Luleå HF

SHL · 122128 inlägg · 893 ämnen

Inlägg: 1796451

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
2-2 efter tre perioder i Jönköping.

Besynnerligt att vänja sig vid det faktum att båda lagen har ex-Luleå Hockey-spelare. Kristofer Berglund, Oscar Sundh och Pär Arlbrandt i HV; Kristian Näkyvå, Emil Sylvegård och Niklas Fogström i Pungen.

Tänk, hur hockeyn förändrats när det gäller spelarnas rörlighet. Längre tillbaka var det väldigt ovant att se egna tidigare spelare i motståndarlag, men nu har vi massor.

Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Öret vann mot Trottoarkantens IF med 1-2. Obra för oss eftersom Öret nu är nära hänga på streckgruppen om PlayIn.

HV-Pungen slutar 2-2 efter en riktig holmgång där HV har 48-28 i skott.

HV har vunnit sina fyra straffläggningar tidigare, Pungen har 1-1.

Mycket fina straffar av Little och Christensen 1-1, suddstraffar missar little, arlbrandt, olimb, christensen, därefter målar Little igen medan Stenlund missar.

Och Pungen vinner "som vanligt" i Jönköping. Mycket imponerande insats av båda lagen.

Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
16% (9)

Antal röster: 58 st   | Kommentera (0)

Sidan sköts av: Sven.Savage