Malmö Redhawks 1-2 • Skellefteå AIK - Örebro HK 3-1 • Brynäs IF - Växjö Lakers HC 0-3 • Linköping HC - Leksands IF 1-2* • IK Oskarshamn - HV 71 0-2 • Frölunda HC - Färjestad BK 0-0 • Rögle BK - Timrå IK 0-1
*Pungens reducering i inledningen av tredje. Får de in fler kan ju Röglet få något att spela för mot Timret - för att fixa en ytterligare hemmamatch?
0-2 till Malmet med fyra min kvar av andra. Det är ett rätt lamt skott från distans och det är helt öppet och alla ser allt. Framför målet står en malmetspelare tillsammans med.....#44.
#44 har noll koll å¨var pucken kommer och likaledes på vad den malmetspelare han ska bevaka gör. Malmetspelaren får därmed ohotad (fast #44 står en centimeter ifrån) sätta bladet mot skottpucken och styra in 0-2.
Men så underbart! 2 min före paus passar junisen jamaldinov till junisen Axl Johansson som med ryggen mot målet drar in 1-2 med en backhand.
Mycket fint mål och mycket uppskattat av publiken i Delfinen!
Sven.Savage: Oskarshamn känns väl ändå som en helt ok motståndare som resultaten står just nu. Näst formsvagast senaste 5 omgångarna, precis före LHC. Men hur presterar Oskarshamn Engsund i en sådan åttondel?
I de enda två matcherna som har betydelse för oss har vi nu:
• IK Oskarshamn - HV 71 0-2 • Rögle BK - Timrå IK 0-1
vilket just nu skulle inneära att vi får Oskars-Luleå i slutspel.
HuVa-71 har ju inget som helst att spela för. Annat än för att passera Pungen och ta plats 11, men det är ju skit samma.
Röglet kommer ju att få möta Trottoaren i slutspelet och skulle ju vid vinst kunna fixa 2/3 hemma isf borta. Men det kräver att Trottoaren torskar mot Pungen och pungarne tycks lägga sig, nu under med 0-2.
Till slut kom så 0-1 för Malmet. Först kom twinsen 2 mot 0 och passade retfullt klapp-klapp mot Warden men när den en ska bara lägga in pucken kommer snabbe junisen Edqvist dit med klubblad och styr undan. Mycket snyggt!
Men lite senare en sargstuds som byter riktning och ett malm får slå in den bakom ryggen på Warden som är beredd åt andra sidan.
DamApan tar för dig mot Riktiga AIK. Efter 2-0 vände de till 2-3 genom mål av de helt egna produkterna Laura Lerchova x2 och Holly Reuther. Sedan vände DamGnaget till 4-3 och nu paus.
#44 försöker ge Malmet 0-1 i slutminuten genom att helt ohotad lägga en bedrövlig indian, fast Malmet råkar ha pucken stolpe ut och 0-0 efter första, fast med skotten 3-14 så Malmet har ju detta. Men pigga insatser av våra junisar.
#44 tycker jag tillsammans med Eddie Larsson ska klistras upp på Luleås Wall of Shame. Fy satan vilken eländig typ, hur många baklängesmål har han på sitt samvete?
BJ#21: Tycker att junisarna har gjort bra ifrån sig än så länge. Kanske de får Bulan att skada ljuset, han låter Sallinen och Komarov vila åttondelen, plockar in några pigga junisar i stället?
Fan, va kul att se Luleå spela med halva laget junisar!
Här har vi matcherna i den sista omgången som strax startar:
• Luleå HF - IF Malmö Redhawks • Skellefteå AIK - Örebro HK • Brynäs IF - Växjö Lakers HC • Linköping HC - Leksands IF • IK Oskarshamn - HV 71 • Frölunda HC - Färjestad BK • Rögle BK - Timrå IK
För oss blir det väl mest att följa hur det går för Timret och Oskars för att få reda på vilket lag vi ska möta på lördag. Grundtips Timret.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Inget tvivel om att Luleå Hockey historiskt är ett av de verkliga topplagen i Sverige, men betyget dras förstås ned av att vi bara tagit ett Glud, trots att vi haft riktigt bra chans att göra det vid åtminstone fem ytterligare tillfällen. Då ingår slutspelet 2020 som inte blev av, sedan Tjomme fått landet att satsa på samhällsansvar (läs: mygla kvar Trottoarkanten i SHL).