Luleå HF

SHL · 117547 inlägg · 890 ämnen

Inlägg: 1734017

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Läser att regeringens utredare föreslår att de 21 landstingen ska slås ihop till 6 regioner. Norrland ska slås ihop till en enda region, enligt förslaget, men utan Gävleborgs län som ska slås ihop med regionen Sörmland.

Varför ska nu inte Gävlarna vara med i Norrland, undrar man? Ja, inte Ulf-Ture, förstås, han har ju redan förklarat att Gävleborg inte hör till Norrland, så att han kan hävda att Apan är Norrlandsbäst någonsin.

Utredaren, som är född i Västerbotten, men i lallpand och utan Apschtaankoppling, har tidigare varit landshövding i Gävleborg, vilket förstås är det sannolika skälet till förslaget så att Gävlarna kan norpa på rika sydbottningar och slippa släpa på fattiga norrlänningar. Eller så beror det på att han varit Tiger Woods svärmor?

Guilt by association, som man säger.

Men ponera att de slår ihop Norrbotten, Västerbotten, Västernorrland och Jämtland-Härjedalen. Regionen kommer förstås att heta "Norrland" men var blir Norrlands huvudstad?

Apschtaan är förstås chanslös. Liten, fånig och allmänt borta förutom när det gäller försäljning av kulramar för sexfingrade.

Läser att Luleå har 76 000 år 2013, Ume verkar hävda att de har 118 000 medan sönnscvwall bågnar med 97 000.

Hmm, det låter som plussade siffror efter att ha plockat upp närkommuner. Ungefär som Apan lagt sig till med allt och geografiskt är väl som en 10-20 Stockholm ungefär. Men med apor.

Då tycker jag vi gör detsamma. pite 41, boden 27, kalix 16 älvsbyn 9

Yep. Den nya storkommunen Luleå visar sig ha 170 000 invånare typ. Norrbottenskustens pärla. Klart som fan att Norrlands huvudstad ska ligga i Luleå! Fattas bara annat. Dvärgbyarna sönnscwall och ume kan få egna decentraliserade församlingar som får förtroende fatta egna beslut i vissa för landsdelen viktiga frågor. Som antal julgranar och var.

Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Det verkar ordna sig så snart jag blir publik. Innan jag hunnit ta kontroll hade Gnaget tagit ledningen med 1-0 men sedan blev det mer och mer Luleå och innan paus hade vi vänt till 1-2. En period kvar nu.

På Stora Mossen är det 0-0 sex min in på andra. De startade ju en halvtimme efter oss.

Bland de fyra lag som kan ta sig till final om dam-SM är Luleå i detta nu närmast.

Men i Apschtaan diskuteras damhockey i termer som handlar om den rosa eller den lila paraplydrinken är bäst...