Luleå HF

SHL · 117685 inlägg · 890 ämnen

Inlägg: 1672005

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Tydligen har nåon blivit sur på DIFiplinnämndens ordförande alexander ramsay och under natten skickat honom ett SMS med orden "avgå eller dö". 

Vwt inte riktigt varför och vem som skickat. Vore det en lulesupporter skulle det väl isf vara eftersom Erik Gustafsson slipper avstängning av DN, som beskrivit överfallet på Cam Abbott som en stillastående tackling, fastän vi alla ser att Gustafsson kastar sig uppåt med våldsam kraft i syfte att träffa ansiktet på Cam med axelskyddet. 

Ramsay säger att "det var nog en som druckit för mycket, jag skiter nog i att polisanmäla" vilket låter som en vettig bedömning.

Inte som en brännvinsjournalist i APschtaan som vidarebefordade "ett fruktansvärt mordhot" till alla världens kända medier plus några okända, körde om samma informationskampanj för att förklara att han mordhotad "tog time-out" för att skydda sin familj och "nu var det fria ordet, demokrati och mänskligheten hotad" innan han några timmar senare avslutade sin time-out för att skriva x antal böcker om sina, Churchills och Messias insatser för civilisationen.

Nu sägs det att Olimbs baseballslag mot Granströms genitalier efter avslutad match INTE blir avstängning. Men det är inte DN som är skyldig. Det är Christer Lärling som beslutar allt när det gäller vad som ska upp till DN eller inte. Lärling är det som skiter i anmälan.

Redigerad kommentar


Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Kollar in Trasans hockeystudio nu. I inledningen ser man några sekunders film från sekvensen som Hockeysverige visade på en stillbild där de påstod att 7 lulespelare slogs mot 5 lustor, där man senare identifierar två ytterligare lustor men den ene deltar inte, den andre hålls borta av en linjeman.

Kolla de där sekunderna, mitt i bilden. En Lulespelare glider omkring och tittar på, en annan lulespelare hålls bort av en linjeman.

Vi ser fem lulespelare som slåss/håller i fem lustor. Där har vi en bättre bild än hockeysveriges.

Att lustorna verkar få stryk överallt är en annan sak, men om de inte kan ta för sig borde de inte startat fighten vilket de, och inte Luleå gjorde.