Gott & Blandat i hockeyvärlden
Någon som har koll på hur långt kontrakt Justin Williams skrev med Carolina?
Honom skulle man gärna se i Luleå igen.
Men det kan man nog bara drömma om :)
Portello: "Signed a one-year contract with Carolina, Aug. 10, 2005"
Fast eftersom han bara är näst bäste poängplockare i Hurricanes med 26 mål och 45 assists på 76 matcher så vill man säkert inte ha honom kvar i Carolina...
Som Wallin uttryckte det i en tidningsintervju, Förr var han en vattenbärare, nu är han en av de viktigare spelarna i laget.
www.falukuriren.se/sport/artikel.asp?id=1542358
Eric är förståndig nog att inse att han har bättre möjlighet att utvecklas som hockeyspelare i Mora än att flytta till Luleå där det är mörkt dygnet runt på vintern, konstaterar Mora IK:s klubbdirektör Jan Simons.
Så det är det som avgör om man utvecklas eller inte? Väldigt intressant.
Hehe, han är nog lite sur för att priset antagligen pressades upp rejält av en smart agent.
Albert Hall: Det är ju det som är agentens roll att se till att spelaren och givetvis att han själv får ut så mycket kosing som det går. :-)
Däremot så verkar Simons ha missat att på sommaren så önskar man att det vore mörkt någon timme på dygnet iaf.
Men i princip så har ju Simons rätt, det ÄR inte lätt att utvecklas om man alltid lirar hockey i kolmörker. Bara att hålla reda på om det blir mål och hur ställningen i matcherna är måste vara ett elände för alla inblandade, det vill säga spelare, domare, funktionärer och inte minst publik.
Albert Hall:
blinkar inte saftblandaren över måldomarens kur i fd Delfinen, då pucken äntrar nät?
Nej, det är totalt kolmörker. Vi brukar lotta resultat, målskyttar och allt på sommaren innan. Rätt skönt då kan vi ägna vintrarna till att famla omkring i mörkret samt dricka hembränt iklädda våra samedräkter som vi naturligtvis tar på oss i augusti innan det blir alltför jävla mörkt.
Albert Hall:
Så lagbygget är egentligen en kuliss, ett lagfoto på en webserver?
Ett billigt sätt att lösa problemet med de alltmer accelererande lönenivåerna. Det var förmodligen detta Eric J fick förklarat för sig, då han var på väg att signa för er.
Nåja. Allt har sin förklaring, men Luleå har två.
Det var trevligt med röd lampa vid mål. Den gamla hederliga ramsan "röda lampan den skall lysa" är helt off idag. Har iaf kvar röd lampa på mitt gamla hockeyspel.
ja, jag har ett minne från vm-83 då TK fick ett mål felaktigt bortdömt och Peter Andersson svingade klubban i pelixit framför måldommaren. Allt var inte bättre förr, föredrar målkameror.
Kom att tänka på en annan sak i Delfinen nämlingen gamla resultattavlan eller tavlorna. Var en på varje kortsida. De var inte digitala utan tiden angavs i cirkelform. Runt huvudcirkeln var det fyra mindre cirklar för utvisning. Vid två minutersutvisnin lyste en lampa vid "tjugo över läge" och vid fem gick den hela varvet runt.
Den gamla resultattavlan minns man förstås också! Visst var det så att för tiominutersutvisningar fanns det en lampa som slocknade när tio minuter hade gått?
MonkeyBoyF/Albert
För att göra mig lite viktig så heter det Kolt :-)
jo det stämmer. Ibland var det mer utvisade spelare än vad det fanns klockor. Men hos mig är de där utvisningsklockorna så inpräntade så då det vankas power/boxplay ser jag den i en inre bild och tänker "snabba på snart når visaren till lampan"
Näe nu kommer jag ihåg hur det var med de där utvisningsklockorna. De var fyra stycken runt matchuret. Två minutrarna stannade i tioöver läge. Fem minuters vid halv och vid en 10:a gick visaren hela varvet runt.
Hannu Neimi:
Men hur kunde du egentligen se det när allt var svart?
Eller svartnade det först då det blev ES-spel?
Albert Hall:
Men utvisningsklockorna tycks ha snurrat ändå. Eller är det bara i den gode Hannu's huvud som visarna har roterat?
(55. AARO, Mikael
19. EJDEHOLM, Dennis)
57.35 GK in Piteå 30. LAUNONEN, Henri
57.35 2 - 2 PP2 Piteå 17. BERGGREN, Pierre
(10. JOHANSSON, Niklas
55. AARO, Mikael)
57.18 GK out Piteå 30. LAUNONEN, Henri
57.18 2 min MBoIS 15. NYRÉN, Petter CROSS
56.57 2 min MBoIS 19. SVENSSON, Carl HOOK
50.43 1 - 2 EQ MBoIS 17. JOHNSSON, Fredrik
Härligt!
Däremot minns jag inte hur de gjorde med tex utvisningar på 2+2 eller 2+10 minuter. Hur fanken ställde de in klockorna då?
Det blev lite kaos på tavlan då de två utvisningsklockorna inte räckte till. Men speakern var hjälpsam och guidade publiken genom utvisningarna.
Kunde det verkligen bli kaos med ert klocksystem, Hannu Neimi:?
1) med fler än två utvisade i samma lag påbörjades tiden för nummer tre först i samma sekund som nummer ett återinträdde på isen.
2) det fanns inga kvittningsutvisningar på den analoga tiden.
Peter Fabus och Jordan Kreosotowich har varit under Nubbens lupp i ett år nu, och rykten förtäljer att han snart kommer snyta båda från Janne Simons långbänkslika kontraktsskrivande.
Hmm, LL:
Om motståndarna gjorde mål under den första 2minutaren, gick proppen då - och det stora Lule-mörkret inleddes? Ni vet, där resultaten lottades på sommarhalvåret, och motståndarlagen åkte runt ensamma på isen i mörkrets blindo, i tron om att de spelade match.
Annars tror jag som Neimi och Määk att det blir Burström som Nobbe och Modig snor. Frånn SSK underligt nog. En hockeyarbetare utan större star quality. Men jag gillar ju såna, så jag är ganska nöjd.
Är det nån av er som ska på bröllop 1/7 i domkyrkan, med efterföljande kalas i Södra Sunderbyn förrexten? I så fall skulle ni kanske kunna få en skymt av en skygg M.Guru i kostym.
Han materialiseras inte så ofta, så det vore ett tillfälle att inte missa.