Luleå HF

SHL · 122128 inlägg · 893 ämnen

Inlägg: 1562088

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Luleå fick i stort sett inget ut av PP. Tycker det var för mycket Olle-femman och för lite Klasen-femman. 

För mig känns det rätt tydligt att Klasen är giftigast och förstår inte varför Olle får så mycket chans men gissningsvis vill Rönken ha igång honom.


Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Ser att Mikael Eriksson väger 95 kg, är väl därför han tror att han kan vara tuff. 

Fredrik väger visserligen 97, men viktigare är att ingen kan slå som Fredrik på en hockeyis. Tänk om Lee äcklet Goren vågade försöka, vore kul att se Fredrik täppa till truten på den nollan. Men Goren är ju feg som fan. Kommer ihåg när Lance Ward tackade ja till en fight mot Goren: Goren åkte baklänges bara i en minut så det inte blev något till zebrorna gick emellan, varpå Goren började vråla, hysterisk och feg.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Ojoj, det där var lustigt. Lakers-spelaren Mikael Eriksson försöker attackera JG sedan pucken blockerats. 

Fredrik Svensson tar tag i Eriksson och zebror går emellan. Då försöker Eriksson slå några högrar på Svensson, hur törs han, vet han inget?

Svensson står delvis fasthållen och kan inte få loss högern men klipper in en rak vänster på Eriksson som blir helt omtumlad:-)

Båda åker på två minuter men ojoj Eriksson fick en lektion.

Han hade nog inte koll på att Fredrik Svensson brukade träna boxning med svenska proffs och dessutom undervisa lules hockeyspelare i fighter.

Skulle knappast tro att Mikael eriksson utmanar Fredrik Svensson igen;-)


Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
1x1-1pxred.gif
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
1x1-1pxred.gif
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
1x1-1pxred.gif
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
1x1-1pxred.gif
16% (9)

Antal röster: 58 st   | Kommentera (0)

Sidan sköts av: Sven.Savage