Hmm.
Alla 11 gruppettor går till slutspel. Och Pungen och Apan är redan klara ettor.
Bara de 5 bästa grupptvåorna följer med.
Om man kollar vad tvåorna i grupperna max kan få finns det bara fyra grupper där tvåorna kan nå mer än 12p (13, 14, 15, 15). Det betyder att minst en tvåa kommer att gå vidare på 12p.
Det där är ju räknat på att grupperna får maxresultat för tvåor, vilket inte kommer att ske.
Man kan nog redan nu tänka att de som sämst kan hamna tvåa på minst 12p och bra målskillnad också är klara.
Definitivt klara för slutspel
Pungen och Apan är redan klara ettor.
I praktiken också klara för slutspel
Köplustan som sämst tvåa med sämst 12p har +16 idag
Lukko som sämst tvåa fär minst 12p +12 idag
Med stor sannolikhet också klara för slutspel
Geneve som sämst tvåa får minst 12p +9 idag
Salzburg som sämst tvåa får minst 12p har +9 idag
Gäller nog också
Wien som sämst tvåa får minst 12p +5 idag
Nu har jag alltså bara räknat teoretiskt. Om man dessutom tittar på vilka lag som möts i sista matcherna kan man dra det hela ännu längre.
Mest skandalöst - som följd av att CHL-nissarna inte haft bättre kontroll på rankingen - är (vilket jag upprepar igen och igen och igen) läget för Luleå att om vi förlorar med två mål mot Lukko kommer vi att bli rankade som nr 12, men förlorar vi med max ett mål är vi som sämst rankade som nr 3 och tar vi 3p är vi helt säkert rankade som nr 1.
Redigerad kommentar