Någon minut in på tredje perioden. Mikko latoxen Lehtonen fri från 2-3 meter och klipper in pucken i Berguvens vänstra kryss. Otagbart. Om det inte vore för en sak - Rautios plock är uppe där på en bråkdel av en sekund. Ytterligare en vakt från Luleå som demonstrerar arvet efter Blomman - den blixtsnabba plocken:-)
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (21)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?