Jag tycker att zebrorna har tappat matchen, eftersom de tillåtit det mesta fulspelet av Frölunda och när Luleå ändå kämpar och trycker på ökar Frölunda fulspelet med våldsammare överfall.
Vi kommer allt närmare hjärnskakningar på Luleåspelare...
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (21)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Vi kommer allt närmare hjärnskakningar på Luleåspelare...