Luleå HF

SHL · 117887 inlägg · 891 ämnen

Silly season i Luleå


Sv: Silly season i Luleå
Portello: Tycker själv vi skulle behöv en ja två riktiga backar som kunde starta rejäla anfall,det tillsammans med någon forward av skaplig klass borde vi kanske ha råd med.Tror nämligen att många mål kommer till som frukten av bra uppspel på snabba rättvända forwards (vi har ju faktiskt några sådana redan idag).Samtidigt så är det ju ingen nackdel att ha duktiga backar även i egen zon :)
Vad gäller målskyttar så har jag en känsla av att många i dagens trupp skulle kunna blomma ut just med hjälp av bra uppspel,det är inte lätt att gång efter annan få pucken bakom sej eller tvingas tvärnita vid offensiva blå och sedan stillastående försöka ta sej fram genom en köttmur av motståndare.
Nää försöka komma tebax till vårt gamla hederliga Luleå Hockey spel med vindsnabba och precisa spelvändningar vore melodin.

Sv: Silly season i Luleå
NallePhu: Den tog tydligen.....

Sv: Silly season i Luleå
Huge:

Fan, ni hade alltså en plan? Det hela är helt enkelt så att Brynäs ska få in lite extra publikintäkter från kvalserien? Tyckte det var lite konstigt att ni hamnde så långt ner, men det förklarar saken! ;)

Sv: Silly season i Luleå
Huge: Intresseklubben har just noterat det ja......

Sv: Silly season i Luleå
björn power: Skyll er själva som blir utslagna i 4 raka. Vi Brynäsare är smartare och har nu ett härligt kvalspelande att se fram emot... :-/

Sv: Silly season i Luleå
Portello: Ja det har väl gjort det men han har haft kontrakt med tappara fram tills nu och han vill röra på sig inför kommande säsong

Sv: Silly season i Luleå
NallePhu: Tarvainen har väl ryktats till Luleå för någon säsong va?

Sv: Silly season i Luleå
Portello: Jan Caluon i Blues är tillgänglig samma med Jussi Tarvainen i Tappara!

Sv: Silly season i Luleå
Zoogin: Kan inte påstå att jag vet vilka målskyttar som är tillgängliga. Men det vet säkert de värvningsansvariga.

Sv: Silly season i Luleå
Portello: Har du några förslag på namn?

Sv: Silly season i Luleå
björn power: Tycker först prio bör vara en riktig målskytt. Men vem tycker inte det?

Silly season i Luleå
Jaha då är det bara att gilla läget och ofrivilligt starta diskusioner om nästa säsong och dess utmaningar,vad tycker panelen vårt kära LHF behöver göra för att nå ett bättre resultat nåsta säsong än den just avslutade ?

« · 235719