Nyförvärv till Luleå Hockey
dock skulle han vara bra att ha i LIF......
Men det är som sagt mycket om och men, innan det ens kan bli tal om denna värvning.
Surovy måste efter gett NHL en sista chans, bryta sitt kontrakt och Luleå skall lyckas skeppa iväg Machulda för att frigöra hans lön.
Jag hade inte trott ett ögonblick på det om inte artikeln hade innehållit direkta citat av Chrunak. Det borde ju i och för sig inte vara svårt att bli av med Machulda, halva Europa skriker ju efter en målskytt. Trots att han haft relativt torrt krut i höst så borde han vara eftertraktad. Fast jag har en känsla av att det är mycket, mycket långt kvar i den här affären. Dessutom hade jag hellre sett en bra backförstärkning, jag tycker vi är tunnare där.
Intressant att Chrunak inte kan hålla sig från att bedöma spelares kompetens, var det inte meningen att skulle överlämna sådana bedömningar till såna som kan sånt?
Jaja, tiden får utvisa vad som händer.
Jojo det vore en uppgradering som heter duga!
Jag tänkte också på det. Det måste vara den yngsta uppställning vid tekning som Lule nånsin stätt upp med.
Födelseår innom parantes.
David Rautio (-85)
Johan Fransson (-85)
Erik Lindberg (-84)
Johan Harju (-86)
Robin Lindqvist (-87)
Magnus Isaksson (-87)
Idag var det tyst som i graven på ståplats säväl som sittplats. Inte äns under premiären var det bra drag. För bara några år sen var det ramsor en timma innan nedsläpp - på just premiären.
Lövva: På ståplats var det hyfsad stämning större delen av matchen. Dock är många även där som är tysta. När det gäller sittplats håller jag med om att det är dött.
Lite förnyelse av ramsor kanske skulle hjälpa men det gäller ju att hitta ramsor som kan engagera fler.
Några roliga detaljer idag:
- Ragnar i 4 mot 5 i slutet av första, 2 ggr lyckades han få pucken ur egen zon inom 30 sekunder, starkt.
_ Den obligatoriska hönsgården i egen zon som man sett i varje match senaste åren lyste ned sin frånvaro även om Leksand hade tryck i mitten av första under och efter Sandströms utvisning.
Under resten av matchen kändes det som att Luleå hade kontroll. Inte ens efter 1-2 målet kändes det oroligt.
Annars tror jag han börjar vara lite halvslut.
Däremot förstalinen. Dom får inte mycket att stämma (detta säger jag, trots tre power play mål. Höga krav, hmm kanske). Men samtidigt så spelar ju Nordqvist bra men de två yttrarna har inte fått det att stämma ännu. Men orolig ska man ju naturligtvis inte vara. Kapaciteten finns ju där och Renberg jobbar som en oxe.
Roligast idag: Rautios målvaktsspel samt Ragnar Karlssons prov på "vem fan är Per Ledin". I övrigt tycker jag väl inte matchen bjöd på något som bör hängas ju julgranen. Eller föresten, Erik Lindberg kan få en plats där. Mycket stabilt backspel.
Tråkigaste idag: Stämmningen på läktaren. Dött, stendött, utdött. Och med risk för att bli enformig, bristen på repriser....
Skål tebax! Om en kvart iaf.
Ragge Karlsson funkade för övrigt klockrent med Fabbe och Bartecko. Rautios plock i första perioden var grym. Kuben dömde riktigt bra, faktiskt. Erik Lindberg gav Fransson den stabilitet bakåt som Fransson behöver och det såg mycket stadigare ut i den här matchen. Sagge kan bli grymt bra men måste bättra på skridskoåkningen. Annars har han allts om krävs för elitserien.
Nu ska jag ta en bira till. I morgon bär det av hemåt till Estockolmo igen. Tre matcher på plats i COOP Arena, tre poäng och ett besök på JV-grillen blev det. Grymt besviken att jag inte hann med ett Baconcheesemål på Kovgubben utanför Coop Arena. Skål!
Håller med om Rautio och Fabricius. Jag har alltid trott på Fabbe men även kritiserat honom hårt när han inte tagit dom steg jag trott att han skulle ta. Det är dags nu att han går från hygglig elitseriespelare till landslagsklass dit jag alltid trott att han kan gå. Mycket möjligt att han är på väg dit.
Förstakedjan gör ändå än jävla massa nytta, de är inte lätta att möta. Renberg jobbar tungt även när det inte riktigt stämmer för honom. Jag tycker faktiskt att han överraskat positivt dom här tre första matcherna. Fast jag kanske inte har så höga krav å andra sidan....
Bartecko visar att han är en klasspelare, snyggt 2-0 mål.
En annan jag tror kan slå igenom iår är Fabricius.Tror att han kan komma upp till ca 30 pinnar iår.
Om man ska vara besviken över något idag så måste det vara första kedjan, det ville sig inte riktigt för dom.Renberg är allt annat än vän med pucken.Men jag är säker på att det lossnar snart.
Annars var det en rätt kul match att titta på idag. Lule var inte alls lika bra som mot FBK men denna gång studsade puckarna lite mer rätt. Kedjebytet för Ragnar var mycket lyckat, andrafemman blev ännu bättre (även om Bartecko nog egentligen gör sig ännu bättre som vinge) nu. Ragnar gillar jag för övrigt jag redan. En typisk kille som man underskattar.
Annat trevligt:
1. Bartecko är en spelare i världssklass även som center. Fyra pinnar på tre matcher och allt han gör är med tanke på nästa steg.
2. Renberg spelade sin tredje match i rad utan att ha några till synes våldssamma problem.
3. Erik Lindberg är en mycket stabil eliserieback.
4. Rautio håller.
Till sist en fråga, hur fan gick egentligen Leksands mål till?
Jag har varit lite skeptisk till all uppskrivning av Bartecko som jag läst i tidnigar och diverse internetsajter. Fast i tisdags blev jag övertygad. Bartecko är en av elitserien allra bästa spelare. Bäst på plan mot FBK enligt mig. Oerhört pucksäker , skridskosnabb, upprättstånde åkstil som ger överblick och dessutom den där typen som sätter laget framför jaget som jag gillar. Återstår då att se om han kan hålla den klassen resten av säsongen. Jag är ganska säker på att Bartecko är flera nummer större än Orzagh.
Orszagh tror jag kan bli ett mycket bra nyförvärv, om han kommer. MEN skall höjja ett varningens finger till de som tror att han kommer gå in i laget och tokdominera. Någon sådan kapacitet tror jag knappast han har men en bra förstärkning till andra linen, oja. Skadebenägen eller inte så tycker jag det är helt rätt att satsa på honom.
Och om man ska tro lite siffror som jag har hört så ska Orszagh kosta ca 2 milj och Martin ca 500 000. Detta innebär alltså, om det stämmer, att Luleå har 300 000 till "godo" mot budgeterat alltså.
Albert Hall:
"Ex-modoit. Platsade inte där. Säger väl det mesta."
Ja, han kommer förmodligen bli en av era bästa spelare.
Orszagh är ju en bra spelare, men har varit skadad mycket på senare tid.Är han rätt man att försöka värva?
När det gäller Samuelsson så vet jag nada om den killen.Någon som har någon info om honom?
Albert Hall: Ja, det är ju klart att agenterna vill att det skrivs om 'deras' spelare. Dom ligger säkert på flera lag samtidigt också för att få bästa möjliga kontrakt. Att rykten som sprids skulle vara negativt för Luleå har jag svårt att se. För den som värvar kan det kanske vara lugnare att det är tyst.
Portello: Jag kan hålla med om att ibland blir det litet för mycket men att få höra att man har kontakter med en eller flera tycker inte jag är något negativt.
Det är bara helt, totalt tyst. Jag tror inte att vi har nån center innan premiären.
Annars så håller jag inte helt med i reonemanget att det läcker som ett såll från LHF som en del påstår. När det exempelvis gäller värvningarna i våras av Leinonen, Machulda och Ragnar så hade inte ett smack läckt ut innan allt var klart. Sen är det faktiskt inte alltid från föreningarnas sida det läcker, agenter är rätt bra på att släppa lagomt mycket för att öka intresset för sina klienter.
Nej, nu börjar det vara dags att en center presenteras. Mindre än 3 veckor kvar till premiären nu.
Ingen som har hört något? Inte ens några rykten cirkulerar. En ny taktik kanske, att hålla inne med all info tills det är klart.
hmm, jag har har största hockeyapstinensen...